انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1064 100 1

بنیامین

/benyAmin/

معنی اسم بنیامین

اسم: بنیامین
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: benyāmin) (عبری) (در اعلام) آخرین پسر حضرت یعقوب (ع) و برادر تنی حضرت یوسف (ع) که پدرش (حضرت یعقوب) وی را بنیامین نامید یعنی پسر دستِ راست من - پسر دست راست، نام کوچکترین پسر یعقوب و راحیل

معنی بنیامین در لغت نامه دهخدا

بنیامین. [ ب ِ ] (اِخ ) نام پسر یعقوب علیه السلام که برادر حقیقی یوسف علیه السلام بود و ابن یامین غلط است. (آنندراج ) (غیاث ). در عبری بمعنی پسر دست راست ، کوچکترین پسر یعقوب و راحیل جد یکی از قبایل دوازده گانه ٔ بنی اسرائیل. این قبیله در شمال فلسطین سکنی داشتند و مردمانش تیراندازان ماهری بودند. (از دایرة المعارف فارسی ). و رجوع به قاموس کتاب مقدس شود.

معنی بنیامین به فارسی

بنیامین
۱ - آخرین پسر یعقوب ع و راشل . یعقوب به این فرزند که تولدش موجب مرگ مادرش شده بود - علاقه ای خاص داشت . توضیح در کتب لغت آمده که بنیامین بر وزن اسرافیل صحیح است نه ابن یامین ( قاموس ) ولی ابن یامین هم مستعمل است . ۲ - نام یکی از دوازده قبیله اسرائیل ( تورات ) .
نام پسر یعقوب علیه السلام که برادر حقیقی یوسف علیه السلام بود و ابن یامین غلط است ٠ در عبری بمعنی پسر دست راست کوچکترین پسر یعقوب و راحیل جد یکی از قبایل دوازده گان. بنی اسرائیل ٠ این قبیله در شمال فلسطین سکنی داشتند مردمانش تیراندازان ماهری بودند ٠
اوراست : ۱ - ردعلی الهراحقه . ۲ - الصعوبات لحل المشکلات . ۳ - علم النیه .

بنیامین در دانشنامه اسلامی

بنیامین
بِنْیامین، کوچک ترین پسر یعقوب و تنها برادر تنی یوسف می باشد.
نام وی در قرآن نیامده، اما از زبان یوسف با عنوان برادرم (اخی) از دیگر برادران متمایز شده است. در داستانِ سفر برادران یوسف به مصر و بازشناختن یوسف که در نهایت سبب کوچ یعقوب و خانواده اش از کنعان به مصر شد چندین مرتبه، از بنیامین با همین تعبیر یاد شده است.
بنیامین در عهد عتیق
در عهد عتیق، در چندین باب از بنیامین و سبط وی، به عنوان یکی از قبایل دوازده گانه بنی اسرائیل، سخن رفته است.
وجه تسمیه بنیامین
درباره وجه تسمیه بنیامین آمده است که مادرش، راحیل همسر محبوب یعقوب، به هنگام تولد وی درد و رنج بسیار متحمل شد؛ ازین رو فرزندش را «بن اونی» نامید که در عبری «پسر رنج من» معنا می دهد (البته معنای «پسر توانمندی من» نیز برای آن ذکر کرده اند).گفته اند که راحیل، اندکی پس از ولادت فرزندش بر اثر سختی هایی که تحمل کرده بود، درگذشت. اما پدرش وی را «بن یامین»، به معنای تحت اللفظیِ «پسر دست راست» نام نهاد، که بر پیروزی او در آینده نیز اِشعار داشت.«بن یامین» را به معنای «پسر جنوب» نیز گفته اند، زیرا او تنها پسر یعقوب بود که در جنوب یعنی کنعان زاده شد.همچنین نام او را «بن یمیم» گفته اند، یعنی فرزند روزگاران؛ چون تولد او در سن پیری یعقوب بود؛
نام بنیامین در آثار اسلامی
...
بنیامین
بِنْیامین، کوچکترین پسر یعقوب و تنها برادر تنی حضرت یوسف. نام بنیامین در قرآن نیامده، اما از زبان یوسف با عنوان برادرم (اخی)در سوره یوسف از دیگر برادران متمایز شده است. در عهد عتیق، در چندین باب، از بنیامین و سبط وی، به عنوان یکی از قبایل دوازده گانه بنی اسرائیل سخن گفته شده است.
مرقد بنیامین در شهر «محیبیب» در جنوب لبنان است.
درباره دلیل نامگذاری بنیامین آمده است که مادرش، راحیل همسر محبوب یعقوب، به هنگام تولد وی درد و رنج بسیاری کشید. ازینرو فرزندش را «بن اونی» نامید که در عبری «پسر رنج من» معنا می دهد. گفته شده که راحیل، اندکی پس از ولادت فرزندش بر اثر سختی هایی که تحمل کرده بود، درگذشت. اما پدرش وی را «بن یامین»، به معنای تحت اللفظی «پسر دست راست» نام نهاد که بر پیروزی او در آینده هم اِشعار داشت. «بن یامین» را به معنای «پسر جنوب» هم گفته اند، زیرا او تنها پسر یعقوب بود که در جنوب یعنی کنعان زاده شد. همچنین نام او را «بن یمیم» گفته اند، یعنی فرزند روزگاران؛ چون تولد او در سن پیری یعقوب بود.در آثار اسلامی، نام وی به صورت «ابن یامین» نوشته شده که احتمالاً نادرست است. امروزه نام بنیامین در بسیاری از زبان های اروپایی رواج دارد.
بنیامین
این صفحه مدخلی از دانشنامه جهان اسلام است
بِنْیامین، کوچکترین پسر یعقوب و تنها برادر تنی یوسف. نام وی در قرآن نیامده اما از زبان یوسف با عنوان برادرم (اخی) از دیگر برادران متمایز شده است.(سوره یوسف: 90)
در داستانِ سفر برادران یوسف به مصر و بازشناختن یوسف که در نهایت سبب کوچ یعقوب و خانواده اش از کنعان به مصر شد چندین مرتبه، از بنیامین با همین تعبیر یاد شده است. (سوره یوسف: 58ـ90)
در عهد عتیق، در چندین باب (پیدایش، باب 35، 42، 49) از بنیامین و سبط وی به عنوان یکی از قبایل دوازده گانه بنی اسرائیل، سخن رفته است.
درباره وجه تسمیة بنیامین آمده است که مادرش، راحیل همسر محبوب یعقوب به هنگام تولد وی درد و رنج بسیار متحمل شد؛ از این رو فرزندش را «بن اونی» نامید که در عبری «پسر رنج من» معنا می دهد. (البته معنای «پسر توانمندی من» نیز برای آن ذکر کرده اند.)
گفته اند که راحیل اندکی پس از ولادت فرزندش بر اثر سختی هایی که تحمل کرده بود، درگذشت. اما پدرش وی را «بن یامین»، به معنای تحت اللفظیِ «پسر دست راست» نام نهاد که بر پیروزی او در آینده نیز اِشعار داشت.
«بن یامین» را به معنای «پسرجنوب» نیز گفته اند، زیرا او تنها پسر یعقوب بود که در جنوب یعنی کنعان زاده شد. همچنین نام او را «بن یمیم» گفته اند، یعنی فرزند روزگاران؛ چون تولد او در سن پیری یعقوب بود. (د. جودائیکا؛ بستانی، ذیل مادّه؛ هاکس، ص190ـ 191)
در آثار اسلامی (به عنوان نمونه رجوع کنید به طبرسی، ج4، ص82ـ86، 94؛ قطب راوندی، ص 130) نام وی به صورت «ابن یامین» نوشته شده که احتمالاً نادرست است. (دهخدا، ذیل مادّه) امروزه نام بنیامین در بسیاری از زبانهای اروپایی رواج دارد. (برای نمونه ها رجوع کنید به دایرة المعارف فارسی، ذیل مادّه)
بنیامین ، نام پسر یعقوب علیه السّلام است که برادر پدر و مادری یوسف علیه السلام بود.
نام بنیامین به صراحت در قرآن نیامده؛ ولی مفسران در ذیل آیه ۸ سوره یوسف نام وی را مطرح کرده اند.
نام بنیامین در آثار اسلامی
در آثار اسلامی نام وی به صورت «ابن یامین» نوشته شده که احتمالاً نادرست است.
عناوین مرتبط
اتهام به بنیامین ، برادران بنیامین ، یعقوب علیه السّلام و بنیامین ، یوسف علیه السّلام و بنیامین .
بنیامین، کوچک ترین پسر یعقوب علیه السّلام و یگانه برادر تنی یوسف علیه السّلام بود.
بنیامین را واژه ای عبری و به معنای «پسرِ دست راست» یا «پسرِ برکت» دانسته اند. برخی دیگر، معنای آن را «پسر جنوب» گفته اند، زیرا وی تنها پسر یعقوب علیه السّلام بود که در جنوب یعنی سرزمین کنعان به دنیا آمد. گاه و به سبب تولد بنیامین در دوران پیری یعقوب، از او با نام «بن یمیم» به معنای پسر روزگاران نیز یاد شده است. ضبط «ابن یامین» و «ابن یامیل» نیز در برخی منابع آمده که گویا به سبب خلاف شهرت، مورد توجه قرار نگرفته است. بر اساس گزارش تورات ، مادر بنیامین به نام «راحیل»؛ او را هنگام بازگشت از «فَدّان اِرام» به کنعان و در «بیت لحم» به دنیا آورد. او که پس از تولد بنیامین از دنیا رفت، پیش از مرگ ، نام او را «بِنْ اوْنی» به معنای «پسرِ درد و رنج من» نامید؛ اما یعقوب علیه السّلام آن را که مفهوم نامیمونی داشت، از سر تفال به خیر و برکت، به بنیامین تغییر داد.
بنیامین در کتاب مقدس
کتاب مقدس ، بنیامین را پسری لطیف، مطیع و محبوب یعقوب می خواند که به ویژه پس از فقدان یوسف علیه السّلام شدیداً به وی دلبسته بوده است ؛ همچنین علاقه آن دو برادر به یکدیگر وصف ناپذیر بوده است. کتاب مقدس در جایی برای بنیامین سه فرزند و در جای دیگر ۱۰ فرزند با ذکر نامهایشان یاد می کند که گویا مربوط به دو دوره از زندگی اوست. محل دفن بنیامین در روستای «ظَهْر حِمار» میان نابلس و بیسان قرار دارد. نسل و نوادگان بنیامین یکی از اسباط دوازده گانه بنی اسرائیل به نام بنیامینیان را تشکیل می دادند. سبط بنیامین را شجاع ، جنگجو، دارای مهارت به کارگیری سلاح به ویژه فلاخن خوانده اند. پس از پیروزی آشوریان بر اسباط ده گانه شمالی و انقراض آنان، سبط بنیامین با سبط یهودا درآمیخت و یهودیان امروز، خود را متعلق به آن دو طایفه می دانند.
یادکردهای بنیامین در قرآن
بنیامین از نامهای غیر مصرّح قرآن است که فقط در سوره یوسف و مجموعاً ۲۲ بار از او یاد شده است: ۱۱ بار با واژه «اخ»، ۱۰ مرتبه با ضمیر غایب و یک بار نیز با عنوان «ابن». قرآن نگاه مستقلی به بنیامین ندارد و فقط به عنوان یکی از شخصیتهای دخیل در داستان حضرت یوسف علیه السّلام از او یاد می کند. وی در آغاز داستان، حضور کم رنگی دارد ؛ اما در بخشهای بعدی و پس از دیدار نخست یوسف با برادران در مصر ، نقش وی برجسته شده، تا پایان حکایت، حضور پر رنگ او حفظ می شود.از گزارش قرآن هم برمی آید که بنیامین نیز مانند یوسف که هر دو از یک مادر بودند، بیش از برادران دیگر، مورد علاقه یعقوب علیه السّلام بوده است: «اِذ قالوا لَیوسُفُ واَخوهُ اَحَبُّ اِلی اَبینا...». این پیوند عاطفی، حسادت برادران را برانگیخته، زمینه ساز آزار و اذیت بنیامین از سوی آنان می شد ؛ اما بنیامین همه ناملایمات و نیز رنج سالها دوری از برادر را با صبر و بردباری تحمل کرد و پاداش نیک آن را با دیدار یوسف که در اوج عزت و اقتدار بود، دریافت کرد.
نقشه یوسف برای آوردن بنیامین به نزد خود
...
بنیامین یکی از فرزندان حضرت یعقوب است آیا وی به مقام نوبت رسیده است در هیچ یک از منابع شیعه و اهل سنت چنین گزارش هایی یافت نشده است.
بنا بر تحقیق و جست وجو در منابع شیعه و اهل سنت، برای بنیامین مقام نبوت و پیامبری گزارش نشده است؛ حتی در جریان طالوت بن عوق ـ علیه السلام ـ تصریح شده است که بنیامین دارای نبوت نبود؛ مانند این که گفته شده است: «نبوت در فرزندان لاوی بود و حکومت در فرزندان یوسف علیه السلام. و طالوت از فرزندان بنیامین بن یعقوب بود، نه از خانواده نبوت و نه پادشاهی و حکومت».
نبوت پس از یوسف تا زمان موسی
پس از حضرت یوسف علیه السلام تا زمان موسی کسی به «مقام نبوت و پیامبری» نرسید؛ هرچند پس از یوسف جانشینان و مبلغانی به امر خدا قیام کردند که مردم را به یکتاپرستی و کارهای نیک دعوت می کردند.
← دیدگاه شیخ صدوق
به هرحال، بین دوازده پسر حضرت یعقوب علیه السلام، تنها حضرت یوسف ـ علیه السلام ـ به مقام نبوت و پیامبری رسید؛ و هرچند بنیامین با ایمان و باتقوا بود، ولی این دلیل نمی شود که هرکسی که با تقوا بود، حتماً پیامبر شود. خداوند مصلحت ندید که بنیامین به مقام نبوت برسد.
فرمان دهی طالوت
...بنیامین در دانشنامه ویکی پدیا

بنیامین
عکس بنیامین
فیلم سینمایی انیمیشن بنیامین به کارگردانی محسن عنایتی و تهیه کنندگی مصطفی حسن آبادی آخرین اثر «ندای موعود» است.
موسیقی: بهزاد عبدی
مدیر دوبلاژ: امیر زند
صداگذار: فرشید جلیلی
بنیامین داستان پسری از قوم بنی اسراییل است که برای آزادی جان مادرش مجبور به سفری خطرناک می شود.او در این سفر با حوادثی رو به رو میشود که دیدگاه او را نسبت به زندگی و قومش عوض میکند.
موسیقی بنیامین توسط بهزاد عبدی ساخته و توسط ارکستر ویرتوزهای کیف در اوکراین اجرا شده و صدابرداری آن برعهده آندری موکریتسکی بوده است.
بنیامین ۸۵ نام یک آلبوم موسیقی اثر بنیامین بهادری، هنرمند ایرانی است که در سبک پاپ تهیه شده و دارای ۹ آهنگ است.
بنیامین ۹۳ نام سومین آلبوم رسمی بنیامین بهادری است که در ۱۴ اسفند ۱۳۹۲ خورشیدی منتشر شد.
این خواننده نام «بنیامین ۹۳» را برای آلبومش انتخاب کرده و در توضیحات اثر نوشته: «تقدیم به نسیم جان، با عشق و امید».
برای نخستین بار بنیامین در پوستر آلبومش از تصویری دختر کوچک اش به نام «بارانا» هم استفاده کرده که همین انتخاب باعث شده پوستر این آلبوم پوستری خاص و ویژه شود.
در این آلبوم «فرید احمدی» و «نیما وارسته» و «علی منصوری» با بنیامین همکاری داشته اند و این خواننده ملودی های آلبومش را خودش ساخته است. کلیه ترانه سروده «فرید احمدی» و «نیما وارسته» نیز تنظیم آثار را بر عهده داشته است. خود بنیامین نیز ملودی های آلبومش را ساخته است. بنیامین در بخش دیگری از آلبومش این شعر را نوشته است:«هزار و یک شب یلدا چو شهرزاد نخوابم، هزار قصه بخوانم که قصه گوی تو باشم...» همچنین در قسمتی دیگر از این آلبوم نیز جمله: «تمام این ترانه ها دلتنگ تواند، مثل خود من که بیشتر از همیشه دلم برایت تنگ شده است»، درج شده است.
بنجامین (به ارمنی: Բենիամին) یک سکونتگاه مسکونی در ارمنستان است که در استان شیراک واقع شده است. در کیلومتری شمال گیومری، مرکز استان شیراک واقع شده است.
فهرست شهرداری های ارمنستان
بنجامین ۷۴۵ نفر جمعیت دارد و در ارتفاع متر ( پا) بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است.
بنیامین بلوچی متولد 7 مرداد 1368 از شهر دبی در کشور امارات زمینه فعالیت ایشان در زمینه تدوین ، کارگردانی ، تصویر برداری ، متخصص جلوه های ویژه ، تهیه کنندگی است. تاریخچه شروع فعالیت بنیامین بلوچی به 11 سال پیش بر می گردد اولین موزیک ودیو به کارگردانی بنیامین بلوچی تصویر برداری شد و با استقبال بی شمار طرفداران موزیک رپ قرار گرفت. بعد از چند موزیک ودیو موفق و زیبا ساخته شده توسط بنیامین بلوچی و در آخرین اقدام خود ساخت مستند موفق ایران تور که نماینده ایران در کشورهای مختلف شده رقم خورده
وحید بهادری معروف به بنیامین (زادهٔ ۱۸ شهریور ۱۳۶۱ در تهران) آهنگساز، خواننده و ترانه سرا ایرانی است. او پس از انتشار آلبوم های بنیامین ۸۵، ۸۸، ۹۳ و ۹۴ و تک آهنگ های فراوانی سبک جدیدی وارد دنیای موسیقی پاپ کرد که البته این سبک منحصر به خود اوست و توانست مخاطبان زیادی جذب کند. او با حضور خود در فیلم سلام بمبئی توانست رکورد فروش تاریخ سینما را در هم بشکند چرا که محبوبیت زیادی در بین طرفداران موسیقی دارد.
پاپ فارسی
بارانابن سان
بنیامین بهادری (وحید بهادری) خوانندهٔ ایرانی موسیقی پاپ در ۱۸ شهریور ۱۳۶۱ در تهران در محله جیحون در یک خانواده سنتی مسلمان از تبار کلیمی متولد شد. او از کودکی علاقهٔ بسیاری به فراگیری موسیقی داشت. ۱۶ ساله بود که به شعر و موسیقی روی آورد. در ۱۹سالگی به فراگیری گیتار پرداخت و قبل از شروع به کار حرفه ای به ترانه سرایی می پرداخت و سپس به صورت حرفه ای آهنگ سازی را آغاز کرد. در این مدت در چند آهنگ و ترانه با خوانندگان دیگرِ موسیقی پاپ همکاری داشت و یک آلبوم به نام «گلهای رنگین کمان» برای کودکان ساخته و سرانجام با آلبوم ۸۵ خوانندگی را به صورت حرفه ای آغاز کرد. وی تاکنون پنج آلبوم به نام های ۸۵ و ۸۸ ،۹۳، ۹۴ و ماه مهربون (در مورد محرم) عرضه کرده و چندین تک آهنگ نیز ارائه داده است. او تاکنون در چندین کنسرت در ایران و خارج از ایران به اجرای زندهٔ برنامه پرداخته است.
در سال ۱۳۸۹ با نسیم حشمتی (زاده ۵ بهمن ۱۳۶۳ - درگذشته ۲۹ آذر ۱۳۹۲) ازدواج کرد و سپس در ۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۰ صاحب دختری به نام بارانا شد. در ۲۹ آذر ۱۳۹۲ بنیامین بهادری در حال رانندگی در یکی از خروجی های اتوبان همت دچار سانحهٔ تصادفی شد. او در این حادثه همسر خود نسیم حشمتی را از دست داد. بعد از مرگ همسرش، بنیامین به یاد او آهنگی با عنوان «یه خونه» را اجرا کرد و پس از وی در سال ۱۳۹۴ با «شایلی محمودی» همسر دوم خود ازدواج نمود و ازدواجش را به رسانه ها اعلام کرد. و در ۲۷ مهرماه سال ۱۳۹۶ صاحب پسری به نام بن سان شد و در ۱۱ آذر سال ۱۳۹۷ صاحب فرزندی دیگر به نام شایمین شد.
بنیامین پرنتیس (انگلیسی: Benjamin Prentiss; ۲۳ نوامبر ۱۸۱۹ – ۸ فوریه ۱۹۰۱(1901-02-08)) فرد نظامی اهل ایالات متحده آمریکا بود.
Battle of Mount Zion Church
نبرد شایلو  (اسیر)
Battle of Helena
جنگ داخلی آمریکا
بنیامینِ تُطیْلی یا بنیامین تودلایی (به عبری: בִּנְיָמִין מִטּוּדֶלָה)(مرگ پس از ۱۱۷۳ میلادی) جهانگرد، ماجراجو، بازرگان و خاخام یهودی ناواری بود. او در سدهٔ دوازدهم میلادی به اروپا، آسیا و آفریقا سفر کرد. او که آشنایی گسترده ای به زبان های شرقی به ویژه عربی داشته آگاهی هایی سودمند از جغرافیا و یهودیت برجای گذاشته در سده های میانه ارزشمند است. می نماید که بنیامین تطیلی نخستین سیاح اروپایی است که به خاورزمین آمده است.
عبدالحسین زرین کوب، تاریخ ایران بعد از اسلام، انتشارات امیر کبیر، شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۰۰-۰۰۶۴-۹
او سفرش را پیرامون سال ۱۱۶۵ از شمال خاوری اسپانیا را برای زیارت به سوی اورشلیم آغاز کرد. می نماید که برای آغاز این سفر انگیزهٔ بازرگانی هم داشته است. همچنین گویا او در اندیشهٔ مشخص نمودن جامعه های یهودی در راه اورشلیم بوده است. او راه درازی را پیمود و با کسان بسیاری دیدار نمود و شهر به شهر آمار یهودیان را گزارش نموده و از رویدادهایی سخن می راند.
او از باشندگان شهر تطیله(تودلا) در پادشاهی ناوار آن روزگار بود. او سفرش را پیرامون ۱۱۶۱ میلادی از زاراگوزا آغاز کرد و به فرانسه رفت و در مارسی بر کشتی نشست. سپس از جنوا، پیزا، رم، یونان و قسطنطنیه دیدار نمود. آنگاه به آسیا در آمد و آسیای کوچک و سوریه و لبنان و فلسطین و شمال میان رودان را دید. سپس پیرامون ۱۱۶۸ به بغداد رفت و ره به سوی ایران پویید. آنگاه به شبه جزیره عربستان رفت و از آن سرزمین به مصر و آفریقای شمالی. و سرانجام پیرامون ۱۱۷۱ تا ۱۱۷۳ میلادی به شبه جزیره ایبری بازگشت.
او شهرهای بصره و شوش و کیش را دیده است. نیز از شوش و از راه صیمره و سیروان به همدان رفته است. اگرچه او شهرهای بیشتری را در ایران ندید ولی از راه شنیده ها آگاهی هایی نیز از شیراز و اصفهان و سمرقند و حتی تبت داده است.
سندرم بنیامین (آلمانی: Benjamin syndrome) یا کم خونی بنیامین یک سندرم مشتمل بر چندین بیماری مادرزادی/کم توانی ذهنی (MCA/MR) است.
این سندرم با کم خونی هیپوکروم، کم توانی ذهنی، چندین نقص جمجمه ای-چهره ای و چند ناهنجاری دیگر همراه است. این بیماری ممکن است با سوفل قلب، پوسیدگی دندان و تومور طحال همراه باشد.
این سندرم نخستین بار در سال ۱۹۱۱ میلادی در متون علمی پزشکی شرح داده شده است. سایر علائم عبارتند از: بزرگی گوش ها، دست و پاهای کوچک، تغییرات هیپوپلاستیک استخوان، کاهش فعالیت غدد جنسی و احتمال بروز برخی تومورها.
مار شمعون بیست و یکم بنیامین (به سریانی: ܡܪܝ ܒܢܝܡܝܢ ܫܡܥܘܢ ܥܣܪܝܢ ܘܩܕܡܝܐ) یا مارشیمون بنیامین- در بیشتر بنمایه های ایرانی مارشیمون- (زادهٔ ۱۸۸۷- مرگ ۳ مارس ۱۹۱۸/جمادی الثانی ۱۳۳۶ هجری قمری) جاثلیق و رهبر مذهبی مسیحیان پیرو کلیسای شرق آشور بود.
مؤسسهٔ مطالعات و پژوهش های سیاسی
احمد کسروی، تاریخ هجده سالهٔ آذربایجان، مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر، چاپ هشتم، تهران ۲۵۳۶
او در ۱۸۸۷ در روستای قوچانس در امپراتوری عثمانی واقع در استان حکاری کشور ترکیه امروزی به دنیا آمد. او ۶ خواهر و برادر به نام های اشعیا، زیا، پائولس (که بعدها جانشین خودش شد)، داوود، هرمز و سرمه داشت. در ۱۹۰۳ او به رهبری مذهبی آشوریان رسید. در خلال رویدادهای جنگ جهانی اول، در زمستان ۱۲۹۳ او و شمار انبوهی از پیروانش -موسوم به جلوها- به همراه روس ها-که از عثمانی عقب نشینی می کردند- به ایران پناهنده شدند و در ارومیه مستقرگردیدند. سپس با توجه به خلاء قدرت مرکزی و تقویت از سوی کشورهای متفق برای تشکیل یک دولت مسیحی در مرزهای خاوری عثمانی، او چندی با تدارک نیروی نظامی خودمختارانه بر ارومیه و سلماس و بخش های از غرب آذربایجان فرمان راند. در این دوره خونریزی های بسیاری در این بخش از ایران رخ داد. سپس در ۱۹۱۸ در حین لشکرکشی به سلماس، زمانی که می کوشید با اسماعیل آقا سمیتقو اتحادی برقرارسازد به همراه ۱۵۰ تن از یارانش به دست او کشته شد.
کشته شدن مارشیمون سبب شد تا آشوری ها خشم خود را بر سر مردمان ارومیه و سلماس و روستاهای گرداگرد آن بریزند. پاره ای منابع آشوری ترور او را منتسب به دستگاه ولایت عهدی در تبریز- محمد حسن میرزا- می دانند، هرچند مدرک مستدلی در این باره در دست نیست.
کسروی در تاریخ هجده سالهٔ آذربایجان می نویسد «آری مارشیمون به اندازهٔ مستر شت و دیگران سنگدل و خونخوار نبود و به آن اندازه آدمکشی خرسندی نمی داد و چنان که گفته می شود خود مرد دوراندیشی بود و سود کار را در خونریزی بیش از اندازه نمی دید…»
والتر بندیکس شونفلیس بنیامین (به آلمانی: Walter Bendix Schönflies Benjamin) ‏ (۱۵ ژوئیه ۱۸۹۲–۲۷ سپتامبر ۱۹۴۰) فیلسوف، مترجم، نویسنده، برنامه ساز رادیو و زیبایی شناس مارکسیست آلمانی-یهودی و از اعضای مکتب فرانکفورت بود. وی یکی از منتقدین فرهنگی، دانشمندان ادبی، و ژورنالیست های اجتماعی نیمه اول قرن بیستم آلمان بود. وی از منتقدان امپریالیسم در غرب بود و به مبارزه با سرمایه داری پرداخت. بنیامین به نقد ابزارها و نمودهای سرمایه داری می پرداخت و آن ها را موجب بروز تحولاتی خاص و غالباً منفی در پروسهٔ تحولات اجتماع می دانست.
تئوریهای فاشیسم آلمان
نویسنده به عنوان تولیدکننده
اثر هنری در عصر بازتولید مکانیکی
والتر بنیامین در سال ۱۸۹۲، میانِ یک خانوادهٔ مرفه یهودی در برلین به دنیا آمد. او در دانشگاه: فلسفه، تاریخ هنر، و ادبیات خوانده بود. موضوع دکترای او مفهوم نقد هنری در رمانتیک آلمان نام داشت. او در جوانی مدتی خود را با عرفان و فلسفه در دین یهود مشغول کرد. از سال ۱۹۷۲ مجموعه آثار او با کمک آدورنو در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.
او در سال های ۱۹۳۰–۱۹۲۰ بستگی نه چندان محکمی با مکتب فرانکفورت داشت، هر چه که گادامر و هورکهایمر به تحلیل های بنیامین خرده می گرفتند و معتقد بودند که تحلیل ها به اندازه کافی دیالکتیکی نیستند و همین منتقدان بیش از هر کس دیگری منجر به شهرت او در نهضت ضد مارکسیستی پسامدرنیستی شدند.
بعدها با انتشار کامل آثار بنیامین به مرور اهمیت و ارزش افکار او بخصوص از منظر سیاسی-الهیاتی مشخص تر گردید. منظری که امروزه کسانی چون اگامبن پروژهٔ فکری خود را در آن سمت و سو ادامه می دهند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بنیامین در دانشنامه آزاد پارسی

بِنْیامین (Benjamin)
کوچک ترین پسر یعقوب و جد کوچک ترین سبط از اسباط دوازده گانۀ بنی اسرائیل. چون راحیل، زن سوگلی یعقوب، پس از تولد بنیامین درگذشت، او نزدیک ترین پسر به پدر و تنها برادر تنیِ یوسف شد. حضور بنیامین در قصۀ یوسف (پیدایش، ۳۷ و ۵۰) محسوس تر است. در قرآن نامی از بنیامین نیامده است، اما به قصۀ او، که توسط برادرش یوسف شناخته شد و بدین سبب موجبات کوچ پدر و خانواده اش از کنعان به مصر فراهم آمد، اشاره شده است (سورۀ یوسف، ۵۹ و بعد). نام بنیامین احتمالاً به معنی «پسر جنوب» است که اشاره به موقعیت جغرافیایی سبط بنیامین دارد. شاهْ شائول، اِرمیا، و پولس حواری از این سبط بودند. در آیاتی از قرآن (ازجمله سورۀ یوسف، آیۀ ۸) بدو اشاره شده است.

ارتباط محتوایی با بنیامین

بنیامین در جدول کلمات

ترانه ای از بنیامین بهادری
ای وای دلم, شومینه, من لعنتی

بنیامین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

فاطمه ٠٦:٥١ - ١٣٩٥/٠٨/٢١
ضامن
نام برادر تنی یوسف نبی و فرزند دوم یعقوب نبی و راحیل که به دستور یوسف نبی به عنوان ضمانت نزد وی ماند تا زمینه ملاقات با پدر را فراهم آورد.
پسر جنوب نیز معنی شده؛ به نظر می رسد نام شاعر گرانمایه ابن یمین فریومدی معرب بنیامین باشد.
|

زارع ٠٢:٠٢ - ١٣٩٥/١٠/٢٦
بنی یعنی فرزند امین یعنی امانتدار..بنیامین یعنی فرزند امانتدار
|

بنیامین ٢١:٤٤ - ١٣٩٦/٠٩/٠٨
به معنی ضامن
|

مهران ٠٩:٢٨ - ١٣٩٦/١٠/٢٢
من مسلمانم اما تمام کتب مذهبی اعم از کتاب مقدس اورشلیم و کتب زرتشتی اوستا و کتب مذهبی هندوها و کتب ایین سامرایی را خوانده ام ، از اینرو رو حرف من کسی نمیتونه حرفی بزنه
در زبان عبری و عربی ، بن بمعنی فرزند و یامین بمعنی دست راست هست. همسر محبوب یعقوب راشل بود که خواهر کوچکتر لیا بود که هر دو دختر لابان دایی یعقوب بودند، الان قصد ندارم که بگم چطوری شد که یعقوب که عاشق راحیل دختر دایی کوچکترش بود بناچار لیا را اول به زنی گرفت چونکه اطاله کلام میشه. راحیل یا همان راشل بعد یوسف ، پسر دومش را حامله بود ، در یک مکانی که الان خاطرم نیست درد حمل اون علیا مخدره مستولی میشود و پسری به دنیا میاورد ، اول اسمش را بن اونی میگذارد یعنی فرزند غم من ، زیرا که اون خانم بیمار بود و در حال مرگ بود، اما یعقوب که به این زن علاقه زیادی داشت، اون اسم را که معنی خوشایندی نداشت به بن یامین یعنی فرزند دست راست یا فرزند با برکت تغییر داد .
|

مبینا رشیدی ١١:٥٩ - ١٣٩٧/٠٢/٠٧
بنیامین یعنی همون بنی امین که معنیش میشه پسر درستکار ، پسر راستگو، پسر امانتکار و...😏
|

بنیامین ١٢:٤٤ - ١٣٩٧/٠٢/١٢
بنیامین اسم عربی نیست که به پسر راستگو ترجمه بشه..
بنیامین اسم عبریست به معنای پسر دست راست
چون حضرت یعقوب به پسر کوچک از راحیل در فراق بنیامین علاقه زیادی داشت، نام بنیامین را انتخاب کرد
|

مبینا رشیدی ١٤:٤٤ - ١٣٩٧/٠٢/٢٦
آقا بنیامین شما لطفن به بزرگی خودتون ما رو عفو بفرمایین ولی اینو بدونین که اگه مدیر پیشنهاد منو قبول کرده حتمن پیشنهادم درست بوده آخه ازسراسر ایران دارن از این پیشنهادات استفاده میکنن الکی نیست که با اطلاعات غلطم یه ملتو گمراه کنم درضمن منظور من اصلن این نبود که پیشنهادت غلطه احتمالن مال تو هم درست بوده که مدیر انتخوابش کرده من فقط میخواستم بگم که اگه پیشنهادمی دی بده ولی سعی نکن دیگرانو خراب کنی😒
|

متین ١٥:٤٥ - ١٣٩٧/٠٢/٣١
بنیامین اسمی است عبری
در عبری و عربی مشترکات زیادی هست برای مثال ملکوت که در عبری ملخوت می گویند برقه(نوعی پوشش) که در عبری بورکا می گویند یا رحمان که در عبری رَحَمان می گویند و این به دلیل این است که در ابتدا این دو زبان از یک ریشه بوده اند سپس جدا شده اند
بنیامین نیز از آن دسته کلمات مشترک عبری و عربی است
بن یعنی ابن(فرزند) و یامین همان یمین (راست) در عربی است پس بنیامین یعنی فرزند دست راست .
|

بنیامین ١٧:٤٥ - ١٣٩٧/٠٣/٢٧
پسرراسگو
|

نسیبه ٢٢:٤٨ - ١٣٩٧/٠٧/١٠
بنیامین به معنی پسر دست راست ،پسر درستکار
اسم پسر خودم بنیامین و خیلی این اسمو دوست دارم
|

نوشین ٢٢:٤٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٤
اسمی بسیار زیبا و جذاب و دوست داشتنی البته اسم پسر عزیزم به معنی پسر دست راست
|

عالیشا ٢١:٥٢ - ١٣٩٧/١١/٠٢
بنیامین باهاله
|

یاسمین ١٣:٥١ - ١٣٩٧/١١/٢٣
خیلی زیباست،معنی داره یعنی پسردست راست ،منم همین اسموبرا پسرم گذاشتم که بر وزن یاسمین میشه ،اسم دخترم
|

پدر بنیامین ٢٢:٠٥ - ١٣٩٨/٠١/٢٩
بنیامین ها پسران دوست داشتنی و دست راست باباها هستن
|

هادی ١٠:٣٣ - ١٣٩٨/٠٢/٣١
بنیامین یعنی راستگو درستکار
|

یمنا ٠٣:٠٠ - ١٣٩٨/٠٣/٢١
یامین . نام همسرحضرت یعقوب علیه السلام که مادر یوسف بوده .
یامین گرفته شده از یمین که به معنی راست میباشد وبرگرفته از اصحاب یمین که در سوره الواقعه ذکر شده
یامین نامی دخترانه است . یامین نام همسرحضرت یعقوب (ع)است.
یامین :نام همسر یعقوب وبه معنی دست راست
بنیامین : پسریافرزندیامین
بنیامین : پسرغم واندوه چون مادرش هنگام به دنیاآوردنش رنج وسختی بسیارکشیدوبراثراین رنج ازدنیارفت.
بنیامین : پسردست راست
بنیامین : پسرمبارک وبایمن وبرکت
بنیامین : پسرخجسته ومبارک ونیک بخت
بنیامین : آخرین فرزندازهمسرمحبوب حضرت یعقوب علیه السلام
یمنا : اسم دخترانه عربی است .یمنا به معنی بانویی که بادست راست کارکند یابانوی دست راست
یمنا : بانوی پربرکت وخوش یمن
یُمنا: یمنا اسم دخترانه است، معنی یُمنا: (عربی، یُمنی) 1- (در قدیم) راست، سمت راست، در مقابلِ یُسری؛ 2- مبارک، بسیار با برکت.
یمنا : یمنی : طرف راست
یمنا: بانوی خجسته ونیک بخت.
عربی و عبری دو زبان از خانواده سامی‌اند.

|

محمّدحسین ١٥:٣٨ - ١٣٩٨/٠٦/٢٣
بن به معنی پسر است،یامین می‌تواند همان معنی (یمین) به معنی (راست) را إفاده کند: (پسردست‌راست) که کنایت از پسری است که دستش راستی و درستی به ارمغان

می‌آورد و در زندگی نور چشم پدر و مادر است و راستی دست به معنی درستی خطّ مشی وی در طول حیات بابرکت خویش است.

از آنجا که دو واژه‌ی (یامین و یمین) از ریشه و مادّه‌ی (یُمن) إشتقاق یافته‌اند و (یُمن) به معنی برکت و نیک‌بختی است (بنیامین) را میتوان به معنی پسر نیک‌بخت و

پر خیر و برکت دانست.

دو فرضیّه بالا درصورتی است که کلمه‌ی (بنیامین) را مقطّعتاً (بن یامین) بدانیم.

فرضیّه‌ی پسین آن است که إسم (بنیامین) را مرکّب از دو واژه‌ی (بنی) و (أمین) بدانیم،به معنی (پسر أمانت دار و درستکار من) مقصود این‌که حرف (ی) در (بنی)

حرف متکلّم وحده باشد.

شاید شما خواننده‌ی گرامی و عزیز درباره‌ی فرضیّه‌هایی که مطرح کردیم إشکالی در ذهن مبارکتان خلجان کند که (بنیامین) یک إسم است به زبان عبری

چرا آن را با زبان عربی تحلیل و تفسیر می‌فرمایید.

پاسخ آن است که بر اساس تحقیقاتی که این کمترین داشته‌ام (اگر نگوییم همه) بسیاری از زبان‌ها و لهجه‌ها و گویش‌ها در سراسر جهان ارتباطات کلّی و

در بسیاری موارد إرتباطت نزدیک با یکدیگر دارند،نمونه‌ی آن زبان عبری و عربی است،که کاربر گرامی متین عزیز به برخی از آن إشاره فرمودند.

یک دلیل بر آن این است که همه‌ی حروف و الفبا و کلمات و جملات در همه‌ی زبان‌ها از تموّج هوا در محلّ تارهای صوتی و إرتعاش آن‌ها و مخارج حروف در

حلق و فضای دهان و بینی و لب إیجاد می‌شوند و اگر گران‌مایه‌ی زبان‌شناسی به تحقیق و تدقیق بنگرد آن‌چه را که به إجمال بیان‌کردیم،مطابق با متن واقع خواهد یافت

و به بسیاری از أسرار دانش شریف و وزین علم الحروف و رموز آن که روزنه‌ی دست‌یابی به کنوز است پی خواهد برد.

یارب‌دعای‌خسته‌دلان‌مستجاب‌کن.
|

امین ١٥:٤٤ - ١٣٩٨/٠٧/٢٨
بنیامین به معنی پسره راستی ...پسره راستگو..پسر درستکار...
|

فرشته ١٧:٣٢ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
خلاصه پرسش
بر اساس منابع شیعی، آیا می‌توانیم نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟
پرسش
آیا روایتی داریم مبنی بر این‌که نام انبیای بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟ اگر پاسختان مثبت است، لطفاً سند آن‌را ذکر بفرمایید.
پاسخ اجمالی
بر اساس آنچه در روایات آمده است؛ ائمه اطهار(ع) نام فرزندان خود را نام پیامبران بنی اسرائیل می‌گذاشتند و با الگوبرداری از سیره و روش آن بزرگواران می‌توان نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود نهاد.
1. نام امام کاظم(ع) موسی بود.[1] که یکی از انبیای بنی اسرائیل است.[2] نام برخی از فرزندان امام کاظم(ع) نیز به نام پیامبران بنی اسرائیل بود؛ مانند سلیمان،[3] داود.[4]
2. برخی از اصحاب و راویان بزرگ ائمه اطهار(ع) نام‌های پیامبران بنی اسرائیل را داشتند؛ مانند زکریا بن آدم قمّی که از اصحاب و راویان امام رضا(ع) بود.[5]

[1]. شیخ مفید، الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 215، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق.
[2]. ر.ک: �تکرار داستان موسی (ع) در قرآن�، سؤال 4962؛ �پیامبران اولوالعزم�، سؤال 460.
[3]. الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 244.
[4]. مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج ‏48، ص 289، دار الکتب الاسلامیة، تهران، چاپ دوم، 1363ش.
[5]. شیخ مفید، الإختصاص، ص 86، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق؛ کشی، محمد بن عمر، إختیار معرفة الرجال، ص 594، نشر دانشگاه مشهد، 1348ش.
|

مرضیه ١٩:٥٣ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
�الْمَيْمَنَة�
أُولئِكَ أَصْحابُ الْمَيْمَنَةِ: آیه ۸سوره واقعه:
الْمَيْمَنَة از ماده �یمن� گرفته شده است. غالبا اصل معنای این کلمه از واژه �یمین� به معنای �دست راست� دانسته‌اند که بعدا به مناسبت‌های مختلف در معانی �قدرت� (چون دست راست غالبا قویتر از دست چپ است)، �یُمن� و برکت (چون عرب سمت راست را غالبا به فال نیک می‌گرفت)، و �سوگند خوردن� (چون هنگام هم‌قسم شدن غالبا دست راست را در دست هم می‌گذاشتند) به کار رفته است. (معجم المقاييس اللغة، ج‏۶، ص۱۵۸؛ مفردات ألفاظ القرآن، ص۸۹۳) هرچند عده‌ای معتقدند دو مفهوم ��دست راست� و �سوگند خوردن�، اگرچه با معنای اصلی این کلمه در زبان عربی نسبتی دارد؛ اما در اصل از زبان‌های عبری و سریانی وارد شده، اصل معنای این ماده در همان معنای �یُمن� و برکت (نقطه مقابل �شوم�) است که مشتمل بر سه مولفه �قوت� در مسیر �خوبی� همراه با نوعی �فزونی� است. (التحقيق في كلمات القرآن الكريم، ج‏۱۴، ص۲۷۰)

برخی بعد از اینکه به کاربرد �یمین� در معنای �یُمن� و برکت اشاره کرده‌اند، گفته‌اند �میمنة� به معنای سمت و ناحیه �یمین� است (مفردات ألفاظ القرآن، ص۸۹۴). درواقع، وزن �مفعل� از وزن‌هایی است که به عنوان ظرف و اسم مکان به کار برده می‌شود و �ة� آن دلالت بر مبالغه می کند؛ لذا �میمنة� محلی است که در آن یمن و برکت فراوان است.

البته از قدیم دو معنا برای �أصْحابُ الْمَيْمَنَة� مطرح بوده است. برخی تاکید را بر معنای �دست راست� گذاشته و می‌گفته‌اند کسانی که از سمت راست نامه عملشان را دریافت می‌کنند (جبائی) و برخی می‌گفته‌اند که منظور اهل یُمن و برکت می‌باشند (حسن بصری و ابومسلم) (مجمع البيان، ج‏۱۰، ص۷۵۱) و بعید نیست که هر دو معنا در این تعبیر لحاظ شده باشد، چرا که آنان که نامه عملشان را به دست راستشان می‌دهند همانانی‌اند که اهل سعادت و در وادی یمن و برکت خواهند بود
|

گلشید ٢٣:٣٧ - ١٣٩٨/٠٨/١٨
میمون
فرهنگ فارسی معین
(مِ) [ ع . ] (اِمف .) فرخنده ، خجسته . ج . میامن .


همانطور که می‌دانید، در عربی لغت مَیمون، بر وزن �مَفعول� به معنی �خوش‌یُمن‌شده�، �مبارک� است.
خلاصه: اینطور نیست که �میمون�ی که به آن حیوان می‌گوییم همان �میمون� عربی و به معنی خوش‌یمن باشد بلکه به نظر می‌رسد از ریشه mime و به معنی تقلید کردن است.

پیشوند Mimeo یا mimo به معنی imitate (تقلید کردن) است. واژه میمیک (mimic) هم از همین ریشه است؛ یعنی شکل کلی صورت از چه الگویی تقلید می‌کند.
اگر بگوییم �یمن� در واژه میمون عربی معنی دیگری دارد (مثلاً تقلید کردن)، مشکل این است که در هیچ قاموسی (دیکشنری عربی) ندیدم که عرب‌ها واژه‌ی میمونی داشته باشند که منظورشان از �یمن�‌ در آن واژه، چیز دیگری باشد. برای واژه �میمون� فقط و فقط �خوش‌یمن و مبارک بودن� را بیان کرده‌اند.
|

شایان ١٤:٤٢ - ١٣٩٨/٠٨/١٩
مَیمون (خوش یُمن).
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Najme dorostkar > diligently
اورمزد > طاق بستان
تمیم حقمل > bust
اورمزد > وسان
ماردین > از تیم های مطرح بلژیک
Mahdi kamkat > undulations
هادی > پای پوران
Alire_za > Avicena

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بنیامین بهادری همسر جدید   • شایلی همسر بنیامین   • بنیامین بهادری و همسرش   • بنیامین بهادری اهنگ جدید   • بنیامین بهادری و همسر جدیدش   • بنیامین بهادری loknat   • بنیامین بهادری و شایلی   • بنیامین بهادری ashegh shodam   • معنی بنیامین   • مفهوم بنیامین   • تعریف بنیامین   • معرفی بنیامین   • بنیامین چیست   • بنیامین یعنی چی   • بنیامین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنیامین
کلمه : بنیامین
اشتباه تایپی : fkdhldk
آوا : benyAmin
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس بنیامین : در گوگل


آیا معنی بنیامین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )