برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1320 100 1

تایفون

تایفون در دانشنامه ویکی پدیا

تایفون
تایفون (به یونانی: Τυφῶν) که تایفوئیوس (Τυφωεύς) هم نامیده می شود نام هیولایی در اساطیر یونان بوده است که در مورد منشاء آن روایت های گوناگونی وجود دارد.
برگرفته از دانش نامه ع. ت. ف.
وب گاه سیمرغ
دانشنامه ویکی پدیا
اساطیر یونان، راجر لنسین گرین، ترجمه عباس آقاجانی، انتشارات سروش
تایفون، اژدهایی با نفس آتشین، صدسر و خستگی ناپذیر بوده است. گایا، در اوج ناامیدی او را به دنیا آورد تا از تایتان ها در مقابل المپیان محافظت کند. او تا حد زیادی موفق می شود و تعدادی از خدایان المپ را فراری داده و زئوس را به بند می کشد. هرمس به نجات زئوس می آید و زئوس هم با استفاده از تیرهای آذرخش، تایفوئیوس را از بین می برد. گفته می شود که تایفوئیوس زیر کوه اتنا (Etna) در سیسیل دفن شده است.
روایت هزیود که راجر لنسین گرین هم در کتاب اساطیر یونان خود به آن اشاره کرده است، تایفون زادهٔ گایا بود. گایا او را پس از رانده شدن تیتان ها و بندی کردن آن ها، بدون یاری اورانوس از خود پدید آورد تا انتقامی از خدایانی که فرزندان او را رانده بودند بگیرد.
هرا در برابر این امر که زئوس به تنهایی آتنا را پدیدآورده بود (آتنا فرزند زئوس و همسر دیگر وی متیس بود) بسیار خشمناک شد و اراده کرد که او نیز بی یاری زئوس فرزندی پدیدآورد. هرا می خواست این فرزند هماورد زئوس باشد، او با کمک تیتان ها محبوس، زمین و آسمان در شکل مینوی خود او را پدید آورد که در کارش به هیچ عنوان موفق نشد و تیفون را زاد که نه به ایزدان و نه به آدمیان شبیه بود، بلکه تازیانه ای ابنا بشر به شمار می رفت.
عکس تایفون
تایفون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تایفون شخصیت اسطوره ای یونانی
تایفون ۴۲۳۵۵ یک سیارک
یواس اس تایفون (ای آرال-۲۸) کشتی آمریکایی
یوروفایتر تایفون جت جنگنده چندمنظوره
سیارک ۴۲۳۵۵ (‎/taɪfɒ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تایفون

تایفون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
به تایفوئیوس رجوع شود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تایفون   • مفهوم تایفون   • تعریف تایفون   • معرفی تایفون   • تایفون چیست   • تایفون یعنی چی   • تایفون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تایفون
کلمه : تایفون
اشتباه تایپی : jhdt,k
عکس تایفون : در گوگل

آیا معنی تایفون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )