انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1040 100 1

بیروت

/beyrut/

معنی بیروت در لغت نامه دهخدا

بیروت. [ ب ِ ] (اِخ ) دهی ازدهستان ربع شامات بخش ششتمد شهرستان سبزوار است و 225 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

بیروت. [ ب َ ] (اِخ ) شهری است معروف بر ساحل دریای شام و از اعمال دمشق است. فاصله ٔ میان آن تا صیدا سه فرسنگ است و بنا بگفته ٔ بطلمیوس طول بیروت 65 درجه و 45 دقیقه است و عرض آن 33 درجه و 20 دقیقه است. بیروت تا هنگامی که بتصرف مسلمانان بود به بهترین وجه بود. تا آنکه در شوال 503 هَ.ق. پادشاه قدس آن را بتصرف خویش درآورد و در سال 583 هَ.ق. صلاح الدین ایوبی آن را بازستاند و از این شهر بسیاری از اهل علم و دانش برخاسته اند. (ازمعجم البلدان ). بیروت ، بیروث ، بیروثای ، بیروثه یا بروت ، یکی از شهرهای فینیقیها و از ادوار ماقبل تاریخ یعنی از ادوار کتیبه های تل العمارنة - چهارده قرن قبل از میلاد - دارای سابقه ٔ تاریخی و مملکتی مستقل بوده است. در زمان دیادوشی بدست مصریان افتاد سپس آنتیوخوس سوم آن را مسترد داشت. این شهر توسط، دیودوتوس در سال 140 ق. م. ویران گردید و توسط امپراطور اگست ترمیم شد و آن را یکی از مستعمرات رومی قرار داد. مدرسه ٔ حقوق و ادبیات بیروت با مدارس آتن و اسکندریه و قیصریه رقابت میکرد ودر آخر قرن چهارم بعد از میلاد یکی از مهمترین شهرهای فینیقیه و اسقف نشین بود. زلزله های سال 349 و 529 م. همراه با امواج دریا ویرانش کرد. درسال (635 م. / 14 هَ. ق.) ابوعبیده آن را تصرف نمود و با استیلای حکومت اسلامی دوره ٔ جدیدی در آبادانی و عمران بیروت آغاز گردید. معاویه نخستین خلیفه ٔ بنی امیه مهاجرنشینانی از ایران به آنجا منتقل نمود و آنجا را مرکز و پایگاه حملات دریائی خود قرار داد. در جنگهای صلیبی در 27 آوریل 1110 م. / 503 هَ. ق. بتصرف صلیبیان (بلدوین اول ) درآمد. صلاح الدین ایوبی در 1199 م. آن را مسترد داشت اما مجدداً سقوطکرد و تا 1291 م. در تصرف صلیبیان بود. این شهر مدتی مورد نزاع میان مسلمانان و صلیبیان بود و سرانجام در دوره ٔ ممالیک مصر بتصرف قطعی مسلمانان درآمد (1291 م./ 690 هَ. ق.) عثمانیها آن را از ممالیک گرفتند (1516 م.) و در دوران حکومت ترکها امیرفخرالدین از خاندان معن و رئیس دروزها در آنجا حکومت میکرد (1595 - 1634 م. / 980 - 1043 هَ. ق.). گرچه حکومت عثمانیها موجب ویرانی این شهر گردیداما امیر فخرالدین در راه نهضت فرهنگی در این شهر کوششهای فراوان نمود. در دوره ٔ مبارزات بشیر شهاب ثانی و استقلال طلبی ابراهیم پاشا سرانجام ناوگان متحد اتریش و انگلستان و عثمانی آن را بمباران کردند (1840 م.) و اهمیت تجارتی آن از بین رفت. در 1918 م. فرانسویان آن را از عثمانیها گرفتند و در 1919 م. آن را پایتخت لبنان بزرگ که بعداً جمهوری لبنان گردید قرار دادند و بیروت جدید در سال 1953 م. با 250000 تن جمعیت دو ثلث مسیحی و بقیه مسلمان (در حدود 120 هزار تن )، در کنار دریای مدیترانه و بندر عمده ٔ لبنان و در دامنه ٔ کوههای آن قرار دارد و دارای دانشگاههای امریکائی و فرانسوی و لبنانی و جراید و مجلات و چاپخانه ها واز مهمترین مراکز فرهنگی خاورمیانه است. فرودگاهش همرتبه ٔ فرودگاههای بین المللی و حلقه ٔ ارتباط بین شرق و غرب است. و نیز رجوع به حدود العالم ، تاریخ علوم عقلی در تمدن اسلامی ، سفرنامه ٔ ناصرخسرو، تاریخ ایران باستان ج 2 ص 1510 و ج 3 ص 2371، دائرةالمعارف اسلامی ،و قاموس کتاب مقدس ، دائرةالمعارف بستانی ، دائرةالمعارف فارسی ، رحله ٔ ابن بطوطة، قاموس الاعلام ترکی شود.

معنی بیروت به فارسی

بیروت
پایتخت لبنان ۷٠٠٠٠٠ سکنه ( مسلمان و مسیحی ) . دارای دانشگاهها آرشوک نشین . بندری در ساحل بحر الروم ( مدیترانه ) و مرکز تجاری است .
شهری است معروف بر ساحل دریای شام و از اعمال دمشق است فاصل. میان آن تا صیدا سه فرسنگ است و بنا بگفت. بطلمیوس طول بیروت ۶۵ درجه و ۴۵ دقیقه است و عرض آن ۳۳ درجه و ۲٠ دقیقه است .

بیروت در دانشنامه اسلامی

بیروت
بیروت پایتخت، بزرگ ترین شهر و بندر اصلی کشور لبنان است. این شهر به عنوان یکی از مهم ترین مناطق سکونت شیعیان در لبنان به شمار می رود. حومه جنوبی آن که ضاحیه خوانده می شود بخش اصلی شیعه نشین بیروت است. شیعیان در این شهر در وضع معیشتی نامناسبی زندگی می کنند. محمد مهدی شمس الدین رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان و محمد جواد مغنیه از جمله علمای این شهر به شمار می رود. حزب الله لبنان در این شهر محبوبیت و نفوذ زیادی دارد.
بیروت در شبه جزیره ای مثلثی شکل واقع است که از جانب شمال و غرب به دریای مدیترانه محدود می گردد و بخشی از شهر به طول ۹کیلومتر در دریا کشیده شده است. این شهر آب و هوای مدیترانه ای، تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایم دارد. واقع شدن این شهر بر سر راه های عمدۀ تجارتی و ارتباطی آسیا به اروپا و آفریقای شمالی بر اهمیت آن افزوده است. تا پیش از آغاز جنگ های داخلی لبنان در ۱۳۵۴ش/۱۹۷۵م، بیروت به عنوان یکی از شهرهای بزرگ خدماتی دنیا و مرکز بانک داری و فرهنگی خاورمیانه به شمار می رفت. با پایان یافتن جنگ های داخلی در ۱۳۷۰ش/۱۹۹۱م کوشش شد تا بیروت موقعیت خود را به عنوان مرکز تجارتی و بانک داری خاورمیانه بازیابد.
بیروت را از کهن ترین شهرهای کرانه شرقی مدیترانه دانسته اند که پیشینه آن به اواسط هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. در میان سال های ۱۲۰۰ تا ۹۰۰ قبل از میلاد که به عصر طلایی فینیقیه شهرت دارد، بیروت از لحاظ تجاری توسعه یافت و از استقلال نسبی برخوردار بود. در ۵۳۸ق.م با چیرگی کوروش بر بابل، جزو قلمرو هخامنشیان گردید. در قرن نخست میلادی بیروت به یک مرکز مهم بازرگانی و پایگاه اصلی ناوگان دریایی روم در شرق مدیترانه تبدیل شد.
بِیْروت، پایتخت، مهم ترین بندر و نام کوچک ترین استان لبنان، شهر بیروت با ۶۷کم ۲ وسعت در °۳۳ و ´۵۳ عرض شمالی و °۳۵ و ´۳۰ طول شرقی قرار دارد.
بیروت، پایتخت و بزرگترین شهر و بندر اصلی جمهوری لبنان است. این شهر واقع در َ۵۴ ْ۳۳ عرض شمالی و َ۲۸ ْ۳۵ طول شرقی، نخست قسمت شمالی دماغه ای در ساحل مدیترانه را در برمی گرفت و اینک با ۶۷ کیلومتر مربع مساحت، تقریباً همه سطح آن را پوشانده است. بیروت از دو تپه الاَشرفیه (بیروت شرقی) و المُصَیطَبه (بیروت غربی) تشکیل یافته که به صورت شبه جزیره ای مثلثی به سوی دریا پیش می رود. در سمت داخلی، جلگه ساحلی باریکی (الساحل) قرار دارد که از دهانه نهرالکلب در شمال تا نهرالدامور در جنوب امتداد می یابد.بیروت در شبه جزیره ای مثلثی شکل واقع است که از جانب شمال و غرب به دریای مدیترانه محدود می گردد و بخشی از شهر به طول ۹کم در دریا کشیده شده است این شهر آب و هوای مدیترانه ای، تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایم دارد. واقع شدن این شهر بر سر راه های عمدۀ تجارتی و ارتباطی آسیا به اروپا و افریقای شمالی بر اهمیت آن افزوده است. تا پیش از آغاز جنگ های داخلی لبنان در ۱۳۵۴ش/۱۹۷۵م بیروت به عنوان یکی از شهرهای بزرگ خدماتی دنیا و مرکز بانک داری و فرهنگی خاورمیانه به شمار می رفت. با پایان یافتن جنگ های داخلی در ۱۳۷۰ش/۱۹۹۱م کوشش شد تا بیروت موقعیت خود را به عنوان مرکز تجارتی و بانک داری خاورمیانه بازیابد.
نام گذاری بیروت
ریشه واژه بیروت دیر زمانی مورد بحث بوده است. تردید نیست که این کلمه از لفظ عبری بِئِروت، جمع بِئِر، به معنای چاه، مشتق است.معنای این واژه در زبان های سریانی و فنیقی نیز همین است، که به منابع غنی آب (چاه ها و چشمه ها) در بیروت اشاره دارد. دربارۀ نام گذاری بیروت آراء گوناگونی آمده است: گروهی این نام را برگرفته از واژۀ آرامی «بیروتا» به معنای سرو یا صنوبر، و گروهی دیگر از واژۀ عبرانی «بئروت» جمع بئر به معنای چاه دانسته اند. این دو نظریه با توجه به آن که در اطراف بیروت از دیرباز جنگل سرو و صنوبر و چاه های آب بسیاری وجود داشته است، مقبول تر به نظر می رسد.
قدمت تاریخی
سکونت انسان در این منطقه به دوران پیش از تاریخ می رسد، زیرا در آن جا آثاری از دوره های معروف به آشولی و لووالوایی برجای مانده است.بیروت از قدیمترین شهرهای خاورمیانه به شمار می آید.آثار مهمی از دوره های مصری، فنیقی، یونانی، رومی، بیزانسی، ایرانی و عثمانی در این شهر کشف شده است. در زمان فنیقی ها بندری در سواحل فنیقیه بوده که از آن با نام بروتا در کتیبه های تل العَمارنه (قرن چهاردهم پیش از میلاد) یاد شده است. در این عهد بیروت شهر کوچکی بود که شهر معروف بیبلوس (جبیل امروزی ) آن را تحت الشعاع قرار داده بود.نام بیروت نخستین بار در سنگ نبشته های تل العمارنه متعلق به سدۀ ۱۴ق م به صورت بیروتا (بروتا) آمده است. همچنین نام این شهر در نوشته های هیروگلیفی مصری به چشم می خورد. این نام در کتاب حزقیال نبی به صورت بیروته آمده، و استرابن آن را بریتوس آورده است.بیروت یکی از کهن ترین شهرهای کرانۀ شرقی مدیترانه به شمار می رود که دیرینگی آن به اواسط هزارۀ دوم ق م می رسد. بنابر اسطوره ها، بروئه۴ همسر اوگوگس۵ این شهر را بنا نهاد و آن را بریتوس (برگرفته از نام خود) نامید. کنعانیان (۲۰۰۰-۱۲۰۰ق م) و سپس فینیفی ها (۱۲۰۰-۳۳۲ق م) نخستین ساکنان بیروت بودند. بنابر نوشته های به دست آمده در تل العمارنه مصریان از ۲۰۰۰ق م بیروت را می شناختند و در صدد تصرف آن بودند. در دورۀ سلسله های ۱۸-۲۰ فراعنه (۱۵۸۰-۱۰۸۵ق م) این شهر در تصرف مصریان بود.
بیروت قبل از میلاد مسیح
...
ضاحیه، منطقه جنوبی بیروت و محل اصلی زندگی شیعیان. این منطقه با ۲۸ کیلومتر مربع مساحت، بیش از یک و نیم میلیون نفر را در خود جای داده است. مراکز مهمی همچون سفارتخانه های برخی کشورها و دفتر سازمان ملل و دفاتر شبکه های العالَم و المنار در آن جای دارد.
بیش از یک سوم جمعیت لبنان یعنی حدود یک و نیم میلیون نفر در ضاحیه زندگی می کنند. مساحت ۲۸ کیلومتر مربعی این منطقه در مقابل مساحت اندکی بیش از ۱۰ هزار کیلومتری کل لبنان نشان می دهد که پرجمعیت ترین منطقه مسکونی این کشور همین منطقه است.
ضاحیه از قسمت جنوب با منطقه خلده، از شمال با طیونه، از شرق با مناطق عین الرمانه و حدث و از غرب با سواحل منطقه اوزاعی همسایه است. ضاحیه جنوبی بیروت از لحاظ اداری تابع استان جبل لبنان است و در گذشته به نام مناطق ساحل متن جنوبی در استان المتن معروف بود.

بیروت در دانشنامه ویکی پدیا

بیروت
عکس بیروت
بیروت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بیروت (سبزوار)
بیروت (گروه موسیقی)
مختصات: ۳۵°۴۲′۰۸″ شمالی ۵۸°۰۸′۵۳″ شرقی / ۳۵٫۷۰۲۲۲°شمالی ۵۸٫۱۴۸۰۶°شرقی / 35.70222; 58.14806
بیروت، روستایی است از توابع بخش ششتمد و در شهرستان سبزوار استان خراسان رضوی ایران.
این روستا در دهستان ربع شامات قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۵۹۲ نفر (۱۵۰ خانوار) بوده است.
بیروت(به انگلیسی: Beirut) یک گروه موسیقی آمریکایی است که در ابتدا یک پروژه موسیقی انفرادی از پسری اهل سانتافه بنام زاک کاندن بود که بعدها به یک گروه موسیقی تبدیل شد. بیروت عناصر موسیقی ایندی راک و موسیقی ملل را ترکیب می کند. اولین اجرای گروه در ماه می ۲۰۰۶ و برای تأمین مالی انتشار اولین آلبومشان «ارکستر گولاگ» انجام شد. گروه بیروت بر خلاف اسمشان تا اوت ۲۰۱۴ و برای اجرا جشنواره جهانی بیبلوس هرگز در شهر بیروت اجرا نکرده بودند.
۲۰۰۶: Gulag Orkestar
۲۰۰۷: The Flying Club Cup
۲۰۰۸: The Rip Tide
۲۰۱۲: No No No
دلیل نامگذاری گروه بنا به گفته کاندون عبارتست از: «یکی از دلایلی که من نام آن شهر را برای گروه انتخاب کردم اینست که در آنجا درگیریهای زیادی دیده می شود. این یک موضعگیری سیاسی نیست. من از ابتدا برای این قضیه نگران بودم. اما این یک اسم گیراست. منظورم این است که اگر شرایط بهم بریزد، که واقعاً وحشتناک خواهد بود، من نام گروه را تغییر می دهم. اما نه حالا. هنوز تناسب خوبی با موسیقی ما دارد. من تا حالا در بیروت نبودم اما آن جا را به عنوان یک شهر شیک تصور می کنم که توسط دنیای کهن اسلام احاطه شده. جایی که مسائل با هم برخورد می کنند.»
بیروت غربی (به عربی: بیروت الغربیة) (به انگلیسی: West Beirut) یک فیلم داستانی لبنانی محصول سال ۱۹۹۸ است که فیلنامه نویس و کارگردان آن زیاد دویری بود.
رامی دویری در نقش طارق
محمد شماس در نقش عمر
رولا الامین در نقش مای
کارمن لبوس در نقش هلا (مادر طارق)
ژوزف بو ناصر در نقش ریاد (پدر طارق)
لیلیان نمری در نقش همسایه
لیلا کرم در نقش صاحب روسپی خانه
حسن فرهاد در نقش شبه نظامی ای که جاده را بسته بود
محمد مبسوط در نقش نانوا
فادی ابوخلیل در نقش شبه نظامی در نانوایی
حال و هوای فیلم در آوریل ۱۹۷۵ است که یک جنگ داخلی در لبنان درمی گیرد؛ شهر بیروت به دوقسمت محدوده مسلمانان درغرب و محدوده مسیحیان در شرق این شهرتقسیم می شود. طارق در دبیرستان به همراه دوستش عمر در حال فیلمبرداری با سوپر ۸ است. او در ابتدای صبح سرصف با خواندن سرود عربی به جای سرود ملی به زبان فرانسوی، ایجاد اخلال می کند و نیز از کلاس توسط معلم اخراج می شود. اما ناگهان صحنه کشتار عده ای شهروند توسط شبه نظامیان مسلح در خیابان را به چشم می بیند و اینچنین جنگ داخلی لبنان در فیلم آغاز می شود.
استان بیروت (به عربی: محافظة بیروت) تنها استان لبنان است که از یک شهرستان و یک شهر تشکیل شده است.
مرکز آن شهر بیروت است.
مساحت این استان ۱۹٫۸ کیلومتر مربع است و با وجود کوچک بودنش مهم ترین استان لبنان بشمار می رود.
ویکی پدیای انگلیسی، نسخه ۱۴ اکتبر ۲۰۰۶.
السون لازیگی بیروت (به پرتغالی: Elson Iazegi Beyruth) مهاجم اهل برزیل است که در شهر São João da Barra و در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۴۱ به دنیا آمده است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
السون لازیگی بیروت در تیم های فوتبال فلامینگو سابقهٔ حضور دارد.
انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳ در بیروت اتفاق افتاد که در جریان آن ۲۴۱ نظامی آمریکایی، ۵۸ نظامی فرانسوی و ۶ غیرنظامی جان باختند. در این بمبگذاری حدود هزار کیلوگرم مواد منفجره با دو کامیون به داخل آسایشگاه های صلح بانان نیروهای چندملیتی در لبنان (MNF) مخصوصاً تفنگداران دریایی آمریکایی و نیروهای مسلح فرانسه منتقل و منفجر شدند. سربازان آمریکایی کشته و زخمی شده در آن حمله بخشی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد بودند که برای خاتمه دادن به جنگ داخلی لبنان در آن کشور مستقر شده بودند.
۳۳°۴۹′۴۵″ شمالی ۳۵°۲۹′۴۱″ شرقی / ۳۳٫۸۲۹۱۷°شمالی ۳۵٫۴۹۴۷۲°شرقی / 33.82917; 35.49472 (انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت)
۳۳°۵۲′۱۰″ شمالی ۳۵°۲۹′۱۷″ شرقی / ۳۳٫۸۶۹۴۴°شمالی ۳۵٫۴۸۸۰۶°شرقی / 33.86944; 35.48806 (انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت)
سازمان جهاد اسلامی (لبنان) مسئولیت بمب گذاری را بر عهده گرفت، اما برخی منابع انگشت اتهام را بر ایران و رهبر وقت آن آیت الله خمینی نشانه رفتند. دولت جمهوری اسلامی هرگز ارتباط با این عملیات را نپذیرفته است؛ هر چند در سال ۲۰۰۴، خبرگزاری های ایران گزارش کردند که ستون یادبودی به افتخار «شهدای عملیات مارینز» در قطعه شهدای جهان اسلام در گورستان بهشت زهرا نصب شده است. رسانه های خبری گفتند که این اقدام توسط «یک گروه تندرو» در جمهوری اسلامی صورت گرفته است. آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا ارتباطات بین اطلاعات ایران و علی اکبر محتشمی پور سفیر وقت ایران در دمشق را شنود کرده که بر اساس آن به او دستور داده شده با گروه امل اسلامی برای «حرکتی بزرگ» علیه تفنگداران دریایی آمریکا تماس بگیرد. رویس لمبرت قاضی دادگاه ناحیه ای ایالات متحده برای ناحیه کلمبیا در حکمی در سال ۲۰۰۳ میلادی که بر این پیام رصد شده تکیه کرده ایران را مسئول حمایت مالی و لجستیک از حزب الله لبنان و انجام این حمله دانست و ایران را به پرداخت بیش از ۲٫۶ میلیارد دلار برای جبران خسارت های آن محکوم کرد. از نظر برخی مقامات رسمی آمریکا این پیام شنود شده شاهدی فرعی (و نه قطعی) بر درگیر بودن ایران بود. در همان سال که حکم قاضی لمبرت صادر شد کاسپار واینبرگر وزیر دفاع وقت آمریکا گفت «ما هنوز اطلاعات واقعی از اینکه بمبگذاری بیروت توسط چه کسی انجام شده است نداریم، و البته آن زمان هم نداشتیم». در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۱ میلادی، واینبرگر علت انجام ندادن حمله تلافی جویانه به ایران و سوریه را مطمئن نبودن از نقش آن ها در این حادثه اعلام کرد.
رونالد ریگان رئیس جمهور آمریکا حمله را یک «اقدام نفرت انگیز» خواند و متعهد شد نیروی نظامی را در لبنان حفظ کند. وزیر دفاع آمریکا کاسپار واینبرگر، که به طور خصوصی علیه مستقر کردن تفنگداران دریایی آمریکا توصیه کرده بود، گفت تغییری در سیاست آمریکا دربارهٔ لبنان ایجاد نخواهد شد. فرانسوا میتران رئیس جمهور فرانسه و دیگر مقامات فرانسوی از محل بمبگذاری در ۲۴ اکتبر ۱۹۸۳ بازدید و ابراز تسلیت کردند.
در تلافی این حمله، فرانسه به مواضعی در بقاع که گفته می شد به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق دارند حمله هوایی کرد. رئیس جمهور ریگان با گرد آوردن تیم امنیت ملی خود طرح ریزی کرد که پادگان شیخ عبدالله در بعلبک که تصور می رفت نیروهای سپاه پاسداران را که در حال آموزش ستیزه جویان حزب الله بودند در خود جای داده هدف قرار دهد. حمله مشترک آمریکا و فرانسه به این اردوگاه که بمبگذاری در آن طرح ریزی شده بود نیز مورد تأیید ریگان و میتران قرار گرفت. واینبرگر وزیر دفاع علیه آن لابی کرد و موفق شد جلوی آن را بگیرد چرا که در آن زمان مطمئن نبود ایران پشت این حمله بوده باشد. به خاطر اختلاف در کاخ سفید (بین جرج پی. شولتس وزیر امور خارجه وقت که مدافع حمله بود و واینبرگر وزیر دفاع که مخالف حمله بود) حمله ای در تلافی بمبگذاری صورت نگرفت. اطلاعات موجود در آن زمان به طور ضمنی ولی نه به طور قطعی به درگیر بودن ایران اشاره داشتند. جهاد اسلامی که مسئولیت حمله را پذیرفت پوششی برای حزب الله بود که به نیابت از ایران عمل می کرد، بدین ترتیب ایران می توانست مسئولیتش را نفی کند.
باشگاه فوتبال هومنتمن بیروت (ارمنی: Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միութիւն; عربی: نادی هومنتمن بیروت لکرة القدم‎) باشگاه فوتبال ارمنی های لبنان می باشد. هومنتمن بیروت یکی از شعب جهانی سازمان پان-ارمنیان هومنتمن است. این باشگاه در سال ۱۹۲۴ تأسیس شده است.
گریگور آلوزیان
هاکوب دونابدیان
ادهم قادر
وارتان قازاریان
عمار ریحاوی
Anas Saari
حضور در رقابت های ای اف سی
بمب گذاری ۲۸ آبان ۱۳۹۲ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۳) در بیروت، انفجاری است، که توسط دو بمب گذاری انتحاری در مقابل سفارت ایران در بیروت انجام گرفت و بر اثر آن ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران در بیروت کشته شدند. گردان عبدالله عزام، از گروه جهادی سَلَفی وابسته به القاعده مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.
ایران: سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران مرضیه افخم، اسرائیل را برای رهبری این عملیات محکوم کرد و ابراز کرد: «جمهوری اسلامی ایران صهیونیست ها و مزدوران آن ها را مسئول این اقدام می داند». • .
اسرائیل: اسرائیل هرگونه اتهامی مبنی بر دست داشتن در این عملیات را رد کرد و به القاعده برای انجام آن اتهام وارد ساخت.
بریتانیا: بریتانیا این حمله را محکوم کرد. سفیر بریتانیا در لبنان تم فلچر، در همدردی با زخمی ها خون خود را اهدا کرد.
عربستان سعودی: عربستان این عملیات را محکوم کرد. و عربستان سعودی از شهروندانش خواست تا لبنان را ترک کنند.
علی حسن خلیل، وزیر بهداشت لبنان، آمار نهایی تلفات این حمله را ۲۳ کشته و ۱۴۶ زخمی عنوان کرد. سفارت ایران در منطقه جنوبی بیروت قرار دارد؛ جایی که عمدتاً شیعیان بیروت و طرفداران حزب الله لبنان در آن حوالی سکونت دارند.
گردان عبدالله عزام، یک گروه جهادی سَلَفی که با گروه القاعده مرتبط است، با صدور بیانیه ای مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. این گروه در پیامی ویدئویی بمب گذاری ها را «اقدامی تلافی جویانه در مقابل دخالت ایران و حزب الله لبنان در جنگ داخلی سوریه» دانسته بود. ۴ روز پس از حمله، پلیس لبنان از شناسایی هردو عامل انتحاری حمله خبر داد. این افراد که از سلفیان ساکن لبنان با تابعیت های متفاوت و از نزدیکان شیخ احمد الاسیر بوده اند.
ساعاتی پس از حملات انتحاری به سفارت ایران در بیروت، تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه کمیل شمعون به دیدار تیم ملی فوتبال لبنان رفت. بازی در شرایطی برگزار شد که بنابر ملاحظات امنیتی، استادیوم خالی از تماشاگران و در محاصره نیروهای نظامی و امنیتی لبنان بود. هم چنین مسیرهای کاروان ورزشی ایران تحت کنترل امنیتی قرار داشت.
بولسواف بیروت (لهستانی: Bolesław Bierut; ۱۸ آوریل ۱۸۹۲ – ۱۲ مارس ۱۹۵۶(1956-03-12)) یک سیاست مدار اهل لهستان و از فوریه ۱۹۴۷ تا نوامبر ۱۹۵۲ رئیس جمهور جمهوری مردمی لهستان بود. وی همچنین از نوامبر ۱۹۵۲ تا مارس ۱۹۵۴ نخست وزیر این کشور بود.
مختصات: ۳۳°۴۹′۱۶″ شمالی ۳۵°۲۹′۱۸″ شرقی / ۳۳٫۸۲۱۱۱°شمالی ۳۵٫۴۸۸۳۳°شرقی / 33.82111; 35.48833
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های لبنان
پایگاه هوایی بیروت (به انگلیسی: Beirut Air Base) یک فرودگاه نظامی با کد یاتا BEY است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۳۸۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر بیروت کشور لبنان قرار دارد و در ارتفاع ۲۷ متری از سطح دریا واقع شده است.
دانشگاه آمریکایی بیروت (به انگلیسی: American University of Beirut)، دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۱۸۶۶ میلادی در شهر بیروت در لبنان تأسیس شد. مؤسسان این دانشگاه میسیونرهای آمریکایی در لبنان و سوریه بودند. این دانشگاه، دانشگاهی خصوصی، غیرمذهبی و مستقل در بیروت لبنان می باشد. درجاتی که در دانشگاه آمریکایی بیروت اعطا می گردد، رسماً توسط هیئت امنای نیویورک ثبت می شوند.
مختصات: ۳۳°۵۳′۵۹٫۸۷″ شمالی ۳۵°۲۸′۵۶٫۲۲″ شرقی / ۳۳٫۸۹۹۹۶۳۹°شمالی ۳۵٫۴۸۲۲۸۳۳°شرقی / 33.8999639; 35.4822833
دانشگاه آمریکایی بیروت، توسط هیئت امنایی خصوصی و خودمختار اداره می شود و درجات کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای پزشکی و دکترا ارائه می دهد. با بسیاری از دانشگاه های سراسرجهان همکاری می کند، مخصوصاً با دانشگاه کلمبیا، دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتن در واشینگتن دی.سی. دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه پاریس
این دانشگاه ۷۰۳۶ دانشجو، و دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کنونی افغانستان از جمله دانش آموختگان این دانشگاه می باشد.
دانشگاه عربی بیروت (عربی: جامعة بیروت العربیة‎) دانشگاهی است که انجمن خیرهٔ لبنانی در سال ۱۹۶۰م در بیروت تأسیس کرد. ریاست این دانشگاه از تاریخ ۲۰۰۶ تا کنون بر گردهٔ عمرو جلال العدوی است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیروت در دانشنامه آزاد پارسی

بِیْروت (Beirut)
میدان ستاره با نماد ساعت، میدان ستاره با نماد ساعت، میدان ستاره با نماد ساعت، پایتخت، بندر اصلی، و بزرگ ترین شهر لبنان با ۱,۹۱۶,۱۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). در دامنۀ جبل لبنان، در ساحل دریای مدیترانه واقع شده و در اعصار باستانی از بندرهای فینیقی بوده است. در حدود ۲۰۰پ م جزو قلمرو سلوکیان سوریه شد. مدرسۀ حقوق آن از قرن ۳م با آتن و اسکندریه رقابت کرده است. در ۱۴ق/۶۳۵م، مسلمانان آن جا را فتح کردند. معاویه گروهی از ایرانیان را در بیروت و حوالی آن سکونت داد. در ۵۰۳ق، صلیبیون بیروت را گرفتند. در ۶۹۰ق دوباره مسلمانان بر این شهر مسلط شدند. در عهد ممالیک بیروت ولایتی معتبر از جُند دمشق بود. در اواسط قرن ۱۸م بعد از طرابلس پرجمعیت ترین شهر لبنان بود و مارونی ها بخش عمدۀ جمعیت آن را تشکیل می دادند و امیران دروزی از آن ها حمایت می کردند. در جنگ روس و عثمانی به دست روس ها افتاد. قتل عام مسیحیان در سوریه (۱۸۶۰م) سبب مهاجرت انبوه مسیحیان به بیروت شد. از ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۳ تحت قیومیت فرانسه قرار گرفت و با استقلال لبنان، پایتخت این کشور شد. جنگ داخلی لبنان در دهۀ ۱۹۷۰، حملۀ اسرائیل به مراکز پناهندگان فلسطینی در لبنان (۱۹۸۲)، و جنگ ۳۳روزۀ اسرائیل با حزب الله لبنان در ۲۰۰۶ آسیب های شدید به شهر بیروت و اقتصاد آن وارد کرد. وجود دانشگاه های امریکایی، فرانسوی، و لبنانی، کتابخانه ها، موزه ها، و مؤسسات فرهنگی و آکادمیک، بیروت را به یکی از مهم ترین کانون های فکری عربی تبدیل کرده است.

نقل قول های بیروت

بیروت پایتخت لبنان، از بندرهای دریای مدیترانه.
• «ای بانوی دنیا ای بیروت ... چه کسی دستبندهای یاقوت کاری شدهٔ تو را فروخت؟ ...» -> نزار قبانی
• «در لبنان دوگانگی مضافعی میان ده و شهر، میان بخش کوهستانی و نوار ساحلی وجود دارد. دوگانگی ای که به نحو شگفت انگیزی خودش را در میان ما نشان می دهد ــ و در من به یقین. در دوران کودکی و جوانی ام، همیشه نُه ماه از سال (بهار، پاییز و زمستان) را در بیروت و سه ماه تابستان را در دهکدة کوهستانی مان گذرانده ام. با این وصف، نسبت به زندگی در دهکده همیشه تعلق خاطر و دلبستگی شدیدی احساس کرده ام، در حالی که نسبت به بیروت احساس مشابهی نداشته ام. به دلایل رفاهی همیشه در بیروت زندگی می کرده ام اما احساس می کردم قلبم را جای دیگر جا گذاشته ام. در نوشته هایم شهر بیروت تقریباً غایب است، انگار که فقط از آن عبور کرده باشم، بی آن که در آن زیسته باشم، در حالی که دهکده و کوهستان در همة نوشته هایم حضور دارند.» در مصاحبه با، اِگی وُلرانی (Egi Vollerrani)، در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱ -> امین معلوف

بیروت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سواحل بیروت   • مراکز خرید بیروت   • بیروت+جاهای دیدنی   • سفر به بیروت   • تور بیروت   • ضاحیه بیروت   • موزه ملی بیروت   • بيروت لبنان   • معنی بیروت   • مفهوم بیروت   • تعریف بیروت   • معرفی بیروت   • بیروت چیست   • بیروت یعنی چی   • بیروت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیروت
کلمه : بیروت
اشتباه تایپی : fdv,j
آوا : beyrut
نقش : اسم خاص مکان
عکس بیروت : در گوگل


آیا معنی بیروت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )