انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1064 100 1

تحریف نام خلیج فارس

تحریف نام خلیج فارس در دانشنامه ویکی پدیا

تحریف نام خلیج فارس
خلیج فارس و مترادف های آن در سایر زبان ها، اصیل ترین نام و نامی است بر جای مانده از کهن ترین منابع، که از سده های پیش از میلاد به طور مستمر در همه زبان ها و ادبیات جهانی استفاده شده است و با پارس، فارس، ایران و عجم ـ نام های ایران ـ و معادل های آن در سایر زبان ها گره خورده است.
الف: دلایل تاریخی. در این خصوص در سال های اخیر به اندازه کافی اسناد و کتاب منتشر شده است؛ و نام خلیج فارس در کتب ومنابع تاریخی - جغرافیایی عربی و دوران اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.
ب: دلایل حقوقی.
گرچه این آبراهه در همه متون تاریخی و جغرافیایی عربی خلیج فارس و بحر فارس نامیده شده است با این حال، این نام گذاری از دهه ۱۳۳۰ خورشیدی از سوی ملی گرایان عرب مورد چالش واقع شده است. کشورهای عربی، از دهه ۱۹۶۰ میلادی و با گسترش اندیشه های پان عربی توسط جمال عبدالناصر از نام جعلی خلیج عربی استفاده می کنند. این مطلب طی یک بخشنامه از طرف اتحادیه عرب به همه کشورهای عربی رسماً ابلاغ شده است. اما سایر کشورهای جهان و سازمانهای بین المللی همچنان از نام اصلی و کهن خلیج فارس به صورت رسمی استفاده می کنند و گاهی اوقات ممکن است در مکاتبات غیررسمی برای سادگی یا تحت نفوذ مالی عربی عبارت خلیج را بکار برند.
بعضی دولت ها و قوم گرایان تندرو با پرداخت هزینه های سنگین، تغییر نام خلیج فارس را به طور جدی و بی سروصدا دنبال می کنند. براساس کتاب اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان نوشتهٔ محمد عجم برهان های آن ها بر موضوع های زیر استوار است:
دولت بحرین در مورد این ادعا، سه نقشه نیز چاپ کرده است. نقشهٔ هندیوس ۱۶۰۹ که در آن خلیج کتیف و خلیج عربی به کار رفته و نقشهٔ جانسونیوس. اما جالب این است که هردو کارتوگراف در نقشه های بعدی خود خلیج فارس به کار برده اند. به طور نمونه نقشهٔ هندیوس ۱۶۱۰ و نقشهٔ جانسونیوس ۱۶۶۶.
عکس تحریف نام خلیج فارس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تحریف نام خلیج فارس

تحریف نام خلیج فارس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تحریف نام خلیج فارس   • مفهوم تحریف نام خلیج فارس   • تعریف تحریف نام خلیج فارس   • معرفی تحریف نام خلیج فارس   • تحریف نام خلیج فارس چیست   • تحریف نام خلیج فارس یعنی چی   • تحریف نام خلیج فارس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تحریف نام خلیج فارس
کلمه : تحریف نام خلیج فارس
اشتباه تایپی : jpvdt khl ogd[ thvs
عکس تحریف نام خلیج فارس : در گوگل


آیا معنی تحریف نام خلیج فارس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )