انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1065 100 1

تاریخ بیداری ایرانیان

تاریخ بیداری ایرانیان در دانشنامه اسلامی

تاریخ بیداری ایرانیان
تاریخ بیداری ایرانیان، کتابی در تاریخ مشروطیت ، تألیف ناظم الاسلام کرمانی است.
این کتاب از منابع مهم مورخان تاریخ مشروطیت بوده است.

مولف
مؤلف کتاب، میرزامحمد ملقب به ناظم الاسلام، در ۱۲۸۰ در کرمان به دنیا آمد.

← تحصیلات
ناظم الاسلام سبب تألیف تاریخ بیداری ایرانیان را عاری بودن کتب تاریخی ایران از جنبه های عبرت آموز برای آیندگان ذکر کرده و نوشته است که پیوسته در این اندیشه بوده که به سبک مورخان اروپایی کتابی در تاریخ ایران بنگارد و نکات تاریخی را در آن مندرج سازد.

آغاز تالیف
...
تاریخ بیداری ایرانیان
تاریخ بیداری ایرانیان نوشته محمد بن علی ناظم‎ الاسلام کرمانی می باشد.
موضوع کتاب، تاریخ مشروطیت است و از منابع مهم مورخان در این باره به شمار می رود. نویسنده سبب تألیف تاریخ بیداری ایرانیان را تهی بودن کتاب های تاریخی ایران از ویژگی های عبرت آموز برای آیندگان دانسته و به گفته خودش همواره در این اندیشه بوده است که به شیوه آثار مورخان اروپایی، کتابی در تاریخ ایران بنویسد و نکته های تاریخی را در آن بیاورد. وی از دوم ذی الحجه 1322، دیده ها و شنیده های خود را درباره انقلاب مشروطه و بیداری ایرانیان ثبت کرد.
این اثر از اوایل 1128 هجری قمری به صورت 55 جزوه شانزده صفحه ای به همت خود نویسنده منتشر می شد و پس از آن، در اسفند 1332 با نظارت سید محمد هاشمی کرمانی دوباره به چاپ رسید. نویسنده به محافل آزادی خواهان آن روزگار راه داشت. و می توانست گفت وگوهای آنان را یادداشت کند. وی نظر خود را نیز بر آنها می افزود و نخست به نشر بخشی از یادداشت هایش به صورت پاورقی در روزنامه کوکب دُرّی می پرداخت که خود مدیر و ناشرش بود. نسخه کنونی، سه بخش (جلد) دارد که در یک مجلد به چاپ رسیده است. نثر کتاب ساده و روان است، اما مؤلف در جاهای فراوانی از آن، از واژگان فرنگی بهره می گیرد و آنها را به صورت های گوناگونی در متن ضبط می کند. ادوارد براون، کتاب را از دید سبک و جمله بندی و استناد، بر تاریخ های عمومی و پر از لفظ پردازی کسانی مانند رضا قلی خان هدایت و لسان الملک (میرزا محمدتقی خان سپهر) برتر دانسته است.
ناظم الاسلام رسالت بزرگِ «حفظ سنگر تاریخ نویسی مشروطه» را بر عهده خود می دید و از این رو، اعتراف می کرد که در «یومُ التوپ» بر اثر ترس از کشته شدن، از حضور در صحنه منازعه خودداری کرده است تا فرصتی برای نوشتن این تاریخ داشته باشد.
مقدمه ای بلند از نویسنده پیش از جلد اول کتاب وجود دارد که به شرح حال آزادی خواهانی مانند سید جمال الدین اسدآبادی و میرزا رضا کرمانی، روحانیانی چون سید محمد طباطبایی و دولت مردان ترقی خواهی چون میرزا حسین خان سپه سالار و امیرکبیر می پردازد. ناظم الاسلام نقطه آغازین ترقی ایرانیان را دوران صدارت امیرکبیر می داند و حالات ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه را شرح می دهد و آنان را پادشاهانی «دمدمی مزاج» و «ساده لوح» می خواند. او هم چنین شرح مبسوطی درباره امتیازنامه رژی نوشته و به دعوای میان علما و دربار بر سر این امتیاز پرداخته و نامه ها و تلگرام های فراوان این دو گروه را به یک دیگر آورده است.

تاریخ بیداری ایرانیان در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخ بیداری ایرانیان
تاریخ بیداری ایرانیان کتابی در مورد تاریخ نهضت مشروطیت ایران است که توسط ناظم الاسلام کرمانی نوشته شده است. بیشتر کتاب شامل خاطرات روزانه ناظم الاسلام از ذیحجه ۱۳۲۲ (قمری) تا رجب ۱۳۲۷ (قمری) است.
او در این کتاب نقطه شروع ترقی ایرانیان را دوران صدارت امیرکبیر دانسته و ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه را پادشاهانی دمدمی مزاج و ساده لوح معرفی کرده است.
نثر کتاب ساده و روان است.
این کتاب به وسیلهٔ علی اکبر سعیدی سیرجانی، دانشمند مقتول ایرانی، تصحیج شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تاریخ بیداری ایرانیان در دانشنامه آزاد پارسی

تاریخِ بیداریِ ایرانیان
کتابی به فارسی در تاریخ مشروطیت، تألیف ناظم الاسلام کرمانی (۱۲۸۰ـ۱۳۳۷ق). وی هدف از تألیف کتاب را بیان جنبه های عبرت آموز برای آیندگان ذکر کرده است. او در ابتدا دیده ها و شنیده های خود را ثبت کرد و پس از راه یافتن به محافل آزادی خواهان، گفت وگوهای آن ها را نیز بدان افزوده است. درسال های ۱۳۲۸ـ۱۳۳۰ش برای اولین بار میرزا حسن تهرانی یادداشت های او را چاپ سنگی کرد و در سال های بعد (۱۳۴۶ش) این کتاب با مقدمه و توضیحات سیدمحمد هاشمی کرمانی و علی اکبر سعیدی سیرجانی در سه جلد به چاپ رسید.

تاریخ بیداری ایرانیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخ بیداری ایرانیان   • مفهوم تاریخ بیداری ایرانیان   • تعریف تاریخ بیداری ایرانیان   • معرفی تاریخ بیداری ایرانیان   • تاریخ بیداری ایرانیان چیست   • تاریخ بیداری ایرانیان یعنی چی   • تاریخ بیداری ایرانیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخ بیداری ایرانیان
کلمه : تاریخ بیداری ایرانیان
اشتباه تایپی : jhvdo fdnhvd hdvhkdhk
عکس تاریخ بیداری ایرانیان : در گوگل


آیا معنی تاریخ بیداری ایرانیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )