برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1134 100 1

بنیاد مستضعفان

بنیاد مستضعفان در دانشنامه اسلامی

این صفحه مدخلی از فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی است
حضرت امام در ۹/۱۲/۱۳۵۷ طی حکمی به شورای انقلاب اسلامی دستور دادند تا تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله ی پهلوی و شاخه ها و عمال و اشخاص مربوط به این سلسله را که در طول مدت سلطه ی غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس کرده بودند، به نفع مستضعفان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره کنند و منقولات آن را در بانک به شماره حساب هایی به اسم شورای انقلاب یا خود امام سپرده و اموال غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی، ثبت و مضبوط نمایند تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد. (صحیفه ی امام، ج۶، ۲۶۷)
پس از صدور این حکم، اعضای شورای انقلاب اسلامی در صدد تأسیس بنیادی به این منظور برآمدند و در مرداد ۱۳۵۸ تأسیس بنیاد مستضعفان را برای اداره ی ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رساندند.(بنیاد، ش ۱۱۵، ۱۱) اعضای هیئت مؤسس این بنیاد عبارت بودند از: آیات بهشتی، خامنه ای، موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی و آقایان علی اصغر مسعودی، عزت الله سحابی و احمد جلالی.
پس از تشکیل این بنیاد، مهندس علی نقی خاموشی از طرف هیئت مؤسس به ریاست بنیاد منصوب شد (www.irdc.org/event) و پس از چندی، هیئت مؤسس، آیت الله موسوی اردبیلی را مسئول رسیدگی به امور بنیاد کرد. (بنیاد، ش ۱۱۵، ۱۱) اساسنامه ی بنیاد نیز در ۲۱/۲/۱۳۵۹ به تصویب شورای انقلاب اسلامی رسید و بر پایه ی اساسنامه وظایف بنیاد به این شکل تعریف شد: سرمایه گذاری و بهره برداری اقتصادی مطلوب و مناسب از کلیه ی دارایی های بنیاد در چارچوب قوانین کشور جهت تأمین اشتغال و ایجاد مسکن برای محرومان جامعه، کمک به تأمین بودجه ی طرح ویژه ی فرزندان شهدا و ارائه ی کمک های بلاعوض به فقرا. (همان، ۳۲ ـ ۳۳)
این بنیاد، بر اساس فرمان امام اموال و مستغلات خاندان پهلوی و وابستگان آنها را به منظور تحقق اهداف تعیین شده، شناسایی و تملک کرد و سعی نمود با ساماندهی این اموال، از آن به نفع محرومان و مستضعفان استفاده کند. به دنبال بروز برخی نارسایی ها در امور بنیاد، حضرت امام در فرمانی، هیئتی را مأمور رسیدگی به عملکرد بنیاد کرد و سپس محمدعلی رجائی، نخست وزیر وقت را در شهریور ۱۳۵۹ به ریاست بنیاد ...

بنیاد مستضعفان در دانشنامه آزاد پارسی

نماد نهادی اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران، تأسیس شده در چهاردهم اسفند ۱۳۵۷ش پیرو فرمان امام خمینی (ره) و زیر نظر هیئت منتخب از سوی امام. این نهاد در سوم مرداد ۱۳۵۸ در ادارۀ کل ثبت شرکت ها به صورت غیرانتفاعی و دارای تابعیت ایرانی ثبت شد. در سوم آذر ۱۳۶۷ با صدور فرمانی از سوی امام خمینی (ره) خطاب به نخست وزیر، نام بنیاد مستضعفان به بنیاد جانبازان تغییر یافت و سپس با حکم آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پانزدهم شهریور ۱۳۶۸ نام این نهاد به بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی تغییر کرد. در ششم خرداد ۱۳۸۳ با موافقت آیت الله خامنه ای، مأموریت و سازمان امور جانبازان درپی ایجاد تشکیلات جدید با عنوان بنیاد شهید و امور ایثارگران به آن نهاد انتقال یافت. این بنیاد دارای مؤسسات و سازمان های متعددی از این قبیل است. سازمان کشاورزی و دامپروری؛ سازمان صنایع غذایی و آشامیدنی؛ سازمان صنایع و معادن؛ سازمان حمل ونقل بازرگانی؛ سازمان عمران و مسکن؛ سازمان سیاحتی و مراکز تفریحی؛ سازمان اموال و املاک؛ مؤسسه مالی و اعتباری بنیاد؛ بنیاد علوی. هریک از این سازمان ها در حوزۀ مالی وسیعی فعالیت می کند و می توان گفت پس از نهاد دولت، از مهم ترین و قدرتمندترین نهادهای اقتصادی کشور است. بنیاد مستضعفان زیر نظر ولی فقیه است و رئیس آن با حکم رهبری تعیین می شود یا تغییر می کند. ادارات، املاک، کارخانه ها و دارایی های مصادره شده در دورۀ انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان بوده است و سود حاصله نیز از طریق برنامه های آن به گردش درمی آید. محسن رفیق دوست معروف ترین رئیس این بنیاد بود، که نقشی اساسی در شکل دهی و فعالیت های اقتصادی آن ایفا کرد و مدتی طولانی این سِمت را بر عهده داشت.

بنیاد مستضعفان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بنیاد مستضعفان   • مفهوم بنیاد مستضعفان   • تعریف بنیاد مستضعفان   • معرفی بنیاد مستضعفان   • بنیاد مستضعفان چیست   • بنیاد مستضعفان یعنی چی   • بنیاد مستضعفان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنیاد مستضعفان
کلمه : بنیاد مستضعفان
اشتباه تایپی : fkdhn lsjquthk
عکس بنیاد مستضعفان : در گوگل

آیا معنی بنیاد مستضعفان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )