برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1313 100 1

تاریخ شیمی

تاریخ شیمی در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخ شیمی
ChemisLab — شیمی دان های گذشته
SHAC: Society for the History of Alchemy and Chemistry
Selected classic papers from the history of chemistry
Biographies of chemists
تاریخ شیمی به سلسله اتفاقاتی اطلاق می شود که از زمان باستان تاکنون برای دانش شیمی اتفاق افتاده است. تا ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد، تمدن های باستان از ابزارهایی استفاده می کردند که سرانجام اساس تنوع شاخه های شیمی شدند. برای نمونه استخراج فلزها از سنگ معدن، سفالگری با استفاده از لعاب، تخمیر آبجو و شراب، تهیهٔ رنگدانه برای لوازم آرایشی و نقاشی، استخراج مواد شیمیایی از گیاهان برای دارو و عطر، تهیهٔ پنیر، ریسندگی، دباغی کردن چرم، تهیهٔ صابون از چربی، ساخت شیشه و ساخت آلیاژهایی مانند برنج.
در گذشته تلاش برای بیان طبیعت مواد و چگونگی دگرگونی آن ها ناموفق بود. دانش پیشرفته تر کیمیاگری نیز در این مورد ناتوان بود. به هرحال دانش کیمیا به کمک انجام تحقیقات اولیه و ثبت نتیجه ها، پایه گذار شیمی مدرن بود. تغییر نگرش در شناخت مواد، زمانی شروع شد که رابرت بویل در سال ۱۶۶۱ در کتاب شیمی دان شکاک میان شیمی و کیمیا تفاوت قائل شد. پس از آن شیمی با تلاش های آنتوان لاووازیه و ارائه قانون پایستگی جرم، به یک دانش تکامل یافته تبدیل شد. دغدغهٔ هر دو دانش کیمیا و شیمی شناخت طبیعت مواد و چگونگی دگرگونی آن ها بود، اما تنها شیمی از شیوه های علمی قوی بهره مند شد. با کوشش های ویژهٔ جوسایا ویلارد گیبز تاریخ شیمی با ترمودینامیک رابطهٔ عمیقی پیدا کرد.
تاریخ شیمی از آغاز تاکنون با صنعت رابطه ای مستقیم داشته است. در ابتدای دوران مدرن در اروپا، شیمی از ترکیب دانسته های باستان با فعالیت های دانشمندان مسلمان در قرون وسطی توسعه یافت. سپس شیمی در کنار فیزیک توانست ماهیت درونی مواد را شرح دهد. امروزه شیمی دانشی بسیار پیچیده است که بخش های زیادی با اهداف متنوع در زمینه های مختلف فناوری دارد.
عکس تاریخ شیمی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تاریخ شیمی

تاریخ شیمی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخ شیمی   • مفهوم تاریخ شیمی   • تعریف تاریخ شیمی   • معرفی تاریخ شیمی   • تاریخ شیمی چیست   • تاریخ شیمی یعنی چی   • تاریخ شیمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخ شیمی
کلمه : تاریخ شیمی
اشتباه تایپی : jhvdo adld
عکس تاریخ شیمی : در گوگل

آیا معنی تاریخ شیمی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )