برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1314 100 1

بیسیک

بیسیک در دانشنامه ویکی پدیا

بیسیک
در برنامه نویسی کامپیوتر، بِیسیک (به انگلیسی: BASIC، سرنام Beginners All-Purpose Symbolic Instruction) یکی از زبانهای برنامه نویسی سطح بالا و در عین حال ساده. اولین بار بیسیک در سال ۱۹۶۴ توسط جان جی. کمنی (به انگلیسی: John George Kemeny) و توماس یوجین کرتز (به انگلیسی: Thomas Eugene Kurtz) در دانشگاه دارتموث در نیوهمپشر آمریکا، به منظور دسترسی دانشجویان به کامپیوتر و آموزش اصول اولیه برنامه نویسی طراحی شد. در آن زمان استفاده از کامپیوترها نیاز به نوشتن تکه برنامه هایی داشت که تنها دانشمندان و ریاضی دانان می توانستند آن ها را بنویسند. بیسیک و انواع مختلف آن تا دههٔ ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، به طور گسترده در میکروکامپیوترها گسترش یافت و تا امروز نیز پر طرفدار باقی مانده و به عنوان نسخهٔ خاصی از یک زبان کامپیوتر مفید و اصلاح شده و زبان های جدیدی مانند مایکروسافت ویژوال بیسیک بر مبنای بیسیک ساخته شده اند. تا سال ۲۰۰۶، ۵۹٪ برنامه نویسان محیط دات نت از ویژوال بیسیک به عنوان تنها زبان خود استفاده می کردند.
جان جی. کمنی
Thomas E. Kurtz
تا قبل از اواسط دههٔ ۱۹۶۰، کامپیوترها بسیار گران بودند و فقط برای وظایفی که هدف خاصی داشتند مورد استفاده قرار می گرفتند. در کامپیوترهای آن زمان، یک دسته پردازش های مرتب ساده، هر کدام به عنوان یک کار در هر لحظه یکی پس از دیگری اجرا می شدند. اما در دههٔ ۱۹۶۰، کامپیوترهای سریعتر و تواناتری با قدرت پردازشی بیشتری ساخته شدند. این کامپیوترها می توانستند لحظاتی بدون کار باشند، بدون فعالیتی برای اجرا کردن.
زبانهای برنامه نویسی مانند ماشینهایی که آن ها را اجرا می کردند باید طوری طراحی می شدند که برای اهداف مشخصی مفید باشند: مانند محاسبهٔ فرمول علمی یا پردازش داده های تجاری یا مثلاً ویرایش یک متن. از آنجایی که هنوز هم تهیه کامپیوترهای جدید و ارزانتر به سرمایه زیادی احتیاج داشت، تمایل شدیدی برای در نظر گرفتن کارایی به عنوان مهم ترین ویژگی یک زبان وجود داشت. بطور کلی استفاده از این زبان های تخصصی شده مشکل بود و سینتکسهای مختلف زیادی برای آن ها وجود داشت.
هنگامی که کامپیوترها قیمتشان کاهش یافت، این امکان به وجود آمد که دسترسی به کامپیوتر از انحصار آزمایشگاه های تحقیقاتی خارج شود و وارد استفادهٔ تجاری شود. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیسیک در دانشنامه آزاد پارسی

بِیْسیک (BASIC)
بِیْسیک
به معنای یک زبان همه منظوره برای افراد مبتدی است و نوعی زبان برنامه نویسی سطح بالا که در اواسط دهه ۱۹۶۰ توسط جان کمنی و توماس کورتز در کالج دارتموث تولید شد. این زبان، یکی از زبان هایی است که یادگیری آن بسیار آسان است.

ارتباط محتوایی با بیسیک

بیسیک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بیسیک   • مفهوم بیسیک   • تعریف بیسیک   • معرفی بیسیک   • بیسیک چیست   • بیسیک یعنی چی   • بیسیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیسیک
کلمه : بیسیک
اشتباه تایپی : fdsd;
عکس بیسیک : در گوگل

آیا معنی بیسیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )