انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1069 100 1

تئاتر

/te'Atr/

مترادف تئاتر: تماشاخانه، نمایش خانه، نمایش، نمایش نامه

متضاد تئاتر: سینما

برابر پارسی: نمایش خانه

معنی تئاتر در لغت نامه دهخدا

تئاتر. [ ت ِ آ ] (فرانسوی ، اِ) رجوع به تآتر شود.

معنی تئاتر به فارسی

( اسم ) ۱- محلی که در آن نمایش میدهند تماشا خانه . ۲- یکی از هنرهای ترکیبی که تلفیقی از هنرهای معماری و حجاری نقاشی ادبیات و موسیقی است و آن نمایش دادن سر گذشتها حالات و احساسات افراد و جوامع است در صحن. نمایش .

معنی تئاتر در فرهنگ معین

تئاتر
(تَ) [ فر. ] (اِ.) = تیاتر. تآتر: ۱ - اجرای زندة نمایشنامه . ۲ - ساختمان یا تالاری که در آن نمایش اجرا شود، نمایش سرا. (فره ).

معنی تئاتر در فرهنگ فارسی عمید

تئاتر
۱. نمایشی که در آن بازیگران، نمایش نامه ای را در مکانی مخصوص اجرا می کنند، نمایش.
۲. محل اجرای نمایش، تماشاخانه.
سالنی به شکل نیم دایره یا بیضی دارای جایگاه های پلکان مانند برای نشستن و صحنه ای در پایین که در آن گردهمایی، تئاتر، حرکات نمایشی و مانند آن ها برگزار می شود.

تئاتر در دانشنامه اسلامی

واژه تئاتر ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • تئاتر (هنر نمایشی)، تِئاتْر، کلمه ای یونانی که از تئاترون، به معنای مکان دیدن و جایگاه تماشا و استعمال امروزی به دو معنای تالار اجرا و عناصر اجرای نمایش• تئاتر (نشریه)، نخستین نشریۀ ویژۀ تئاتر به زبان فارسی در موضوع مسائل اجتماعی و سیاسی با نگاهی طنزآمیز و منتقدانه در قالب نمایش نامه
...
تیاتْر، نخستین نشریۀ ویژۀ تئاتر به زبان فارسی که مسائل اجتماعی و سیاسی را با نگاهی طنزآمیز و منتقدانه در قالب نمایش نامه عرضه می داشت.
این نشریه در ربیع الاول ۱۳۲۶/ آوریل ۱۹۰۸ آغاز به انتشار کرد و در جمادی الآخر/ ژوئن همین سال، پس از ۱۲ شماره به کار خود پایان داد.
سردبیر
سردبیر این نشریه، میرزارضا نائینی (۱۲۹۰- ۱۸ رمضان ۱۳۵۰ق/۱۸۷۳- ۲۷ ژانویۀ ۱۹۳۲م) بود.
← نسب شناسی
نخستین شمارۀ تیاتر در روز سه شنبه ۴ ربیع الاول ۱۳۲۶ق/۶ آوریل ۱۹۰۸م، منتشر شد. این نشریه دو شماره در هفته و در ۴ صفحه در مطبعه های فاروس و خورشید (مجلس) چاپ می شد.
محل روزنامه
...
تِئاتْر، کلمه ای یونانی که از تئاترون، به معنای مکان دیدن و جایگاه تماشا گرفته شده است
ایران از پیش از اسلام تا دوران مشروطه، دارای گونه های متفاوتی از نمایش و آیین بوده است. از نمایش، مراسم و آیین های پیش از اسلام می توان به سوگ سیاوش، مراسم مغ کشی و کوسه برنشستن و نیز رقص هایی با صورتک برای ستایش ناهید و مهر اشاره کرد
بیضایی، بهرام، نمایش در ایران، ص۲۷-۴۷.
پیش از نگارش نخستین نمایشنامه های ایرانی، برخی از متون متعلق به ادبیات که در دوران ناصری رواج یافت، راه را برای نمایشنامه نویسی و آشنا کردن مخاطبان با فن «دیالوگ» گشود. یکی از مهم ترین این آثار سفینۀ طالبی یا کتاب احمد اثر طالبوف است.
ملک پور، جمشید، ادبیات نمایشی در ایران، ج۱، ص۳۴۱.
مقارن با نهضت مشروطیت، گروه های نمایشی نیز جهت همگامی با نهضت و شرکت در مبارزات ضد استبدادی توسط روشنفکران و معارف خواهان تشکیل شد و شروع به اجرای نمایش های انتقادی کردند.
ملک پور، جمشید، ادبیات نمایشی در ایران، ج۲، ص۳۱.
...

تئاتر در دانشنامه ویکی پدیا

تئاتر
تئاتر شاخه ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان ها برابر تماشاکنان می پردازد. به جز سبک معیار گفتار دراماتیک، تئاتر گونه های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، تعزیه، خیمه شب بازی و پانتومیم.
چهره جنجالی نقد و نمایشنامه نویسی فرانسه در قرن هجدهم «دیده رو» است. او نقاد، نمایشنامه نویس، فیلسوف و داستان پردازی است که در آثارش بر خلاف عرف، نظرات جدیدی را مطرح می کند. رسالاتی مانند: «دربارهٔ شعر نمایشی» و «قیاس ضد و نقیض در بازیگری» از آثار اوست.
در زمینه کمدی «بومارشه» موفقیت زیادی کسب کرد. اثر مهم او عبارت است از: «عروسی فیگارو».
در زمینه تراژدی می توان به «ولتر» اشاره کرد که شهرتش بیشتر به دلیل افکار فلسفی و رساله مشهورش به نام «بحث دربارهٔ تراژدی» است.
«تئاتر» واژه ای است یونانی در لغت به معنای چیزی که به آن نگاه می کنند. در فارسی به تئاتر «نمایش» یا «تماشا» می گویند. تاریخچه تئاتر مربوط به یونان باستان و رم درقبل از میلاد مسیح می باشد.
تئاتر خیابانی
پانتومیم (بی کلام)
عکس تئاتر
تئاتر یک فیلم اکشن در سال ۲۰۱۰ میلادی است که توسط سوکومار تهیه شده است و توسط وای. نوین. راوی شانکار و سی وی موهن تحت نام سازندگان فیلم میدری تهیه شده است. ستاره های فیلم رام چاران و سامانتا روت پرابو هستند. این فیلم به طور رسمی توسط چیرانجیوی در ماه فوریه راه اندازی شداز آوریل ۲۰۱۷. این فیلم در سراسر جهان در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۸ منتشر شد.
۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-03-۳۰)
چیتی بابو یک مرد فقیر و بی گناه است که از ناشنوایی جزئی رنج می برد. وی از طریق رساندن آب به زمین های کشاورزی امرار معاش می کند. داستان فیلم از آنجایی آغاز می شود که برادرش تصمیم می گیرد تا علیه حاکم این روستا که سی سال است آنجا را اداره می کند، قیام کند. از طرفی دیگر، چیتی تابو تنها نگران سلامتی برادرش است و کارهای زیادی برای حفاظت از وی انجام می دهد و…
تئاتر (انگلیسی: Theatre) یک فیلم در سبک صامت به کارگردانی ماریو بنارد است که در سال ۱۹۲۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مارچلا آلبانی، هاینریش گئورگه، ژان برادین، زیگ آرنو، ایتا رینا و پاول هوربیگر اشاره کرد.
تئاتر آپولو (انگلیسی: Apollo Theater) یک سالن اجرای نمایش و موسیقی در منهتن، نیویورک است.
هارلم
این سالن که دارای ۱۵۰۶ نفر ظرفیت می باشد در سال ۱۹۱۴ تأسیس شده و در سال ۱۹۳۴ به شکل کنونی برای آمریکایی های آفریقایی تبار تغییر کرده است.
تئاتر آپولو لندن (انگلیسی: Apollo Theatre) یک سالن نمایش در لندن، انگلستان است.
Guide to British Theatres 1750–1950, John Earl and Michael Sell pp. 98–9 (Theatres Trust, 2000) ISBN 0-7136-5688-3
Who's Who in the Theatre, edited by John Parker, tenth edition, revised, London, 1947, pps: 477–478.
این سالن تئاتر که در خیابان شافتزبوری قرار دارد در سال ۱۹۰۱ میلادی تأسیس شده و جزئی از تئاتر وست اند محسوب می شود. تئاتر آپولو دارای ۶۵۸ نفر ظرفیت می باشد.
تئاتر آپولو ویکتوریا (انگلیسی: Apollo Victoria Theatre) یک سالن نمایش در لندن، انگلستان است.
Guide to British Theatres 1750–1950, John Earl and Michael Sell pp. 99 (Theatres Trust, 2000) ISBN 0-7136-5688-3
این سالن تئاتر که در خیابان ویلتون قرار دارد در سال ۱۹۰۵ میلادی تأسیس شده و جزئی از تئاتر وست اند محسوب می شود. تئاتر آپولو ویکتوریا دارای ۲٬۳۲۸ نفر ظرفیت می باشد.
تئاتر آدلفی (انگلیسی: Adelphi Theatre) یک سالن نمایش در لندن، انگلستان است.
Nelson, Alfred and Cross, Gilbert. The Adelphi Theatre 1806–1900: A Calendar of Performances
Guide to British Theatres 1750–1950, John Earl and Michael Sell pp. 96–7 (Theatres Trust, 2000) ISBN 0-7136-5688-3
این سالن تئاتر که در خیابان استرند قرار دارد در سال ۱۸۰۶ میلادی تأسیس شده و جزئی از تئاتر وست اند محسوب می شود. تئاتر آدلفی دارای ۱۴۳۶ نفر ظرفیت می باشد.
تئاتر آذربایجانی عنصر خلاقیت و از هنرهای مردمان آذربایجانی به شمار می رود. تئاتر ملی آذربایجانی در نیمه دوم قرن نوزدهم، بر اساس یک کمدی توسط میرزا فتحعلی آخوندزاده، اولین نمایشنامه نویس، متفکر برجسته و فیلسوف آذربایجانی سرچشمه گرفته بود. نخستین تئاتر به زبان ترکی آذربایجانی در تاریخ ۲۳ مارس سال ۱۸۷۳ توسط حسن بیگ زردابی و نجف بیگ وزیروف به اجرا درآمد. در تئاتر آذربایجانی نمایش نامه حول موضوعاتی از قبیل سنت های عروسی، بهار و زمستان، عید نوروز و… می باشد. از سایر مواردی که در تئاتر آذربایجانی بدان تکیه می شود، روند نابرابر و بی عدالتی است و رقص نیز در شکل گیری تئاتر آذربایجانی نقشی بسزا ایفا می کند. در طول یک قرن گذشته تئاتر آذربایجانی وارد دریچه مذهبی نیز شده است که صحنه های ماه محرم و فاجعه عاشورا به صورت نمادین از مشهورترین اجراهای اینگونه هنر می باشد.احمد آغدامسکی در اپرای لیلی و مجنون ۱۹۰۸.   سکانسی از اپرای مشهدی عباد در ۱۹۱۱.   سکانسی از اپرای آرشین مال آلان در آکادمی ملی اپرا و تئاتر آذربایجان ۱۹۲۹.   تمبر پستی اپرای کوراوغلو در آکادمی ملی اپرا و تئاتر آذربایجان ۱۹۳۷.
چهار اپرای معروف تئاتر آذربایجانی
احمد آغدامسکی در اپرای لیلی و مجنون ۱۹۰۸.
سکانسی از اپرای مشهدی عباد در ۱۹۱۱.
تئاتر آرتس (انگلیسی: Arts Theatre) یک سالن نمایش در لندن، انگلستان است.
Norman Marshall, The Other Theatre, John Lehmann, London, 1947.
J.C. and Wendy Trewin The Arts Theatre, London, 1927-1981 (1986) شابک ‎۰-۸۵۴۳۰-۰۴۱-۴
The Oxford Companion to the Theatre, ed Phyllis Hartnoll, Oxford (1983) ISBN 0-19-211546-4
Who's Who in the Theatre 17th edition, ed Ian Herbert, Gale (Vols 1 and 2, 1981) ISBN 0-8103-0234-9
این سالن تئاتر که در خیابان گریت نیوپورت قرار دارد در سال ۱۹۱۳ میلادی تأسیس شده و جزئی از تئاتر وست اند محسوب می شود. تئاتر آرتس دارای ۳۵۰ نفر ظرفیت می باشد.
تئاتر آلدویچ (انگلیسی: Aldwych Theatre) یک سالن نمایش در لندن، انگلستان است.
Who's Who in the Theatre, edited by John Parker, tenth edition, revised, London, 1947, p. 1183.
The Oxford Companion to the Theatre Fourth edition, edited by Phyllis Hartnoll, Oxford, 1983
Guide to British Theatres 1750–1950, John Earl and Michael Sell pp. 97–8 (Theatres Trust, 2000) ISBN 0-7136-5688-3
این سالن تئاتر که در خیابان آلدویچ قرار دارد در سال ۱۹۰۵ میلادی تأسیس شده و جزئی از تئاتر وست اند محسوب می شود. تئاتر آلدویچ دارای ۱۲۰۰ نفر ظرفیت می باشد.
تئاتر آلمیدا (انگلیسی: Almeida Theatre) یک سالن نمایش در شهر لندن، انگلستان است.
این تئاتر که در سال ۱۸۳۳ تأسیس شده دارای ۳۲۵ نفر ظرفیت می باشد.
آکادمی مرکزی تئاتر (چینی ساده: 中央戏剧学院; پین یین: Zhōngyāng Xìjù Xuéyuàn؛ انگلیسی: Central Academy of Drama) نام یک دانشکدهٔ مشهور تئاتر در شهر پکن چین است.
این دانشکده در شماره ۳۹ خیابان مینخوآ در محلهٔ دونگچنگ پکن واقع است و در آوریل ۱۹۵۰ میلادی پایه گذاری شد و نام فعلی اش را «مائو تسه تونگ» انتخاب کرده است.
این دانشکده در کنار آکادمی فیلم پکن و آکادمی تئاتر شانگهای یکی از معتبرترین مراکز آموزشیِ هنرهایِ نمایشی در چین محسوب می شود و بازیگران و کارگردانان نامداری همچون جانگ زئی، جیانگ ون، چن دائومینگ، ژائو لیانگ، گونگ لی، لی یا پنگ، سون هونگ لی، لیو یه، چن هائو، ژانگ جینگچو، تانگ وی و هو جون در آن تحصیل کرده اند.
بازی تئاتر (انگلیسی: Theatre games) شیوه ای برای تمرین بازیگران است که توسط افرادی مانند جوان لیتل وود، ویولا اسپولین، پاول سسلز، کلایو بارکر، کیت جان استون، یرژی گروتوفسکی و آگوستو بوال در قرن بیستم میلادی به وجود آمده است. بازی های تئاتری همچنین به صورت متداول در تمرین های مربوط به گرم کردن بازیگران پیش از تمرین یا اجرا، در مراحل تولید تئاتر بداهه و به عنوان تفکری جانبی برای تمرین مواد نمایش مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از تئاتر همچنین به منظور غلبه بر استرس از طریق تحریک سناریوهایی که می توانند در زندگی عادی باعث ترس شوند، در حوزهٔ نمایش درمانی کاربرد دارند.
تئاتر ستم دیدگان
عروسک گردانی
در حوزه ی تئاتر و ادبیات کودک، نمایش عروسکی با عنوان «راز گنجور» در مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کارگردانی هانی حسینی و مرضیه نادری تا اول اسفند سال ۱۳۹۷ در حال اجرا است که از تئاتر دیجیتال برای خلق محیط بازی کمک می گیرد؛ در این نمایش یکی از مولفه های مهم، مشارکت و تعامل داوطلبانه ی کودکان و بینندگان در گذر از مراحل مختلف بازی است. به گفته ی کارگردانان، ایده اولیه این اثر در سال ۱۳۹۵ و در اولین و تنها دوره مرکز مطالعات اجرایی قشقایی شکل گرفته است. آنها در این ایده سعی داشته تا اجرای تعاملی را در مواجهه با کودک، مورد بررسی و پژوهش قرار دهند.
بورگ تئاتر (آلمانی: Burgtheater) با نام اصلی کا کا تئاتر ان در بورگ (K.K. Theater an der Burg) و سپس تا سال ۱۹۱۸ با نام کا کا هاف بورگ تئاتر (K.K. Theater an der Burg)، سالن تئاتر ملی اتریش در وین و یکی از مشهورترین سالن های تئاتر آلمانی زبان است. این سالن در سال ۱۷۴۱ ساخته شد و توسط اهالی وین با نام دی بورگ (die Burg) شناخته می شد.
تفاوتهای اجرایی در سینما و تئاتر در سینما کارگردان خالق تصویر و مولف حقیقی فیلم به حساب می اید و در تئاتر کارگردان تفسیر گر متن نمایشی است. زیرا برداشتی از نمایش نامه را ارائه می دهد. درحالی که یک فیلم عموماً دارای متنی مشابه یک متن تئاتری نیست. کارگردان تئاتر محدودیت های زیادی دارد او باید در هر صحنه در قالب آرایش ثابتی کار کند و همهٔ حرکات و روابط فضایی در همین محدوده انجام می شود. در سینما کارگردان فضای سه بعدی را به تصویر دو بعدی از فضا تبدیت می کند. میزانسن های کارگردان سینما محدودیتی ندارد. بازیگر مطلوب تئاتر کسی است که دارای صدایی رسا، قابل انعطاف و بیانی تربیت شده باشد. از آنجایی که زبان مهم ترین منبع و سرچشمهٔ معنا در تئاتر است، بازیگر تئاتر باید بداند بر کدام واژه ها تأکید کند و چگونه سازگار با شکل های متفاوت گفتاری نفس بکشد، کی و تا چه اندازه مکث کند گفتارش را چقدر تند یا آهسته ادا کند. بازیگر تئاتر باید بداند چگونه اندامش را با شخصیت های گوناگون منطبق کند. بازی در تئاتر از لحاظ زمانی پیوسته و دارای تداوم است. بازیگر صحنه به صحنه و بر اساس سیر داستان به بازی خود شکل می دهد.
جایزه ملی تئاتر (اسپانیایی: Premio Nacional de Teatro) نام یک جایزهٔ فرهنگی است که متولیِ آن «وزارت فرهنگ» کشور اسپانیا است.
۲۰۱۲ - بلانکا پورتیو
۲۰۰۹ - ویکی پنیا
۲۰۰۷ - خوان مایورگا
۲۰۰۶ - ژوزف ماریا پو
۲۰۰۲ - خوزه لوئیس لوپس باسکس
۲۰۰۱ - فرناندو آرابال
۱۹۹۶ - آمپارو ریوه یس
۱۹۹۲ - مانوئل د بلاس
۱۹۹۰ - خوزه سانچیز سینیسترا
۱۹۸۸ - خوزه لوئیس گومز و خراردو برا
۱۹۸۶ - خوزه لوئیس آلونسو د سانتوس و آلفونسو ساستره
۱۹۸۵ - فرناندو فرنان گومز
۱۹۸۱ - رافائل آلبرتی و گیجرمو مارین
۱۹۷۸ - تئاتره لیوره
۱۹۷۰ - خولیا گوتی یرس کابا
۱۹۷۴ - آدولفو مارسیاک
۱۹۶۷ - خوزه ماریا پرادا
۱۹۶۰ - خوزه بودالو
۱۹۵۷ - آنتونیو بوئرو بایخو
۱۹۵۲ - میگل میورا
۱۹۴۶ - انریکه خاردی یل پونثلا
این جایزهٔ مهم در دههٔ ۴۰ میلادی پایه گذاری شد و همه ساله توسط «انیستیتو ملی هنرهای نمایشی و موسیقی» اهدا می شود.
جایزه ملی تئاتر معمولاً به «یک عمر فعالیت هنری اشخاص در زمینهٔ هنرهای نمایشی» یا «مشارکت برجسته جدید در حوزهٔ هنرهای نمایشی» تعلق می گیرد.
رئیس تئاتر یک اپرای کمدی زینگشپیل (ترکیبی از آواز و گفتار) می باشد که اپرانامه آن توسط گوتلیب استفانی نوشته شده است. در اصل، این اپرا به دستور یوزف دوم - امپراتور مقدس روم - به منظور سرگرم کردن هشتاد نفر میهمان در یک ضیافت خصوصی نهار، توسط موتزارت ساخته شد.
در تاریخ ۷ فوریه ۱۷۸۶، رئیس تئاتر - که به توصیف موتزارت یک "کمدی همراه با موسیقی" است، در یک انتهای کاخ شون برون و اپرا بوفای "اول موسیقی بعداً کلام" اثر آنتونیو سالیری، در انتهای دیگر کاخ، اجرا شده و به نوعی با یکدیگر به رقابت پرداختند. چهار روز بعد از این اجرا، اپرای موتزارت، سه بار متوالی، برای عموم به اجرا گذاشته شد و مورد استقبال قرار گرفت (۱۱ فوریه ۱۷۸۶ - سالن تئاتر Karntnertor - وین).
اپرای رئیس تئاتر، در اوج دوران خلاقیت موتزارت نوشته شد. او هم زمان مشغول آهنگ سازی برای اپرای ازدواج فیگارو بود که در همان سال به روی صحنه رفت؛ هم چنان که اجرای سه کنسرت پیانو و آثار بسیار دیگری را نیز بر عهده داشت.
پس از اجراهای موفق در وین، این قطعه به دیگر سالن های اپرا نیز راه یافت؛ در تاریخ ۳۰ مه ۱۸۵۷ در سالن St James Theatre (لندن-انگلستان) و در ۹ نوامبر ۱۸۷۰ در Stadt Theatre (نیویورک-آمریکا)، برای نخستین بار به روی صحنه رفت. اپرای رئیس تئاتر هم چنان در سراسر جهان در حال اجراست؛ در حالی که متن آن معمولاً برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطب و تأثیرگذاری بیشتر، به زبان معاصر و استفاده از اصطلاحات روزمره، بازنویسی می شود. مدت زمان اجرای این اپرا، حدود ۳۰ دقیقه است که علاوه بر پیش نوا، ۴ بخش آوازی داشته و بقیه قسمت های آن به صورت گفتار می باشد.
از سال ۱۹۶۱ و به پیشنهاد انستیتو بین المللی تئاتر (ITI)، سالانه روز جهانی تئاتر در تاریخ ۲۷ مارس جشن گرفته می شود.
با پیشنهاد انستیتو بین المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان روز جهانی تئاتر گرامی داشته می شود. پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می شود و به تأثیر و تقابل تئاتر در عرصه بین المللی اختصاص دارد.ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا و... از جمله افرادی بودند که پیام روز جهانی تئاتر را نوشته اند. پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۱ توسط جسیکا کاوا، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر نوشته شده است. شهرت وی در عرصه بین المللی نه به دلیل داشتن مدرک دکترا در رشته تئاتر و انجام پژوهش های بسیار در این زمینه، بلکه به دلیل فعالیت های بشر دوستانه او است. در سال ۲۰۱۳ این انستیتو با انتشار ویدئویی به زبان های مختلف این روز را گرامی داشت. پیام سال ۲۰۱۳ توسط داریو فو نوشته شده و توسط بازیگران و کارگردانان و نویسندگان مشهور کشورهای مختلف به زبان محلی شان خوانده شده است.
سالن تئاتر (انگلیسی: Theater) مکان اجرای تئاتر و نمایش نامه و همچنین کنسرت های موزیکال است.
ادیتوریوم
سرگرمی
سالن تئاتر دارای یک صحنه می باشد که بازیگران در آن به اجرای نمایش می پردازند، معمولاً سالن های تئاتر به صورت یک طبقه یا چند طبقه ساخته می شوند و مخاطبین در صندلی های روبه رو یا در بالکن های کناری تئاتر را تماشا می کنند.
برای دید بهتر مردم نسبت به صحنه، صندلی های سالن های تئاتر به صورت نیم دایره و شیب دار نصب می شوند تا همه زاویه یکسانی در هنگام تماشا داشته باشند. نمایش ها براساس موضوع داستان نیاز به نورپردازی های مختلفی دارند به همین دلیل پروژکتورها و سیستم های روشنایی پیشرفته بالای صحنه نصب و در زمان اجرای تئاتر مورد استفاده قرار می گیرد.
Yann Rocher, Théâtres en utopie, Actes Sud, Paris, 2014.
سینما تئاتر عنوان ماه نامه ای است که از خرداد ۱۳۷۳ منتشر می شود. سردبیر این ماه نامه حسین فرخی است.
بانک اطلاعات نشریات کشور
۷۱. سینما توگراف: دستگاه فیلمبرداری و نمایش فیلم که توسط برادران لومیر اختراع و در سال ۱۸۹۵ به ثبت رسید.
اکترس: بازیگر، هنرپیشه زن
آمفی تئاتر: محل نشستن تماشاچیان در ردیف های نیم دایره
آرتیست: هنرمند (معمولاً دارندهٔ نقش اول)
اِستودیو: محل تهیه فیلم
پروژکتور: نورافکن فیلم
پی اس : نمایشنامه
پلان: پلان یا نما یا شات از نظر فنی عبارت است از تصویر یا تصاویری که در یک زمان ممتد کار دوربین یعنی از زمان به کار افتادن دوربین تا متوقف شدن آن روی نوار فیلم ثبت شود
پِرسُوناژ: بازیگران تئاتر یا سینما
تراژدی: غم انگیز
تروکاژ: حقه های سینمایی
دِکور: عوامل تزیینی مانند نقاشی، وسیله، اثاث
دِرام: غم انگیز
رُل: نقش
سانسور: حذف کردن قسمتی از فیلم یا نمایش
سوژه: موضوع فیلم یا داستان
سناریو: فیلم نامه یا همان متنی که کارگردان از روی آن فیلم می سازد
سِن: صحنه یا محل نمایش
سِکانس: عملیات ممتد و مداوم بدون مکث و توقف
کُمِدی: خنده آور
گریم: آرایش صورت هنرپیشه ها
لُژ: محل مخصوص و مجزا
مِلودرام: آمیخته ای از صحنه های تفریحی و غم انگیز است.
۱۰۰. عدسی چشمی (منظره یاب):عدسی که فیلمبردار به وسیلهٔ آن از توی دوربین به صحنه نگاه می کند. فیلمبردار باید این عدسی را برای جشم خود تنظیم کند.
۱۰۱. عناوین: اسامی دست اندر کاران فیلم که درآغاز و پایان فیلم به صورت نوشته می آید.
۱۰۲. فانتزی: نوعی فیلم که رویدادهای آن گویی درعالم خیال می گذرد و تماشاگر در عین باور کردن فیلم، آن را از عالم واقع جدا می داند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های تئاتر

تئاتر شاخه ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می پردازد. به جز سبک معیار گفتار داستانی، تئاتر گونه های دیگری نیز دارد مانند اپرا، باله، کابوکی، خیمه شب بازی و پانتومیم.
• «تئاتر دلبستگی من است. جایگاه شناخت آدمی است. خودشناسی است. نمایش بزک نشدهٔ تقواها و شرارت‎هاست. ادراک حس بلوغ و آزادی است. غوغای زندگی است! کجا می‎توان دلپذیرتر از تئاتر به آگاهی رسید، به پناهگاهی علیه دلمردگی! کجا انسان ها می‎توانند در لحظه‎ای که تنها به لبان یک نفر چشم دوخته‎اند و با حسی مشترک به تصّرف درآمده‎اند و ربوده شده اند، این چنین به برادری یکدیگر واقف شوند. آن دیگری که خود من است و رنج می برد و لذّت می برد و تار پودم را با همدردی به ارتعاش در می آورد. بازیگری که تقوا و شرارت را هم قدرت سیم های لخت فشار قوی، هرروز تجربه و زندگی می کند و زیبایی و زشتی را دراقتدار کاملشان با قدرتی همطراز، به تماشاگران منتقل می کند. کجا می توان پنداشت تقوائی والاتر موجود است؟ درکجا، ”یگانگی” معنی بیشتری پیدا می کند؟» -> پری صابری
• «صحنه تئاتر خیلی زود هنربازی یک بازیگر را نمایان می کند البته باید گفت که حضور بازیگران سینمایی به خود آنها نیز صدمه می زند.» -> هادی مرزبان
• «عناصر تئاتری و دراماتیک را در هرجامعهٔ انسانی می توان یافت، صرف نظر از آنکه این جوامع پیشرفته و پیچیده باشند یا نباشد. این عناصر در رقص ها و مراسم مردم بودی همان اندازه برجسته اند که در مبارزات سیاسی، راهپیمایی ها، مسابقات ورزشی، مراسم مذهبی و حتی در بازی های کودکان ما.» -> اسکار گروس بروکت

ارتباط محتوایی با تئاتر

تئاتر در جدول کلمات

تئاتر
نمایش
بازیگر مرد فقید سینما | تلویزیون و تئاتر با سریال هایی چون "شهریار" و "یک مشت پر عقاب" و "سلطان و شبان"
اقالو
بازیگران تئاتر از روی آن بازی می کنند
نمایشنامه
تله تئاتر نوشته مرحوم اکبر رادی
ملودی شهر بارانی

معنی تئاتر به انگلیسی

theater (اسم)
تاتر ، تماشاخانه ، تئاتر ، تالار سخنرانی ، بازیگر خانه
theatre (اسم)
تاتر ، تماشاخانه ، تئاتر ، تالار سخنرانی ، بازیگر خانه
theatrical (صفت)
تئاتر ، وابسته به تماشاخانه ، در خور تماشا

تئاتر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا ١٣:١٠ - ١٣٩٦/٠٥/١٧
واژه ای فرانسوی،انگلیسی-
معادل فارسی: تماشاخانه،تماشاسرا،تماشاکده،نگرستان،نمایش رو حوضی(روی حوضی)!
|

فرزان توانگر ٢٢:١٨ - ١٣٩٦/٠٨/٠٥
آمفی تیاتر
|

محمدرضاحمدی ٠١:٢٣ - ١٣٩٦/٠٩/١٤
دیدہ شدن.خودنمایاندن
|

Marco ٠٤:٠٤ - ١٣٩٧/٠٦/١٠
واژه تئاتر(theater) در اصل مشتق از واژه تئاترون(theatron) است که جزء اول آن تئا(thea) به معنای تماشا کردن و یا محل تماشا و مشاهده است. ریشه این مفهوم به زمانهای دور باز می گردد که تماشاگران بر شیب تپه ای می نشستند و مراسمی مذهبی و آیینی را که با تشریفاتی خاص در پای همان تپه و اغلب در مجاورت یک مقبره مقدس یا معبد انجام می شد مشاهده می کردند. اگر چه واژه تئاتر ریشه ای یونانی دارد و برای اولین بار در یونان باستان به اوج و شکوفایی خود رسید و نظر همگان را به عنوان یکی از اساسی ترین مقولات تفکر برانگیز آدمی به خود معطوف داشت ولی از یونان آغاز نشد و خلاف آنچه تصور می شود که تئاتر های کهن ریشه در تئاتر یونان دارد طبق کشفیات و پژوهشهای انجام شده و با یافتن متون نمایشی مصری ثابت گشت که حداقل هزار سال پیش از شکوفایی و ظهور تئاتر در یونان در مصر باستان تئاتر وجود داشته است. مطابق این کشفیات معلوم گشت که بین سالهای ۱۸۴۹ تا ۱۸۸۷ قبل از میلاد به دستور فرعون مصر معبدی برای نیایش اوزیرس (Ozires) خدای سرزمین مردگان در شهر ابیدوس (Obidous) برپا می شود تا در آن رستاخیز و زندگی مجدد او را برای مردم به نمایش بگذارند. این اطلاعات بر سنگی از بنای این معبد حک شده است.

از کتابِ �تاریخِ تئاترِ جهان�، نوشته‌ی �اسکار براکت�.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برنامه تئاتر   • تئاتر کمدی   • بلیط تئاتر   • تئاتر خنده دار   • معنی تئاتر   • تئاتر شهر تهران   • تئاتر چیست   • تئاتر طنز   • مفهوم تئاتر   • تعریف تئاتر   • معرفی تئاتر   • تئاتر یعنی چی   • تئاتر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تئاتر
کلمه : تئاتر
اشتباه تایپی : jmhjv
آوا : te'Atr
نقش : اسم
عکس تئاتر : در گوگل


آیا معنی تئاتر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )