برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1284 100 1

تانسور

تانسور در دانشنامه ویکی پدیا

تانسور
تانسور عنصری هندسی است که در ریاضی و فیزیک به منظور گسترش مفاهیم اسکالرها، بردارها و ماتریس ها به ابعاد بالاتر معرفی می شوند. تانسورها اولین بار توسط تولیو لوی-چیویتا و گرگریو ریتچی-کورباسترو ابداع شدند. در واقع کار آن ها ادامه کارهای برنهارت ریمان و الوین برونو کریستوفل و دیگران در حساب دیفرانسیل مطلق بود.
تانسور آرایه ای است از اعداد که در یک جدول چیده شده اند. این جدول در حالت کلی می تواند به صورت N × M × O × P × . . . {\displaystyle N\times M\times O\times P\times ...} باشد که حروف بزرگ هر کدام می توانند نمایندهٔ یک عدد طبیعی باشند و × {\displaystyle \times } نشان دهندهٔ عمل ضرب بین آنهاست. تانسور در ساده ترین حالت می تواند یک عضو داشته باشد که به آن تانسور، اسکالر گوییم. در حالت کمی پیشرفته تر تانسور می تواند به صورت بردار باشد. یعنی وقتی شما بردار A {\displaystyle A} را به صورت ( x , y , z ) {\displaystyle (x,y,z)} نشان می دهید در حقیقت یک تانسور دارید. در حالتی باز هم پیشرفته تر تانسور می تواند دو بعدی باشد (به صورت ماتریسی). یعنی مثلاً جدول ما 2 × 2 {\displaystyle 2\times 2} باشد یعنی دو سطر و دو ستون داشته باشد.
چنین تانسوری دارای ۴ عضو است. به طور کلی تانسورهای دو بعدی و بالاتر از دو بعد را با نام ماتریس هم می شناسند. ماتریس ها از آن جهت مورد استفاده قرار می گیرند که باعث ایجاد نظم بین داده های یک مسئله و دسته بندی اطلاعات آن می شوند.
تعریف فوق همراه با ساده سازی است. یک تعریف دقیق تر از این قرار است:
یک تانسور رتبه (۰,۱) و N {\displaystyle N} -بعدی حقیقی مانند T {\displaystyle T} نگاشتی است خطی از R ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تانسور

معنی تانسور به انگلیسی

tensor (اسم)
عضله ممدده ، تانسور

تانسور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهرام س
تَراوَر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تانسور   • مفهوم تانسور   • تعریف تانسور   • معرفی تانسور   • تانسور چیست   • تانسور یعنی چی   • تانسور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تانسور
کلمه : تانسور
اشتباه تایپی : jhks,v
عکس تانسور : در گوگل

آیا معنی تانسور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )