انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1030 100 1

بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران در دانشنامه ویکی پدیا

بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و خودانتظام است که اوراق بهادار در آن توسط کارگزاران یا معامله گران طبق قانون مورد دادوستد قرار می گیرد. بورس اوراق بهادار در قالب شرکت سهامی عام تأسیس و اداره می شود.
ارتقای سهم بازار سرمایه در تأمین مالی فعالیت های مولد اقتصادی
به کارگیری مقررات و رویه های مؤثر برای حفظ سلامت بازار و رعایت حقوق سهامداران
تعمیق و گسترش بازار با بهره گیری از فناوری و فرایندهای به روز و کارآمد
توسعه دانش مالی و گسترش فرهنگ سرمایه گذاری و سهامداری در کشور
توسعه و تسهیل دسترسی به بازار از طریق کاربردهای فناوری اطلاعات
رعایت اصول پاسخگویی و شفافیت در همکاری ها و تعاملات با ذی نفعان
توسعه مستمر دارایی های فکری و سرمایه انسانی شرکت
فکر اصلی ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران، به سال ۱۳۱۵ برمی گردد. در این سال، یک کارشناس هلندی و یک کارشناس بلژیکی به منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات قانونی به ایران آمدند؛ اما مطالعات آن دو، با آغاز جنگ جهانی دوم متوقف شد. در سال ۱۳۳۳، مأموریت تشکیل بورس اوراق بهادار به معادن و کشاورزی ایران">اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، بانک مرکزی و وزارت بازرگانی محول شد. این گروه، پس از ۱۲ سال تحقیق و بررسی، در سال ۱۳۴۵ قانون و مقررات تشکیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه کردند. لایحه تشکیل بورس اوراق بهادار تهران در اردیبهشت ۱۳۴۵ در مجلس شورای ملی تصویب شد. در پانزدهم بهمن ۱۳۴۶، بورس تهران، با ورود سهام بانک صنعت و معدن و نفت پارس آغاز به کار نمود.
از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷، تعداد شرکت ها و موسسه های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از ۱۰ بنگاه اقتصادی با سرمایه ۶/۲ میلیارد ریال به ۱۴۲ شرکت با بیش از ۳۰۸ میلیارد ریال افزایش یافت.
در اوایل دوران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، نظام تازه ایران با هدف مبارزه با سرمایه داری تلاش هایی برای تعطیلی بورس تهران انجام داد که نافرجام ماند.
عکس بورس اوراق بهادار تهران
سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران موسسه ای غیر تجاری و غیرانتفاعی بود که طبق «قانون تأسیس بورس اوراق بهادار» (۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۵) در بهمن ۱۳۴۶ تأسیس شد. این سازمان پس از تصویب جمهوری اسلامی ایران">قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (۱ آذر ۱۳۸۴) منحل شد و وظایف و اختیارات ضابطه گذاری و نظارتی آن به سازمان بورس و اوراق بهادار و وظایف و اختیارات عملیاتی آن به شرکت بورس اوراق بهادار تهران انتقال یافت.
دوانی، غلامحسین، «بورس، سهام و نحوه قیمت گذاری سهام»، تهران، نشر نخستین، چاپ چهارم، ۱۳۸۴.
جهانخانی، علی و پارسائیان، علی، «بورس اوراق بهادار، تهران» ، انتشارات دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، ۱۳۷۵.
شاخص قیمت بورس اوراق بهادار تهران موسوم به تپیکس (به انگلیسی: TEPIX) که به طور خلاصه شاخص کل هم خوانده می شود، نشانگر روند عمومی قیمت کل شرکت های بورس است و تغییرات سطح عمومی قیمت ها را نسبت به تاریخ مبدأ نشان می دهد.
تدیکس (TEDIX)
تپیکس (TEPIX)
تدپیکس (TEDPIX)
تفیکس (TEFIX)
شاخص ۳۰ شرکت بزرگ (TEFIX 30)
شاخص ۵۰ شرکت فعال تر
شاخص صنعت
شاخص کل در ۱ شهریور ۱۳۶۹ با عدد ۱۰۰ واحد تعریف شد. بالاترین رقم ثبت شده برای این شاخص، در ۱۳ مرداد ۱۳۸۳ با ۱۳۸۸۲ واحد بود. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۰ به ۲۶ هزار و ۹۳۰ واحد رسید. این عدد در تاریخ بورس بی سابقه است. شاخص کل ابتدای سال ۱۳۹۰ حدود ۲۳ هزار بود. پس از گذشت نزدیک به ۶ سال، شاخص بورس اوراق بهادار تهران در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۹ به بالاترین حد خود در تاریخ بورس ایران یعنی به عدد ۱۳٬۹۰۴ رسید. با بروز بحران ارزی در ایران در سال ۱۳۹۱ این نشانگر رشد خود را از ۲۳۷۸۷ واحد در مرداد ۱۳۹۱ شروع و به رکورد تاریخی خود در ۱۵دی ماه ۱۳۹۲ که ۸۹۵۰۰ واحد بود رساند و پس از آن وارد دوران رکود و نزول خود گردید. فاجعه بارترین روز برای بورس تهران (یکشنبه سیاه) در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۲ اتفاق افتاد که در آن شاخص کل بورس تهران بیش از ۲۲۰۰ واحد افت داشت.
شاخص های بورس تهران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بورس اوراق بهادار تهران

بورس اوراق بهادار تهران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بورس اوراق بهادار تهران   • مفهوم بورس اوراق بهادار تهران   • تعریف بورس اوراق بهادار تهران   • معرفی بورس اوراق بهادار تهران   • بورس اوراق بهادار تهران چیست   • بورس اوراق بهادار تهران یعنی چی   • بورس اوراق بهادار تهران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بورس اوراق بهادار تهران
کلمه : بورس اوراق بهادار تهران
اشتباه تایپی : f,vs h,vhr fihnhv jivhk
عکس بورس اوراق بهادار تهران : در گوگل


آیا معنی بورس اوراق بهادار تهران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )