برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1355 100 1

بیز

/biz/

معنی بیز در لغت نامه دهخدا

بیز. (اِ) ریشه ٔ بیزیدن و بیختن ، و همیشه بطور ترکیب استعمال میگردد.(ناظم الاطباء). ماده ٔ مضارع از بیختن است و از آن صیغه های مضارع التزامی و اخباری و امر ساخته شود و نیز صفت فاعلی و صفت دائمی و صفت بیان حالت و اسم مصدر. || (ن مف ) صفت مفعولی مرخم. بیزیده. بیخته. || (نف ) صفت فاعلی مرخم. بیزنده. که بیزد. اما در این دو صورت اخیر همیشه بصورت مرکب بکاررود چنانکه در ترکیبات زیر: آردبیز. تنگ بیز. جلبیز.خاک بیز. شکربیز. عطربیز. عنبربیز. عبیربیز. غالیه بیز. کافوربیز. گردبیز. گرمه بیز. گل بیز. گلاب بیز. مشک بیز. موبیز. نرم بیز. نرمه بیز. || زده. (برهان ) (جهانگیری ). و رجوع به بیختن و ترکیبات آن شود.

بیز. (ترکی ، اِ) درفش. (از برهان ) (جهانگیری ) (رشیدی ). آلت پینه دوزی. (یادداشت مؤلف ). آلت سوراخ کردن چرم برای رد کردن سوزن و نخ و دوختن :
سوزن هجوم ترا خلنده تر از بیز.
خسرو دهلوی (از انجمن آرا).

بیز. [ ب ِ ] (ترکی آذری ، اِ) ظاهراً از کلمه ٔ بیس و بوسس آمده است که پارچه ای نفیس از کتان بوده است. (یادداشت مؤلف ).

بیز. [ ب َ ] (ع مص ) هلاک گردیدن و زنده ماندن (از اضداد است ). (از تاج العروس ) (منتهی الارب ): بیوز؛ هلاک شدن. فلان لاتبیز (صحیح : لاتتیز رمیته. تاج العروس )؛ یعنی زنده نمی ماند شکار زخم خورده ٔ او. (منتهی الارب ) (یادداشت مؤلف ). || منحرف شدن. (از تاج العروس ) (از لسان العرب ).

معنی بیز به فارسی

بیز
( اسم ) در ترکیب بمعنی ( بیزنده ) آید : خاک بیز مشک بیز موبیز .
هلاک گردیدن و زنده ماندن ٠ بیوز ٠ هلاک شدن فلان لاتبیز ٠ یعنی زنده نمی ماند شکار زخم خورده او ٠
[ گویش مازنی ] /biz/ اخم
( اسم ) غربال غربیل .
دهی است از دهستان جره که در بخش مرکزی شهرستان کازرون واقع است .
پالادن و ترشی پالا را گویند و آن ظرفی است که مانند کفگیر سوراخها دارد و بدان چیزها را صاف کنند .
کنایه از باریک بینان و دقیق نظران و کسانی که دقیقه از دقایق تحقیقات را فرو نگذارند
یا ریز پیز . مال اندک و قدرت اندک
ریزبیز
غربال کننده زهر بیزنده زهر
شتابزده و عجول
دهی است از دهستان پشتکوه باشت و بابوئی بخش گچساران شهرستان بهبهان . واقع در ۶۶ هزار گزی شمال خاوری گچساران و ۶ هزار گزی شمال راه اتومبیل رو بهبهان بکازرون و شیراز .
بیزنده سمن . یا مجازا خوشبو
( صفت ) عطر پاش ریاحین عطر بیز .
مخفف عنبر بیزنده آنچه عنبر بیفشاند
( اسم ) غربال سوراخ تنگ آردبیز منخل .
...

معنی بیز در فرهنگ معین

(گُ) (ص فا.) ۱ - گل افشان ، گلریز. ۲ - معطر، خوشبو.
(نَ) (اِمر.) غربالی که دارای سوراخ های ریز باشد.

معنی بیز در فرهنگ فارسی عمید

بیز
۱. = بیختن
۲. [قدیمی] بیزنده (در ترکیب با کلمۀ دیگر): خاک بیز، مُشک بیز.
سیخ فلزی نوک تیز، درفش.
= الک
= تنگبیز
۱. کسی که خاک را برای یافتن چیزی با ارزش غربال کند: زر سوده را گر بود ریزریز / به سیماب جمع آورد خاک بیز (نظامی۶: ۱۰۸۶).
۲. [مجاز] = خاکسار
غربال که دارای سوراخ های ریز باشد، موبیز.

بیز در دانشنامه ویکی پدیا

بیز
بیز ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
توماس بیز
قضیه بیز
بیز ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
توماس بیز
قضیه بیز
XBIZ
بیز استون(به انگلیسی: Christopher Isaac "Biz" Stone) مهندس نرم افزار و از بنیانگذارن وب سایت توییتر می باشد.
مارسل تئو هال (به انگلیسی: Marcel Theo Hall) یا بیز مارکی (به انگلیسی: Biz Markie)، یک رپر، بیت باکسر، دی جی، بازیگر، کمدین، شخصیت تلویزیونی و سخنگوی آمریکایی است. وی در هاوارد کانتی، مریلند زندگی می کند.
اپل بیز (انگلیسی: Applebee's) شرکت موادغذایی و رستوران زنجیره ای آمریکایی است که مالک شبکه ای از ۲۰۳۳ شعبه در ایالات متحده و ۱۵ کشور دیگر می باشد. رستوران اپل بیز در سال ۱۹۸۰ توسط بیل پالمر و تی.جی. پالمر در شهر دیکاتر، جورجیا تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در حال حاضر در شهر گلندیل، کالیفرنیا قرار دارد. شرکت داین اکوتی هم اکنون مالکیت اپل بیز را در اختیار دارد.
توماس بیز (به انگلیسی: Thomas Bayes) (زاده ۱۷۰۲ - درگذشته ۱۷ آوریل ۱۷۶۱) ریاضی دان انگلیسی است که به دلیل فرمول بندی حالت خاصی از قضیه بیز، معروف گشته است. البته قضیه بیز پس از مرگ وی ارائه شد.
قضیه بیز
روش بیز تجربی
احتمالات بیزین
مغزهای بیزین
وی فرزند جیوشا بیز بود و احتمالاً در هرتفوردشایر به دنیا آمده است. در سال ۱۷۱۹ وارد دانشگاه ادینبرو شد که در رشته منطق و الهیات تحصیل کند. در بازگشت به سال ۱۷۲۲ در کنار پدر خود در کلیسای کوچکی بود تا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیز را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کوثر
زنبور
ابوالفضل افسرطلا
بیز پسوند مکان برای شهرهای ترکی است. مانند ال بیز. آق بیز. اوچ بیز و ...
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
غربال کردن

*بیزیدن*

نام نوعی دیگر از الک در زبان لری بختیاری ::آربیز
رحیم
در افغانستان از بیز به عنوان نام یک ساختمان یا مکان نام می برند ولی مشخص نیست چه جایی است ممنون
نعمت الله سیادت مقدم شاعر
گر قطره شوی در دریایش با الکش بیز میکند تو را،،،،نعمت الله سیادت مقدم شاعر شعر نو ایران،،
دریا
در زبان لری بختیاری به معنی بیختن

آردبیز(آربیز )::وسیله برای الک کردن آرد سالم
مخفف شرکت بازاریابی شبکه ای, بازار یابان ایران زمین,
در این مطلب سعی داریم تا دیدی واقع بینانه نسبت به بازاریابی شبکه ای، برای کسانی که وارد این حرفه می شوند، بدهیم. احتمالا اولین سوالی که توسط افراد جذب شده در بازاریابی شبکه ای مطرح می شود این است که چه مقدار درآمد می توانم داشته باشم ؟ پاسخی که به شما داده می شود بسیار بالاتر از میزان واقعی است که در این حرفه به دست می آید. اگر جوابی که به شما داده می شود درآمد میلیونی برای یک هفته است، حتما مسیر خود را از آن شرکت تغییر دهید، زیرا این یک ادعای واهی است و به قصد فریب شما مطرح می شود. اما اگر درآمد پیشنهاد شده کمتر از میلیون بود می توانید به فعالیت در این حرفه فکر کرده و برنامه ریزی کنید.
در شروع کارتان لازم است این نکته را به ذهنتان بسپارید که بازاریابی شبکه ای فقط به عنوان شغل دوم اکثر افراد باشد و نباید درآمد کلان را برای اکثر مشارکت کنندگان درآن توقع داشت. در این حرفه تنها ده درصد توزیع کنندگان تمام وقت هستند و نود درصد آنان به صورت پاره وقت مشغول به کار هستند. قصد ما از بیان این مطلب این نیست که بگوییم پتانسیل بالای درآمدی دراین حرفه وجود ندارد؛ ممکن است ادعای درآمدهای میلیونی در ماه که توسط لیدر ها در آموزش تازه واردان مطرح می شود، صحیح باشد اما این درآمد نتیجه کار سخت و تلاش مستمر و استعداد برخی از افراد و سرمایه گذاری زمانی چندین ساله بدست آمده است.

بازاریابی شبکه ای هیچ تفاوتی با مشاغل دیگر ندارد و برای پیشرفت در آن باید مرحله به مرحله و طی یک دوره زمانی پیش رفت و کار سخت واستعداد نیز از ملزومات پیشرفت در آن به حساب می آید.
همانطور که می دانیم ادعای درآمد واهی داشتن برخلاف دستورالعمل های مصوب بازاریابی شبکه ای می باشد و یکی از مصادیق آموزش های شرکت های هرمی است. در این زمینه در کشور های مختلف محدودیت های زیادی را در مورد ادعاهای درآمدی برای شرکت ها وضع کرده اند و شرکت ها را از ارائه هرگونه طرح درآمدی که بر مبنای مفروضات احتمالی است، منع کرده اند. همچنین آن ها را مسئول ادعاهای درآمدی مطرح شده توسط توزیع کنندگانش می داند.
این موضوع یک موضوع نظارتی است که درآن ازشرکت ها توقع دارند فعالیت توزیع کنندگان را کنترل کنند؛ علی رغم اینکه آن ها پیمانکاران مستقل هستند. اگر توزیع کنندگان ادعاهای درآمدی نادرستی داشته باشند بر طبق این قوانین شرکت ها مسئول شناخته شده و تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.
برای مثال در ایالت کالیفرنیا، هربالایف را در رابطه با ادعاهای درآمدی نادرست مطرح شده توسط توزیع کنندگانش تحت پیگرد قانونی قرار داده بود. در قوانین مصوب این ایالت با هرگونه ادعای درآمد خلاف واقع مخافت شده است، همچنین القاء این موضوع به توزیع کنندگان جذب که جذب سایر توزیع کنندگان به این حرفه به آسانی صورت می گیرد تایید نشده است. توجه ویژه ای دراین ایالت به درآمدهای مطرح شده توسط توزیع کنندگان شده است وتایید شده که به جای مطرح کردن درآمد ناخالص، درآمد خالص با کسر هزینه هایی همانند هزینه های خرید موجودی، تخفیفات یا کمیسیون های پرداخت شده به واسطه توزیع کننده به توزیع کنندگان دیگر و مواردی از این قبیل باید مطرح شود.
در مثال دیگر در اتهامی که بر علیه شرکت ام وی مطرح شد، از موارد اتهامی درآمدهای غیر واقعی مطرح شده توسط توزیع کنندگان این شرکت بود. در حکم صادر شده شرکت را ملزم کردند که درآمد ناخالص و درصد توزیع کنندگان فعال در برابر غیر فعالش را منعکس کند و این مسئله را نیز آشکار کنند که فقط پنج نفر از هر هزار نفر توانسته اند به سطح مطلوب عملکرد مطرح شده توسط شرکت دست پیدا کنند.
به طور کلی در اکثر کشور ها و قوانین مصوب آن ها به شرکت ها و توزیع کنندگان آن ها اجازه داده نشده است که ادعای درآمدی بر خلاف درآمد به دست آمده توسط افراد در جذب اعضای جدید مطرح شود. شرکت ها موظف هستند ارائه منصفانه از درآمد واقعی توزیع کنندگان داشته باشند و ادعای غیر واقعی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• محصولات بیز   • ایا شرکت بیز قانونی است   • عضویت در بیز   • محصولات شرکت بیز با قیمت   • فروشگاه بیز   • مجوز شرکت بیز   • شرکت بیز مشهد   • معنی بیز   • مفهوم بیز   • تعریف بیز   • معرفی بیز   • بیز چیست   • بیز یعنی چی   • بیز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیز
کلمه : بیز
اشتباه تایپی : fdc
آوا : biz
نقش : بن حال
عکس بیز : در گوگل

آیا معنی بیز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )