انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1062 100 1

بی خردی

/bixeradi/

مترادف بی خردی: ناآگاهی، جهالت، جهل، نادانی

متضاد بی خردی: خردمندی، فرزانگی

معنی بی خردی در فرهنگ فارسی عمید

بی خردی
بی عقلی، کودنی.

بی خردی در دانشنامه ویکی پدیا

بی خردی
خردگریزی به معنای شناخت، اندیشیدن، سخن گفتن یا عمل کردن بدون دخالت عقلانیت است. به طور خاص تر، عمل یا نظری است که با خردورزی ناکافی، پریشانی عاطفی یا کمبود شناختی انجام گرفته باشد. این اصطلاح معمولاً بار منفی دارد که به توصیف اندیشه یا اعمالی می پردازد که نسبت به گزینه های عقلانی خود، کمتر قابل استفاده و بیشتر غیرمنطقی هستند.
اقتصاد رفتاری
عقلانیت محدود
مغالطه
رفتارهای غیرمنطقی شامل عصبانی شدن یا ناراحت شدن درباره وضعیتی که هنوز رخ نداده، ابراز اغراق آمیز احساسات (مثل گریستن هیستریایی)، داشتن انتظارات غیرواقعی، عمل به صورت غیرمسئولانه، مثلاً مسموم کردن مشکل، به هم ریختگی، زیاده روی و قربانی ترفندهای اعتماد به نفس شدن است. افرادی که مبتلا به بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی هستند، ممکن است پارانویای غیرمنطقی از خود بروز دهند.
برخی از بارزه های آنچه در استفاده مدرن خردگریزی تلقی می شود، به صورت تجربی روشن و قابل آزمون نیستند، زیرا روشن نیست که بر پایه چه استانداردی اعمال و رفتار را عقلانی یا غیرعقلانی قضاوت می کنیم.
مفهوم موسوم به بی خردی بخردانه را براین کپلن اقتصاددان در سال ۲۰۰۱ برای وفق دادن موجودیت گسترده بی خردی (مخصوصاً در قلمروی دین و سیاست) با عقلانیتی که علم اقتصاد و نظریه بازی ها آن را فرض می گیرد، معروف کرد. این نظریه در کنار تبعاتش برای دمکراسی، در کتاب افسانه رأی دهنده عقلانی کپلن بسط داده شد.
مقصود اصلی این مهوم این بود که توضیح داده شود چگونه ممکن است سیاست های (به قولی) مخرب در یک دمکراسی پیاده شود، و بر خلاف قضیه انتخاب عمومی، کپلن فرض می گیرد رأی دهندگان خود آن ها را انتخاب می کنند. شهودگرایان اخلاقی همچون مایکل هیومر فیلسوف در توضیح نابخردی در سیاست از این نظریه استقبال کرده اند. این نظریه برای توضیح باور دینی هم به کار گرفته شده است.
تاریخ بی خردی، از تروا تا ویتنام عنوان کتابی است اثر باربارا تاکمن. این کتاب با دستمایه قرار دادن برخی رویدادهای معروف تاریخ جهان از دورهٔ باستان تا امروز سعی کرده است به نقد رفتار فرمان روایان در مواجهه با این رویدادها بپردازد.
فصل اول: پیگیری سیاست های مغایر با منافع خویش.
فصل دوم: نمونه های آغازین: اسب تروا.
فصل سوم: پاپ های رنسانس و جدا شدن پروتستان ها.
فصل چهارم: بریتانیا آمریکا را از دست می دهد.
فصل پنجم: آمریکا در ویتنام به خود خیانت می کند.
عنوان کتاب از تروا تا ویتنام است و به نظر باربارا تاکمن نخستین بی خردی شگفت آور سیاست مداران تروا این است که در کمال بی عقلی و نادانی، اسب چوبین را داخل شهر خود بردند و نیرنگ یونانیان را درنیافتند و شد آنچه شد.
کتاب در پنج فصل با عناوین زیر تدوین شده است:
این کتاب ابتدا با عنوان سیر نابخردی، از ترویا تا ویتنام توسط نشر و پژوهش فرزان روز در سال ۱۳۷۵ و چاپ دوم آن سال ۱۳۸۴ منتشر شد و سپس با عنوان تاریخ بی خردی، از تروا تا ویتنام با ترجمه حسن کامشاد از سوی انتشارات کارنامه در سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی بی خردی به انگلیسی

folly (اسم)
حماقت ، نادانی ، بی خردی ، ابلهی ، نابخردی ، قباحت
fatuity (اسم)
حماقت ، نفهمی ، بیشعوری ، بی خردی ، ابلهی
indiscretion (اسم)
بی خردی ، بی ملاحظگی ، بی احتیاطی ، بی عقلی
unreason (اسم)
حماقت ، بی خردی ، نابخردی ، کم عقلی ، عمل خلاف عقل

بی خردی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بی خردی   • بی خردی در جدول   • بی خردی منطقی چیست؟   • دانلود کتاب تاریخ بی خردی باربارا تاکمن   • خرید کتاب تاریخ بی خردی   • دانلود رایگان کتاب تاریخ بی خردی   • دانلود کتاب تاریخ بی خردی از تروا تا ویتنام   • مفهوم بی خردی   • تعریف بی خردی   • معرفی بی خردی   • بی خردی چیست   • بی خردی یعنی چی   • بی خردی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بی خردی
کلمه : بی خردی
اشتباه تایپی : fd ovnd
آوا : bixeradi
نقش : اسم
عکس بی خردی : در گوگل


آیا معنی بی خردی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )