برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1137 100 1

تالاب گندمان

تالاب گندمان در دانشنامه ویکی پدیا

تالاب گندمان
تالاب گندمان تالابی است در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایرانقرار دارد که این تالاب زیبا در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت گشته است. وسعت این تالاب که در جنوب غربی گندمان واقع شده، ۹۸۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب ۲۲۱۹ متر است. منابع تأمین کننده آب تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه ها (چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.برخی مردم ساکن در شهر گندمان امیرقلی نادری را به پاس زحماتی که برای این تالاب کشیده است، پدر تالاب گندمان صدا می کنند.
پوشش گیاهی تالاب را عمدتاً گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد که از آن جمله می توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد. پرندگانی چون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می شوند. ماهی های تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.
از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. سنت پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه بختیاری معمول بوده و نژاد ویژه ای به وجود آورده است که آمیزه ای از نژاد بومی و عربی است.
هومان خاکپور، دیده بان طبیعت بختیاری، معتقد است که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد این تالاب در وضعیت خشکی قرار گرفته است. تالاب گندمان علاوه بر خشکسالی و محرومیت از حق آبه طبیعی با برداشت بی رویه آب برای کشاورزی نیز رو به رو است و به تازگی مورد هجوم افرادی قرار گرفته که قصد تهیه علوفه از نیزارهای این تالاب در آستانه ثبت بین المللی را دارند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تالاب گندمان

تالاب گندمان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تالاب گندمان   • مفهوم تالاب گندمان   • تعریف تالاب گندمان   • معرفی تالاب گندمان   • تالاب گندمان چیست   • تالاب گندمان یعنی چی   • تالاب گندمان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تالاب گندمان
کلمه : تالاب گندمان
اشتباه تایپی : jhghf 'knlhk
عکس تالاب گندمان : در گوگل

آیا معنی تالاب گندمان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )