انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 945 100 1

تایوان

تایوان در دانشنامه ویکی پدیا

تایوان
مختصات: ۲۲°۵۷′ شمالی ۱۲۰°۱۲′ شرقی / ۲۲.۹۵۰° شمالی ۱۲۰.۲۰۰° شرقی / 22.950; 120.200
جمهوری چین، که با نام های تایوان، چین تایپه و چین ملی و فُرمُز نیز شناخته می شود، کشوری در شرق آسیا است که از جزایر تایوان، پنگو، کینمن، ماتسو و تعدادی جزیرهٔ کوچک دیگر تشکیل می شود که همگی در سواحل شرقی سرزمین اصلی چین واقع شده اند. این کشور از راه دریا از غرب با جمهوری خلق چین، از شمال شرق با ژاپن و از جنوب با فیلیپین همسایه است.
دولت جمهوری چین در ۱۰ اکتبر ۱۹۱۱ در پی خیزش ووچانگ تشکیل شد و در ۱ ژانویه ۱۹۱۲ رسمیت یافت. این دولت در گذشته سرزمین اصلی چین و جمهوری مغولستان را در بر می گرفت. این کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم مجمع الجزایر تایوان و پنگو را از ژاپن باز پس گرفت و قانون اساسی جدیدی را در سال ۱۹۴۷ به تصویب رسانید. اما در پی جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹، کومینتانگ (حزب ناسیونالیست چین) حزب حاکم کشور تمامی سرزمین اصلی این کشور را به حزب کمونیست چین واگذار کرد. در نتیجه دولت جمهوری چین به ریاست چیانگ کای شک در جزیره تایوان مستقر شده و شهر تایپه را به عنوان پایتخت موقت دولت در تبعید این کشور برگزید و خود را همچنان دولت مشروع سرزمین اصلی چین و مغولستان می دانست. این در حالی است که از آن هنگام تاکنون دولت جمهوری خلق چین بر سرزمین اصلی حکومت می کند.
دولت تایوان در اوایل دوران جنگ سرد از سوی بسیاری از کشورهای غربی و سازمان ملل متحد تنها دولت مشروع چین شناخته می شد. این دولت از اعضای مؤسس سازمان ملل بود و تا سال ۱۹۷۱ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بود اما در این سال از این سازمان اخراج شده و کرسی این کشور به دولت جمهوری خلق چین واگذار شد.
جمهوری خلق چین این حکومت را غیرقانونی خوانده، خواهان بازگشت این سرزمین به خاک اصلی چین است و آمادگی خود را برای استفاده از زور در صورت لزوم اعلام داشته است. اختلافات این دو دولت بر وضعیت سیاسی تایوان سایه افکنده و هر گونه تلاشی برای اعلام استقلال تایوان با تهدید جمهوری خلق چین مواجه می شود. جمهوری خلق چین از برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهایی که تایوان را به رسمیت بشناسند خودداری می کند نتیجه آنکه تایوان فقط با ۲۱ کشور عضو سازمان ملل روابط رسمی دارد.
تایوان که در ابتدا کشوری تک حزبی بود در دههٔ ۱۹۸۰ بدون مشکل چندانی به دولتی دمکراتیک و چندحزبی تغییر ماهیت داد. نظام حکومتی این کشور نظام نیمه ریاستی و با حق رأی همگانی است. رئیس جمهور رئیس کشور و فرمانده نیروهای مسلح است. یوآن نام مجلس قانون گذاری کشور است. جمهوری چین عضو سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری های اقتصادی آسیا–اقیانوسیه است و از اقتصاد صنعتی پیشرفته ای برخوردار است. تایوان با در اختیار داشتن نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و فناوری صنعتی پیشرفته، نقش مهمی را در اقتصاد جهانی بازی می کند. این کشور از نظر شاخص های آزادی بیان، مراقبت سلامتی، آموزش همگانی و آزادی اقتصادی در رده های بالای دنیا قرار دارد.
تایوان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تایوان کشوری کوچک در قاره آسیا
استان تایوان تایپه
استان تایوان
جمهوری فرمز
تایوان ۲۱۶۹
تایوان (که با نام فُرمُز هم شناخته می شود) بزرگ ترین جزیره جمهوری چین است.
سیارک ۲۱۶۹ (به انگلیسی: 2169 Taiwan، نامگذاری:1964VP1) دو هزار و صد و شصت و نهمین سیارک کشف شده است که در ۹ نوامبر ۱۹۶۴ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۰۰ است.
الگو:Infobox PRC province
استان تایوان (به لاتین: Taiwan Province, People's Republic of China) یک استان در جمهوری خلق چین است که در جمهوری خلق چین واقع شده است.
اقتصاد تایوان پنجمین اقتصاد بزرگ آسیا و جزو اقتصادهای پیشرفته می باشد. اقتصاد این کشور طبق گفتهٔ صندوق بین المللی پول، رتبه نوزده را در جهان در برابری قدرت خرید و هجدهمین کشور در میزان تولید ناخالص داخلی را داراست.
بومیان تایوان، مردمان بومی تایوان اند که به ۵۳۰٬۰۰۰ تن می رسند و نزدیک ۲٫۳٪ از جمعیت این جزیره را تشکیل می دهند. پژوهش های اخیر پیشنهاد می کنند که نیاکان این مردمان در تایوان شاید تا ۸۰۰۰ سال پیش زندگی می کرده اند تا اینکه مهاجرت کثیری از اقوام چینی های هان در سدهٔ ۱۷ میلادی آغاز گشت. بومیان تایوان مردمانی استرونزین اند که با دیگر مردم این نژاد گره های زبانی و زبانی دارند. استرونزین همچنین در فیلیپین مالزی اندونزی ماداگاسکار و اقیانوسیه ساکن هاست. مسئلهٔ هویت نژادی که با سرزمین اصلی آسیایی وابستگی ندارد، به گرهٔ پیچیده ای در مبادلات مرتبط با وضعیت سیاسی تایوان، تبدیل شده است.
بورس تایوان، (به چینی: 臺灣證券交易所) مؤسسه مالی مستقر در برج تایپه ۱۰۱، در شهر تایپه، تایوان است، که وظیفه برگزاری و مدیریت بر این بازار بورس اوراق بهادار را بر عهده دارد.
بازار بورس تایوان در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد و در ماه فوریه سال ۱۹۶۲ فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ شمار شرکت های فعال در این بازار بورس، ۷۵۸ شرکت اعلام شد و میزان ارزش بازار سرمایه آن نیز معادل ۲۳٫۸۱۱٫۴۱۶ میلیون دلار جدید تایوان برآورد گردید. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company بزرگترین شرکت ثبت شده در بورس تایوان می باشد.ارزش روز این شرکت 12 میلیارد دلار است.
تایگرایر تایوان (به انگلیسی: Tigerair Taiwan) یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت تایوانی با کد یاتا IT است که در تاریخ ۲۰۱۳ میلادی تأسیس شده و در تاریخ 02014-09-26 ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴ فعالیتش را آغاز کرده است.
قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی تائویوان تایوان قرار دارد و به ۸ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
مختصات: ۲۴°۴۸′۴۰″ شمالی ۱۱۹°۵۵′۴۲″ شرقی / ۲۴.۸۱۱۱۱° شمالی ۱۱۹.۹۲۸۳۳° شرقی / 24.81111; 119.92833
تنگهٔ تایوان (به چینی سنتی:台灣海峽، به چینی ساده: 台湾海峡، پین یین: Táiwān hǎixiá، وید جایلز: T’ai-wan Hai-hsia) یا تنگهٔ فُرمُز بخشی از آب های اقیانوس آرام واقع در بین استان فوجیان در چین و جزیرهٔ تایوان (فُرمُز) است که دریای چین شرقی و دریای جنوبی چین را به یکدیگر متصل می سازد.
عرض این تنگه در باریکترین قسمت آن ۱۶۰ کیلومتر است و ژرفایی پیرامون ۷۰ متر دارد. جزایر پسکادور در این تنگه واقع شده اند و تحت کنترل تایوان قرار دارند. از مهمترین بنادر واقع در این آبراه می توان به بندر آموی در چین و کائو سیونگ در تایوان اشاره نمود. همچنین این ناحیه در یک منطقهٔ گردبادخیز قرار گرفته است.
تنگهٔ تایوان به نام تنگهٔ فُرمُز به معنای «زیبا» نیز شهره است و این نامی است که دریانوردان پرتغالی در سدهٔ شانزدهم بر آن نهادند. این تنگه هرچند امروزه نیز در غرب هنوز به نام اروپایی آن شناخته می شود اما چینی ها و بیشتر غربی ها عنوان تنگهٔ تایوان را برای نامیدن آن به کار می برند.
پرواز شماره ۲۳۵ خطوط هوایی ترانس آسیا (GE235/TNA235) پرواز یک هواپیمای دو موتوره ای تی آر600-72 (ATR72-600) متعلق به شرکت هواپیمایی ترانس آسیا ایرویز تایوان(TransAsia Airways) است که در چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ (۴ فوریه ۲۰۱۵) حوالی ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه صبح از فرودگاه سونگشان تایپه (Taipei)، با ۵۳ مسافر و ۵ خدمه عازم فرودگاه کینمن (kinmen) بود اما بعد از مدت کوتاهی پس از پرواز، بعد از برخورد با پل اتومبیل رو، در رودخانه کیلونگ (Keelung) سقوط کرد.
جنبش استقلال تایوان (انگلیسی: Taiwan independence movement) یک حرکت سیاسی است که اهدافش برای استقلال برخاسته از قانون بین المللی در رابطه با قرارداد ۱۹۵۲ سان فرانسیسکو است. آنها معتقدند وقتی که ژاپن تمام حقوق جزیره تایوان و جزایر پنگ هو را نقض کرده است و جانشین دولت را مشخص نکرده است، در نتیجه حق حاکمیت این دو منطقه باید یک روز توسط خود مردم تایوانی (Taiwanese people) از طریق تعیین سرنوشت، مشخص شود.
تیم ملی فوتبال تایوان نماینده کشور تایوان در مسابقات بین المللی و آسیا است که زیر نظر فدراسیون فوتبال تایوان فعالیت می کند.
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۱ فوریه ۱۹۱۳ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال فیلیپین برگزار شده است.
نروژ 12–1 تایوان 
(آکسفورد, United States; August 2, 1995)
تیم ملی فوتبال زنان تایوان نمایندهٔ زنان کشور تایوان در ردهٔ ملی است.
دانشگاه ملی تایوان (انگلیسی: National Taiwan University) مستقر در شهر تایپه است، که در سال ۱۹۲۸ تأسیس شد.
دلار جدید تایوان (به انگلیسی: New Taiwan dollar) (به زبان بومی: 新臺幣 / 新台幣) با کد ایزوی TWD، یکای پول رایج در کشور تایوان است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی جمهوری چین قرار دارد.
دلار قدیمی تایوان (به انگلیسی: Old Taiwan dollar) (به زبان بومی: 舊臺幣) یکای پول رایج در کشور تایوان است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک تایوان قرار دارد.
زاغی آبی تایوان (نام علمی: Urocissa caerulea) نام یک گونه از سرده زاغی های روشن است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۰۴-۱۱-۰۵ ۵ نوامبر ۱۹۰۴ میلادی، برابر با ‎۱۴ آبان ۱۲۸۳، ساعت ۲۰:۲۵:۰۰ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. بزرگی آن ۶٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز یکشنبه، ساعت ۴ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۳°۳۰′ شمالی ۱۲۰°۱۸′ شرقی / ۲۳.۵° شمالی ۱۲۰.۳° شرقی / 23.5; 120.3 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱۴۵ نفر بوده است. تعداد زخمیان ۱۵۸ نفر برآورده شده است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۰۹-۰۴-۱۴ ۱۴ آوریل ۱۹۰۹ میلادی، برابر با ‎۲۵ فروردین ۱۲۸۸، ساعت ۱۹:۵۳:۴۲ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. ژرفای این زلزله ۵ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۱ در مقیاس mB اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز پنج شنبه، ساعت ۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۵°۰۰′ شمالی ۱۲۱°۳۰′ شرقی / ۲۵° شمالی ۱۲۱.۵° شرقی / 25; 121.5 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۹ نفر بوده است. تعداد زخمیان ۵۱ نفر برآورده شده است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۷۲-۰۱-۲۵ ۲۵ ژانویه ۱۹۷۲ میلادی، برابر با ‎۵ بهمن ۱۳۵۰، ساعت ۲:۰۶:۲۱ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. ژرفای این زلزله ۱۰ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۵ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز سه شنبه، ساعت ۱۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۲°۳۰′ شمالی ۱۲۲°۱۸′ شرقی / ۲۲.۵° شمالی ۱۲۲.۳° شرقی / 22.5; 122.3 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۵ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است. ژرفای گزارش شده از سوی این سازمان ۳۳ کیلومتر می باشد.
شمار کشتگان زلزله حدود ۱ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۱ نفر برآورده شده است.سونامی نیز در این زلزله گزارش شده است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۱۷-۰۱-۰۴ ۴ ژانویه ۱۹۱۷ میلادی، برابر با ‎۱۴ دی ۱۲۹۵، ساعت ۱۶:۵۵:۰۰ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. بزرگی آن ۶٫۵ در مقیاس Ms اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز جمعه، ساعت ۰ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۳°۵۴′ شمالی ۱۲۰°۵۴′ شرقی / ۲۳.۹° شمالی ۱۲۰.۹° شرقی / 23.9; 120.9 و بزرگی آنرا برابر با ۶٫۳ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵۴ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۸۵ نفر برآورده شده است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۲۰-۰۶-۰۵ ۵ ژوئن ۱۹۲۰ میلادی، برابر با ‎۱۵ خرداد ۱۲۹۹، ساعت ۴:۲۱:۳۵ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۹ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۱۲ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۳°۳۰′ شمالی ۱۲۲°۴۲′ شرقی / ۲۳.۵° شمالی ۱۲۲.۷° شرقی / 23.5; 122.7 و بزرگی آنرا برابر با ۸ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۲۰ نفر برآورده شده است.
زمین لرزه تایوان در تاریخ ۰۱۹۲۲-۰۹-۰۱ ۱ سپتامبر ۱۹۲۲ میلادی، برابر با ‎۹ شهریور ۱۳۰۱، ساعت ۱۹:۱۶:۰۹ به زمان یوتی سی در تایوان رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود. بزرگی آن ۷٫۵ در مقیاس Mw اعلام شده است. زمین لرزه به وقت محلی در روز شنبه، ساعت ۳ روی داده و منطقه زمانی آن یوتی سی +۸ بوده است .
سازمان زمین شناسی آمریکا نیز جای این زمین لرزه را در مختصات ۲۴°۳۰′ شمالی ۱۲۲°۰۰′ شرقی / ۲۴.۵° شمالی ۱۲۲° شرقی / 24.5; 122 و بزرگی آنرا برابر با ۷٫۶ در مقیاس ریشتر اعلام کرده است.
شمار کشتگان زلزله حدود ۵ نفر بوده است.تعداد زخمیان ۷ نفر برآورده شده است.



چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های تایوان

تایوان با نام رسمی جمهوری چین، کشوری در شرق آسیاست.
• « : الف: تایوان (قرمز)، احتمالاً چین نخستین کشوری بوده که از پرچم استفاده می کرده است. پرچم های اولیهٔ چینی دارای نقش هایی از اژدها بوده - اژدها موجودی هراس آور در اساطیر چینی نیست بلکه به عنوانی مشاوری عقلمند از آن نام برده شده است. هنگامی که در سال ۱۹۱۲ چین به جمهوری چین مبدل شد نقش اژدها از پرچم حذف شد و شامل ۵ نوار رنگی شد که رنگ های پرچم اولیهٔ چین عبارت بودند از قرمز، زرد، آبی، سفید و سیاه که این رنگ نشانهٔ چهار استان چین و مردم مسلمان ساکن چین بود. در سال ۱۹۲۸م حکومت ناسیونالیست روی کار آمد ولی نهایتاً به جزیرهٔ فُرمز (تایوان) محدود گردید و پرچمی که انتخاب کرد پرچم امروزی تایوان است که در متنی سرخ رنگ و در گوشهٔ سمت چپ بالا در زمینه ای آبی یک خورشید سفید با ۱۲ اشعه قرار دارد و نشان دهندهٔ آرزوی چین ملی (تایوان) به گسترش خورشید بر تمامی خاک چین است. این پرچم را سون یات سن بنیانگذار جمهوری چین ابداع کرد. ب: چین کمونیست...» رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> پرچم

ارتباط محتوایی با تایوان

تایوان در جدول کلمات

تایوان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تایوان



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تایوان   • مفهوم تایوان   • تعریف تایوان   • معرفی تایوان   • تایوان چیست   • تایوان یعنی چی   • تایوان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تایوان
کلمه : تایوان
اشتباه تایپی : jhd,hk
عکس تایوان : در گوگل


آیا معنی تایوان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )