انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1068 100 1

بوشهر

/buSehr/

معنی بوشهر در لغت نامه دهخدا

بوشهر. [ ش ِ ] (اِخ ) شهرستان بوشهر یکی از شهرستان های هشتگانه ٔ استان هفتم است که از جنوب و باختر به خلیج فارس و از خاور به شهرستان لار و فیروزآباد و از شمال خاوری به شهرستان کازرون محدود میشود. ارتفاعات معروف این ناحیه عبارتند از: قله ٔ کلات بوریال در ناحیه جنوبی تنگستان (به ارتفاع 830 متر)، قله ٔ دررنگ درناحیه ٔ کنگان کو، کجور (به ارتفاع 1603 متر)، کوه بزیر در خاور برازجان (به ارتفاع 1420 متر) و کوه کنیگان در همان ناحیه (به ارتفاع 2600 متر) و کوه سیاه در صحرای دشت پسنگ (به ارتفاع 1500 متر). از رودخانه های مهم این شهرستان میتوان رود مند، رود حله ، رود شور و رود اهرم را نام برد. این شهرستان از هفت بخش : بخش مرکزی ، برازجان ، اهرم ، خورموج ، کنگان ، دیلم ، گناوه تشکیل یافته و کلاً دارای 633 قریه و قصبه و 221000تن سکنه میباشد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

بوشهر. [ ش ِ ] (اِخ ) شهر بوشهر. مرکز شهرستان بوشهر است که در انتهای شمال باختری شبه جزیره ٔ بوشهر واقع شده است. محل اولیه ٔ شهر مزبور در 12کیلومتری محل فعلی و نام آن ری شهر بوده که در زمان نادرشاه از لحاظ مناسب بودن محل برای بندرگاه و ساختمان شهر، محل فعلی انتخاب گردیده و در زمان کریم خان زند توسعه یافته است. قبل از احداث بندر شاپور و کشیده شدن خطآهن سرتاسری ، این بندر از لحاظ نظامی و اقتصادی دردرجه ٔ اول اهمیت بوده و حالیه بصورت بندر درجه ٔ دوم درآمده است. فاصله ٔ این شهر تا شیراز 295 و تا بندرلنگه در حدود 600 کیلومتر است. عمق دریا در اطراف این بندر، کم میباشد و بهمین علت کشتی های بزرگ جنگی وتجارتی ، قادر به پهلو گرفتن در بندرگاه شهر نیستند و ناگزیرند بفاصله ٔ 6 الی 8 کیلومتری بندرگاه لنگر بیندازند. آب مشروب شهر از باران و یک رشته قنات که بوسیله ٔ لوله وارد شهر میشود، تأمین میگردد. سکنه ٔ شهر 30542 تن است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 7).

معنی بوشهر به فارسی

بوشهر
شهرستان بوشهر از شهرستانهای استان هفتم ( فارس ) است . از جنوب و مغرب به خلیج فارس از مشرق به لار و فیروز آباد از شمال غربی به بهبهان از شمال شرقی به کازرون محدود است . رود مند رود شور رود فیروز آباد از آن می گذرند . مرکز این شهرستان شهر بوشهر است . قبل از احداث بندر شاهپور و کشیده شدن خط آهن سراسری ایران بوشهر مهمترین بندر جنوب بود ولی فعلا در درجه دوم اهمیت است . شهر بوشهر ۸۶/۱۸۸ تن سکنه دارد . محصولات عمده شهرستان غلات خرما تنباکو و مرکبات است . شغل اهالی زراعت و صید ماهی است .
شهرستان بوشهر از شهرستانهای استان هفتم ( فارس ) است . از جنوب و مغرب به خلیج فارس از مشرق به لار و فیروز آباد از شمال غربی به بهبهان از شمال شرقی به کازرون محدود است . رود مند رود شور رود فیروز آباد از آن می گذرند . مرکز این شهرستان شهر بوشهر است . قبل از احداث بندر شاهپور و کشیده شدن خط آهن سراسری ایران بوشهر مهمترین بندر جنوب بود ولی فعلا در درجه دوم اهمیت است . شهر بوشهر ۸۶/۱۸۸ تن سکنه دارد . محصولات عمده شهرستان غلات خرما تنباکو و مرکبات است . شغل اهالی زراعت و صید ماهی است .
از بنادر خلیج فارس .

بوشهر در دانشنامه اسلامی

استان بوشهر با مساحتی حدود ۲۷۶۵۳ کیلومتر مربع با خلیج فارس بیش از شش صد کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیت سوق الجیشی و اقتصادی قابل توجهی برخوردار است. استان بوشهر از نظر موقعیت طبیعی از دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تشکیل شده است . قسمت جلگه ای آن در امتداد خلیج فارس کشیده شده است . اکثر شهرها و مراکز جمعیتی استان در محدوده این جلگه ها استقرار یافته اند. قسمت کوهستانی استان ، از دو رشته کوه گچ ترش و نوکند تشکیل شده که در سراسر طول استان به موازات هم امتداد یافته اند. به علت نزدیکی به استوا و کمی ارتفاع به طور کلی دارای آب و هوای گرم از نوع بیابان کناری است که در داخل استان گرم و خشک و در سواحل گرم و نمناک است. در این استان دو فصل محسوس وجود دارد؛ زمستان نسبتا خنک شامل ماه های آذر، دی ، بهمن و اسفند و تابستان گرم و خشک که سایر ماه های سال را در بر می گیرد. فصول پاییز و بهار این استان بسیار زودگذر است . استان بوشهر براساس سر شماری سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۸۸۶٫۲۶۷ نفر جمعیّت دارد بیشتر مردم استان بوشهر به زبان فارسی وبا گویش محلی بوشهری تکلم می کنند. برخی از اهالی جزیره شیف و بنادر کنگان و عسلویه نیز به زبان عربی صحبت می کنند. بیشتر اهالی استان را پیروان اسلام تشکیل می دهند(اعم از شیعه یا سنی). اهل سنت بوشهر نیز بیشتر در قسمت های جنوبی استان زندگی می کنند. (به ویژه در شهرستان کنگان).
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...
تاریخ بوشهر، نوشته محمدحسین سعادت کازرونی، که تصحیح و تحقیق آن توسط عبدالحسین خیراندیش و عمادالدین شیخ‎الحکمایی صورت گرفته است، کتابی است با موضوع تاریخ سیاسی و اجتماعی بوشهر که نگارنده مشاهدات و اندیشه‎های خود را درباره جغرافیای بوشهر، اوضاع شهر بوشهر و نیز حوادث و وقایع آن دوره، در آن منعکس ساخته است. این نوشتار در یک جلد و به زبان فارسی به نگارش درآمده است.
کتاب، مشتمل بر یک پیشگفتار از عمادالدین شیخ‎الحکمایی، یک مقدمه از عبدالرسول خیراندیش و یک مقدمه از نویسنده کتاب است و محتوای آن در چهار فصل مطرح شده که فصل سه و چهار آن از بخش‎های متعدد تشکیل شده است.
محقق، در پیشگفتار درباره این اثر، براین باور است که متن تاریخ بوشهر از همان اولین تورق، متنی استثنایی برای تاریخ و فرهنگ بوشهر و فارس به نظر می‎رسد؛ اثری که پس از گذشت حدود صد سال هنوز بوی تازگی می‎دهد و چهره نویسنده را به‎عنوان مؤلفی آگاه به تاریخ و روش‎های تاریخ‎نگاری می‎شناساند. وی علاوه بر آنکه به‎خوبی به ریشه‎یابی مسائل پرداخته و ارتباط وقایع ملی و بین‎المللی را با حوادث منطقه روشن می‎کند، برای پی‎جویی برخی مسائل، چون مورخی امروزی، حتی به سراغ اسناد و تلگراف‎های ردوبدل‎شده در حوادث می‎رود. وی از منابع غیر فارسی نیز به‎خوبی بهره گرفته است.
متن موجود متاسفانه ناتمام است و به نظر می‎رسد بخش‎های موجود تدوین نهایی کتاب نباشد. ابتدای متن دارای مقدمه و فصل‎بندی منظم است، اما پس از چهار فصل، متن به‎صورت ذکر وقایع و حوادث پیش می‎رود که دارای ترتیب نسبی تاریخی است.
محقق درباره شیوه نگارش مؤلف بیان می‎دارد که وی در عین سادگی در نوشتن، بسیار ادیبانه می‎نویسد؛ قلم او حال و هوای ادبیات مشروطه را دارد و گاهی قلم وی متأثر از گونه زبانی رایج در جنوب ایران و به‎ویژه گویش بوشهری است. متن کتاب حاوی اطلاعات ارزشمندی در حوزه‎های مختلف نیز هست. این اطلاعات را می‎توان در مواردی مانند نهادها و مؤسسات تمدنی جدید، ابزار و وسایل جدید، ابزار و وسایل جنگی، اوزان و مقیاس‎های جدید و معادل‎های قدیم و... طبقه‎بندی کرد.
عبدالرسول خیراندیش در مقدمه کتاب به نقد و نظر درباره این تألیف پرداخته و بیان می‎دارد که این کتاب را می‎توان اثری استثنایی و جالب توجه دانست؛ زیرا بر اساس منابع و مدارک موجود علی‎رغم اهمیت فراوان بوشهر در تاریخ معاصر ایران اثری مستقل و جامع آن‎چنان‎که سبک و سیاق علمی داشته باشد، تألیف نشده است. هرچند این اثر پس از گذشت نزدیک به یک قرن، جای تجید نظرهای اساسی دارد، اما در جایگاه خویش دربردارنده نگاهی جامع به تاریخ بوشهر محسوب می‎شود.
کشورهای اسلامی
اماکن تاریخی و مذهبی جهان اسلام

بوشهر در دانشنامه ویکی پدیا

بوشهر
بندر بوشهر تلفظ راهنما·اطلاعات، شهری بندری و مرکز استان بوشهر از استان های جنوب غربی ایران است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۲۲۳٬۵۰۴ نفر بوده است. بوشهر بندری شبه جزیره ای در بخش مرکزی شهرستان بوشهر است که از سمت شمال، غرب و جنوب به خلیج فارس محدود شده است، این بندر در ارتفاع ۱۸ متری از سطح دریا و در منطقهٔ ساحلی خلیج فارس واقع شده و آب وهوای نیمه بیابانی گرم دارد. نام بوشهر در کتاب ها و اسناد تاریخی، تحت نام های مختلفی نظیر «رام اردشیر»، «ابوشهر»، «بُخت اردشیر»، «لیان» و «ریشهر» به ثبت رسیده است. بیشتر مردم بوشهر به زبان فارسی با لهجه محلی تکلم می کنند. بندر امروزی بوشهر را نادرشاه افشار در ۱۷۳۶ میلادی رونق دوباره بخشید. نام این محل پیش از آن ریشهر بود. بندر بوشهر به خاطر عواملی مانند صیادی، وجود نیروگاه اتمی، کشتی سازی و صادرات از این بندر رونق اقتصادی گرفته است.
الف) نواحی ساحلی با گرمای شدید و رطوبت نسبی بالا
ب) نواحی داخلی با گرمای شدید و رطوبت نسبی پایین
بین ۰ تا ۴۰ متر
هم اکنون ۱۸ اسفند سالروز تأسیس مدرسه سعادت، روز بوشهر نام گرفته شده است.
بنای بوشهر به اردشیر ساسانی نسبت داده شده و نام اصلی آن «رام اردشیر» بوده است. گفته می شود که «رام اردشیر» به مرور زمان به «ریشهر» تبدیل شد. به نظر می رسد که بوشهر تحریف شده ریشهر- همان شهر قدیمی است. در عصر هخامنشی از تمدنهای بزرگ در ایران تمدن لیان بوده است که برخی به اشتباه نام آن را از نام های بوشهر می دانند. هم اکنون نام خیابانی در بازار بوشهر به همین نام است طبق آثار کشف شده در منطقه باستانی هلیله و ریشهر نام این سرزمین ژرمانسیکا بوده است. همچنین در آثار باستانی شوش از این بندر نام برده شده است. در زمان اسکندر نام آن به موزامبری تغییر یافت.
عکس بوشهر
بوشهر ممکن است به یکی از موارد زیر اطلاق شود:
بندر بوشهر یکی از شهرهای ایران و مرکز استان بوشهر می باشد.
استان بوشهر یکی از استان های ایران می باشد.
شهرستان بوشهر یکی از شهرستان های استان بوشهر می باشد.
گویش بوشهری یکی از گویش های زبان فارسی است.
دانشگاه خلیج فارس
۹:۲۰ در بوشهر نام یک فبلم پویانمایی است.
کار تولید انیمیشن سینمایی ۹:۲۰ در بوشهر به کارگردانی محمدامین همدانی و تهیه کننده گی حامد جعفری، با اخذ پروانه ساخت از شورای پروانه ساخت اداره کل نظارت و ارزشیابی سینمای حرفه ای معاونت سینمایی (سازمان سینمایی فعلی) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۹۱ آغاز گردید و در مرداد ماه سال ۱۳۹۱ به پایان رسیده است.
مختصات: ۲۸°۵۵′۰۶″شمالی ۵۰°۵۰′۱۸″شرقی / ۲۸٫۹۱۸۴°شمالی ۵۰٫۸۳۸۲°شرقی / 28.9184; 50.8382
نیروگاه اتمی بوشهر، که در صورت بهره برداری، بیش از هزار مگاوات برق در فاز اول تولید و به ظرفیت تولید برق کشور می افزاید، توان فعلی و اصلی تولید انرژی استان را شامل می گردد.
نیروگاه گازی بوشهر
نیروگاه متمرکز پارس جنوبی
نیروگاه گازی عسلویه
نیروگاه گازی تولید برق کنگان
نیروگاه خارک
نیروگاه سیکل ترکیبی چغادک
نیروگاه سیکل ترکیبی بندر گناوه
استان بوشهر از استان های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می باشد.
این استان به علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته است.مبارزه مردم دشتستان علیه نیروهای خارجی در یکصد سال اخیر از شاخص های مهم تاریخی این استان است.
استان بوشهر از شمال به قسمتی از استان خوزستان و استان کهگیلویه و بویراحمد، از شرق به استان فارس، از جنوب و غرب به خلیج فارس و از جنوب شرق به قسمتی از استان هرمزگان محدود است. این استان با مساحتی حدود ۲۷٬۶۵۳ کیلومتر مربّع، جمعیّتی برابر ۱۱۶۳۴۰۰نفر دارد. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از ۷۰۷ کیلومتر مرز دریایی دارد. استان بوشهر بین ۲۷درجه و ۱۹دقیقه تا ۳۰درجه و ۱۶دقیقه عرض شمالی و ۵۰درجه و ۱دقیقه تا ۵۲درجه و ۵۹دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.
اشغال بوشهر یا بوشهر تحت تصرف بریتانیا (به انگلیسی: Bushire Under British Occupation) اشاره به دو بار ورود نیروهای ارتش بریتانیا به بوشهر و اشغال این منطقه در دوره قاجاریان و در جریان جنگ جهانی اول دارد.
اعلام اشغال رسمی:
۱۶ مرداد–۲۳ مهر ۱۲۹۴‏برابر ۸ اوت–۱۶ اکتبر ۱۹۱۵
قایق های ایرانی:
تجهیزات بریتانیا:
ایران جوان بوشهر یک باشگاه فوتبال ایرانی در شهر بوشهر می باشد.
حسین ماهینی
مهدی طارمی
مهدی قائدی
عزت الله پورقاز
دانیال ماهینی
فونیکه سی
باشگاه ایران جوان در سال ۱۳۲۷ توسط مختار قنبری قلعه گیر و در ادامه حیدر بالنگستانی بنیان گذاری می شود (البته تیم جوان (ایران جوان) در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی تشکیل شده و مشغول فعالیت بود و در ۴ آبان سال ۱۳۲۷ به صورت رسمی ثبت شد). با آمدن علی اکبر کبگانیان به باشگاه جوان، ایشان به جای مختار قلعه گیر سرپرستی و کاپیتانی تیم فوتبال جوان را بر عهده گرفت و همراه با سروان سلیمانی یک شکل جدید و سازمان یافته ای به باشگاه داده و هیئت مدیره ای از بزرگان شهر بوشهر را برای باشگاه جوان تشکیل می دهند. اولین اعضای هیئت مدیره ایران جوان عبارت بودند از آقایان عبدالحسین محمدیان، هوشنگ ملکمی، علی اکبر کبگانیان، سروان سلیمانی، عبدالمجید درخشانیان، غلامحسین دلاور، عین الملک، حمید مشفقیان، علی اکبر مشفقیان، حسن برازجانی، سید علی مصطفوی و هوشنگ میرزایی؛ و اولین بازیکنان تیم ایرانجوان اهالی محله کوتی بودند.
علی اکبر کبگانیان نزدیک به سه دهه به عنوان مرد همه کاره باشگاه ایرانجوان و سرمربی این تیم و تیم منتخب (کلنی) بوشهر مشغول بود و اولین شخصی می باشد که توپ فوتبال به صورت فعلی (بدون بند) و تور دروازه را وارد فوتبال بوشهر کرد. از ایشان به عنوان پدر فوتبال نوین بوشهر یاد می گردد.
حساسیت حکومت وقت روی کلمه جوان به خاطر تشکیلات حزب پان ایرانیست و حزب توده، باعث می شود مسولان باشگاه جوان، واژه ایران را به عنوان پیشوند به آن اضافه نمایند و باشگاه جوان در سال ۱۳۳۳ به ایران جوان تغییر نام می دهد. تأمین منابع مالی ایران جوان به سبک باشگاه های انگلستان یعنی تا قبل از سال ۱۸۲۹ میلادی به وسیلهٔ خانواده ثروتمندان بوشهر مانند خانواده محمدیان و ملکمی انجام می گرفت
شاهین بوشهر یک باشگاه حرفه ای فوتبال در شهر بوشهر، ایران می باشد. باشگاه خلیج در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۲۱ در محله بهمنی بوشهر تأسیس شد و در سال ۱۳۸۶ به نام شاهین بوشهر تغییر نام داد. این باشگاه در سال ۱۳۸۶ تحت پوشش سازمان انرژی اقتصادی پارس قرار گرفت و به نام شاهین پارس جنوبی بوشهر تغییر نام داد. این تیم پس از سالها حضور در دسته های پایین تر فوتبال ایران سرانجام در فصل ۱۳۸۷–۸۸ با پیروزی ۱–۰ مقابل شهرداری تبریز در پلی آف برای اولین بار به لیگ برتر فوتبال ایران صعود کرد. پس از آن این تیم ۳ فصل در لیگ برتر حضور داشت تا اینکه به لیگ دسته اول و طی سالیان بعدی به لیگ استانی بوشهر سقوط کرد. شاهین بوشهر اینک با عبدالله ویسی به لیگ برتر صعود کرد و برای حضور قدرتمند در لیگ برتر با مسعود غریبی ستاره بوشهری قرارداد امضا کرد.
جام حذفی
این تیم در سال ۱۳۷۳ در سطح اول فوتبال ایران که آن سال ها لیگ دسته اول جام آزادگان نام داشت و در دو گروه ۱۲ تیمی دنبال می شد حضور پیدا کرد و پس از یکسال مجدداً به دسته پایین تر سقوط نمود. شاهین چند سال بعد و در سال ۱۳۷۹ به لیگ استان بوشهر سقوط کرد، اما فصل بعد و در روز پایانی در حالی که حمید کللی فرد را به عنوان سرمربی روی نیمکت داشت، با دوگل قائدپوری و دشتی، پرسپولیس برازجان را برد و به لیگ منطقه ای رسید. سال ۱۳۸۱ نیز در روز آخر لیگ منطقه ای باشگاه های کشور با تک گل قائدپوری و مجدداً با رهبری کللی فر، وحدت آبادان را پشت سر گذاشت و راهی لیگ دسته دوم شد. سال ۱۳۸۲ در لیگ دسته ۲ باشگاه های کشور با مدیریت محمد نجفی و مربی گری محمد عباسی و محمد شفیعی و ولید صفری در روز آخر با تک گل ایمان دشتی از سد کاوه گذشت و به دسته اول صعود کرد و ازسال ۸۳ تا ۸۶ نیز در دسته اول بود. در این دوره محمد نجفی توانست این باشگاه مردمی را صاحب سبک و در فوتبال کشور به جایگاه خاصی برسند در همین سال باشگاه به خوابگاه و سامانه اداری مجهز گردید. این تیم از سال ۱۳۸۶ تحت پوشش سازمان انرژی اقتصادی پارس قرار گرفت و به نام پارس شاهین جنوبی بوشهر تغییر نام داد. شاهین در فصل ۱۳۸۷–۸۸ با پیروزی مقابل شهرداری تبریز در پلی آف به لیگ برتر فوتبال ایران صعود کرد. تیم فوتبال شاهین بعد از سه فصل حضور در لیگ برتر ایران در فصل یازدهم به دسته اول لیگ ایران (لیگ آزادگان) سقوط کرد. سپس در فصل ۹۲–۱۳۹۱ به لیگ دسته دوم فوتبال ایران سقوط کرد. در فصل بعد این تیم به دلیل مشکلات مالی در مسابقات شرکت نکرد؛ و سرانجام در فصل ۹۴–۱۳۹۳ پس از حضور ناموفق در لیگ دسته سوم فوتبال ایران به لیگ استان بوشهر سقوط کرد.
فهرست زیر بازیکنان کنونی شاهین بوشهر را نشان می دهد.
مختصات: ۲۸°۵۵′۱۹″شمالی ۵۰°۴۹′۵۹″شرقی / ۲۸٫۹۲۲۰۴۱°شمالی ۵۰٫۸۳۳۰۹۲°شرقی / 28.922041; 50.833092
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بافت شهر بوشهر مربوط به دوره افشار است و در بوشهر، بافت ساحل دریا، خیابان ساحلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۶۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بخش مرکزی شهرستان بوشهر یکی از بخش های شهرستان بوشهر در استان بوشهر در جنوب کشور ایران است.
بخش مرکزی شهرستان بوشهر
دهستان انگالی
دهستان حومه
شهرها: بوشهر و چغادک
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان بوشهر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۰۷۸۹۱ نفر بوده است.
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان بنت الهدی واقع در استان بوشهر، شهرستان بوشهر بیمارستانی است دانشگاهی و درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ۸۰ تخت ثابت که در سال ۱۳۷۴ شمسی تأسیس گردید.
هم اکنون این بیمارستان دارای بخش های CCU، POST CCU و قلب، POST آنژیوگرافی، ICU قلب باز،جراحی زنان و زایمان و دیگر واحدهای پاراکلینیکی و درمانگاهی می باشد.
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان پایگاه هوایی یا (بیمارستان امیرالمومنین (ع) نهاجا) واقع در استان بوشهر، شهرستان بوشهر بیمارستانی است نظامی و درمانی وابسته به نیروی هوایی ارتش با ۴۷ تخت در سال ۱۳۷۰ تأسیس که بعد از چند سال به ۱۹۰ تخت ثابت ارتقاء یافت.
هم اکنون این بیمارستان دارای بخش های جراحی گوش حلق و بینی، کلیه و مجاری ادراری، چشم، مغز و اعصاب، داخلی، اطفال، دندانپزشکی، قلب، خون، سرطان، جراحی زنان و زایمان، جراحی عمومی، CCU، ارتوپدی، چشم، اتاق عمل، اورژانس، زایمان و دیگر واحدهای پاراکلینیکی و درمانگاهی می باشد.
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان سلمان فارسی واقع در استان بوشهر، شهرستان بوشهر بیمارستانی است درمانی وابسته به سازمان تامین اجتماعی با ۲۰۰ تخت ثابت که در سال ۱۳۷۵ شمسی راه اندازی که بعد از دو سال به ۱۳۲ تخت فعال تبدیل گردید. این بیمارستان دارای درجه یک ارزشیابی بیمارستانی است.
هم اکنون این بیمارستان دارای بخش های CCU، ارولوژی، جراحی زنان و زایمان، جراحی مغز و اعصاب، داخلی، ICU جراحی، اطفال، جراحی عمومی، ICU داخلی، NICU، نوزادان، داخلی مغز، قلب، post ccu، ارتوپدی، عفونی، گوش حلق و بینی، اتاق عمل، زایمان، لیبر، اورژانس و دیگر واحدهای پاراکلینیکی و درمانگاهی می باشد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بوشهر

بوشهر از بندرهای خلیج فارس، مرکز استان بوشهر.
• «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان ها، ارزش های خانوادگی را مهم می دانند، اما این ارزش ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.» -> گزارش روزنامهٔ شرق

ارتباط محتوایی با بوشهر

بوشهر در جدول کلمات

منطقه ویژه اقتصادی در بوشهر که قرار است به زودی تاسیس شود
صدرا

بوشهر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آرسام آرامیس ١٤:٢٧ - ١٣٩٧/٠١/٠٨
شهر بوشهر (بوش شهر= شهر آراسته و با شکوه)
و ناحیه جنگلی پشت سرش در بین اصفهان و بوشهر (لیان باستانی ایلامیان) بوده است.
|

شهریار آریابد ٠٩:٣٦ - ١٣٩٨/٠٦/٠٦
ریشه نام این شهر به آغاز فرمانروایی اردشیر پاپکان ساسانی برمی گردد ، اردشیر ساسانی و اردوان پنجم اشکانی در اینجا باهم نبرد " مردامرد ( دوئل ) " انجام دادند و با مرگ پادشاه اشکانی و پیروزی اردشیر روزگار نوینی در ایران آغاز شد و نام این شهر را " بوخت ارتخشیر " گذاشتند که به چم " شهر آزاده شده اردشیر " می باشد .
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی بوشهر   • شهرستان های استان بوشهر   • شهرستان بوشهر   • شهر بوشهر در جدول   • نقشه شهر بوشهر   • نقشه بوشهر   • ساحل بوشهر   • معنی بوشهر   • مفهوم بوشهر   • تعریف بوشهر   • معرفی بوشهر   • بوشهر چیست   • بوشهر یعنی چی   • بوشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بوشهر
کلمه : بوشهر
اشتباه تایپی : f,aiv
آوا : buSehr
نقش : اسم خاص مکان
عکس بوشهر : در گوگل


آیا معنی بوشهر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )