انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1086 100 1

بورکینافاسو

بورکینافاسو در دانشنامه اسلامی

بورکینافاسو
بورکینافاسو کشوری مسلمان در غرب قاره آفریقاست و ترکیبی از واژه بورکینا از زبان موره به معنای «درستکار» و واژه دیولایی فاسو به معنای «خانه پدری» است.
بورکینافاسو همچنین به معنای قلمرو انسان های مبارز است. این سرزمین به سال ۱۹۸۴ میلادی نخستین بار به دست توماس سنکارا (Thomas Sankara) رهبر کودتاچیان فاتح تصرف شد و پیش از آن به علت عبور رود ولتا از این کشور، ولتای علیا (Upper Volta) خوانده می شد. این کشور از شمال و مغرب به مالی، از شرق به نیجر و بنین، و از جنوب به توگو و غنا و ساحل عاج محصور شده است. بر پایه سر شماری سال ۲۰۱۱ میلادی بورکینافاسو با مساحت ۲۷۰۷۶۴ کیلومتر مربع حدود ۱۶۹۶۸۰۰۰ تن را در خود جای داده که بیش از ۶۰ درصد از آنان مسلمان، ۱۰ درصد مسیحی (بیشتر کاتولیک و اندکی پروتستان) و بقیه پیرو انیمیسم (جاندار پنداری) هستند؛ تا اواخر سده هجدهم میلادی امپراتوری موسی ها بر این کشور حکومت می کردند. این سرزمین با ورود ارتش فرانسه به این منطقه به سال ۱۸۹۶ میلادی مستعمره فرانسه شد و پس از یافتن خودمختاری به سال ۱۹۶۱ میلادی به استقلال کامل رسید؛ حکومت بورکینافاسو جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. پایتخت این کشور «اوگادوگو» است و مردم آن بیشتر از نژاد موسی هستند. بیش از ۵۰ درصد جمعیت این کشور به زبان های مور و موسی سخن می گویند؛ ولی زبان رسمی این کشور فرانسوی است. مسلمانان بورکینافاسو بیشتر سنی و مالکی مذهب و در سرزمین های شمالی این کشور ساکن هستند و بیشتر از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند.
آداب و رسوم
بزرگ ترین جشن مسلمانان این کشور مشهور به تبسکی است که در عید قربان برگزار می شود. تا پیش از سده ۱۵ میلادی امپراتوری موسی ها سخت از ساختار اجتماعی و باورهای مذهبی خود دفاع می کردند تا این که چند بازرگان مسلمان در میانه این سده به امید تجارت طلا و نمک به این منطقه وارد شدند. ورود و استقرار این بازرگانان تغییراتی اساسی در ساختار حکومتی موسی ها پدید آورد. فرزندان این بازرگانان اندک اندک در جایگاه های حکومتی جای گرفتند و کوشش های آن ها به برافتادن طلسم و جادو در منطقه و برگزاری نماز در مکان های عمومی انجامید. از میان طوایف بومی بورکینافاسو، دیولاها به تاسیس مدرسه اسلامی و آموزش قرآن ، تفسیر ، حدیث و سیره پیامبر پرداختند؛ از سال ۱۸۰۹ تا ۱۸۶۷ میلادی و با فرمان جهاد مابا (ma ba) دین اسلام در مناطق ولتای علیا، ساحل عاج و گینه گسترش بسیار یافت. به سال ۱۹۱۹ میلادی و با وضع قانون استعماری فرانسه در بورکینافاسو، اسلام به دلیل صلح طلبی و نظام هماهنگ مسلمانان در این منطقه به طور غیر مستقیم مورد توجه دولت استعمارگر فرانسه قرار گرفت و به افزایش سرعت گسترش اسلام در این منطقه انجامید. دولت فرانسه نگاه فرهنگی ویژه ای به مسلمانان این منطقه داشت و حتی برای مناطق غیر مسلمان نشین، حاکمان مسلمان تعیین می کرد. تشکیل جمهوری مشروطه به سال ۱۹۹۱ میلادی و پیش قدم شدن مسلمانان در حرکت مبارزه جویانه همراه گروه های غیرمتناجس دینی در برابر غرب زدگی، باعث جذب غیر مسلمانان این منطقه به دین اسلام شد. با تاسیس مدرسه مسلمانان پس از جنگ جهانی دوم و ارتقای سطح دانش هم زمان با آموزش دین اسلام، گرایش به اسلام در این منطقه شتابی دوچندان گرفت. در سال های اخیر با حمایت جهان عرب و ساختن مساجد و مراکز دینی در بورکینافاسو، جمعیت مسلمانان این کشور افزایشی چشمگیر یافته است.ƒ
حج گزاری در بورکینافاسو
درباره پیشینه حج گزاری مردم بورکینافاسو آگاهی های فراوان در دست نیست. احتمالا حاجیان این کشور همچون کشورهای غرب افریقا به شرق این قاره رفته، از طریق بنادر دریای سرخ به بندر جده اعزام می شدند؛ بورکینافاسو یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می رود و از این رو، شمار حاجیان این کشور بسیار اندک است. سفر حج در نظر مردم جایگاهی ویژه دارد و حاجی در نظر مردم این کشور، انسان محبوب و شایسته ای است که توفیق حج گزاردن را کسب کرده است.از این رو، مردم بورکینافاسو با وجود این که به سختی کسب روزی می کنند، مشتاقانه نتیجه دو یا سه سال کار بر زمین را هزینه سفر حج می نمایند؛ مؤسسه خصوصی STMB (bagre mamadou societe de transparte) تنها شرکت اعزام کننده زائران بورکینافاسو به حج است. این مؤسسه پیش از سال ۱۹۸۴ میلادی دولتی بود و هزینه سفر حج به سال ۲۰۰۹م. برابر با ۲۵۰۰ دلار و شامل بلیط، ویزا و اقامت در هتل می شد. البته هزینه غذا بر عهده خود حاجیان است؛ در سال های اخیر، خدمات و امکانات نامناسب STMB همچون کیفیت پایین هتل و مشکلات حمل و نقل، موجب ناخرسندی حاجیان از این شرکت شده؛ ولی از آن جا که این مؤسسه تنها متصدی اعزام حاجیان به مکه است، خواستاران حج چاره ای جز ثبت نام در این شرکت ندارند. به سال ۲۰۰۵ میلادی حاجیان هنگام بازگشت از مکه به علت تاخیر ۱۰ روزه خطوط هوایی، ناچار به فروش سوغات خود برای تامین هزینه غذا شدند؛ حاجیان به صورت هوایی و با سه هواپیما که معمولا از کشور سنگال اجاره گرفته می شود، به مکه اعزام می شوند. این حاجیان با توجه به ظرفیت هر هواپیما، در کاروان های ۵۰۰ نفره تقسیم می شوند. همراه هر کاروان، چهار یا پنج روحانی حضور دارند. مسیر هوایی سفر حج از اوگادوگو به مدینه است. روحانیان کاروان ها بیشتر افرادی هستند که تحصیلات دینی خود را در عربستان گذرانده اند. این روحانیان که به صورت رایگان از جانب مؤسسه STMB به حج اعزام می شوند، در طول ایام حج معمولا در هتل ها استقرار دارند. زائران پیش از اعزام به مکه جلسه ای با مسؤولان STMB و سپس جلساتی مختصر با روحانیان کاروان ها برای آموختن مناسک حج برگزار می کنند؛ همه خواستاران حج پیش از سفر واکسینه می شوند؛ اما وضعیت بهداشتی و درمانی زائران در سفر حج مناسب نیست و تنها اقدام STMB در این زمینه، معاینه زائران پیش از اعزام و پیشگیری از سفر افرادی است که بیماری ویژه دارند؛ حجاج پس از بازگشت از سفر حج مورد استقبال فراوان قرار می گیرند و حاجیان مرد «لجی» و بانوان حج گزارده «اج» خطاب می شوند. حاجیانی که توان مالی داشته باشند، در پی بازگشت از سفر حج با قربانی کردن گوسفند اطعام می کنند؛ یکی دیگر از رسم های محلی به جا مانده از حاجیان این منطقه آن است که یک دندان خود را در عربستان روکش طلا می کنندکه هزینه ای نزدیک به ۵۰ دلار برای آن ها در بر دارد. کسانی که قادر به پرداخت این مبلغ نیستند، کلاه یا عبایی ویژه را تا آخر عمر بر تن می کنند. شمار حاجیان این کشور به سال ۲۰۱۱ میلادی ۳۰۰۰ تن گزارش شده است.
منابع
...
بورکینافاسو
بورکینافاسو کشوری در غرب آفریقا. اکثر جمعیت بورکینافاسو مسلمان و سنی مذهب اند و عده ای کمی در این کشور شیعه هستند. مذهب شیعه توسط شیعیان لبنانی وارد این کشور شده است.
بورکینافاسو در غرب آفریقا واقع شده و از شمال و غرب با مالی، از شرق با و بنین و از جنوب با توگو، غنا و ساحل عاج همسایه است . مساحت آن ۲۷۴،۲۰۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن اوآگادوگو است . در گذشته نام این کشور «ولتای علیا»» بود.
درباره ورود اسلام به بورکینافاسو، تاریخ دقیق و مشخصی وجود ندارد، ولی آنچه مسلم است، این است که تاریخ مزبور به سال ها پیش از استعمار باز می گردد. زیرا زمانی که استعمارگران وارد این کشور شدند، از فعالیت مسلمانان و مخالفت رهبران اسلامی علیه استعمار خبر دادند. آنچه تاکنون در مورد چگونگی ورود اسلام به کشور گفته و نوشته شده است، حاکی از ورود این دین توسط بازرگانان و مبلغان نیجر، مالی و غنا به شهرهای جنوب، شمال غربی و شرق کشور می باشد.
بورکینافاسو
نام رسمی بورکینافاسو ( ولتای علیای ساب(Burkina Faso)
عضوسازمان ملل متحد ،سازمان وحدت افریقا،جامعه اقتصادی کشورهای غرب افریقا
مساحت274200 کیلو متر مربع
مختصات جغرافیایی13 درجه شمالی و 2 درجه غربی
شهرهای عمده بوبودیولاسو،کودوگو ،اهیگویا ،بانفورا
زبان فرانسوی (رسمی)، موسی، فولانی
بورکینافاسو
بورکینافاسو: کشوری مسلمان در غرب قاره افریقا است.
نام این کشور ترکیبی از واژه بورکینا از زبان موره به معنای «درستکار» و واژه دیولایی فاسو به معنای «خانه پدری» است. مسلمانان این کشور بیشتر سنی مالکی هستند. مسلمانان بعد از ورود بازرگانان مسلمان به این کشور توانستند در مکان های عمومی نماز برگزار کنند و با مورد توجه قرار گرفتن اسلام در میان فرانسوی ها سرعت گسترش اسلام در این منطقه افزایش یافت و فرانسوی ها برای مناطق غیر مسلمان نشین نیز از حاکمان مسلمانان استفاده می کردند.
حاجیان در میان مردم این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردارند اما به خاطر فقر مردم آن شمار حاجیان بسیار اندک است. به حاجیان مرد «لَجی» و بانوان حج گزارده «اَجَ» گفته می شود. از آداب و رسوم حج این کشور قربانی کردن بعد از بازگشت از حج و روکش طلا برای دندان است و اگر کسی توانایی مالی برای روکش طلایی دندان را نداشته باشد تا آخر عمر کلاه یا عبای ویژه بر تن می کند.

بورکینافاسو در دانشنامه ویکی پدیا

بورکینافاسو
مختصات: ۱۲°۲۰′ شمالی ۱°۴۰′ غربی / ۱۲٫۳۳۳°شمالی ۱٫۶۶۷°غربی / 12.333; -1.667
رودهای مهم: موهون (ولتای سیاه)، ناکامیه (ولتای سفید)، نازینون (ولتای سرخ)
بلندترین نقطه: قله تما با ارتفاع ۷۴۹ متر
آب و هوا: آب و هوا خشک و داغ است و فقط در علفزار استوایی جنوب میزان بارندگی (۱۰۰۰ میلی متر) کافی است. شمال کشور نیمه کویری است.
بورکینافاسو کشوری محصور در خشکی در غرب آفریقا است. پایتخت آن اوآگادوگو است.
نام قدیم این کشور ولتای علیا بود.
بورکینافاسو در گذشته مستعمره فرانسه بود. در دوران مستعمراتی، این کشور نقش ذخیره نیروی کار برای مستعمرات توسعه یافته تر جنوب را داشت. از زمان کسب استقلال در ۱۹۶۰، این کشور، که در سال ۱۹۸۴ در نخستین سالگرد به قدرت رسیدن توماس سانکارا نامش به بورکینافاسو تغییر یافت، تاریخ سیاسی متلاطمی با یک سری کودتاهای نظامی داشته است.
عکس بورکینافاسو
کشور بورکینافاسو به چهل و پنج استان تقسیم شده است که عبارتنداز:
بانوا
بان شهری در شهرستان سولنزو در استان بانوا در بورکینافاسوی غربی است و جمعیت آن ۸,۷۷۶ نفر است.
پرچم بورکینا فاسو پرچمی است که تحت الهام گیری از نماد پان-آفریکان در اوت ۱۹۸۴ بعنوان پرچم رسمی کشور بورکینافاسو برگزیده شد.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Burkina_Faso
تیم ملی فوتبال بورکینافاسو نماینده کشور بورکینافاسو در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال بورکینافاسو فعالیت می کند.
کنفدراسیون فوتبال آفریقا
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۶۰ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال گابون برگزار شده است.
مختصات: ۱۳°۱۶′ شمالی ۱°۳۰′ غربی / ۱۳٫۲۶۷°شمالی ۱٫۵۰۰°غربی / 13.267; -1.500
بام
توکا شهری در شهرستان کونگوسی در استان بام در بورکینافاسوی شمالی است و جمعیت آن ۷۸۹ نفر است.
حمله ۲۰۱۸ بورکینافاسو روز جمعه ۲ مارس با تیراندازی و شلیک مهاجمان و انفجار چند خودرو به مرکز نظامی در واگادوگو، پایتخت بورکینافاسو و همچنین به سفارت فرانسه رخ داد که این حملات ۷ نفر کشته و دست کم ۵۰ زخمی بر جا گذاشت.
روز جمعه ۲ مارس ۲۰۱۸ شبه نظامیان افراطی اسلامگرا به مرکز نظامی بورکینافاسو در واگادوگو، پایتخت این کشور و همچنین سفارت فرانسه حمله کردند. طبق گفته شاهدان پنج خودروی وانت به محل وارد شد و مهاجمان از آن پیاده شده و با سر دادن فریادهای «الله اکبر» وانت ها را منفجر کرده و شروع به شلیک کردند. این درگیری تا حوالی ظهر به وقت محلی برای چند ساعت ادامه داشت. هم زمان صدای انفجار شدیدی نیز از غرب واگادوگو شنیده شد که موج آن تا شعاع یک کیلومتری را لرزاند و دود غلیظی آسمان را پوشاند.
در این حملات ۷ مأمور امنیتی و ۶ نفر از مهاجمین کشته و دست کم ۵۰ نفر زخمی شدند. تمامی کارکنان و کارگران از محل حادثه فرار کردند.
تعداد مهاجمان دقیقاً مشخص نیست، به گفته شاهدان ۵ تا ۱۰ نفر بوده اند. گروه جماعت النصر الاسلام وابسته به القاعده در کشور مالی مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.
سینمای بورکینافاسو یکی از موارد برجسته در آفریقا است؛ با تاریخی که به چند دهه می رسد و شامل فیلم های متعددی است که برنده جایزه شده اند.
فهرست سینماهای جهان
سینمای جهان
سینمای آفریقا
فدراسیون فوتبال بورکینافاسو (فرانسوی: Fédération Burkinabé de Foot-Ball, FBF) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور بورکینافاسو است.
این فدراسیون که در سال ۱۹۶۰ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر آواگادوگو است.
فهرست سفارت های بورکینافاسو، فهرستی از مراکز سفارتخانه و کنسولگری کشور بورکینافاسو در سراسر جهان است.
هند
دهلی نو (سفارت)
بورکینافاسو کشوری محصور در خشکی در غرب آفریقا است. پایتخت آن اوآگادوگو است. نام قدیم این کشور ولتای علیا بود. این کشور در ۵ اوت ۱۹۶۰ از فرانسه مستقل شد. بورکینافاسو دارای روابط نسبتاً محدودی در جهان است.
قطعنامه ۱۴۹ شورای امنیت
Quelle: Institut National de la Statistique et de la Demographie، Burkina Faso
فهرست های شهرهای جهانچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بورکینافاسو

بورکینافاسو با نام رسمی جمهوری بورکینا فاسو، کشوری خشکی فراگرفته در غرب آفریقاست.
• «پرچم: رنگ های موجود در پرچم کشور بورکینا فاسو به نشانهٔ سه رود اصلی این کشور است که همگی وُلتا نام دارند و ولتای سیاه، ولتای سفید و ولتای قرمز نامیده می شوند. این پرچم بعد از استقلال این کشور در سال ۱۹۵۹م طراحی شده است .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

بورکینافاسو در جدول کلمات

بورکینافاسو
اوآگادوگو

بورکینافاسو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بورکینافاسو   • مفهوم بورکینافاسو   • تعریف بورکینافاسو   • معرفی بورکینافاسو   • بورکینافاسو چیست   • بورکینافاسو یعنی چی   • بورکینافاسو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بورکینافاسو
کلمه : بورکینافاسو
اشتباه تایپی : f,v;dkhths,
عکس بورکینافاسو : در گوگل


آیا معنی بورکینافاسو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )