انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1097 100 1

بنیان

/bonyAn/

مترادف بنیان: اساس، بن، مناط، بنیاد، پایه، پی، شالوده، مبنا، تاسیس

برابر پارسی: بنیاد، پایه، پی، شالوده

معنی بنیان در لغت نامه دهخدا

بنیان. [ ب ُ ] (ع اِ) (از «ب ن ی ») بنیاد. بن لاد. (فرهنگ فارسی معین ). بنیاد و بنلاد. (ناظم الاطباء) :
و آن سخن خود نه چیز و حرفش چیز
چیزها را حروف او بنیان.
ناصرخسرو.
گرچه نیکو و بلند است و قوی خانه
پست یاپیش که بر برف بود بنیان.
ناصرخسرو.
قوی چار بنیان ارکانْش چندان
که دور فلک هفت بنیان نماید.
خاقانی.
این کعبه را که سد سکندر حریم اوست
خضر خلیل مرتبه بنیان تازه کرد.
خاقانی.
|| دیوار گردبرآورده. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). دیواربست. (فرهنگ فارسی معین ). || بنا. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ). || بنیاد خانه. (غیاث ) (آنندراج ).

بنیان. [ ب َ ] (ع اِ) (از «ب ن ن ») کار. (منتهی الارب ). کار و کسب. (ناظم الاطباء). || گویایی بد. (منتهی الارب ). سخن بد. (ناظم الاطباء).

بنیان. [ ب ُ ](اِخ ) نام حوض نعمان است. و آن برکه ای بوده آب آن در نهایت شوری و تلخی و به برکت قدوم سرور کاینات آب آن شیرین شد. (برهان ) (ناظم الاطباء) (از آنندراج ).

بنیان. [ ب َ ] (اِخ ) دهی از دهستان آویزبخش اهرم است که در شهرستان بوشهر واقع شده است و 452 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

معنی بنیان به فارسی

بنیان
بنیاد، شالوده، پی، بنائ
( اسم ) ۱ - بنیاد بنلاد . ۲ - دیوار بست . ۳ - بنا.
[ گویش مازنی ] /banyaan/ گذاردن – قرار دادن – گذاشتن - سپوختن
موسس
( مصدر ) بنا نهادن بنا کردن .
بنا نهادن ٠ بنا کردن ٠ بنا نهادن ٠
بنیاد کردن ٠ بنیاد نهادن ٠
خانه برانداز ویران کننده خانه و بنا
[ گویش مازنی ] /paapish banyaan/ اقدام به کاری کردن، به ویژه قدم پیش گذاشتن در امر ازدواج
[ گویش مازنی ] /tale benyaan/ تله گذاری
[ گویش مازنی ] /saamon banyaan/ مرز قابل شدن - تعیین حدود جهت دو ملک نمودن
[ گویش مازنی ] /sar besar banyaan/ انگلک کردن و سر به سر کسی گذاشتن
بمعنی هفت بناست که کنایت از هفت آسمان باشد .

معنی بنیان در فرهنگ معین

بنیان
(بُ) [ ع . ] ( اِ.) ۱ - شالوده . ۲ - بنیاد. ۳ - بنا.

معنی بنیان در فرهنگ فارسی عمید

بنیان
۱. بنیاد.
۲. شالوده، پی.
۳. بنا.

بنیان در دانشنامه اسلامی

بنیان
معنی بُنيَان: اساس- بنيان - بنا
معنی أُسِّسَ: بنيان گذاشته شده
معنی أَسَّسَ: بنیان گذاشت
معنی رُکْنٍ: هر چيزي است که ساختمان ، بعد از بنيان بر آن تکيه دارد مانند ستون و پايه.(رکون اعتمادي است که توأم با ميل باشد ،به معناي ميل کردن به سوي چيزي و تسکين دادن خاطر به وسيله آن است ، و کلمه رکن به معناي ناحيه قويتر و اصلی تر هر چيز است )
معنی بُرُوجٍ: برجها -بناهاي استوار وريشه دار-صورتهاي فلکي (کلمه بروج جمع بُرج و برج به معناي آن بنائي است که در چهار گوشه ی قلعهها بنا ميکنند و بنيان آن را محکم ميکنند تا بتوانند در آن برجها دشمن را دفع کنند و اصل معناي اين کلمه ظهور است چون برج هم از راه دور ظا...
معنی مُّشَيَّدَةٍ: مرتفع و استوارشده (بروج مشيدة یعنی برجهاي سخت بنيان . مشيدة از تشييد به معني رفع و بلندي است که اصل آن از " شيد " که به معني گچ است ،ميباشد چون به وسيله گچ بناها مرتفع و زينت داده ميشوند. بروج مشيدة معنايش بناهاي محکم و بلندي است که در چهار کنج ...
ریشه کلمه:
بنی‌ (۲۰ بار)

«بُنْیان» مصدری است به معنای «اسم مفعول»; یعنی بنا وساختمان بعضی «بُنْیان» را در سوره «صافات» به «منجنیق» تفسیر کرده اند که وسیله پرتاب اشیاء سنگین از فاصله های دور بود، ولی غالب مفسران همان تفسیر اول را برگزیده اند که «بنیان» ساختمان و چهار دیواری بزرگ است.
در سال 1834 میلادی، جاسوسی از روس به ایران آمد و به منظور مبارزه با اسلام و مسلمانان، نقشه پلید و شیطانی استعمارگران را نیز به همراه داشت و متأسفانه این عنصر خیانتکار توانست در سیاست آن روز ایران، نقش کینه توزانه و ویرانگری را بازی کند. پس از مدتی به عراق آمد و با این که نامش «کنیاز دالگورکی» بود، خود را «شیخ عیسی لنکرانی» معرفی کرد و به لباس روحانیت درآمد و در درس «سید کاظم رشتی» که از علمای کربلا بود، شرکت کرد و در همان جا با مردی که نامش «علی محمد» و شاگرد سید رشتی بود و به مصرف حشیش عادت داشت ملاقات کرد و با شگردهای خاصی توانست با او طرح دوستی و رفاقت بریزد و اعتماد متقابل پدید آورد.
در یکی از شب ها که «علی محمد» طبق برنامه و عادت خویش مشغول حشیش کشیدن بود، جاسوسی روسی با استفاده از فرصت او را مخاطب ساخت و با همه خضوع و احترام و تواضع به او گفت: ای صاحب الزمان! به من محبت کن... تو بی هیچ تردیدی صاحب الزمانی.
«علی محمد» با این که در اوج کیف و نشئه تخدیر حشیش بود و به خاطر آن تا حدودی مشاعر خویش را از دست داده بود، خطاب جاسوس را رد کرد و کوشید تا این نسبت دروغین را نپذیرد و از خود دفاع کند، اما جاسوس روسی سخت اصرار کرد که: «نه! همین است که من می گویم» و شیوه تکرار و تلقین را بکار گرفت و مرتب به او اصرار کرد که او حضرت مهدی علیه السلام است. هرگاه «علی محمد» به مصرف حشیش می پرداخت، جاسوس روسی نیز فرصت را برای تلقین و تکرار آن دروغ رسوا، غنیمت می شمرد و سئوال های ساده ای از او می کرد و او نیز جواب های سست و آبکی سر هم می کرد و جاسوس بازیگر، شروع به تحسین و تشویق او می کرد و خود را در برابر پاسخ های آبکی و سست او شگفت زده و مسحور نشان می داد. روزی جاسوس نابکار، یک بطری عرق از بغداد برای «علی محمد» خرید و با شگردی خاص به او تقدیم کرد و هنگامی که آن را به او خورانید و مست شد، تلقین و اصرار خویش را به اوج رسانید که «علی محمد» همان امام مهدی است و از او تقاضا کرد که گفتار صادقانه و خالصانه جاسوس روسی را بپذیرد. او نیز تصدیق کرد و پذیرفت که چنین است؛ اما از ترس، جرأت اظهار آن را نداشت و بدان تصریح نمی کرد. در گام دوم، جاسوس او را به اظهار آن دروغ رسوا تشجیع کرد و وعده ثروت هنگفتی به او داد...
سرانجام «علی محمد» از کربلا به «بصره» و از آنجا به «بوشهر» آمد و ادعا کرد که: نائب خاص امام مهدی علیه السلام است، اما جاسوس روسی به این اندازه رضایت نداد و به او اصرار ورزید که: «تو، خود امام عصر هستی، نه نایب خاص او» جاسوس پس از ورود «علی محمد» به ایران در کربلا به صورت گسترده ای پخش کرد که: علی محمد، صاحب الزمان است و در بوشهر ظهور کرده است.
او مردم را بر اثر پخش این دروغ رسوا، دو دسته ساخت. بیشتر مردم بوشهر کسانی که «علی محمد» را عنصری حشیشی و شرابخوار می شناختند به این شایعات که به وسیله جاسوسان استعمار مرتبّ دامن زده می شد می خندیدند. اما برخی ساده لوحان و ابلهان ناآگاه نیز می گفتند: «نکند درست است...» و تصدیق می کردند. جاسوس روسی، پس از افشاندن بذر اختلاف و جنایت و انجام این شگردهای شیطانی، به عنوان سفیر روس به تهران رفت و با قدرت و امکانات و میدان عمل آماده ای با بهره وری از فرصت، جدی تر از گذشته به ادامه عملیات ابلیسی خویش همت گماشت. در تهران از دوستان خویش، جاسوسان جدیدی تربیت کرد و با امکانات گسترده خویش، وجدان و عقیده آنان را خرید و آنان خود را در اختیار او و در گرو اشاره و دستور او قرار دادند که از جمله آنان «حسین علی»، معروف به «بهاء» و «میرزا یحیی» معروف به «صبح ازل» بودند که این دو برادر، نقش ویرانگری بر ضد اسلام و جامعه اسلامی و در اجرای نقشه این جاسوس پلید استعمار داشتند. «علی محمد» دو ماه در بوشهر ماند و از آنجا راهی شیراز گردید و از روستایی که عبور کرد، خود را نایب خاص امام عصر علیه السلام جا زد، اما هنگامی که به شیراز رسید، ادعا کرد که: صاحب الزمان است و برخی فرومایه هایی که به مبدا و معادی پایبند نیستند به دورش حلقه زدند. هنگامی که علمای شیراز از ورد آن شیطان رانده شده آگاه شدند، برخی از افراد آگاه و مورد اعتماد خویش را برای تحقیق از واقعیت جریان، به محفل «علی محمد» فرستادند و آنان توانستند با اظهار مهر و دوستی و تعظیم به او، اعتمادش را جلب کنند و پس از آن مراحل بود که «علی محمد» عقاید سخیف و خرافات و بافته های رسوای خویش را برای آنان آشکار ساخت و به صراحت خود را امام مهدی علیه السلام جا زد و آنان نیز بافته های آن عنصر منحرف و گمراه را به علمای شیراز انتقال دادند. این جا بود که علمای شیراز بر ضدّ او بپا خاستند و بستگان و خاندانش نیز بر او شوریدند و او را از منزل بیرون راندند و دستگیر و به محکمه سپردند. پس از محاکمه ای سریع، او را به زندان و شلاق محکوم ساختند و پس از مدتی آزاد گردید و از شیراز به اصفهان رفت.
جاسوس روس با ورود «علی محمد» به اصفهان نامه ای به استاندار آنجا نوشت و از او خواست که آن عنصر پلید را احترام نماید و امنیت او را تضمین کند، اما در همان روزها استاندار از دنیا رفت و امام ساختگی و دروغین، دستگیر و تحت نظر به تهران فرستاده شد.
جاسوس روسی به دوستان و همکارانش دستور داد که در میان مردم سر و صدا و بلوا برانگیزند که: «هان ای مردم! چه نشسته اید که امام مهدی دستگیر شد...» حکومت وقت، «علی محمد» را به وسیله مأموران خویش به قزوین گسیل داشت و از آنجا به «تبریز» و «ماکو» فرستاد، اما جاسوس روس و دوستانش به هیاهو و تاخت و تاز خویش ادامه دادند و خبر دستگیری «علی محمد» را در شهرها پخش کردند و برخی فرومایگانی را که جاسوس استعمار، با ثروت و امکانات، آماده ساخته بودند با فریاد و هیاهو بر ضد حکومت وقت به شورش وادار کردند. سرانجام شاه «علی محمد» را احضار کرد و دستور محاکمه او را با حضور علما و فقها صادر کرد. دادگاه تشکیل شد و بحث و گفتگو در نهایت به توبه «علی محمد» به دست علما منجر شد و او از گناه خویش طلب مغفرت کرد.

بنیان در دانشنامه ویکی پدیا

بنیان
بنیان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بنیان آباد
بنیان (تنگستان)
بنیان های ساخت گرا
قنات بنیان
قنات بنیان سفلی
مختصات: ۲۸°۴۷′۱۱″ شمالی ۵۱°۲۶′۰۸″ شرقی / ۲۸٫۷۸۶۳۹°شمالی ۵۱٫۴۳۵۵۶°شرقی / 28.78639; 51.43556
درگاه ملی آمار
بنیان، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران.
این روستا در دهستان اهرم قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۳۸نفر (۶۱خانوار) بوده است.
بنیان آباد یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه جنوبی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده است.
اگر اسید همه یا تعدادی از هیدروژنهای خود را از دست بدهد آنچه باقی می ماند بنیان آن اسید نامیده می شود.(که غالباً آنیون هستند)
مثال:
بنیان اطلاعاتی مدیریتی که به صورت مخفف ام آی بی یا MIB خوانده می شود، عبارت است از ساختار داده ای استاندارد که در اس ان ام پی برای نمایش وضعیت دستگاه مربوطه در شبکه یا کنترل آن مورد استفاده قرار می گیرد.
http://www.translation-please.com/dictionarymeaning.cfm?dictionaryid=221 <-- میب و نه ام آی بی!
Wikipedia contributors، "Management information base،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Management_information_base&oldid=186796668
بنیان گذار (به انگلیسی: The Founder) فیلمی آمریکایی محصول ۲۰۱۶ در ژانر زندگی نامه ای درام است که جان لی هنکاک آن را کارگردانی کرده و رابرت سیگل فیلمنامه اش را نوشته است. این فیلم داستان ری کراک و ماجرای به دست آوردن فست فود زنجیره ای مک دونالد را به تصویر می کشد. در این فیلم مایکل کیتون نقش کراک و لورا درن نقش همسرش اثل فلمینگ را بازی می کنند. دیگر بازیگران این فیلم عبارتند از: نیک آفرمن، جان کارول لینچ، پاتریک ویلسون، ریک رایتز و ویلبر فیتزجرالد. بنیان گذار توسط واینستین کمپانی در پنجم اوت ۲۰۱۶ اکران شد.
۵ اوت ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-08-۰۵) (ایالات متحده)
ری کراک که به کار فروش مخلوط کن شیربستنی پنج سال مشغول است و درآمد متوسطی دارد، از وضعیت مالی متوسط و زندگی معمولی اش راضی نیست. وی روزی در میان رستوران هایی که به آن ها مخلوط کن می فروشد با همبرگر فروشی آشنا می شود که نوعی سیستم سریع و متمایز دارد و ....
بنیان نمایش ویندوز (به انگلیسی: Windows Presentation Foundation) (یا WPF) که توسط مایکروسافت ایجاد شد، یک زیر سیستم گرافیکی برای رندر کردن واسط های کاربر در برنامه های کاربردی تحت ویندوز می باشد . WPF بستری هسته WPF یک موتور رندرینگ برداری و مستقل از وضوح تصویر است که برای بهره برداری از مزایای سخت افزارهای گرافیکی امروزی ساخته شده است. تعبیه WPF در نسخه های سیستم عامل ویندوز از ویندوز ویستا و ویندوز سرور ۲۰۰۸ آغاز شد، که البته در ویندوز XP و ویندوز سرور ۲۰۰۳ نیز قابل استفاده است.
شابک ‎۹۷۸-۰-۴۷۰-۱۹۱۳۷-۸ - فصل 34 از کتاب Wrox Professional C# 2008، انتشارات Wiley، منتشر شده در سال 2008
شابک ‎۰-۶۷۲-۳۲۸۹۱-۷ - کتاب Windows Presentation Foundation Unleashed، انتشارات SAMS، منتشرشده در 21 دسامبر 2006
شابک ‎۰-۳۲۱-۳۷۴۴۷-۹ - کتاب Essential Windows Presentation Foundation، انتشارات Addison-Wesley، منتشر شده در11 آوریل 2007
شابک ‎۰-۵۹۶-۵۱۰۳۷-۳ - کتاب Programming WPF، انتشارات O'Reilly Media، منتشر شده در28 آگوست 2007
شابک ‎۱-۹۳۳۹۸۸-۲۲-۳ - کتاب WPF in Action with Visual Studio 2008، انتشارات Manning، منتشر شده در21 نوامبر 2008
WPF که پیشتر به نام "Avalon" شناخته می شد، اولین بار به عنوان بخشی از چارچوب دات نت 3 به بازار آمد. WPF به جای استفاده از سیستم قدیمی تر واسط دستگاه گرافیک (GDI) از دایرکت ایکس استفاده می کند. WPF سعی دارد که مدل پایداری از برنامه نویسی ارائه کند که در آن واسط کاربر از منطق تجاری(Business Logic) برنامه کاملاً جدا باشند. از این جهت شباهت زیادی به زول (زبان برنامه نویسی) و SVG دارد.
WPF از XAML (با تلفظ زمل)، که از مشتقات ایکس ام ال (XML) است، برای تعریف و پیوند عناصر تشکیل دهنده واسط کاربر استفاده می کند. برنامه های WPF می توانند به صورت مستقل ومنزوی یا به صورت شی ادغام شده در یک صفحه وب به کار روند.
مایکروسافت سیلورلایت نیز از WPF استفاده می کنند تا کنترل های وب ادغام شده در صفحات را به شیوه ای قابل مقایسه با ادوبی فلش ارائه دهد، اما تأکید آن بیشتر بر مدل شیئی واسط کاربر است تا پویانمایی. سیلور لایت از رندرینگ زمان اجرای سه بعدی پشتیبانی نمی کند.
بنیان های ریاضیات نامی ست که به زمینه های ویژه ای در ریاضیات داده شده است. عمده ترین این زمینه ها عبارت است از:
منطق ریاضی
نظریه اصل موضوعی مجموعه ها
نظریه برهان
نظریه مدل
نظریه بازگشتی
جستجو برای یافتن دیگر بنیان های ریاضیات همچنان بین فلاسفه ریاضیات ادامه دارد.
بنیان های ساخت گرا یا شالوده های ساخت گرا (Constructivist Foundations) مجله ای ست آکادمیک و بین رشته ها که هر چهارماه یک بار منتشر شده، و تمرکز آن بر روی شیوه های ساخت گرا در علوم و فلسفه است.
ساخت گرایی ریشه ای
سیبرنتیک درجهٔ دوم
زیست شناسی شناختی و نظریهٔ سیستم های اتوپوئیتیک
فلسفهٔ بدون زوجیت
سیبرسمیوتیک
ساختاردهی به تجارب شناختی
شناخت شناسی ساخت گرای تکاملی
مطالعات بین رشته ها پیرامون تمامی اشکال و فرم های گوناگون علوم ساخت گرا، مخصوصا:
و نظائر آن ها.
وجوه مشترک شیوه های ساخت گرا را می توان اینطور خلاصه کرد:
اقتصاد دانش بنیان (انگلیسی: Knowledge-based economy) به روش تولیدی گفته می شود که در آن از دانش برای ایجاد ارزش افزوده محسوس یا غیر محسوس استفاده می شود. فناوری و به خصوص فناوری های دانش بنیان کمی، برای تبدیل بخشی از دانش آدمی به ماشین آلات محسوب می شوند. این دانش می تواند توسط سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری در زمینه های مختلف اقتصادی برای ایجاد ارزش افزوده استفاده شود.
دانش برای برنامه توسعه، بانک جهانی (انگلیسی)
جایگاه مغفول علوم اجتماعی در گفتمان اقتصاد دانش بنیان
اصطلاح اقتصاد دانش بنیان اولین بار توسط پیتر دراکر برای عنوان فصل ۱۲ کتاب عصر ناپیوستگی (انگلیسی: The Age of Discontinuity) مطرح شد.
شهرداری عین بنیان (به عربی: بلدية عين البنيان) یک شهرداری و جامعه در الجزایر است که در استان الجزیره واقع شده است. شهرداری عین بنیان ۶۸٬۳۵۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای الجزایر
شرکت دانش بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش، (به انگلیسی: Knowledge enterprise) به شرکت هایی گفته می شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی ناپذیر از دارایی اساسی آن ها باشد.
شرکت های مبتنی بر مشتری یا مشتری-محور (client-oriented) که از لحاظ تمرکز راهبردی، مشتری محور هستند، منابع را به صورت جداگانه کنترل می کنند؛ از صنایع نمونه این دسته می توان به دفاتر قانونی و دفاتر حسابداری اشاره کرد.
شرکت های مسئله-محور یا مبتنی بر حل مسئله (Problem solving-oriented)، که تمرکز راهبردی این شرکت ها بر حل مسئله با راه کارهای خلاقانه و نوآوری متمرکز است، منابع آن ها به صورت تیمی بنا نهاده شده است. مثالی برای این دست صنایع: شرکت های تبلیغاتی، شرکت های توسعه نرم افزاری،
شرکت های خروجی-محور یا مبتنی بر خروجی، که تمرکز استراتژیک این شرکت ها بر سازگاری و استفاده از راه حل های موجود است، منابع اختصاص یافته توسط سازمان، شرکت های نمونه عبارتند از: شرکت های مشاوره مدیریت. در رویکرد دیگری، شرکت های دانش بنیان به شرکت های خدمات حرفه ای و شرکت های تحقیق و توسعه تقسیم می شوند.
به گفته پروفسور D. Jemielniak دانشمند علم مدیریت و رئیس مرکز تحقیقات (CROW)، مبدأ و دامنه این اصطلاح، مشخص نیست و چگونگی درک این مفهوم، به میزان وابستگی و تکیه شرکت به دانش و فناوری بستگی دارد که در چنین نگرشی، دانش و فناوری باید دارایی حیاتی سازمان باشد تا دانش بنیان تلقی شود. هیچ توافقی در مورد چگونگی یا (میزان) به کارگیری لقب دانش بنیان برای این که یک شرکت، دانش بنیان تلقی شود، وجود ندارد. با این حال، برخی از معیارها و مؤلفه ها برای تشخیص دانش بنیان بودن یک شرکت وجود دارد. از آنجا که در اقتصاد، دو گروه از شرکت ها وجود دارند که گروه نخست وابسته به کارگر (labor-intensive) و گروه دیگر وابسته به دانش (knowledge-intensive).
بر اساس تحقیقات Jemielniak، شرکت های دانش بنیان به واسطه تغییرات گسترده در اقتصاد جهانی ظهور کرده اند که طی دهه ها باعث شده است خدمات، اولویت بالاتری پیدا کنند. ظهور شرکت های دانش بنیان به عنوان نشانه ای از انقلاب صنعتی سوم که مرز میان صاحبان منابع تولیدی و کارگران است، نامیده می شود. به طور مثال، با نگاهی به شرکت IBM می توان دید که چنین تغییری چه تأثیر شگرفی بر ساختار درآمد شرکت گذاشته است. در سال ۱۹۲۴ سود IBM توسط لیزینگ تجهیزات تولید ۹۶ درصد تولید شد، در حالیکه کارتهای پانچ ۴ درصد از سود را به خود اختصاص دادند. در سال ۱۹۷۰، ۸۰ درصد سود این شرکت از بخش های تجهیزات، ۱۵ درصد از بخش نرم افزار و ۵ درصد از بخش «خدمات» به دست می آمد. در سال های ۱۹۹۰ بخش خدمات، ۳۰ درصد از سود IBM رابه خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۷، ۴۵ درصد از خدمات و ۲۰ درصد از نرم افزار بود. این مثال تنها بخش کلی این تغییر است که نشان دهنده نسبت معکوس بین دارایی های ملموس و غیرمستقیم شرکت ها است. این تکامل، تغییر در دسترسی به این منابع را از کارکنان بدون دانش یا وابسته به کارکنان غیر وابسته (دانش بنیان) موجب شده و همچنین قدرت تصمیم گیری از بالا به پایین را از صاحبان و مدیران ارشد به مدیران میانی و متخصصان تغییر داده است. این تحولات با ظهور و اهمیت فزاینده شرکت های دانش همراه است.
با توجه به نگاه لوونهال، شرکت های دانش بنیان را می توان به شکل ذیل تقسیم بندی نمود:
قنات بنیان می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
قنات بنیان سفلی قناتی در روستای بنیان علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان ممسنی در استان فارس
قنات بنیان علیا قناتی در روستای بنی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان
مدلسازی عامل بنیان (به انگلیسی: Agent-based model) (که با عناوین دیگری مانند مبتنی بر عامل، چند عاملی و عامل محور نیز شناخته می شود) روشی است که طی سال های گذشته در حوزه علوم اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. در این کاربرد، عامل ها افراد موجود در یک جامعه با ویژگی های مورد نظر را مدل سازی می کنند. سپس فاکتورهایی وارد سیستم شده و تأثیر آنها در رفتارهای عامل ها یا رفتار سطح کلان جامعه بررسی می شود.
امروزه عامل های هوشمند بطور وسیعی در پروژه های عملیاتی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند. موسسات و شرکت هایی مانند IBM، دایملر کراسلر، وزارت دفاع آمریکا و ناسا بطور موفقیت آمیزی از سیستم های مبتنی بر عامل استفاده می کنند و بکارگیری عامل ها رفته رفته به یک موضوع حیاتی در فرایندهای توزیع شده و غیر متمرکز تبدیل شده است. تمامی این تلاش ها را می توان به ۴ گروه زیر طبقه بندی کرد. مدلسازی عامل بنیان (ABM) یک روش مناسب برای شبیه سازی سیستم های پیچیده اقتصادی، اجتماعی و به طور کلی سیستم های پیچیده است. این روش مکمل و بسط روش های اقتصادسنجی است که تعاملات میان عامل های سیستم و سازگاری در سیستم را ترکیب می کند. از آنجا که ABM مطالعه واحدهای فردی را ممکن می کند، ناهمگنی در میان عامل های سیستم ایجاد می شود.
در مدل سازی عامل بنیان می توان با استفاده از قوانین ساده تصمیم گیری، پدید پیچیده کسب و کار را توصیف کرد (دانایی، بافنده ۱۳۹۶). تحلیل پدیده بازاریابی با روش های تحلیل یا تجربی متداول بیش از حد پیچیده است، ولی اغلب می توانند با استفاده از این رویکرد مدل سازی شوند. تجزیه و تحلیل مدل سازی عامل بنیان به وسیله شبیه سازی، «عامل» های فردی است. این عامل ها در تعامل با هم و در ساختار شبکه اجتماعی شکل می دهند، نتایج نوظهوری را ایجاد می کنند. در این روش خصوصیات عامل های مصرف کننده به صورت منحصر به فرد تعریف می شوند.
این مدلسازی در حوزه سیستم های اقتصادی و اجتماعی توسط محمودزاده، بافنده و دانایی برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۴ توسعه داده شد. ولی با توجه به پیچیدگی زیاد این نوع مدلسازی محققان کمتری تمایل به استفاده از این روش دارند. هرچند محققین حوزه های مهندسی کامپیوتر (به ویژه هوش مصنوعی) در تحقیقات خود به صورت تخصصی و از دید عامل کامپیوتری بررسی هایی را انجام داده اند ولی نیاز به توسعه و کاربرد آن مشهود است.
مرورگر وب متن بنیان (به انگلیسی: Text-based web browser) به نوعی از مرورگر وب گفته می شود که اکثراً فقط متن صفحه وب را رندر می کنند و محتوای گرافیکی را نادیده می گیرند. به طور معمول این نوع مرورگرهای وب، صفحات وب را سریع تر از مرورگرهای وب گرافیکی رندر می کنند به علت کمتر بودن درخواست های پهنای باند. علاوه بر این، جاوااسکریپت، CSS و تایپوگرافی که مرورگرهای گرافیکی از آن ها پشتیبانی می کنند، نیاز به پردازش بیشتری از طرف CPU دارند که باعث افزایش زمان بارگذاری صفحات می شود.
Links
w3m
لینکس (به انگلیسی: Lynx)
گنو ایمکس، از طریق افزونه
مرورگرهای وب متن بنیان غالباً برای کاربران دارای اختلال بینایی یا نابینایی جزئی بسیار مفید هستند، آنها به ویژه با نرم افزارهای متن به گفتار که متون را می خوانند بسیار سازگارند.
از آنجایی که این نوع مرورگرها از ادوبی فلش و جاوا (که در اکثر مرورگرهای گرافیکی به صورت اختیاری به عنوان افزونه و پلاگین قابل نصبند) و جاوااسکریپت پشتیبانی نمی کنند، این ظرفیت را دارند که نسبت به مرورگرهای گرافیکی از امنیت بیشتری برخوردار باشند.(اطلاعات بیش تر در مقاله امنیت مرورگر)
واسط کاربر متن بنیان (به انگلیسی: Text-based user interface) (سرواژه:TUI) به نوعی از واسط کاربر در سیستم عامل های رایانه گفته می شود که از متن، نمادها و رنگ های موجود در محیط هایی که حالت متنی موجود باشد مانند ترمینال رایانه، شبیه ساز ترمینال و کنسول سیستم برای ارائه یک واسط کاربر برای تعامل انسان و رایانه استفاده می کند. بعضی از برنامه های دارای این نوع واسط، و کتاب خانه های برنامه نویسی برای این نوع واسط از موشواره (ماوس) هم پشتیبانی می کنند.
ان کرسز (nCurses)
ویژوال بیسیک برای DOS
بورلند توربو ویژن
دو ویرایش گر متن ایمکس و وی آی (vi) اولین نمونه ها از این نوع واسط هستند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بنیان در جدول کلمات

بنیان
شالوده, اس, پی, اساس
بنیان گذار
موسس
بنیان گذار پدیدار شناسی
ادموند هوسرل
بنیان گذار تخت جمشید و حفر کننده کانال سوئز
داریوش هخامنشی
بنیان گذار ژنتیک
ژوهان مندل
بنیان گذاری
تاسیس
بنیان نهادن
تاسیس
بنیان و شالوده
کیان
بلای بنیان کن
سیلاب
بی بنیان | پوچ
واهی

معنی بنیان به انگلیسی

valence (اسم)
ظرفیت ، ارزش ، بنیان ، قدر ، ظرفیت شیمیایی ، ارزایی ، واحد ظرفیت ، بنیان ترکیب اتمی
valency (اسم)
ظرفیت ، ارزش ، بنیان ، قدر ، ظرفیت شیمیایی ، ارزایی ، واحد ظرفیت ، بنیان ترکیب اتمی
basis (اسم)
ماخذ ، زمینه ، پایه ، اساس ، بنیاد ، مبنا ، بنیان ، مستمسک
root (اسم)
ریشه ، اصل ، زمینه ، پایه ، اساس ، بنیاد ، عنصر ، بن ، بنیان ، فرزند ، اصول ، سر چشمه ، بنه
radical (اسم)
ریشه ، اصل ، بنیان ، رادیکال ، طرفدار اصلاحات اساسی ، ریشگی ، سیاست مدار افراطی ، بن رست ، علامت رادیکال ، قسمت اصلی
foundation (اسم)
پا ، پایه ، اساس ، بنیاد ، مبنا ، شالوده ، بنیان ، بنگاه ، تشکیل ، تاسیس ، پی ، پی ریزی ، موسسهخیریه
radicle (اسم)
بنیان ، ریشه چه ، ریشه کوچک ، اصل ریشه ، سرریشه
warp and woof (اسم)
بنیان ، تار و پود ، پایه و اساس

معنی کلمه بنیان به عربی

بنیان
جزر , راديکالي , قاعدة ، حجر الاساس
موسس

بنیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بنیان   • لیست شرکت های دانش بنیان   • موسسه بنیان فرشته میرهاشمی   • مزایای شرکت دانش بنیان   • انجمن دیستروفی   • شرکت دانش بنیان چیست   • سامانه دانش بنیان   • رشته های دانشگاه بنیان شاهین شهر   • مفهوم بنیان   • تعریف بنیان   • معرفی بنیان   • بنیان یعنی چی   • بنیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنیان
کلمه : بنیان
اشتباه تایپی : fkdhk
آوا : bonyAn
نقش : اسم
عکس بنیان : در گوگل


آیا معنی بنیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )