برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1348 100 1

بهادر

/bahAdor/

مترادف بهادر: جسور، دلاور، دلیر، شجاع، شیردل، صارم، صفدر

متضاد بهادر: جبون

برابر پارسی: دلیر، یل، گُرد، دلاور

معنی اسم بهادر

اسم: بهادر
نوع: پسرانه
ریشه اسم: ترکی
معنی: (تلفظ: bahādor) (ترکی) (در قدیم) دلیر، شجاع - دلیر، شجاع

معنی بهادر در لغت نامه دهخدا

بهادر. [ ب َ دُ ] (ص ) شجاع و دلیر بکمال. (برهان ). شجاع و دلیر. (آنندراج ). شجاع و دلیر بکمال و آزموده در جنگ و متهور. (ناظم الاطباء). سخت دلاور. (شرفنامه ٔ منیری ). دلیر. دلاور. || قوی و پهلوان. زورمند. || سرباز. || سوار. ج ، بهادران. (ناظم الاطباء).

معنی بهادر به فارسی

بهادر
شجاع، دلیر، دلاور، پهلوان
( صفت ) دلیر دلاور شجاع .
یا امیر بهادر جنگ رئیس کشیک خانه مظفر الدین شاه و محمد علی شاه و از مخالفان مشروطه بود .
پدر یسوکای بهادر پدر پدر چنگیزخان مغول .
( صفت ) بسیار شجاع دلیر .
ابن قبل خان از سلاطین مغول
نام یکی از سران سپاه سلطان حسین میرزا بایقرا
از امرائ ترک و رسول امیر تیمور گورکان به نزد ( زنده حشم ) .
از امرای لشکر مغول در عهد غازان خان و وی پدر غزان است .
این چشمه در قدیم به این اسم نامیده میشده و فعل به چشمه باریک معروفست .
نام عالم و ادیب هندیست پدرش راجه ای بنام پاتنه بوده .
نام ایلچی بوده است که از طرف گسکن قراسلطان که حاکم بلخ و توابع بود و بخان چهره شهرت داشت .
از اعیان امرائ چنگیز خان که بایمه نوین بتعاقب سلطان محمد خوارزمشاه مامور شدند
شخص بیافتاده و بی مصرف و نا لایق
از امرای لشکر مغول در عهد غازان و پدر غزان است که ...

معنی بهادر در فرهنگ معین

بهادر
(بَ دُ) [ تر. ] (ص .) دلیر، دلاور، شجاع .
(بِ زَ. بَ دُ) [ فا - تر. ] (ص مر.) بسیار شجاع ، دلیر.

معنی بهادر در فرهنگ فارسی عمید

بهادر
۱. شجاع، دلیر، دلاور.
۲. پهلوان.
دلاور، دلیر، پرزور.

بهادر در دانشنامه اسلامی

بهادر
بَهادُر، به معنای پهلوان و دلیر، شکل فارسی شدۀ واژۀ مغولی با ـ آتور «کهن»، باغاتور «نو»، این دو نیز، خود برگرفته از واژۀ ترکی باتیر، باتور است.
اگرچه دگرگونی واژۀ ترکی باتور، باتیر به آتور، باغاتور مغولی. براساس قاعده ای کهن، یعنی تکرار نخستین مصوت واژه و تبدیل نخستین آن دو مصوت به «غ» در دوران های بعدی است، همانند تبدیل قان، خان به قاآن و قاغان، اما یک نام خاص ترکی در سنگ نبشته های ترکی عهد گوک ترک ها، تورکوها (توکیوها در زبان چینی) به صورت باغاتور چیگشی آمده است که تبدیل باتور، باتیر به باغاتور در یکی از شاخه های زبان ترکی و سپس درآمدن این صورت واژه به زبان مغولی را محتمل می سازد. همان گونه که دیگر شدۀ قان به شکل خاقان، پیش از صورت مغولی آن در زبان ترکی به کار می رفته، و در روزگار کهن تر به زبان های ایرانی، فارسی میانه، ختنی و فارسی دری راه یافته است.
اشتقاق بهادر
ریشه و اشتقاق واژۀ بهادر، باتور، باتیر ترکی تاکنون ناشناخته مانده است. کلاوسن آن را نام خاص هونی (هسیونک ـ نو) می داند و ضبط نام خاص مائوـ تون، موگ تون در منابع چینی سالهای ۲۰۹-۱۷۴ق م را چینی شدۀ آن واژه می انگارد. با این همه، وی باتور، باتیر ترکی را در فرهنگ ریشه شناسی واژه های ترکی پیش از سدۀ ۱۳م خویش نیاورده است. آراء پژوهندگان دربارۀ اصل و اشتقاق واژۀ بهادر، باتور، باتیر متفاوت است. برخی آن را دیگر شدۀ واژۀ فارسی باستان «بغ آدور»، به معنای خداوند آتش، و گروهی دیگر شدۀ واژۀ فارسی باستان «بغ پوثره» ـ که در فارسی دری «فغفور» شده است ـ و برخی دیگر از جمله هنینگ، بهادر را برگفته از واژۀ «بغتر» در زبان های شرقی ایران و برابر «بختر» اوستایی و «بهاکتر» سنسکریت به معنای پخش کنندۀ هدایا، سعادت، برکت، ثروت و دولت می پندارند. اما از این همه هیچ یک درست نمی نماید. دورفر همۀ این آراء را طرح، نقد و رد کرده است.
کاربرد
باتور، باتیر در زبان های مختلف ترکی به شکل های گوناگون ضبط شده، و کاربرد داشته است و هم اکنون نیز در زبان معیار برخی از شاخه های زبان ترکی به کار می رود. از جمله در اویغوری باستان به صورت بادور و باتور تنها به عنوان نام کسان و در قزاقی به صورت باتیر به معنای دلیر، پهلوان، مبارز، میهن دوست و خردمند به کار رفته است. این واژه در اویغوری معاص ...

بهادر در دانشنامه ویکی پدیا

بهادر
بهادر یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوجان غربی بخش مرکزی شهرستان بستان آباد واقع شده است.
عکس بهادر
بهادر (انگلیسی: Bahadoor؛ ۱۹۳۰ – ۲۲ مه ۲۰۰۰) یک هنرپیشه اهل هند بود.تعداد فیلم هایی که وی در زمان حیات بازی کرده بسیار زیاد هستند و این بازیگر به نوعی رکورد دار است.
او در فیلم های درباره، تقاطع، خوشبختی، در آغوش گرفتن بازی کرده است.
بهادر آکوزو (انگلیسی: Bahadır Akkuzu; ۳ فوریهٔ ۱۹۵۵ – ۶ اوت ۲۰۰۹(2009-08-06)) خواننده، آهنگساز، و ترانه سرا اهل ترکیه بود. او در سال ۲۰۰۹ بر اثر حمله قلبی درگذشت.
بهادر اعلمی هرندی پزشک و عضو فرهنگستان علوم پزشکی است.
معرفی چهره های ماندگار پزشکی کشور
سایت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران
سایت تابناک
سایت دانشگاه تهران
وی در سال ۱۳۱۸ متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان قدسیه در سال ۱۳۲۵ و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان سعدی آغاز نمود و در سال ۱۳۳۶ موفق به اخذ مدرک دیپلم گردید. تحصیلات عالی خود را در سال۱۳۳۶ در رشته پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان آغاز کرد و در سال ۱۳۴۳ فارغ التحصیل شد. وی در سال ۱۹۷۳ موفق به اخذ درجة تخصصی در رشتة ارتوپدی آمریکا گردید و اکنون در بخش ارتوپدی بیمارستان شریعتی (تهران) با عنوان «استاد» مشغول به کار می باشند.
بهترین انترن سال در بیمارستان Methodist hospital of Brooklyn Newyork در سال ۱۹۶۷-۱۹۶۶ و دریافت سینی نقره مخصوص
۱- مدیر گروه ارتوپدی از بدو تأسیس تاکنون (سال ۱۳۶۷ تاکنون)
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بهادر

بهادر در جدول کلمات

بهادر
یکه بزن
بهادر و یل
پهلوان, شجاع, دلیر, دلاور

معنی بهادر به انگلیسی

valiant (صفت)
شجاع ، دلاور ، مرد ، دلیرانه ، نیرومند ، تهمتن ، بهادر
valiantly (قید)
شجاع ، دلیرانه ، بهادر ، دلاورانه

بهادر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهادر
پهلوان، بزن بهادر
آریا بهداروند
جد لرهای بختیاری
بختیار نام داشت
و نام های دیگر آن
بهدار خان.بهار خان.بهادر خان.بیرخان.
بیدر خان.
(((بختیاروند.بهداروند.بهاروند.بهادروند
بیراوند.بیداروند. )))
فراز پارسی
بهادر ریشه پارسی دارد و از دو بخش بغ (=خدا) و آتور (=آتش) ساخته شده است؛ یعنی خدای آتش!
شهریار آریابد
این واژه یک نام مغولی است که در "اولان باتور (جای دلیران) " پایتخت مغولستان دیده می شود ، و در پارسی :باتور به بهادر دگرگون شده و با هیچ واژه هندواروپایی و هندو آریایی پیوند ندارد.
رضا
با سلام مادر استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم وفاميل ما بهادر است ما کدخدای استان هستیم ولی از نظر من بهادر دو بخش است بها..و..در، بها یعنی چیز ارزشمند و در یعنی مروارید معنی و مفهوم اصلی آن آدم ارزشمند وبا قدرت است.
ایلیا
بهادر از دوبخش بها به معنای قیمت وارزش و در به معنای مروارید تشکیل شده کاملا فارسی است وهیچگونه ارتباطی به واژه تورکی باغاتور ندارد
اسراء
در مورد معنی نه، اما بهادر خان طولابی ،خان منطقه چگنی ،در استان لرستان، با افتخار جد بنده بودند!من و سایر افراد طایفه طولابی میتونیم این اسم رو به خاطره پیشینه تاریخیش و همچنین صفات خوبی که ایشون داشتن انتخاب کنیم هم اصالت ما رو به یاد مون میاره و هم از نظر روانشناسی باعث الگو برداریه خوب میشه. اسمه ارزشیه کلا حسه خوبی یهش دارم و به عنوان یه اسم پسرونه ابهت لازم رو داره من سیاوش رو هم پیشنهاد میکنم
Sami Khogyani
بهادر ریشه افغانی دارد که استفاده ان در اقوام پشتو زبان بسیار مروج است که هم به قسم نام و هم به به عوض کلمه شجاع استفاده ان بسیار مروج است مثل بهادرخان، مرد بسیا بهادر است ، بهادری شان قابل قدر است، مردم این منطقه شهرت بهادری در تاریخ دارند
محمود رشتیانی
در هندوستان به گاو نر قوی و مبارز، بهادر میگویند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بهادر   • بهادر خواننده   • بهادر رمان   • کارتون بهادر   • معنی اسم بهادر   • اهنگ جدید بهادر ییلاقی   • معنای بهادر   • بیوگرافی بهادر عبدی   • مفهوم بهادر   • تعریف بهادر   • معرفی بهادر   • بهادر چیست   • بهادر یعنی چی   • بهادر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بهادر
کلمه : بهادر
اشتباه تایپی : fihnv
آوا : bahAdor
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس بهادر : در گوگل

آیا معنی بهادر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )