انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1047 100 1

تاج الدین تبریزی

تاج الدین تبریزی در دانشنامه اسلامی

تاج الدین تبریزی
تاجُ الدّینِ تَبْریزی، علی بن عبدالله، محدث و فقیه شافعی با گرایش های صوفیانه بود. وی در اردبیل به دنیا آمد و در تبریز سکنا گزید.
او برخی دانش ها همچون ریاضیات و فلسفه، اصول فقه، علم خلاف و نحو را به ترتیب نزد کسانی چون کما ل الدین حسن شیرازی، قطب الدین شیرازی، علاءالدین نعمان خوارزمی و رکن الدین حسن استرابادی آموخت. وی در ۳۰ سالگی به دریافت اجازۀ افتا نایل آمد و از آن پس به افتا، تولیت خانقاه و تدریس در مدارس پرداخت. او در همان دهه های نخست، زمانی که در دیار خود به سر می برد، به تصوف نیز گرایش یافت؛ کمال الدین احمد بن عربشاه اوحدی از شاگردان اوحدالدین کرمانی او را تلقین ذکر گفت، و تاج الدین ابراهیم، مشهور بهشیخ زاهد بر او خرقه پوشاند و بدین سان، به صوفیان طریقۀ سهروردیه پیوست.
سفرها
به درستی دانسته نیست که او در چه زمانی اردبیل را به قصد تبریز ترک کرد؛ با این حال، با توجه به یادکرد تاج الدین از تلقین ذکر به وی در اردبیل، به نظر نمی آید خروج از آن جا در سنین کودکی روی داده باشد.در همین دوران به مراغه، سلطانیه و شهر زور هم سفر کرد. به نظر می رسد در همین حدود زمانی توانسته است با کسانی چون بیضاوی ملاقات کند. تاج الدین در حدود ۴۰ سالگی راهی بغداد شد و ۵ سال اقامت در عراق امکان هم نشینی و مناظره با عالمانی همچون علامۀ حلی را برای وی فراهم کرد و آن گاه در ۷۲۱ق/۱۳۲۱م از بغداد به قصد حج راه مکه، و سپس مصر را در پیش گرفت. از آن پس تا پایان عمر در قاهره ماند و در مدرسۀ حسامیه سکنا گزید و از محدثان بزرگ آن دیار همچون علی بن عمر وانی، یوسف بن عمر ختنی، یونس بن ابراهیم دَبوسی و بدرالدین ابن جماعه حدیث شنید. گویا بیش تر سماع حدیث وی در قاهره بوده است.
فعالیت ها
او در آن شهر متولی و مدرس مدرسۀ حسامیۀ طُرُنطای شد و به افتا پرداخت. تاج الدین افزون بر حدیث و فقه، در زمینۀ تفسیر هم توانا بود.ضمن آن که داوودی نام وی را در شمار مفسران آورده، سبکی هم به نگارش اثری در تفسیر توسط وی اشاره کرده است.شاگردی او نزد برخی مؤلفانِ آثار مشهور شرق جهان اسلام، و تقیّد وی در به دست آوردن کتاب ها با اهتمام به سنت اقراء کتاب نزد صاحبان نسخه های مجاز و یا راویان اصلی آن ها از جملۀ دیگر اسباب شهرت وی در قاهره بوده است.برای نمونه، تاج الدین شرح مشهور رکن الدین حسن استرابادی بر کافیۀ ابن حاجب در علم نحو را از خود او، و الحاوی الصغیر نجم الدین عبدالغفار قزوینی در فقه شافعی را به واسطۀ علی بن عثمان عفیفی از مؤلف روایت می کرد. احاطۀ وی را در تدریس این کتاب فراوان ستوده اند. از دیگر نشانه های تأکید او بر به دست آوردن کتاب ها از طریق اقراء، نوشتاری از وی در آغاز نسخه ای از المَنهَل الروی است که از قرائت کتاب در پی مجالساتی با مؤلف آن ابن جماعه خبر می دهد. افزون بر این ها، ابن رافع اشاره کرده که وی بیش تر روایات را با سماع به دست آورده است.
شاگردان
...

تاج الدین تبریزی در دانشنامه ویکی پدیا

تاج الدین تبریزی
تاجُ الدّینِ تَبْریزی (زادهٔ رمضان ۷۴۶ هجری/ژانویهٔ ۱۳۴۶ میلادی) فقیه شافعی بود که در اردبیل به دنیا آمده و ساکن تبریز گشت. وی به آموختن علوم گوناگونی نظیر اصول فقه، ریاضیات، علم خلاف، فلسفه و نحو در نزد افرادی همچون رکن الدین حسن استرآبادی، علاءالدین نعمان خوارزمی، قطب الدین شیرازی و کمال الدین حسن شیرازی پرداخته و مجوز افتا را در ۳۰ سالگی دریافت نموده و پس از آن به آموزش در مدارس و تولیت خانقاه مشغول گردید. از آثار او می توان به «القسطاس المستقیم فی الحدیث الصحیح القویم»، «الکافی فی علوم الحدیث»، «المعیار السقیم للاحادیث المعللة» و «الموضوع» اشاره کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تاج الدین تبریزی

تاج الدین تبریزی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاج الدین تبریزی   • مفهوم تاج الدین تبریزی   • تعریف تاج الدین تبریزی   • معرفی تاج الدین تبریزی   • تاج الدین تبریزی چیست   • تاج الدین تبریزی یعنی چی   • تاج الدین تبریزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاج الدین تبریزی
کلمه : تاج الدین تبریزی
اشتباه تایپی : jh[ hgndk jfvdcd
عکس تاج الدین تبریزی : در گوگل


آیا معنی تاج الدین تبریزی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )