انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1034 100 1

تجرید الاعتقاد (کتاب)

تجرید الاعتقاد (کتاب) در دانشنامه اسلامی

تجرید الاعتقاد (کتاب)
تَجریدُ الإعتِقاد، کتابی در علم کلام به زبان عربی از خواجه نصیرالدین طوسی (متوفی ۶۷۲). از مهمترین کتاب ها در توضیح و اثبات عقاید امامیه است. به عقیده آقا بزرگ تهرانی، خواجه نصیر این اثر را تحریر العقاید نامیده، اما بعدها این کتاب به اسامی دیگری همچون تجرید الاعتقاد، تجرید العقائد، و تجرید الکلام شهرت یافته است.
تجرید الاعتقاد از ارزشمندترین و محکمترین و در عین حال مختصرترین متون کلامی شیعی به شمار می آید و به سبب همین ویژگی ها، از زمان تألیف شهرت یافته و دانشمندان فرقه های مختلف اسلامی شروح و حواشی متعددی به فارسی و عربی بر آن نگاشته اند.
بعضی معتقدند که خواجه بعد از نقد کتاب المحصَّل فخررازی، تجرید را تألیف کرد تا کسانی که به دنبال به دست آوردن عقیده حق هستند، به جای مراجعه به کتاب المحصل به آن رجوع کنند؛ زیرا خواجه نصیر در مقدمه تلخیص المحصل گفته است:
کتاب «شرح فارسی تجرید الاعتقاد» علامه ابو الحسن شعرانی در واقع شرحی است که مرحوم علامه شعرانی بر کتاب تجرید خواجه نصیر الدین طوسی در سال ۱۴۹۲ هجری قمری نوشته است.
مؤلف خود در مقدمه می گوید ما در شرح خود بر کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد و علامه حلی عنایت تمام داشتم حتی شارح نام کتاب را شرح تجرید الاعتقاد می گذارد چون مرحوم علامه حلی اینچنین آورده است و الا خود خواجه نصیر در متن دارد سمیته تجرید العقائد. البته ناگفته نماند در مورد این کتاب غالبا نام تجرید الکلام یا تجرید به کار رفته است. لکن این اثرپذیری شارح از علامه حلی را نمایان می سازد که همان نامی را به کار می برد که ایشان به کار برده اند. ولی تمام اینها باعث نمی شوند که ما کتاب حاضر را ترجمه کشف المراد بدانیم زیرا خود مؤلف چنین حرفی نمی زند و در جای دیگری می گوید شاید بیش از ثلث محتویات کتاب از کشف- المراد باشد. او کتاب خود را شرح مستقلی بر تجرید الاعتقاد خواجه نصیر الدین می داند و اصلا این شرح را در ردیف شروح تجرید و در عرض کشف المراد ذکر می کند.
انگیزه تألیف
علامه شعرانی انگیزه خود را از تالیف این کتاب نیاز مبرم اهل زمانه به اصول دین می داند و علم اصول دین را علمی منسوخ شده می شمارد و می فرمایدامروزه مردم دنبال علومی هستند که به دنیای آنان سود بیشتری داشته باشد ایشان اضافه می کنند مسلمان باید اصول دین را از روی دلیل بداند ولی دانستن دلائل فروعات فقهی بر کسی لازم نمی باشد وی علت عمل نکردن کامل به فقه را نیز اسلام ظاهری مردم می داند و می فرماید ایمان به غیب با علم به اصول دین حاصل می شود که نتیجه اش می شود عمل کردن کامل به فروعات دین. مرحوم شعرانی پایه و اساس اصول دین را عقل می داند و می گوید برای اثبات نبوت باید اول وجود خدا ثابت شود و اثبات امامت بستگی به اثبات نبوت دارد همینطور اثبات معاد. پس در واقع همه اصول به اثبات توحید برمی گردد و وجود خدا با چیزی غیر از عقل ثابت نمی گردد به همین دلیل است که ایشان آشنایی با علوم عقلی را بر طلاب علوم دینی برای مواجهه با بی دینان از اوجب واجبات می شمارد و کتاب تجرید را کتابی منحصربه فرد می داند که آموختن آن بر هادیان طریق امامت واجب عینی می باشد.
ساختار کتاب
...
کتابشناسی تجرید الاعتقاد تألیف حجةالاسلام علی صدرایی خویی از طلاب حوزه علیمه قم . اثری است که با هدف آشناساختن علاقمندان مباحث کلام اسلامی با ترجمه ها، شروح و حواشی نگاشته شده بر یکی از ارزشمندترین آثار کلامی شیعه ؛ یعنی تجرید الاعتقاد نوشته خواجه نصیرالدین طوسی نگارش یافته است.
تجرید الاعتقاد بعد از تالیف، در حوزه درسی عالمان و دانش پژوهان مورد تدریس و تدقیق قرار گرفته و ده ها شرح و صدها حاشیه بر آن نوشته شده است. هر دانشمند صاحب عقیده ای به جای پرداختن به تصنیف کتابی مستقل در کلام، به نوشتن شرح یا حاشیه ای بر تجرید اکتفا می نمود. و در حقیقت شروح و حواشی این کتاب، تاریخ علم کلام و تطور اندیشه در میان مسلمانان است.
شروح بر تجرید الاعتقاد
بنا به کاوشی که در این نوشتار به عمل آمده تعداد شروح و حاشیه هایی که تا کنون بر تجرید الاعتقاد نوشته شده چنین است: شروح و حواشی تجرید المنطق شش عدد. حواشی تجرید نه عدد. شروح تجرید چهل و یک عدد. حواشی شروح تجرید صد و هشتاد و سه عدد. حواشی کشف المراد ده عدد. حواشی شرح قدیم سی و شش عدد. حواشی حاشیه جرجانی بر شرح قدیم بیست و شش عدد. حواشی شرح جدید صد و هفده عدد. حواشی حاشیه قدیم دوانی بر شرح قوشچی بیست و سه عدد. حواشی حاشیه خفری بر شرح قوشچی سی و یک عدد. حواشی شوارق الالهام یازده عدد. مجموع شروح و حواشی معرف شده در این نوشته دویست و سی و یک عدد، مجموع نسخه های خطی معرفی شده از این شروح و حواشی ششصد و دوازده نسخه می باشد.
← اهمیت تسدیدالقواعد
کتاب حاضر به قلم حجة الاسلام علی صدرایی خویی و همکاری دکتر سید محمود مرعشی نجفی نگارش یافته و در قطع رقعی با جلد شومیز در ۲۳۲ صفحه برای بار نخست در سال ۱۴۲۴ ه ق ۱۳۸۲ ه- ش توسط انتشارات کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی ، قم منتشر شده است.
شرح تجرید الاعتقاد (مع التعلیقات)»، توسط علامه حلی ، به زبان عربی و در موضوع کلام اسلامی، به انگیزه حل مشکلات و باز کردن پیچیدگی های عبارات تجرید الاعتقاد خواجه نصیر الدین طوسی ، تالیف شده است.
تعلیقات استاد حسن زاده آملی بر این کتاب، در آخر آن ذکر شده است.فاضل قوشچی ، در اهمیت این کتاب، می گوید: اگر کشف المراد علامه نبود، ما نظریات خواجه طوسی را درک نمی کردیم.
کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد، از کتاب های کلامی شیعه مشتمل بر مباحث فلسفی و کلامی در عقاید امامیه اثر علامه حلی.
کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد، کتابی است کلامی. مصحح این کتاب در معرفی آن چنین نوشته است:

تجرید الاعتقاد (کتاب) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تجرید الاعتقاد (کتاب)   • مفهوم تجرید الاعتقاد (کتاب)   • تعریف تجرید الاعتقاد (کتاب)   • معرفی تجرید الاعتقاد (کتاب)   • تجرید الاعتقاد (کتاب) چیست   • تجرید الاعتقاد (کتاب) یعنی چی   • تجرید الاعتقاد (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تجرید الاعتقاد کتاب
کلمه : تجرید الاعتقاد (کتاب)
اشتباه تایپی : j[vdn hghujrhn (;jhf)
عکس تجرید الاعتقاد (کتاب) : در گوگل


آیا معنی تجرید الاعتقاد (کتاب) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )