برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1334 100 1

تاریخ یمینی

معنی تاریخ یمینی به فارسی

تاریخ یمینی
کتابی است بعربی تالیف عتبی در شرح امارات و سلطنت سبکتگین و سلطان محمود تاسال ۴۱۲ ه. ق و آن بنام یمین الدوله محمود بتاریخ یمینی موسوم گردیده. عتبی بسیاری از حوادث اواخر عهدساسانی را بمناسبت در کتاب خود آورده است این کتاب بفارسی ترجمه شده.
ترجمه فارسی ((تاریخ یمینی )) است بقلم ابوشرف ناصح بن ظفرجرفادقانی و آن در آغاز قرن هفتم بنثر مصنوع فارسی نوشته شده.

تاریخ یمینی در دانشنامه اسلامی

تاریخ یمینی ممکن است عنوان برای کتاب های ذیل باشد: • تاریخ یمینی (ابونصر عتبی)، نوشته ابونصر محمد بن عبد الجبار عتبی در حدود ۴۱۱• تاریخ یمینی (ترجمه)، نوشته ابونصر محمد بن عبد الجبار عتبی در حدود ۴۱۱ و دارای ترجمه های متعدد
...
تاریخ یمینی (یا تاریخ عُتبی)، کتابی تاریخی به عربی درباره ابومنصور ناصرالدین سبکتگین و محمود غزنوی و اوضاع ایران تا اوایل قرن پنجم، نوشته ابونصر محمد بن عبد الجبار عتبی در حدود ۴۱۱. این کتاب از مهمترین تواریخ عصر غزنوی و از کهن ترین تاریخنامه های ایرانی است. عتبی (متوفی ۴۲۷ یا ۴۱۳ یا ۴۳۱) از مترسلان زبردست عربی زبان ایرانی بود که چندی در دربار ابوعلی سیمجور و سپس دربار سبکتگین در خراسان به دبیری اشتغال داشت.
او این کتاب را به خواهش جلال الدوله، ولیعهد سلطان محمود، نوشت و آن را به مناسبت لقب سلطان محمود (یمین الدوله)، تاریخ یمینی نامید.

اهمیت تاریخ یمینی
تاریخ یمینی شامل وقایع مهم تاریخی ایران، بویژه قلمرو شرقی آن، از دوره امیررضی نوح بن منصور سامانی تا زمان سلطان محمود غزنوی است. همچنین دارای مطالبی است راجع به خلفای عباسی، صفاریان، زیاریان، سیمجوریان، آل بویه، ایلک خانیان (قراخانیان)، افغانیان و حکومتهای محلی خراسان، مانند فریغونیان و غوریان، و شاهان غَرجستان و خوارزمشاهیان، که اهمیت ویژه ای دارد.
از آن جا که این کتاب به شرح جنگ های سلطان محمود و فتح های وی در هندوستان و اغراق در ستایش او پرداخته است، می توان آن را جزو تاریخنامه های «درباری» دانست.

مضمون تاریخ یمینی
عتبی درباره اوضاع سیاسی، مذهبی، اجتماعی و علمی زمان خود نیز مطالبی آورده است که اهمیت بسیار دارد، و از جمله آنهاست مطالبی درباره روابط غزنویان با خلفای بغداد، سرگذشت برخی از خاندان ها و علمای نامدار و وزرای بزرگ غزنوی، فتنه کرّامیه، تبلیغات اسماعیلیّه، قحط سالی در نیشابور و موقعیت اجتماعی و فرهنگی غزنه (پایتخت غزنویان). تاریخ یمینی، به سبب آن که مؤلف شاهد برخی رویدادها بوده و به ...

تاریخ یمینی در دانشنامه ویکی پدیا

تاریخ یمینی
تاریخ یمینی (نام دیگر: تاریخ عُتبی) کتابی تاریخی به عربی دربارهٔ ابومنصور ناصرالدین سبکتگین و محمود غزنوی و اوضاع ایران تا اوایل سده ۵ق، نوشته ابونصر محمدبن عبدالجبار عتبی است. این کتاب از مهمترین تواریخ عصر غزنوی و از کهنترین تاریخنامه های ایرانی است.
این کتاب در زمان سلطان محمود غزنوی نوشته شده و به مناسبت لقب یمین الدوله محمود، به یمینی نادار شد. انشای کتاب بسیار مشکل و با نثری سنگین و متکلف بوده که فهم کتاب را دشوار می کرد. به همین دلیل در سده ۷ق، ابوالشرف ناصح جرفادقانی (گلپایگانی) شرحی بر کتاب نوشت و همزمان نیز کتاب به فارسی هم ترجمه شد که به ترجمه تاریخ یمینی نامدار است.
عتبی غزوات محمود غزنوی را در هند را به شرح آورده و می توان گفت که در این زمینه داد سخن را داده است. همچنین به دیگر سلسله های آن زمان پرداخته و جز سلسله سامانیان دربارهٔ امرای سیستان، آل زیار، سیمجوریان خانیان، آل فریغون، غوریان، پادشاهان غرجستان، دیلمیان، خوارزمشاهیان و افغانیان نیز شرح داده است. دربارهٔ مسائل گوناگون مذهبی و اجتماعی نیز اشاراتی در کتاب هست که از شیوه بینش مردم در سده ۴ و سده ۵ق و آداب و رسوم اجتماع آن روزگار حکایت می کند.
تاریخ یمینی مشتمل است بر دیباچه و سپس به شرح ظهور امیر ابومنصور ناصرالدین سبکتگین در زمان سامانیان و فتح های او، وقایع دوران نوح بن منصور سامانی و شرح حال قابوس بن وشمگیر زیاری و فخرالدوله بُوَیهی و مناسبات امیر ابومنصور ناصرالدین سبکتگین و خلف بن احمد صفاری، همچنین تفصیل منازعه امرای سامانی بر سر قدرت و منصب سپهسالاری خراسان و سرانجام حمله بُغراخان ترک و تقسیم قلمرو سامانیان میان دو سلسله ترک قراخانیان و غزنویان پرداخته است؛ از ینرو نیمه نخست کتاب را می توان «تاریخنامه سامانیان از هنگام انحطاط تا انقراض» خواند. پس از آن به احوال و اخبار و نبردهای محمود غزنوی پرداخته شده است که نیمه دوم کتاب را تشکیل می دهد. کتاب با رساله ای در رثای امیرنصربن سبکتگین (والی نیشابور و برادر محمود) و فصلی در بدگویی از امیر ابوالحسن بَغَوی، به سبب رنجش عتبی از وی، پایان می یابد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تاریخ یمینی در دانشنامه آزاد پارسی

تاریخ یَمینی
(یا: تاریخ عُتْبی) کتابی به عربی، در تاریخ ایران از فرمانروایی نوح سامانی تا روزگار محمود غزنوی، در ۴۱۲ق، تألیف ابونصر محمد عُتبی. نثر کتاب دشوار و ادیبانه است. در ۶۰۳ق جُرفادقانی کتاب را به فارسی شیوا و روان ترجمه کرد و تکمله ای شامل حوادث ۵۸۲ تا ۶۰۳ق بر آن افزود. بر این کتاب، شرح هایی نوشته شده است، از جمله شرح قاسم بن حسین خوارزمی در قرن ۶ق؛ شرح حَمیدالدین ابوعبدالله نِجاتی به نام بَساتین الفُضلا و رَیاحین العُقلاء (تبریز، ۷۰۹ ق)؛ شرح احمد بن علی مَنینی به نام الفتح الوَهْبی علی تاریخ ابی نصر العُتْبی در قرن ۱۲ق. این کتاب به زبان های ترکی و انگلیسی نیز ترجمه شده است. ترجمۀ تاریخ یمینی به قلم جرفادقانی در تهران به سعی و کوشش دکتر جعفر شعار چاپ و منتشر شده است.

تاریخ یمینی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تاریخ یمینی   • مفهوم تاریخ یمینی   • تعریف تاریخ یمینی   • معرفی تاریخ یمینی   • تاریخ یمینی چیست   • تاریخ یمینی یعنی چی   • تاریخ یمینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تاریخ یمینی
کلمه : تاریخ یمینی
اشتباه تایپی : jhvdo dldkd
عکس تاریخ یمینی : در گوگل

آیا معنی تاریخ یمینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )