انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1008 100 1

بیمارستان

/bimArestAn/

مترادف بیمارستان: بهداری، دارالشفاء، درمانگاه، شفاخانه، مریضخانه

معنی بیمارستان در لغت نامه دهخدا

بیمارستان. [ رِ ](اِ مرکب ) (از: بیمار + َِسْتان ، ادات مکان ) خانه وعمارتی که سلاطین در بعضی شهرها بسازند و بیماران راآنجا طبیب دیوانی معالجت نماید و آن را بیمارسان و مارستان نیز گویند. (از انجمن آرا). بیمارخانه. مارستان. (آنندراج ). عمارت و خانه ای که جهت بیماران بنا شده و در آنجا بیماران بی بضاعت و بی کس را پذیرفته مجاناً و بلاعوض آنان را تداوی کرده و دوا و غذا میدهندو پرستاری میکنند. (از ناظم الاطباء). دارالشفاء. دارالمرضی. مریضخانه. (یادداشت مؤلف ) (دهار) : و بیمارستان عضدی هست اما بخلل شده است. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 133). و جامع و بیمارستان نیکو ساخته اند (در فیروزآباد). (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 139).

معنی بیمارستان به فارسی

بیمارستان
جائی که بیماران راپرستاری ومعالجه میکنند
( اسم ) جایی که بیماران را در آنجا نگاهداری و معالجه کنند مریضخانه دارالشفائ
بیمارستانی در بغداد که تا حدود سال ۶۳٠ ه. ق . بر پا و دایر بوده است . در وقت محاصره بغدادبه دست مغول در ۶۵۶ خود عمارت بیمارستان بیمارستان گویا بر پا بوده ولی ظاهرا دیگر مریضخانه نبوده است . در حدود ۷۳٠ یعنی هنگام سفر ابن بطوطه به بغداد بیمارستان عضدی به کلی خراب و فقط آثار دیوان او باقی بوده است و امروزه ابدا اثری از بیمارستان عضدی باقی نیست
ابو محمد بن عبدالباقی . رجوع به ابو محمد بن عبدالباقی بغدادی در همین لغت نامه شود .

معنی بیمارستان در فرهنگ معین

بیمارستان
(رِ) (اِمر.) جایی که بیماران را در آنجا بستری و معالجه کنند، مریض خانه .

معنی بیمارستان در فرهنگ فارسی عمید

بیمارستان
جایی که بیماران را پرستاری و معالجه می کنند، مریض خانه، بیمارخانه.

بیمارستان در دانشنامه اسلامی

بیمارستان
بیمارستان _ که در زبان عربی به آن مستشفی میگویند _ محلّ نگهداری و درمان بیماران است و از آن به مناسبت در باب زکات یاد شده است.
از جمله مصارف زکات، سبیل اللّه است که مراد از آن مصالح عمومی مسلمانان می باشد، همچون ساختن مسجد، بیمارستان و مانند آن دو. در نتیجه هزینه کردن زکات برای احداث، توسعه و تعمیر بیمارستانی که در خدمت مسلمانان است جایز می باشد.بیمارستان در دانشنامه ویکی پدیا

بیمارستان
بیمارستان یا شفاخانه نهادی است برای تیمارداری و درمان بیماران.
داخلی
جراحی
بخش_مراقبت های_ویژه
اورژانس
آزمایشگاه
رادیولوژی (شامل سی تی_اسکن، ام آرآی، پرتونگاری، سونوگرافی و…)
دیالیز
CCU
زنان
فیزیوتراپی (این نام استاندارد بین المللی است که در ایران گاهی از نام هایی دیگر مانند توان بخشی یا طب فیزیکی به صورت غیر علمی استفاده می گردد).
اطفال
عفونی
سوختگی
روانی
و…
بیمارستان معمولاً یک ساختمان بزرگ یا چادر بزرگ است که در آن، انجام مراقبت و درمان از سوی پزشکان، جراحان، پرستاران،کارشناسان بیهوشی(هوشبری) و اتاق عمل ، متخصصان و دیگر افراد انجام می گیرد.
معمولا بیمارستان از نظر بزرگی فضا، تعداد کارکنان، انواع خدمات و تنوع رشته های درمانی، وسیع تر از درمانگاه یا ساختمان پزشکان است.
در گذشته به بیمارستان، مریضخانه و خسته خانه هم گفته می شد. در منابع قدیم فارسی از واژه هایی چون دارالشفا و بیت الادویه و محکمه (مکان فعالیت حکیم یا همان طبیب) نیز برای نامگذاری بیمارستان استفاده می شده است.
عکس بیمارستان
بیمارستان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بیمارستان (فیلم ۱۹۷۰)
بیمارستان (فیلم ۱۹۷۱)
بیمارستان (فیلم ۲۰۱۳)
بیمارستان (انگلیسی: Hospital) فیلمی مستند به کارگردانی فردریک وایزمن است که در سال ۱۹۷۰ منتشر شد. این فیلم روایت مستندی از فعالیت های روزمره مردم در بیمارستان متروپولیتن نیویورک با تأکید بر بخش اورژانس و درمانگاه سرپایی آن است. در سال ۲۰۱۶، این فیلم برای نمایش در بخش کلاسیک های کن جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ انتخاب شد.
۱۹۷۰ (۱۹۷۰)
بیمارستان (انگلیسی: The Hospital) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی آرتور هیلر است که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد.
۱۴ دسامبر ۱۹۷۱ (۱۹۷۱-12-۱۴) (آمریکا)
این فیلم برنده جایزه بهترین فیلم نامه اسکار (۱۹۷۱)، گلدن گلوب (۱۹۷۱) و بفتا (۱۹۷۲) بوده است.
بیمارستان یک فیلم ترسناک محصول سال ۲۰۱۳ میلادی که حاصل همکاری دو کارگردان به نام های تامی گلدن و دانیل امری تیلور است. نسخه های محدودی از آن در مارس ۲۰۱۳ در آمریکا توزیع شد. این فیلم پس از اکرانش، در جشنواره های مختلف فیلم ترسناک و همچنین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.
تامی گلدن
دنیِل اِمِری طیلر
دانشجویان کالج Beth Stratman تصمیم می گیرند که برای تکمیل تحقیقات خود دربارهٔ فرهنگ عامه محلی به شهر کوچکی از بریجپورت سفر کنند. آنها می دانند که داستانهای بسیاری در مورد بیمارستان متروکه در آن شهر وجود دارد. پلیس فکر می کند که زمانی آنجا محل فروش موادمخدر و روسپی بوده است. اما مردم محلی فکر می کنند که آنجا پر از ارواح می باشد.
متأسفانه هر دو آنها در اشتباه هستند. در عوض استنلی کریچ(Daniel Emery Taylor)که خود را به عنوان سرپرست این گروه معرفی می کند به یافته هایی در مورد این بیمارستان دست پیدا می کند.
مختصات: ۳۰°۱۸′۳۷″شمالی ۴۸°۱۸′۲۳″شرقی / ۳۰٫۳۱۰۲۷۳°شمالی ۴۸٫۳۰۶۵۲۵۴°شرقی / 30.310273; 48.3065254
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
بیمارستان هفده شهریور مربوط به دوره پهلوی است و در آبادان، ابتدای جاده خسروآباد، روبروی مخازن صنعت نفت واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۴۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان ۲۲ بهمن واقع در استان خوزستان، شهرستان مسجدسلیمان بیمارستانی است درمانی و وابسته به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و با ۳۵۰ تخت ثابت که در سال ۱۳۳۸ شمسی تأسیس گردید.نام قدیم این بیمارستان شیر وخورشید بود که بعد از انقلاب به ۲۲بهمن تغییر نام پیدا کرد.
هم اکنون این بیمارستان دارای بخش های اورژانس، داخلی، اطفال، جراحی زنان و زایمان، جراحی عمومی، CCU، ICU، چشم، ENT، ارتوپدی، ارولوژی، قلب، اتاق عمل، پست پارتوم و دیگر واحدهای پاراکلینیکی و درمانگاهی می باشد.
بیمارستان ۵۷۳۵۷ (به انگلیسی: 57357 Hospital) بیمارستانی در مصر است که در ۲۰۰۷ میلادی ساخته شد.
فهرست بیمارستان های مصر
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان ۵۷۸ ارتش شهید مسعود منفرد نیاکی واقع در استان خوزستان، شهرستان اهواز بیمارستانی است نظامی و درمانی و وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران با ۱۰۰ تخت ثابت که در سال ۱۳۴۳ در کنار پادگان لشکر ۹۲ زرهی با یک ساختمان قدیمی تأسیس گردید؛ و در سال ۹۶ به ساختمان جدید با امکانات پیشرفته تری در همان مکان منتقل شد. و دارای بخش های اورژانس، داخلی، جراحی، اتاق عمل و کلیه واحدهای پاراکلینیک و درمانگاهی می باشد.
بیمارستان
درمانگاه
مجتمع درمانی
بیمارستان ۵۸۰ ارتش واقع در استان خوزستان، شهرستان دزفول بیمارستانی است نظامی وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران با ۳۰ تخت ثابت که در سال - شمسی تأسیس گردید.
هم اکنون این بیمارستان دارای بخش های اورژانس، داخلی، جراحی عمومی، اتاق عمل و واحدهای پاراکلینیک و درمانگاهی می باشد.
بیمارستان آبرن (به انگلیسی: Auburn Hospital) بیمارستانی مدیکر در شهر سیدنی استرالیا است و دارای ۱۵۵ تخت است.
فهرست بیمارستان های استرالیا
تخت بیمارستان تخت خوابی است که ویژهٔ بیماران بستری شده در بیمارستان یا دیگر کسانی که به مراقبت های پزشکی نیاز دارند، طراحی شده است. این تخت ها ویژگی های خاصی دارند که سبب می شوند تا بیمار در شرایط تندرستی مناسبی باشد و احساس راحتی کند.
برانکار
تخت های با ریل های کناری قابل تنظیم، برای نخستین بار در انگلستان و در بین سال های ۱۸۱۵ و ۱۸۲۵ ساخته شدند.
سیستم اطلاعات بیمارستان به انگلیسیHospital Information System  به معنای پیاده سازی یکپارچه تولید اطلاعات لازم برای مدیریت تمامی فعالیت های مربوط به سلامت، از قبیل برنامه ریزی، نظارت، هماهنگی و تصمیم گیری است. همچنین پشتیبانی از فعالیت های بیمارستان در سطوح کاربردی، تاکتیکی و استراتژیک  را برای بیمارستان فراهم می کند. وظیفه اصلیHIS، جمع آوری و ذخیره اطلاعات به صورت یکپارچه با استفاده از کامپیوتر و وسایل ارتباطی است. هدف از HIS، استقرار یک سیستم پردازش، بازیابی و ارتباط دادن مراقبت بیمار و اطلاعات اداری برای تمامی فعالیت های مربوط به بیمارستان است. در یک سیستم اطلاعات بیمارستانی، داده ها به صورت منسجم در پایگاه داده ها ذخیره می شوند و در دسترس کاربران مجاز، در محل و در زمانی که داده ها مورد نیاز است و در فرمتی که با نیازهای خاص کاربر منطبق باشد، قرار داده می شوند. به طور کلی موارد ذیل از اهداف HIS یکپارچه هستند :
·       استفاده مؤثرتر از منابع محدودی که برای مراقبت از بیمار در دسترس هستند.
·       بهبود کیفیت خدمت رسانی به بیمار
·       پشتیبانی از تحقیق در زمینه های آماری از جمله درمان بیماری ها، مصرف داروها و ...
رشته مهندسی بیمارستان برای آشنایی مهندسان با تخصص طراحی و ساخت بیمارستان ها توسط وزارت بهداشت ایجاد شده است. در سال ۱۳۹۲ برای نخستین بار در کشور آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی بیمارستان از طریق کنکور ارشد وزارت بهداشت برگزار شد و دانشگاه های علوم پزشکی ایران (دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی) و علوم پزشکی اصفهان هرکدام به تعداد ۵ نفر در این رشته دانشجو پذیرفتند. دانش آموختگان رشته های مهندسی معماری، عمران و شهرسازی مجاز به شرکت در این آزمون بودند. اما در آزمون امسال تغییراتی در منابع آزمون، دروس و همچنین رشته های مجاز به شرکت در آزمون به وجود آمده است. در سال ۱۳۹۴ کنکور این رشته به طور مشترک توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت برگزار شد که دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه علم و صنعت ایران اقدام به اعلام ظرفیت پذیرش نمودند. در سال تحصیلی 94-95 تنها دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرایی دانشجویان ارشد مهندسی بیمارستان می باشد .
در سال 1394 فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی یا بالاتر رشته های مهندسی عمران،معماری،شهرسازی،مکانیک،مهندسی پزشکی مجاز به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی بیمارستان شدند
از سال 1395 کنکور این رشته حذف شد و بر اساس مصوبه وزارت علوم این رشته از کد گروه رشته های کارشناسی ارشد در دفترچه کنکور سراسری برای همیشه حذف گردیده شد.
واژه شناسی:
هتل ∗ از واژه فرانسوی hôtel گرفته شده است که خود برگرفته از hôte به معنای میزبان است. hôtel در فرانسه اشاره به ساختمانی می کند که بازدید  کننده زیادی داشته باشد. اما با ورود این واژه به زبان انگلیسی و سپس گسترش آن به سایر زبانها، معنای کاربردی هتل دگرگون شده و امروزه به نوع خاصی از مکانهای اقامتی برای مسافران اطلاق می شود.
بیمارستان یا به فارسی افغانستان شفاخانه نهادی است برای تیمارداری و درمان بیماران که در آن انجام مراقبت و درمان از سوی پزشکان، جراحان،پرستاران، متخصصان و دیگر افراد انجام می گیرد.
در قدیم به بیمارستان، مریضخانه و شفاخانه هم گفته می شد. در منابع قدیم فارسی از واژه هایی چون دارالشفا و بیت الادویه نیز برای نامگذاری بیمارستان استفاده می شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیمارستان در دانشنامه آزاد پارسی

بیمارِستان (hospital)
مرکز نگه داری و مراقبت از بیماران، مجروحان، و افراد ناتوان. در عهد باستان، در معابد خدایان، ازجمله اسکولاپیوس، خدای پزشکی، امکاناتی برای درمان عرضه می کردند. در قرن ۴م، کلیسا بیمارستان هایی برای جذامیان، افراد عاجز، نابینایان، بیماران، و فقرا برپا کرد. قدیمی ترین بیمارستان اروپا هتل دی یو، واقع در پاریس، متعلق به قرن ۷م است. در انگلستان، سن بارتولومیو (۱۱۲۳م) و سنت توماس (۱۲۰۰م) لندن قدیمی ترین بیمارستان هایند. در قارۀ امریکا، بیمارستان مسیح ناصری مکزیک (۱۵۲۴) قدیمی ترین بیمارستان است. در دورۀ رنسانس، دانش پزشکی پیشرفت کرد و پس از نهضت اصلاح دینی، رابطۀ بیمارستان ها با مذهب روز به روز کمتر شد. در قرن ۱۹، پیشرفت های بیشتری در طراحی و مدیریت بیمارستان ها و تأمین نیروی انسانی آن ها حاصل شد. فلورانس نایتینگل نقش مهمی در این زمینه داشت. در قرن ۲۰، بیمارستان ها به سرعت تخصصی شدند و بخش زایمان نیز به بیمارستان ها افزوده شد. در بیمارستان های مدرن، طرح نایتینگل را، که در آن بخش از اتاقی بزرگ تشکیل می شد، کنار گذاشته اند و هر اتاق چهار یا شش تخت دارد. بدین ترتیب، بیماران از خلوت بیشتری برخوردارند.

نقل قول های بیمارستان

بیمارستان یا شفاخانه
• «یک تختِ بیمارستان ، یک تاکسیِ پارک شده است که تاکسیمترشِ نایستاده و می رود!». -> گروچو مارکس
• «یک کلیسا ، بیمارستانی برای گناهکاران است نه موزه ای برای قدّیسان.» -> پاولین فیلیپس

ارتباط محتوایی با بیمارستان

بیمارستان در جدول کلمات

بیمارستان
هروانه
بیمارستان تهران
اراد
بیمارستان کوچک
درمانگاه
تخت روان بیمارستان ها
برانکار
در بیمارستان خدمت می کند
جوان, نرس
فاز اول بیمارستان امام حسین (ع) با حضور مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این استان افتتاح شد
بوشهر
آنکه به علت بیماری در بیمارستان می خوابد
بستری

معنی بیمارستان به انگلیسی

hospice (اسم)
منزل ، نوانخانه ، خسته خانه ، بیمارستان ، اسایشگاه
clinic (اسم)
درمانگاه ، مطب ، بیمارستان
hospital (اسم)
بیمارستان ، مریضخانه
wardroom (اسم)
بیمارستان ، اطاق افسران

معنی کلمه بیمارستان به عربی

بیمارستان
دار العجزة , عيادة , مستشفي
سيارة الاسعاف
بنظام
ادخل المستشفي

بیمارستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی بیمارستان

Mobina ١٥:٣١ - ١٣٩٦/٠٤/٢٤
Hospital
|

محمد رحیمی ١٦:٤٣ - ١٣٩٨/٠٢/١٨
هروانه
|

Donya❤❤ ١٥:٠٢ - ١٣٩٨/٠٥/٣٠
نخشوخانه
|

پیشنهاد شما درباره معنی بیمارستاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عرفان > thats terrible
داوین ص > داوین
بی بهار > Untested
نوشین > Good order
امیرحمیدی > راه خارج شهر
امیرحمیدی > همبستگی
الف > facilities
سپهر رضوانیان > sharing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لیست کامل پزشکان بیمارستان میلاد   • بیمارستان های تامین اجتماعی تهران   • خدمات دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • نوبت دهی بیمارستان فارابی   • لیست پزشکان بیمارستان میلاد   • آزمایشگاه بیمارستان میلاد   • نوبت دهی بیمارستان میلاد تهران   • هزینه دندانپزشکی بیمارستان میلاد   • معنی بیمارستان   • مفهوم بیمارستان   • تعریف بیمارستان   • معرفی بیمارستان   • بیمارستان چیست   • بیمارستان یعنی چی   • بیمارستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیمارستان
کلمه : بیمارستان
اشتباه تایپی : fdlhvsjhk
آوا : bimArestAn
نقش : اسم
عکس بیمارستان : در گوگل


آیا معنی بیمارستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )