انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1098 100 1

تباکی

معنی تباکی در لغت نامه دهخدا

تباکی. [ ت َ ] (ع مص ) گرستن نمودن. (زوزنی ). خود را گریان نمودن. خویشتن چون گریانی ساختن. (از اقرب الموارد) (از قطر المحیط). گریه ٔ دروغ نمودن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). خود را بشکل گریه کننده درآوردن. (فرهنگ نظام ).

معنی تباکی به فارسی

تباکی
گریه دروغی کردن، خودرابه گریه زدن
( مصدر ) بگریه زدنخود را گریان نمودن .

معنی تباکی در فرهنگ معین

تباکی
(تَ) [ ع . ] (مص ل .) گریة دروغی .

معنی تباکی در فرهنگ فارسی عمید

تباکی
گریۀ دروغی کردن، خود را به گریه زدن.

تباکی در دانشنامه اسلامی

تباکی
تباکی یکی از عناوینی است که از استحباب آن در ذکر مصائب امام حسین علیه السلام و خوف الهی سخن رفته است.
تباکی خود را به گریه واداشتن است.


معنای اصطلاحی تباکی
گریه اگر به آسانی و به دلیل رقت قلب باشد بکاء نامیده می‏ شود؛ ولی اگر با تکلف، هرچند بر اثر تصور تذکر مصائب خاصی جریان پیدا کند تباکی نامیده می‏ شود.


تباکی در فقه
از این عنوان به مناسبت در باب صلات و حج سخن رفته است.


حکم تباکی
...
تباکی
تَباکی به معنای «خود را به گریه واداشتن» است. در فرهنگ شیعه، گریه و تباکی در عبادت و همچنین برای سوگواری امام حسین (ع) از فضیلت بالایی برخوردار است. در عزاداری امام حسین(ع)، دعا، نماز، حج، خواندن یا شنیدن قرآن، اگر کسی نتواند گریه کند، مستحب که است تباکی نماید. شیخ جعفر شوشتری گفته است: تباکی با گریه از روی ریا متفاوت است و تنها اگر با اخلاص انجام شود، پذیرفته خواهد شد.
تباکی در لغت به معنای «به گریه واداشتن خویش» و «گریه با مشقت و سختی» است. تباکی در فرهنگ شیعه، عملی پسندیده است و فضیلت و پاداش گریه را دارد. بر پایه روایات، هرگاه فردی نتواند گریه کند، بهتر است تلاش کند قطره ای اشک از چشمانش خارج شود یا اینکه خود را شبیه به گریه کنندگان درآورد تا در ثواب آنان شریک شود. شیخ جعفر شوشتری گفته است: تباکی با گریه از روی ریا متفاوت است و تنها اگر با اخلاص انجام شود، پذیرفته خواهد شد.
در احادیث وارد شده است که اگر کسی برای امام حسین(ع) گریه کند یا کسی را بگریاند یا تباکی نماید، بهشت بر او واجب می شود. تباکی در عزاداری امام حسین به معنای آن است که انسان حالت گریه و اندوه به خود بگیرد تا از عزاداران شمرده شده و از پاداش معنوی آن برخوردار گردد.
تباکی
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
خود را به گریه زدن، خود را گریان نشان دادن، خود را شبیه گریه کننده ساختن، حالت گریه به خود گرفتن. در راه احیای عاشورا و سوگواری بر عزای حسین علیه السلام، هم گریستن، هم گریاندن و هم حالت گریه داشتن ثواب دارد.
حتی اگر کسی نگرید یا گریه اش نیاید، گرفتن این حالت هم در خود شخص حالت اندوه و تحسر ایجاد می کند، هم به مجلس عزا، چهره و رنگ غم می بخشد. تباکی، همسویی با داغداران سوگ عاشوراست و مثل گریستن و گریاندن است.
در حدیث امام صادق علیه السلام است: «من انشد فی الحسین شعرافتباکی فله الجنة » هر که درباره حسین، شعری بگوید و تباکی کند، بهشت برای اوست.
در حدیثی هم که سید بن طاووس نقل کرده، چنین است: «من تباکی فله الجنة » و در حدیث قدسی آمده است: «یا موسی! ما من عبد من عبیدی فی ذلک الزمان بکی او تباکی و تعزی علی ولد المصطفی الا و کانت له الجنة ثابتا فیها» ای موسی هر یک از بندگانم که در زمان شهادت فرزند مصطفی صلی الله علیه و آله گریه کند یا حالت گریه به خود گیرد و بر مصیبت سبط پیامبر تعزیت گوید، همواره در بهشت خواهد بود البته غیر از تباکی در مصیبت ابا عبدالله الحسین علیه السلام، حالت گریه به خود گرفتن در مناجات و دعا و از خوف خدا نیز مطلوب است و این از نمونه های روانی تاثیر ظاهر در باطن است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله در این زمینه به ابوذر غفاری فرمود: «یا اباذر! من استطاع ان یبکی فلیبک، و من لم یستطع فلیشعر قلبه الحزن و لیتباک، ان القلب القاسی بعید من الله »
هر که می تواند گریه کند، پس بگرید و هر که نتواند، پس در دل خویش حزن قرار دهد و تباکی کند، همانا قلب قساوت گرفته، از خداوند دور است.
امام صادق علیه السلام درباره گریه بر گناه خویش و از خوف خدا می فرماید: «ان لم یجئک البکاء فتباک، فان خرج منک مثل راس الذباب فبخ بخ » اگر گریه ات نمی آید، خود را به حالت گریه درآور پس اگر به اندازه سر مگسی اشک بیرون آمد، پس مرحبا به تو.

تباکی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیر احمدزاده ٠٧:٥٤ - ١٣٩٨/٠٥/٠٤
نمایشی / سوری
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حدیث تباکی   • روایت تباکی   • من بکی او ابکی او تباکی   • حدیث ثواب گریه بر امام حسین   • معنی تباکی   • مفهوم تباکی   • تعریف تباکی   • معرفی تباکی   • تباکی چیست   • تباکی یعنی چی   • تباکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تباکی
کلمه : تباکی
اشتباه تایپی : jfh;d
عکس تباکی : در گوگل


آیا معنی تباکی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )