انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1039 100 1

تابش الکترومغناطیسی

معنی تابش الکترومغناطیسی به فارسی

تابش الکترومغناطیسی
[electromagnetic radiation] [فیزیک] پدیدۀ ناشی از الکترومغناطیس که به صورت ذرات فوتون یا امواج عرضی نوسانی الکتریکی و مغناطیسی متعامد با سرعت نور در فضا منتشر می شود و حامل انرژی است

تابش الکترومغناطیسی در دانشنامه ویکی پدیا

تابش الکترومغناطیسی
تابش الکترومغناطیسی، بر اساس تئوری موجی، پدیده ای موجی شکل است که در فضا انتشار می یابد و از میدان های الکتریکی و مغناطیسی ساخته شده است. این میدان ها در حال انتشار بر یکدیگر و بر جهت پیشروی موج عمود هستند.
گاهی به تابش الکترومغناطیسی نور می گویند، ولی باید توجه کرد که نور مرئی فقط بخشی از گسترهٔ امواج الکترومغناطیسی است. امواج الکترومغناطیسی بر حسب بسامدشان به نام های گوناگونی خوانده می شوند: امواج رادیویی، ریزموج، فروسرخ (مادون قرمز)، نور مرئی، فرابنفش، پرتو ایکس و پرتو گاما. این نام ها به ترتیب افزایش بسامد مرتب شده اند. تغییر در اندازه و موقعیّت بار الکتریکی تواماً باعث انتشار موج الکترو مغناطیسی می شود. رابطهء دامنهء موج الکتریکی (E)دامنهء موج معناطسیس(B)به صورتE=CBاست که درآن Cسرعت نور در خلاء۳×۱۰^۸ است.
امواج الکترومغناطیسی را نخستین بار ماکسول پیش بینی کرد و سپس هاینریش هرتز آن را با آزمایش به اثبات رساند. ماکسول پس از تکمیل نظریهٔ الکترومغناطیس، از معادلات این نظریه شکلی از معادلهٔ موج را به دست آورد و بنابراین نشان داد که میدان های الکتریکی و مغناطیسی هم می توانند رفتاری موج گونه داشته باشند. سرعت انتشار امواج الکترومغناطیسی از معادلات ماکسول درست برابر با سرعت نور به دست می آمد، و ماکسول نتیجه گرفت که نور هم باید نوعی موج الکترومغناطیسی باشد.
طبق معادلات ماکسول، میدان الکتریکی متغیر با زمان باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود و برعکس؛ بنابراین اگر یک میدان الکتریکی متغیر میدان مغناطیسی بسازد، میدان مغناطیسی نیز میدان الکتریکی متغیر می سازد و این گونه موج الکترومغناطیسی ساخته می شود و پیش می رود.
عکس تابش الکترومغناطیسی
موضوع این مقاله اثرات سلامتی تابش های غیر یونیزه می باشد. برای اثرات منفی این تابش های یونیزه، مسمومیت براثر پرتو را ببینید.
Background radiation
BioInitiative Report
Biological effects of radiation on the epigenome
Central nervous system effects from radiation exposure during spaceflight
Cosmic ray
COSMOS cohort study
Electromagnetic hypersensitivity
Electromagnetism
EMF measurements
Health threat from cosmic rays
Light ergonomics
Magnetobiology
Microwave
Mobile phone radiation and health
Personal RF safety monitors
Specific absorption rate
Wireless electronic devices and health
در سطوح شار به اندازه کافی بالا، باندهای مختلفی از تابش الکترومغناطیسی ایجاد شده است تا اثرات مخرب سلامتی را در مردم ایجاد کند. تابش الکترومغناطیسی را می توان به دو نوع طبقه بندی کرد: تابش یونیزه کننده و تابش غیر یونیزه، براساس توانایی یک فوتون با بیش از ۱۰ e برای یونیزه کردن اکسیژن یا شکستن پیوندهای شیمیایی.پرتوهای فرابنفش یا اشعه هایی با فرکانس بالاتر مانند اشعه ایکس یا اشعه گاما، یونیزه کننده هستند که خطرات خاص خودشان را به دنبال دارند. تشعشعات و مسمومیت های ناشی از آن را ببینید.
در چارک پایانی قرن بیستم افزایش چشمگیری در تعداد دستگاه هایی که پرتوهای غیر یونیزه ساطع می کردند در تمامی بخش های جامعه مشاهده شد که منجر به ارتقا نگرانی های سلامتی در بین محققان و متخصصین بالینی و توجه شدید به مقررات دولتی برای اهداف ایمنی می گردد.
در ایالات متحده آمریکا این امربه قوانینی نظیر کنترل تشعشع برای قانون سلامت و امنیت در سال ۱۹۶۸، و قانون ایمنی و بهداشت حرفه ای در سال ۱۹۷۰ منجر شده است. بسیاری از خطرات رایج ابتلا به تشعشع، آفتاب سوختگی است که باعث بیش از یک میلیون سرطان پوست جدید در آمریکا می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تابش الکترومغناطیسی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طیف امواج الکترومغناطیسی   • کاربرد امواج الکترومغناطیسی   • چگونگی تولید امواج الکترومغناطیسی   • امواج الکترومغناطیس+pdf   • امواج الکترومغناطیسی امشب   • انواع امواج   • تعریف امواج الکترومغناطیسی   • الکترومغناطیس چیست   • معنی تابش الکترومغناطیسی   • مفهوم تابش الکترومغناطیسی   • تعریف تابش الکترومغناطیسی   • معرفی تابش الکترومغناطیسی   • تابش الکترومغناطیسی چیست   • تابش الکترومغناطیسی یعنی چی   • تابش الکترومغناطیسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تابش الکترومغناطیسی
کلمه : تابش الکترومغناطیسی
اشتباه تایپی : jhfa hg;jv,lykhxdsd
عکس تابش الکترومغناطیسی : در گوگل


آیا معنی تابش الکترومغناطیسی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )