انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1063 100 1

بی بی سی

بی بی سی در دانشنامه ویکی پدیا

بی بی سی
بی بی سی (به انگلیسی: British Broadcasting Corporation) به صورت مخفف BBC به معنی بنگاه خبر پراکنی بریتانیا، یک سرویس پخش همگانی ‏(en)‏ عمومی بریتانیایی است. این مرکز رسانه ای در خانه رسانه ‏(en)‏ در لندن مستقر است و کهن ترین سازمان رسانه ای ملی جهان می باشد که بر اساس آمار سال ۲۰۱۴ بر پایه تعداد کارکنان با ۲۰٬۹۵۰ کارمند و ۱۶٬۶۷۲ نفر در بخش رسانه عمومی که شامل قراردادهای پاره وقت قابل تغییر به ثابت در مجموع با ۳۵٬۴۰۲ کارمند بزرگترین رسانه پخش همگانی در جهان است.
رونا فیرهد ‏(en)‏ (رئیس هیئت مدیره، بی بی سی تراست)
لرد هال بیرکنهد ‏(en)‏ (مدیر کل بی بی سی ‏(en)‏)
هاوارد استرینگر (مدیر غیر عامل)
بی بی سی تحت یک منشور سلطنتی تأسیس شد و تحت توافقش با وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش دولت بریتانیا فعالیت می کند. هزینهٔ فعالیت بی بی سی مطابق یک کارمزد سالانه پروانه تلویزیون در پادشاهی متحد ‏(en)‏ از آن دسته از خانوارها، شرکت ها و سازمان های بریتانیایی که تجهیزات دریافت یا ضبط رسانه های زنده تلویزیونی را دارند تأمین می گردد. میزان این عوارض توسط دولت بریتانیا تعیین شده، توسط مجلس تصویب شده و برای خدمات آنلاین، رادیوی سراسری و تلویزیون که ملت ها و مناطق پادشاهی متحد را پوشش می دهند استفاده می شود.
این مبلغ از یکم آوریل ۲۰۱۴ برای خدمات جهانی بی بی سی ‏(en)‏ نیز که از سال ۱۹۳۲ راه اندازی شده است و خدمات فراگیر آنلاین، رادیو و تلویزیون را به عربی، فارسی و به ۲۸ زبان دنیا پخش می کند نیز سرمایه گذاری می شود.
حدود یک چهارم درآمد بی بی سی از کمپانی زیرمجموعه آن، بی بی سی سراسری ‏(en)‏ (با مسئولیت محدود)، می آید که برنامه ها و خدمات بی بی سی را به صورت بین المللی می فروشد و همچنین سرویس های خبری انگلیسی زبان ۲۴ ساعته بین المللی اخبار جهانی بی بی سی ‏(en)‏ و BBC.com که توسط کمپانی با مسئولیت محدود اخبار سراسر بی بی سی است را منتشر می کند.
عکس بی بی سی
بی بی سی آنلاین (به انگلیسی: BBC Online) نام برند و منزلگاه اصلی سرویس های آنلاین بی بی سی بریتانیا است. بی بی سی آنلاین شبکه ای است عظیم از وب گاه های پربازدیدی چون بی بی سی نیوز، بی بی سی اسپورت، سرویس های رادیویی و ویدئویی بنا بر تقاضای بی بی سی آی پلیر، وب گاه ویژهٔ کودکان پیش دبستانی سی بیبیز، و سرویس های آموزشی نظیر بایت سایز. بی بی سی از سال ۱۹۹۴ برای پشتیبانی از برنامه های تلویزیونی، رادیویی و طرح های مبتنی بر وب خود، حضوری آنلاین داشت ولی تا دسامبر ۱۹۹۷، زمانی که دولت بریتانیا موافقت کرد تا از درآمد ناشی از حق اشتراک تلویزیون در بریتانیا مقداری بودجه به سرویس آنلاین خود اختصاص دهد، به صورت رسمی آغاز به کار نکرد. در طول تاریخ کوتاه فعالیتش، طرح های آنلاین بی بی سی همواره در معرض رایزنی های عمومی و بازنگری های دولتی قرار گرفته است که حاکی از نگرانی های رقبای تجاری بی بی سی آنلاین از تخریب بازار رسانه ای بریتانیا به دلیل حضود وسیع و پررنگ و بودجهٔ دولتی اش می باشد.
Wikipedia contributors، "BBC Online،" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=BBC_Online&oldid=494276605 (accessed May 25, 2012).
بی بی سی اسپورت (به انگلیسی: BBC Sport) یکی از بخش های شبکه بی بی سی است که از سال ۲۰۰۰ کار خود را آغاز کرد. این شبکه برنامه های ورزشی چون مسابقات فرمول یک و تنیس ویمبلدون و فوتبال را پخش می کند.
ویکی انگلیسی
بی بی سی برکفست (به انگلیسی: BBC Breakfast) یک برنامهٔ صبحگاهی تلویزیونی در بریتانیاست که به طور هم زمان از بی بی سی وان و بی بی سی نیوز پخش می شود. این برنامه از مدیاسیتی یوکی در سالفورد کیز، منچستر بزرگ به طور زنده مخابره می شود و مخلوطی از موضوعات خبری، ورزشی، تجاری و بخش های مرتبط با آب وهوا در آن ارائه می شود. بی بی سی برکفست، هر هفت روز هفته و در تمامی ایام سال از جمله آخر هفته ها و روزهای تعطیل پخش می شود.
Wikipedia contributors, "BBC Breakfast," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=BBC_Breakfast&oldid=493897078 (accessed May 25, 2012).
بی بی سی بیسیک (به انگلیسی:BBC Basic) یک زبان برنامه نویسی است که در سال ۱۹۸۱ توسط شرکت آکرون کامپیوتر به صورت (Native) کد بر پایه تکنولوژی MOS Technology 6502 برای سیستم عاملهای خانگی توسعه یافته است.
bbcbasic.org برای سیستم عامل ویندوز
زبان بی بی سی بیسیک اولین بار توسط خانم سوفی ویلسون بر پایه زبان برنامه نویسی بیسیک که برای یک پروژه سواد آموزی بریتانیایی بی بی سی برنامه ریزی شده بود، شکل گرفت.
IF INSTR(REPORT$,"VI") THEN PRINT "BASIC64" ELSE PRINT "BASIC" حل کننده خودکار بازی هانوی
بی بی سی تراست بدنهٔ اجرایی شرکت پخش بریتانیا (بی بی سی) است. این نهاد در عمل مستقل از مدیریت و بدنه های خارجی بی بی سی فعالیت می کند و هدف از آن اخذ بهترین تصمیم ها برای تأمین منافع پرداخت کنندگان هزینه های مجوز اعلام شده است. در ۱۲ مهٔ ۲۰۱۶، مسئولیت نظارت بر بی بی سی تراست از جانب مجلس عوام به آفکام (ادارهٔ ارتباطات بریتانیا) واگذار شد.
ریچارد ایر مارک دامازر مارک فلورمن بیل متیوز آیدین مک گینلی نیکولاس پرت جان الان کلاس استفنز سوزانا تاورن مایکل ویلیامز
بی بی سی جهانی (انگلیسی: BBC Worldwide) بخش جنبی بی بی سی است این کمپانی محصولات بی بی سی را برای فروش به سایر کمپانی های خارجی آماده سازی می کند تا کمک خرجی برای شبکه بی بی سی باشد.
بی بی سی چاینا (به انگلیسی: BBC China) یک کشتی بود که طول آن ۴۰۰ فوت (۱۲۰ متر) بود. این کشتی در سال ۲۰۰۱ ساخته شد.
بی بی سی چهار(به انگلیسی: BBC Four) کانال تلویزیونی بریتانیایی است که توسط شرکت بی بی سی اداره می شود. این شبکه که به صورت کابلی، ماهواره ای و اینترنتی قابل دسترسی است در دوم مارس ۲۰۰۲ میلادی راه اندازی شد.
BBC Four در بی بی سی آنلاین
بی بی سی دو (انگلیسی: BBC Two) یک شبکه تلویزیونی بریتانیایی و بخشی از مجموعه بی بی سی است. این شبکه که سومین شبکه تلویزیونی بریتانیا است در سال ۱۹۶۴ راه اندازی شد.
۱۰۰ زن مجموعه ای در قالب های مختلف از بی بی سی است که در ۲۰۱۳ تأسیس شده است. این مجموعه، نقش زنان را در سده ۲۱ میلادی می سنجد و شامل رویدادهایی در لندن و مکزیک می شود. پس از آن که فهرست مشخص شد، فصل ۱۰۰ زن بی بی سی آغاز می شود که سه هفته طول می کشد و شامل پخش، گزارش آنلاین، بحث و روزنامه نگاری در موضوع زنان است. زنان سراسر جهان تشویق می شوند تا از طریق توییتر و نظردادن در مورد فهرست زنان و همچنین به شکل مصاحبه و شرکت در بحث هایی که به دنبال انتشار فهرست پیش می آید، در این رویداد شرکت کنند.
سقف شیشه ای
بی سوادی زنان
مزاحمت خیابانی
تبعیض جنسیتی در ورزش
پس از تجاوز گروهی ۲۰۱۲ دهلی، ناظر بی بی سی، لیلیان لندور، سردبیر بی بی سی، فیونا کرک و دیگر روزنامه نگاران، بر آن شدند تا مجموعه ای بسازند که به مشکلات و دستاوردهای زنان در جامعه کنونی بپردازد. آنان حس می کردند بسیاری از مسائلی که زنان با آن مواجهند، آن گونه که باید، پوشش داده نمی شود. در مارس ۲۰۱۳، بی بی سی با سیلی از بازخوردها از سوی شنوندگان زن مواجه شد که می گفتند بی بی سی باید مطالب بیشتری از زنان و در مورد آن ها عرضه کند.
بی بی سی این سری را در ۲۰۱۳ راه اندازی کرد تا تحت این عنوان، به زنان در رسانه، رهنمون شود. زنانی که در اولین برنامه معرفی شدند، با یک نظرسنجی از سرویس هایی به ۲۶ زبان مختلف، انتخاب شدند. پس از برنامه ریزی برای اجرا که از یک ماه فراتر رفت، برنامه با برگزاری کنفرانسی در ۲۵ اکتبر به اوج خود رسید و طی آن، ۱۰۰ زن از سراسر جهان، در مورد مسائل مختلفی که مطرح کرده بودند، بحث کردند. طیف گسترده ای از مسائل به بحث گذاشته شد. طی این تبادل نظرها به چالش های استخدام، فمینیسم، مسائل مربوط به وظایف مادری و دین، پرداخته شد تا چالش های فرهنگی و اجتماعی مختلفی که زنان در طول حیات شان با آن مواجهند، سنجیده شود.
این مجموعه ها، مسائل مختلفی را پوشش می دهند که از میان آن ها می توان به آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، دستمزد برابر، ختنه، خشونت خانگی و سوءاستفاده جنسی اشاره کرد. جستجو برای زمینه ای برای بحث و تبادل نظر در مورد چگونگی بهتر کردن جهان و از بین بردن سکسیم نیز از مسائلی است که مورد توجه این مجموعه ها قرار دارد. زنانی که در فهرست معرفی می شوند از سراسر جهان و از کسانی هستند که در زمینه های مختلف تلاش می کنند. از سویی، همان قدر که زنان مشهور در این فهرست جای دارند، زنان کمتر شناخته شده نیز در فهرست، قرار می گیرند.
پیکسیز در بی بی سی (به انگلیسی: Pixies at the BBC) یک آلبوم گردآوری شده از نشست های رادیویی گروه آلترنیتیو راک امریکایی، پیکسیز، در بی بی سی است. این آلبوم توسط ناشر آن موقع گروه، ۴ای دی، در تاریخ ۶ ژوئیه ۱۹۹۸ در بریتانیا و همچنین توسط ناشر دیگری به نام الکترا رکوردز، در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۸ در ایالات متحده عرضه شد که این پنج سال پس از منحل شدن گروه بود. این آلبوم، در نشست هایی که گروه بین سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱ در بی بی سی برگزار کرده بود، تهیه شده بود و از این آلبوم، به خاطر داشتن صدایی خام و کم رشدکرده یاد می شود.
مهم ترین کانال های تلویزیونی بی بی سی در اینجا فهرست شده اند.فهرست کامل شبکه ها بسیار بیشتر از این است.
BBC One:علاوه بر پخش دیجیتال دارای پخش آنالوگ-پربیننده ترین برنامه:EastEnders
BBC Two:علاوه بر پخش دیجیتال دارای پخش آنالوگ-پربیننده ترین برنامه:Top Gear
BBC Three
BBC Four
BBC HD: از ۲۰۰۷
BBC News ذ* BBC Parliament: اخبار مجلس انگلستان، ولز و اسکاتلند
CBBC Channel: بی بی سی کودکان (بالای ۶ سال)
CBeebies :بی بی سی خردسالان(زیر۶ سال)
S4C:به زبان ولزی
BBC Alba:به زبان اسکاتلندی
UKTV: پخش آرشیو برنامه های بی بی سی
در ادارهٔ برخی شبکه های زیر علاوه بر بی بی سی شرکت های دیگری نیز تا حدودی نقش دارند.بعضی از این تلویزیون ها در هلند و بلژیک هم قابل دریافت هستند.
تلویزیون عربی بی بی سی (به انگلیسی: BBC Arabic TV) ، (به عربی: تلفزیون بي بي سي عربي) نام یک شبکه اطلاعات خبری از بنیاد بی بی سی است، این شبکه کار خود را در ساعت ۰۹:۵۶ به وقت گرینویچ در روز ۱۱ مارس سال ۲۰۰۸ میلادی کار خود را آغاز کرد، پروژه در سال ۲۰۰۵ اعلام شد و قرار بود کار خود را در پاییز ۲۰۰۷ آغاز کند امابه تعویق افتاد، این شبکه یکی از اعضای سرویس جهانی بی بی سی است بیشتر کارکنان این تلویزیون اعضای سابق و کسانی بودند که برای تلویزیون الجزیره کار می کردند.
الجزیره
العربیه
العالم
فرانس ۲۴ (بخش عربی)
الحره
راشاتودی عربی (روسیا الیوم)
تلویزیون فارسی بی بی سی (به انگلیسی: BBC Persian TV) یکی از زیرمجموعه های بخش فارسی بی بی سی است.
پونه قدوسی
جمال الدین موسوی
ستار سعیدی
سیاوش اردلان
صادق صبا (مدیر شبکه بازنشسته از 2016)
رزیتا لطفی (از 20 ژانویه 2016)
طاهر قادری
علی همدانی
عنایت فانی
فرداد فرحزاد
کسری ناجی
نفیسه کوهنورد
ناجیه غلامی
نیما اکبرپور
مجید افشار
گروه آسیا-اروپا که بخش فارسی و پشتوی بی بی سی جزئی از آن محسوب می شود، از طریق سرویس جهانی بی بی سی در سال ۱۳۸۵ پیشنهاد تأسیس یک شبکه تلویزیونی را به وزارت خارجه بریتانیا ارائه کرد. این پیشنهاد در سال ۱۳۸۶ پذیرفته شده، مقدمات ایجاد این شبکه پس از تعیین بودجهٔ سالیانهٔ آن ایجاد شد. این شبکه در ساعت ۱۷:۰۰ روز ۱۴ ژانویه ۲۰۰۹ میلادی (۲۵ دی ۱۳۸۷ خورشیدی) پخش برنامه های خود را به زبان فارسی به مدت ۸ ساعت در روز آغاز کرد. و هم اکنون از ساعت ۹ صبح به بازپخش منتخبی از برنامه ها می پردازد.
بودجه سالانه تلویزیون فارسی بی بی سی ۱۵ میلیون پوند (۲۲ میلیون دلار) برآورد شده است که بخشی از بودجه سالیانه بخش جهانیست که از مالیات پرداخت شده توسط شهروندان بریتانیا تأمین می شود. در سال ۲۰۱۶، میانگین حقوق سالیانه کارمندان شبکه بی بی سی ۴۳ هزار پوند بوده است.
برنامه سازان تلویزیون فارسی بی بی سی از اعضای برنامه ساز رادیوی فارسی بی بی سی و تعدادی خبرنگار، مجری و روزنامه نگار است که مخصوصاً برای کار در تلویزیون بی بی سی استخدام شده اند. چند تن از برنامه سازان این تلویزیون عبارت اند از:
رادیو بی بی سی، بخشی از بنگاه خبررسانی بریتانیا است و از طریق اینترنت نیز قابل دریافت است. فعالیت اصلی این رسانه شهیر جهانی تولید برنامه های خبری و سرویس های مربوط به این حوزه است. انواع موسیقی و برنامه های سرگرم کننده نیز از این رسانه پخش می شود.
بی بی سی رادیو ۱: بهترین های موسیقی و سرگرمی
بی بی سی رادیو ۲: پُرشنونده ترین رادیوی بریتانیا با ۱۲٫۹ میلیون شنونده در هفته
بی بی سی رادیو ۳: پوشش دهنده سبک های خاص موسیقی ازجمله موسیقی کلاسیک، موسیقی ملل، موسیقی جاز و هنرهای نمایشی
بی بی سی رادیو ۴: اخبار روز، نمایش و طنز
بی بی سی رادیو ۵: رادیوی ۲۴ ساعته ویژه اخبار و میزگردهای سیاسی و اخبار ورزشی
برنامه های سرویس جهانی رادیو بی بی سی به ۳۳ زبان پخش می شود.
رادیوی فارسی بی بی سی، در تاریخ ۲۹ دسامبر ۱۹۴۰ میلادی (۸ دی ۱۳۱۹ خورشیدی) در اوایل جنگ جهانی دوم و برای رقابت با رادیو برلن راه اندازی شد و آماج برنامه های خود را به سود پادشاهی بریتانیا و ضد حکومت ناسیونال سوسیالیست آلمان گذارد. اولین گوینده رادیوی بی بی سی فارسی حسن موقر بالیوزی بود.
برنامه های فارسی رادیو بی بی سی:
از گذشته تاکنون انتقاداتی از سوی گروه ها و جریانات مختلف به بی بی سی وارد شده است؛ در اینجا به برخی از آن ها اشاره می شود:
بخشی از این نوشتار از بی بی سی/ترجمه انتقال یافته است.
بی بی سی از طرف هر دو جناح راست و چپ متهم به طرفداری از جناح دیگرمی شود. در همین رابطه دست راستی های مشهوری چون نورمن تبیت به آن لقب «مٶسسه انتشار بلشویک» داده اند. در مقابل جرج گالووی از جناح چپ بی بی سی را مٶسسه «بوش و بلر» می نامد. از جمله منتقدین همیشگی بی بی سی روزنامه دیلی تلگراف می باشد. در سال ۲۰۰۳، سردبیر چارلز مور اقدام به برگزاری یک عملیات تبلیغی با عنوان «بیب واچ» نمود که به تحلیل مرتب نظر روزنامه می پرداخت. بی بی سی همچنین متهم به پوشش خبری ناکافی از ولز می شود.
اتهامات خاص تلگراف حول محور ضدآمریکایی بودن بنگاه، طرفداری از فلسطینیان و حمایت از اتحادیه اروپا می گردند. در سال ۲۰۰۵ یک گزارش توسط خود بی بی سی مٶید آن بود که این بنگاه تمایلی به پاسخ گویی به شبهات مربوط به اتحادیه اروپا را ندارد.
جف رندال سردبیر اقتصادی سابق بی.بی.سی اظهار داشته است که یک مدیر ارشد خبری مؤسسه به او گفته که «بی بی سی در پوشش فرهنگی بی طرف عمل نمی کند: مؤسسه به این اصل اعتقاد داشته و در پیشرفت آن ساعی است.» جاستین وب خبرنگار واشینگتن اظهار می دارد که رفتار بی بی سی نسبت به ایالات متحده آمریکا اهانت آمیز و مایه تمسخر بوده و هیچ ارزشی برای آن قائل نیست. او معتقد است که گزارش های او توسط قائم مقام مدیرکل،مارک بایفورد، دست کاری شده اند. اندرو مارر خبرنگار سیاسی نیز ادعا نموده است که «بی بی سی بی طرف و بی غرض با مسائل روبرو نمی شود و در آن شمار بیش از اندازه ای از جوانان، اقلیت های نژادی و همجنس گرایان مشغول به کار هستند. این بنگاه دارای تمایلات سیاسی می باشد ولی نه به اندازهٔ یک حزب سیاسی. بهتر است از آن به عنوان یک جانبداری لیبرال فرهنگی نام برد.».


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بی بی سی در دانشنامه آزاد پارسی

بی بی سی (British Broadcasting Corporation)
لوگو تایپ اخبار 12446200-1.jpg
12446200-2.jpg
(یا: بنگاه سخن پراکنی انگلستان) شبکۀ سخن پراکنی دولتی انگلستان، تأسیس در اکتبر ۱۹۲۲ در لندن. بنیادگذار اولیۀ آن مارکونی، مخترع بزرگ رادیو، است که سازندۀ بخش های فنی آن بود. این شبکه ادارۀ ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی ملّی و محلی را دردست دارد و منابع مالی آن از محل فروش مجوزهای پخش برنامه های تلویزیونی (در آغاز، رادیویی) تأمین می شود. این شبکه اجازۀ پخش آگهی های تبلیغاتی را ندارد، ولی منبع درآمد دیگری از محل سود انتشارات و فروش برنامه های خود دارد. بر این شبکه هیئت رئیسه ای نظارت می کند که اعضای آن را دولت برای مدت پنج سال به این سمت می گمارد. بی بی سی، به موجب نخستین منشور سلطنتی اش در ۱۹۲۷، از شرکتی خصوصی به مؤسسۀ عمومی پخش رادیو و تلویزیون انگلیس تبدیل شد. برطبق این منشور، باید برنامه های خبری از نظر سیاسی بی طرف باشند. جان رِیت نخستین مدیر کلّ این مؤسسه از ۱۹۲۲ تا ۱۹۳۸ بود. فعالیت های تلویزیونی بی بی سی از ۱۹۳۶ آغاز شد، اگرچه در طول جنگ از ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۶ به حال تعلیق درآمد. کانال دوم آن از ۲۰ آوریل ۱۹۴۶ با هدف خدمت به منافع اقلیت راه اندازی شد و در ۱۹۹۱ سرویس تلویزیونی بین المللی، بی بی سی با پخش برنامه های تلویزیونی انگلیسی در گرداگرد جهان شروع به فعالیت کرد. به موجب قانون ۱۹۸۹ سخن پراکنی، ۲۵ درصد برنامه ها را باید پیمانکاران بیرونی فراهم کنند. تولید کنندگان حق دارند به منبع تولیدات خود به خرید خدمات در درون بی بی سی یا جای دیگر مبادرت ورزند. بی بی سی دارای پنج شبکۀ رادیویی ملّی و تعدادی ایستگاه محلی در مناطق خاص است. شبکۀ رادیویی خارجی (سرویس جهانی) از یارانۀ دولتی بهره می گیرد. سرویس جهانی (در ۱۹۹۶) به ۴۲ زبان برنامه پخش می کند. بخش فارسی در ۲۸ دسامبر ۱۹۴۰ (دی ۱۳۱۹) ایجاد شد که ابتدا یک ساعت در هفته، و اکنون بیش از ۹۰ ساعت در هفته برنامه پخش می کند. بخش فارسی رادیو، علاوه بر کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان، در دیگر جمهوری های آسیای میانه و قفقاز، کشورهای حوزۀ خلیج فارس و نیز در اروپای غربی مخاطبان بسیار دارد. ازجملۀ کشورهایی که برای جلوگیری از پخش برنامه های سرویس جهانی کوشیده اند اتحاد شوروی بود که برای مدت ۲۴ سال دوران جنگ سرد، تا ژانویۀ ۱۹۹۸، روی امواج آن پارازیت می انداخت؛ تازه تر از آن، لیبی و چین نیز کوشیده اند که جلوی دریافت برنامه های بی بی سی را بگیرند. در حال حاضر، نُه کانال تلویزیونی، ده کانال رادیویی، ده کانال رادیو و تلویزیون محلی و ده کانال ماهواره ای دارد که برای سراسر دنیا برنامه پخش می کند؛ تلویزیون ماهواره ای بی بی سی ورلد از آن جمله است که در ۱۹۹۱ راه اندازی شد و ۲۴ ساعته برنامه پخش می کند. همچنین کانال بی بی سی پرایم که برنامه های سرگرم کننده دارد. کانال بی بی سی نیوز شنوندگان و بینندگان را از اخبار جهان مطلع می کند. در تهران دفتر نمایندگی دارد. در مارس ۱۹۹۷ بی بی سی، برای گشودن بایگانی برنامه های تلویزیونی خود به قصد استفادۀ تجاری، موافقت نامه ای ۳۰ساله امضا کرد که چنین شیوه ای را برای نخستین بار در انگلستان معمول کرد. سرمایه گذاری ۵۰ـ۵۰ بی بی سی با شرکت خصوصی فلکس تِک به تأسیس کانال های تلویزیونی تازه ای خواهد انجامید که خدمات خود را به فروش می رسانند و از این بایگانی استفاده خواهند کرد. سایت اینترنتی اخبار بی بی سی در ۱۹۹۸ جایزۀ اخبار و مجلات را در میان جوایز سرگرمی های تعاملی بَفتااز آنِ خود کرد. این بنگاه هرچند به ظاهر داعیۀ بی طرفی دارد امّا در طول سالیان متمادی همواره به گونه ای مستقیم و غیرمستقیم در خدمت اهداف سیاسی انگلستان بوده و در اخبار و برنامه های خود گزینشی و جانبدارانه عمل می کند. نمونۀ بارز این برخورد را می توان در مواجهۀ آن با جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهایی که سیاست مستقلی را دنبال می کنند، مشاهده کرد.

نقل قول های بی بی سی

بی بی سی (به انگلیسی: British Broadcasting Corporation) بصورت مخفف BBC (به معنی ابرشرکت رسانه ای بریتانیا)، مرکز رسانه ای و سرویس پخش همگانی بریتانیایی است.
• «معیار ما برای پخش نظرات رهبران جهان قطعا این نمی تواند باشد که ما در بی بی سی آن را دوست داریم یا نه، یا مخاطبانمان با آن نظرات موافقند یا مخالف. چون اگر ما بخواهیم با این معیار پیش برویم شاید بسیاری از حرفهای رهبران کشورهای دیگر و از جمله رهبران ایران را هم نباید پخش کنیم.» -> صادق صبا
• «گور پدر BBC.» -> مصطفی کواکبیان
• «کی حرف های بی بی سی برای ما مستند بوده است؟ آیا بی بی سی به دنبال خیر و صلاح کشور ماست؟» -> محمدرضا عارف

بی بی سی در جدول کلمات

سریالی از بی بی سی ساخته مارتین کمپبل با بازی باب پک | جوان ولی و جودان بیکر
لبه تاریکی
عنوان مجموعه تلویزیونی از محصولات بی بی سی نوشته پیتر فلانری در دهه 1980
عدالت کور
از برنامه های پربیننده شبکه بی بی سی با موضوع اتومبیلرانی
تخته گاز

بی بی سی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بی بی سی   • مفهوم بی بی سی   • تعریف بی بی سی   • معرفی بی بی سی   • بی بی سی چیست   • بی بی سی یعنی چی   • بی بی سی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بی بی سی
کلمه : بی بی سی
اشتباه تایپی : fd fd sd
عکس بی بی سی : در گوگل


آیا معنی بی بی سی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )