انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1084 100 1

بومادران

/bumAdarAn/

معنی بومادران در لغت نامه دهخدا

بومادران. [ دَ ] (اِ مرکب ) نام گیاهی است مایل به کمودت و تیزی و گل کبودی دارد و بعربی ، قیصوم خوانند. (برهان ). همان برنجاسب است که گلش کبود و مایل به کمودت و تیزبوی است. (رشیدی ) (جهانگیری ). گلی است بویا که برنجاسب است و بومادران مخفف آن است. (آنندراج ) (انجمن آرا). برنجاسف. (فهرست مخزن الادویه ). گیاهی دوایی که برنجاسف نیز گویند. (ناظم الاطباء). رجوع به ماده ٔ بعد شود.

معنی بومادران به فارسی

بومادران
نام گیاهی است مایل به کمودت و تیزی و گل کبودی دارد و بعربی قیصوم خوانند . همان برنجاسب که گلش کبود و مایل به کمودت و تیز بوی است .

معنی بومادران در فرهنگ معین

بومادران
(دَ) (اِمر.) گیاهی از تیرة مرکبان دارای ساقه های بلند و برگ های بسیار بریده و گل های خوشه ای مرکب . ارتفاعش تا ۷٠ سانتی متر می رسد. رنگ گل هایش سفید یا صورتی و گلبرگ هایش ریز و خوشبوست ، علف هزار برگ ، زهرة القندیل .

معنی بومادران در فرهنگ فارسی عمید

بومادران
گیاهی خودرو، با شاخه های باریک، برگ های ریز بریده، و گل های سفید یا زرد چتری، که مصرف دارویی دارد، برتاشک، علف هزاربرگ.

بومادران در دانشنامه اسلامی

بومادران
بومادران نوعی گیاه خوش بو با خاصیت دارویی است. از آن به مناسبت در باب حج، یاد شده است.
گیاهان خوش بویی همچون بومادران که بوی آنها موردنظر نیست و از آنها عطر گرفته نمی شود، مشمول حکم حرمت بوییدن گیاه خوش بو برای محرم نیستند.


بومادران در دانشنامه ویکی پدیا

بومادران
بومادران (نام علمی: Achillea) نام یک سرده از تیره کاسنیان است.
بومادران آبروتانویدس Achillea abrotanoides
بومادران ساده برگ Achillea erba-rotta
بومادران سرخسی Achillea filipendulina
بومادران سیبریایی Achillea alpina
بومادران سیمین Achillea clavennae
بومادران شیرازی Achillea eriophora
بومادران عطسه آور Achillea ptarmica
بومادران مشکی Achillea atrata
بومادران مصری Achillea aegyptiaca
بومادران معمولی Achillea millefolium
بومادران نانسی Achillea ageratum
بومادران نجیب زاده Achillea nobilis
بومادران یونانی Achillea ageratifolia
این گیاه گونه های بسیار متعددی دارد. گونه ای از آن با (نام علمی: achillea wilhelmsii) با برگ های زرد در بیشتر نواحی ایران از جمله مرکز یافت می شود.
عکس بومادران
بومادران آبروتانویدس(نام علمی: Achillea abrotanoides) نام یک گونه از تیره کاسنیان است.
بومادران ساده برگ(نام علمی: Achillea erba-rotta) نام یک گونه از تیره کاسنیان است.
بومادران سرخسی(نام علمی: Achillea filipendulina) نام یک گونه از سرده بومادران است.
گل آذین بومادران سرخسی از نوع دیهیم یا خوشه ای است. برگ ها به صورت خطی دندانه دار لب دار مودار و خشن است. گل آذین های کوچک دیهیم قوسی شکل یا محدب هستند و در نتیجه باعث ارائه ی یک سطح ناهموار می شوند.
بومادران سیبریایی(نام علمی: Achillea sibirica) نام یک گونه از سرده بومادران است.
بومادران سیمین(نام علمی: Achillea clavennae) نام یک گونه از سرده بومادران است.
بومادران عطسه آور(نام علمی: Achillea ptarmica) نام یک گونه از سرده بومادران است.
بومادران مشکی(نام علمی: Achillea atrata) نام یک گونه از سرده بومادران است.
بومادران مصری(نام علمی: Achillea aegyptiaca) نام یک گونه از سرده بومادران است.
بومادران معمولی یا بومادران هزاربرگ ، گیاهی است از تیرهٔ گل ستاره ای ها از سردهٔ بومادران
گل:
گیاهی است علفی و یکساله، دارای ساقه و شاخه های راست به ارتفاع ۲۵ تا ۶۰ سانتیمتر که در نواحی بحرالروم (مدیترانه) و غالب نقاط ایران می روید. این گیاه به رنگ سبز مایل به زرد با دمبرگ دراز و گلهایی مجتمع به صورت خوشهٔ دراز در کنارهٔ برگ ها دارد. دانه اش تقریباً کروی و صاف است. سرشاخه های گل دار این گیاه بعلت دارا بودن اسانس بوی مخصوص دارند. مشک چوپان در طب عوام به عنوان خلطآور مصرف می شود و برای آن اثر ضد تشنج و نیرو دهنده و تسکین دهنده تنگی نفس ذکر شده است. به آن مشک داش هم گفته شده است.
نام لاتین این گیاه برگرفته از نام آشیل، قهرمان افسانه ای یونان است. گفته می شود در دوران نبردهای تروآ (حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد) از بومادران برای درمان زخم و جلوگیری از خون ریزی و عفونت استفاده می شد. ضمناً این گیاه در دورة ساکسون ها برای دفع چشم بد به کار می رفت و نیز در مراسم سحر و جادو هم از آن استفاده می شد. نام مرسوم آن یعنی «خون دماغ» کاربرد سنتی بند آورنده خون ریزی آن را بیان می کند.
گیاهی است پایا، به ارتفاع ۲۰ تا ۹۰ سانتیمتر و حتی بیشتر که برگ هایی بدون دمبرگ، دراز و پوشیده از کرک دارد که دارای بریدگی های زیاد و باریکی است. گل های سفید رنگ آن به صورت کاپیتول کوچک و مجتمع، گل آذین دیهیم در قسمت انتهایی ساقه قرار گرفته اند. کاپیتول های کوچک و متعدد آن به طول ۴ تا ۸ میلی متر و به عرض ۲ تا ۵ میلی متر می باشد و در هر کاپیتول آن، دو نوع گل، یکی زبانه ای و سفید رنگ، واقع در حاشیه گل آذین و دیگری لوله ای و واقع در ناحیة وسط، دیده می شود. همه قسمت های گیاه دارای بوی نافذ و تلخ مزه است. بومادران گونه millefolium دارای گل های سفید رنگ می باشد ولی گونه santolina از نظر اندازه، گیاهی کوچک تر و دارای گل هایی به رنگ زرد با بویی معطر و نافذ است. خودگیاه بومادران ساقه ای به ارتفاع ۱۰-۳۵سانتیمتردارد. گونه های دیگرآن برحسب نوع ومحل روییش ارتفاعی به اندازهٔ ۱۰-۸۰ و۱۵-۵۵ و۱۵-۴۰ دارند
بومادران نانسی(نام علمی: Achillea ageratum) نام یک گونه از سرده بومادران است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بومادران در دانشنامه آزاد پارسی

بومادَران (Achillea)
بومادَران
گیاهانی علفی و پایا از جنس Achillea از طایفۀ بابونه و تیره کاسنی (مرکبان) با خواص دارویی فراوان و برگ هایی با تقسیمات بسیار ریز. نام لاتینی این گیاه، آشیلیا، برگرفته از نام آشیل است که دانش خواص گیاهان را از خیرون فرا گرفت. این گیاهان دارای کپه های کوچک و مجتمع در گل آذین دیهیم فشردۀ نسبتاً بزرگ اند. از گونه های دارویی بومادران برای رفع ناراحتی های دستگاه گوارش، قولنج و برای دفع کرم استفاده می کنند. گونه های متفاوتی از این جنس در نقاط گوناگون ایران رشد می کنند.

ارتباط محتوایی با بومادران

معنی بومادران به انگلیسی

yarrow (اسم)
بومادران هزار برگ ، بومادران

بومادران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢١:٤٤ - ١٣٩٧/٠٣/٠٨
کلمه بومارون در زبان لری بختیاری
مار::مادر

|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بومادران و قاعدگي   • مضرات عرق بومادران   • مضرات بومادران   • عرق بومادران در بارداری   • عوارض بومادران   • بومادران و کیست   • عرق بومادران و رازیانه   • معنی بومادران   • مفهوم بومادران   • تعریف بومادران   • معرفی بومادران   • بومادران چیست   • بومادران یعنی چی   • بومادران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بومادران
کلمه : بومادران
اشتباه تایپی : f,lhnvhk
آوا : bumAdarAn
نقش : اسم
عکس بومادران : در گوگل


آیا معنی بومادران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )