برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1326 100 1

بوشهر

/buSehr/

معنی بوشهر در لغت نامه دهخدا

بوشهر. [ ش ِ ] (اِخ ) شهرستان بوشهر یکی از شهرستان های هشتگانه ٔ استان هفتم است که از جنوب و باختر به خلیج فارس و از خاور به شهرستان لار و فیروزآباد و از شمال خاوری به شهرستان کازرون محدود میشود. ارتفاعات معروف این ناحیه عبارتند از: قله ٔ کلات بوریال در ناحیه جنوبی تنگستان (به ارتفاع 830 متر)، قله ٔ دررنگ درناحیه ٔ کنگان کو، کجور (به ارتفاع 1603 متر)، کوه بزیر در خاور برازجان (به ارتفاع 1420 متر) و کوه کنیگان در همان ناحیه (به ارتفاع 2600 متر) و کوه سیاه در صحرای دشت پسنگ (به ارتفاع 1500 متر). از رودخانه های مهم این شهرستان میتوان رود مند، رود حله ، رود شور و رود اهرم را نام برد. این شهرستان از هفت بخش : بخش مرکزی ، برازجان ، اهرم ، خورموج ، کنگان ، دیلم ، گناوه تشکیل یافته و کلاً دارای 633 قریه و قصبه و 221000تن سکنه میباشد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

بوشهر. [ ش ِ ] (اِخ ) شهر بوشهر. مرکز شهرستان بوشهر است که در انتهای شمال باختری شبه جزیره ٔ بوشهر واقع شده است. محل اولیه ٔ شهر مزبور در 12کیلومتری محل فعلی و نام آن ری شهر بوده که در زمان نادرشاه از لحاظ مناسب بودن محل برای بندرگاه و ساختمان شهر، محل فعلی انتخاب گردیده و در زمان کریم خان زند توسعه یافته است. قبل از احداث بندر شاپور و کشیده شدن خطآهن سرتاسری ، این بندر از لحاظ نظامی و اقتصادی دردرجه ٔ اول اهمیت بوده و حالیه بصورت بندر درجه ٔ دوم درآمده است. فاصله ٔ این شهر تا شیراز 295 و تا بندرلنگه در حدود 600 کیلومتر است. عمق دریا در اطراف این بندر، کم میباشد و بهمین علت کشتی های بزرگ جنگی وتجارتی ، قادر به پهلو گرفتن در بندرگاه شهر نیستند و ناگزیرند بفاصله ٔ 6 الی 8 کیلومتری بندرگاه لنگر بیندازند. آب مشروب شهر از باران و یک رشته قنات که بوسیله ٔ لوله وارد شهر میشود، تأمین میگردد. سکنه ٔ شهر 30542 تن است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

معنی بوشهر به فارسی

بوشهر
شهرستان بوشهر از شهرستانهای استان هفتم ( فارس ) است . از جنوب و مغرب به خلیج فارس از مشرق به لار و فیروز آباد از شمال غربی به بهبهان از شمال شرقی به کازرون محدود است . رود مند رود شور رود فیروز آباد از آن می گذرند . مرکز این شهرستان شهر بوشهر است . قبل از احداث بندر شاهپور و کشیده شدن خط آهن سراسری ایران بوشهر مهمترین بندر جنوب بود ولی فعلا در درجه دوم اهمیت است . شهر بوشهر ۸۶/۱۸۸ تن سکنه دارد . محصولات عمده شهرستان غلات خرما تنباکو و مرکبات است . شغل اهالی زراعت و صید ماهی است .
شهرستان بوشهر از شهرستانهای استان هفتم ( فارس ) است . از جنوب و مغرب به خلیج فارس از مشرق به لار و فیروز آباد از شمال غربی به بهبهان از شمال شرقی به کازرون محدود است . رود مند رود شور رود فیروز آباد از آن می گذرند . مرکز این شهرستان شهر بوشهر است . قبل از احداث بندر شاهپور و کشیده شدن خط آهن سراسری ایران بوشهر مهمترین بندر جنوب بود ولی فعلا در درجه دوم اهمیت است . شهر بوشهر ۸۶/۱۸۸ تن سکنه دارد . محصولات عمده شهرستان غلات خرما تنباکو و مرکبات است . شغل اهالی زراعت و صید ماهی است .
از بنادر خلیج فارس .

بوشهر در دانشنامه اسلامی

استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷۶۵۳ کیلومتر مربع با خلیج فارس بیش از شش صد کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است. استان بوشهر از نظر موقعیت طبیعی از دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است . قسمت جلگه ای آن در امتداد خلیج فارس کشیده شده است . اکثر شهرها و مراکز جمعیتی استان در محدوده این جلگه ها استقرار یافته اند. قسمت کوهستانی استان ، از دو رشته کوه گچ ترش و نوکند تشکیل شده که در سراسر طول استان به موازات هم امتداد یافته اند. به علت نزدیکی به استوا و کمی ارتفاع به طور کلی دارای آب و هوای گرم از نوع بیابان کناری است که در داخل استان گرم و خشک و در سواحل گرم و نمناک است. در این استان دو فصل محسوس وجود دارد؛ زمستان نسبتا خنک شامل ماه های آذر، دی ، بهمن و اسفند و تابستان گرم و خشک که سایر ماه های سال را در بر می گیرد. فصول پاییز و بهار این استان بسیار زودگذر است . استان بوشهر براساس سر شماری سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۸۸۶٫۲۶۷ نفر جمعیّت دارد بیشتر مردم استان بوشهر به زبان فارسی وبا گویش محلی بوشهری تکلم می کنند. برخی از اهالی جزیره شیف و بنادر کنگان و عسلویه نیز به زبان عربی صحبت می کنند. بیشتر اهالی استان را پیروان اسلام تشکیل می دهند(اعم از شیعه یا سنی). اهل سنت بوشهر نیز بیشتر در قسمت های جنوبی استان زندگی می کنند. (به ویژه در شهرستان کنگان).
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...
تاریخ بوشهر، نوشته محمدحسین سعادت کازرونی، که تصحیح و تحقیق آن توسط عبدالحسین خیراندیش و عمادالدین شیخ‎الحکمایی صورت گرفته است، کتابی است با موضوع تاریخ سیاسی و اجتماعی بوشهر که نگارنده مشاهدات و اندیشه‎های خود را درباره جغرافیای بوشهر، اوضاع شهر بوشهر و نیز حوادث و وقایع آن دوره، در آن منعکس ساخته است. این نوشتار در یک جلد و به زبان فارسی به نگارش درآمده است.
کتاب، مشتمل بر یک پیشگفتار از عمادالدین شیخ‎الحکمایی، یک مقدمه از عبدالرسول خیراندیش و یک مقدمه از نویسنده کتاب است و محتوای آن در چهار فصل مطرح شده که فصل سه و ...

بوشهر در دانشنامه ویکی پدیا

بوشهر
بندر بوشهر تلفظ راهنما·اطلاعات، شهری بندری و مرکز استان بوشهر از استان های جنوب غربی ایران است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۲۲۳٬۵۰۴ نفر بوده است. بوشهر بندری شبه جزیره ای در بخش مرکزی شهرستان بوشهر است که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده است، این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا و در منطقهٔ ساحلی خلیج فارس واقع شده و آب وهوای نیمه بیابانی گرم دارد. نام بوشهر در کتاب ها و اسناد تاریخی، تحت نام های مختلفی نظیر «رام اردشیر»، «ابوشهر»، «بُخت اردشیر»، «لیان» و «ریشهر» به ثبت رسیده است. بیشتر مردم بوشهر به زبان فارسی با لهجه محلی تکلم می کنند. بندر امروزی بوشهر را نادرشاه افشار در ۱۷۳۶ میلادی رونق دوباره بخشید. نام این محل پیش از آن ریشهر بود. بندر بوشهر به خاطر عواملی مانند صیادی، وجود نیروگاه اتمی، کشتی سازی و صادرات از این بندر رونق اقتصادی گرفته است.
الف) نواحی ساحلی با گرمای شدید و رطوبت نسبی بالا
ب) نواحی داخلی با گرمای شدید و رطوبت نسبی پایین
بین ۰ تا ۴۰ متر
هم اکنون ۱۸ اسفند سالروز تأسیس مدرسه سعادت، روز بوشهر نام گرفته شده است.
بنای بوشهر به اردشیر ساسانی نسبت داده شده و نام اصلی آن «رام اردشیر» بوده است. گفته می شود که «رام اردشیر» به مرور زمان به «ریشهر» تبدیل شد. به نظر می رسد که بوشهر تحریف شده ریشهر- همان شهر قدیمی است. در عصر هخامنشی از تمدنهای بزرگ در ایران تمدن لیان بوده است که برخی به اشتباه نام آن را از نام های بوشهر می دانند. هم اکنون نام خیابانی در بازار بوشهر به همین نام است طبق آثار کشف شده در منطقه باستانی هلیله و ریشهر نام این سرزمین ژرمانسیکا بوده است. همچنین در آثار باستانی شوش از این بندر نام برده شده است. در زمان اسکندر نام آن به موزامبری تغییر یافت.
عکس بوشهر
بوشهر ممکن است به یکی از موارد زیر اطلاق شود:
بندر بوشهر یکی از شهرهای ایران و مرکز استان بوشهر می باشد.
استان بوشهر یکی از استان های ایران می باشد.
شهرستان بوشهر یکی از شهرستان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بوشهر

بوشهر از بندرهای خلیج فارس، مرکز استان بوشهر.
• «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان ها، ارزش های خانوادگی را مهم می دانند، اما این ارزش ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.» -> گزارش روزنامهٔ شرق

ارتباط محتوایی با بوشهر

بوشهر در جدول کلمات

منطقه ویژه اقتصادی در بوشهر که قرار است به زودی تاسیس شود
صدرا

بوشهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرسام آرامیس
شهر بوشهر (بوش شهر= شهر آراسته و با شکوه)
و ناحیه جنگلی پشت سرش در بین اصفهان و بوشهر (لیان باستانی ایلامیان) بوده است.
شهریار آریابد
ریشه نام این شهر به آغاز فرمانروایی اردشیر پاپکان ساسانی برمی گردد ، اردشیر ساسانی و اردوان پنجم اشکانی در اینجا باهم نبرد " مردامرد ( دوئل ) " انجام دادند و با مرگ پادشاه اشکانی و پیروزی اردشیر روزگار نوینی در ایران آغاز شد و نام این شهر را " بوخت ارتخشیر " گذاشتند که به چم " شهر آزاده شده اردشیر " می باشد .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی بوشهر   • شهرستان های استان بوشهر   • شهرستان بوشهر   • شهر بوشهر در جدول   • نقشه شهر بوشهر   • نقشه بوشهر   • ساحل بوشهر   • معنی بوشهر   • مفهوم بوشهر   • تعریف بوشهر   • معرفی بوشهر   • بوشهر چیست   • بوشهر یعنی چی   • بوشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بوشهر
کلمه : بوشهر
اشتباه تایپی : f,aiv
آوا : buSehr
نقش : اسم خاص مکان
عکس بوشهر : در گوگل

آیا معنی بوشهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )