انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1066 100 1

تحقیر

/tahqir/

مترادف تحقیر: استحقار، استخفاف، اهانت، توهین، خفت، خوارداشت، خواری، سرشکستگی، کوچک شماری، وهن، خردانگاشتن، خوار داشتن، خوار کردن

برابر پارسی: پستی، خوارداشت، خوارسازی، خواری، زبونی، کوچک شماری

معنی تحقیر در لغت نامه دهخدا

تحقیر. [ ت َ ] (ع مص ) تصغیر. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). خوار کردن.(دهار). خرد و خوار داشتن چیزی را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). زبون و خوار کردن. (آنندراج ). خرد و خوار داشتن. (اقرب الموارد). خوار داشتن. (قطر المحیط). ذلیل کردن. (فرهنگ نظام ). خرد و حقیر شمردن سخن را. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (قطر المحیط) : هرکه دشمن را خوار دارد... پشیمان گرددچنانکه وکیل دریا گشت از تحقیر طیطوی. (کلیله و دمنه ). مروارید و یاقوت را در سرب و ارزیز نشاندن در آن تحقیر جواهر نباشد. (کلیله و دمنه ). توقیر من به تحقیر و تعظیم به توهین بدل گردد. (سندبادنامه ص 72).

معنی تحقیر به فارسی

تحقیر
حقیرشمردن، خوارداشتن، کوچک کردن
۱- ( مصدر ) خوار کردن خوار شمردن خرد شمردن . ۲- ( اسم ) خوار داشت توهین اهانت .۳- خواری حقارت . جمع : تحقیرات .
( مصدر ) خوار کردنخوار داشتنخرد شمردن پست کردن : (( هیچکس را تحقیرمکنید. ))

معنی تحقیر در فرهنگ معین

تحقیر
(تَ) [ ع . ] (مص م .) خوار کردن ، کوچک شمردن .

معنی تحقیر در فرهنگ فارسی عمید

تحقیر
حقیر شمردن، کوچک کردن، خوار داشتن.

تحقیر در دانشنامه اسلامی

تحقیر، ابراز حقارت یک چیز؛ از اسباب ایجاز حذف است.
«تحقیر» -از اسباب ایجاز حذف-به معنای حذف کردن حرف یا کلمه ای به دلیل تحقیر است.
← مثال
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۱۸.    
فرهنگ نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «تحقیر».    
...
اَصْحاب سَبْت، قومی از بنی اسرائیل ، یاد شده در قرآن کریم که از شریعت الهی روی تافتند و به عذاب خداوند گرفتار شدند.
در قرآن کریم به تحقیر اصحاب سبت از سوی خداوند اشاره شده است آنجاکه می فرماید:ولقد علمتم الذین اعتدوا منکم فی السبت فقلنا لهم کونوا قردة خـسـین (و کسانی از شما را که در روز شنبه از فرمان خدا تجاوز کردند نیک شناختید پس ایشان را گفتیم بوزینگانی طردشده باشید). کلمه «خساء» به معنای طرد همراه با اهانت و تحقیر است. فلما عتوا عن ما نهوا عنه قلنا لهم کونوا قردة خـسـین (و چون از آنچه از آن نهی شده بودند سرپیچی کردند به آنان گفتیم بوزینگانی رانده شده باشید).
← دیدگاه علامه طباطبایی در آیات مذکور
 ۱. ↑ بقره/سوره۲، آیه۶۵.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳، ص۴۱۸، برگرفته از مقاله «تحقیر اصحاب سبت».    
...
حضرت ابراهیم (علیه السلام) بت های بت پرستان را تحقیر کردند.
تحقیر بتها از سوی ابراهیم (علیه السلام):قالوا ءأنت فعلت هذا بالهتنا یإبرهیم • قال أفتعبدون من دون اللّه ما لاینفعکم شیا ولایضرّکم • أفّ لّکم ولما تعبدون من دون اللّه أفلاتعقلون. (هنگامی که ابراهیم را حاضر کردند) گفتند تو این کار را با خدایان ما کرده ای، ای ابراهیم؟! (ابراهیم) گفت: آیا جز خدا چیزی را می پرستید که نه کمترین سودی برای شما دارد، و نه زیانی می رساند (که به سودشان چشم دوخته باشید یا از زیانشان بترسید). اف بر شما و بر آنچه غیر از خدا پرستش می کنید، آیا اندیشه نمی کنید (و عقل ندارید)؟!
خداوند میان مسلمانان اخوت برقرار کرده و برای استقرار و دوام آن به اموری فرمان داده و از آن چه که این رابطه را تباه می نماید، نهی کرده است؛ از جمله چیزهایی که این پیوند را سست و گسسته می سازد، تحقیر و خوار شمردن دیگران است. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) کسی را تحقیر نمی کردند و مسلمانان را نیز از تحقیر مردم برحذر می داشتند.
در سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) تعامل و برخورد با مردم بر مبنای عزت و کرامت صورت می گرفت و کرامت مداری شان در زندگی تا بدان پایه بود که آن حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) از هر صورت و سیرتی که نمادی از زیر پا گذاشتن کرامت و حرمت مردمان و تحقیر شخصیت ارجمند انسانها در آن وجود داشت، برائت می جست و آن را رسماً زیر پا می گذاشت. نقل شده ایشان در طول ایام حیاتشان اجازه دست بوسی و پابوسی به کسی ندادند و هیچ گاه مردم را هر چند بی بضاعت و تنگدست، با دیده حقارت ننگریست؛ دعوت بندگان را می پذیرفت. دعوتی که غذای سفره اش گاه به نانی جوین و دنبه ای بوناک شده خلاصه شده بود؛ اما هرگز کسی را بخاطر آن چه که از او دعوت به عمل آورده بود، تحقیر نکرد؛ برای احترام به اصحاب، آنان را به کنیه صدا می زد و آنان را به نامی می خواند که بیشتر دوست می داشتند. ایشان (صلی الله علیه و آله وسلّم) اسامی و کنیه های حقارت آور و نامناسب مسلمانان را تغییر می دادند (در منابع تاریخی و رجالی از افراد بسیاری نام برده شده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) اسامی نامناسب شان را به اسامی زیبا تغییر دادند من باب نمونه حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) نام بره بنت حارث را به جویریه و اسامی عبدالعزی بن صفوان و عبدنهم بن صفوان را به ترتیب به عبدالله و عبدالرحمن و عبدالعزی بن عبدالله را به عبدالرحمن و....تغییر نام دادند.) و برای کسانی که کنیه نداشتند، کنیه قرار می دادند؛ مردم نیز به همان کنیه صدایشان می زدند؛ حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) برای زنان و کودکان نیز کنیه قرار می دادند. ایشان در طول ایام حیاتشان هرگز مسلمانی را نفرین نکرد و به کسی ناسزا نگفت و دشنام نداد و خدمتکار یا همسری را نزد. در محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) کسی حقیر شمرده نمی شد و در مجلسش آبروی کسی ریخته نمی شد و مسکینی به خاطر تهیدستی و یا بیماری اش کوچک شمرده نمی شد؛ هر آنچه را که خدا حقیر می دانست، او نیز حقیر می شمرد. می فرمود: «هر کس مرد یا زن مؤمنی را به سبب تهیدستی یا کم بضاعتی خوار و حقیر شمارد خداوند متعال در روز قیامت او را انگشت نمای مردم ساخته، رسوایش می کند.» ایشان (صلی الله علیه و آله وسلّم) مسلمانان را نیز از تحقیر مردم برحذر داشته می فرمود: «مبادا فردی از مسلمانان را کوچک بشمارید و تحقیر کنید، چرا که کوچک آنان نیز نزد خداوند بزرگ است.» هم چنین می فرمود: «برای مرد همین شر بس که برادر مسلمان خویش را تحقیر کند.» ایشان بزرگترین گردن فرازی و تکبر را خوار شمردن مخلوق می دانستند و می فرمودند: «ان اعظم الکبر غمص الخلق و سفه الخلق.»
سرزنش دیگران
از زشت ترین اوصاف و حالاتی که نفس آدمی، می تواند بدان مبتلا گردد خصلت زشت سرزنش و نکوهش دیگران به سبب گرفتاری و مصیبت وارده به آنان است. در سیره رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) سرزنش و نکوهش مذمومی از سوی ایشان گزارش نشده است؛ نقل شده ایشان نسبت به مردم از سه چیز به شدت پرهیز داشتند: «کسی را نکوهش و سرزنش نمی فرمود و لغزش های کسی را جستجو نمی نمود و عیب کسی را پی نمی گرفت.» هیچ گاه کسی را در حضور آن حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) سرزنش نکردند جز آن که می فرمود: «رهایش کنید و به او کاری نداشته باشید» انس بن مالک نقل کرد:«ده سال خدمتگزاری رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را کردم، در این مدت هرگز دشنامم نداد تنبیه ام نکرد، سرزنشم ننمود و برایم چهره درهم نکشید و در کاری که مرا فرمان داده بود و من کوتاهی کرده بودم، مؤاخذه ام نکرد؛ زمانی که یکی از اهل خانه وی، مرا به سبب کاری مورد مؤاخذه قرار می داد آن حضرت (صلی الله علیه و آله وسلّم) می فرمود: رهایش کن که اگر شدنی بود، انجام گرفته بود.» ایشان مسلمانان را نیز از سرزنش و ملامت دیگران برحذر داشته فرمودند: «هر کس مؤمنی را به چیزی (به خاطر گناهی) ملامت کند نمیرد تا آن که خودش مرتکب آن کار شود.»

تحقیر در دانشنامه ویکی پدیا

تحقیر
تحقیر تحقیر نوع واکنش به نقض استانداردهای اجتماعی است. بعبارت دیگر، تحقیر نتیجه ارزیابی منفی دیگران یا اعمال آنها می باشد. روانشناس آمریکایی، پاول اکمن، مطالعات میان فرهنگی تحقیر را یکی از شش هیجان پایه به حساب نیاورده و آن را ترکیبی از هیجانهای پایه، نفرت و خشم، می داند.
عکس تحقیر
تحقیر نوعی واکنش به نقض استانداردهای اجتماعی است.
تحقیر (فیلم ۱۹۶۳)
تحقیر (فیلم ۲۰۱۴)
تحقیر همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تحقیر (به فرانسوی: Le Mépris) فیلمی است محصول ۱۹۶۳ به کارگردانی ژان لوک گدار که بر اساس رمانی ایتالیایی به نام شبحی در نیمروز (۱۹۵۴) نوشتهٔ آلبرتو موراویا و با حضور بریژیت باردو ساخته شده است.
بریژیت باردو درنقش کامیله جاوال
میشل پیکولی درنقش سر لارنس الیویه
جک پالانس درنقش جرمی پروکاش
جورجیا مال درنقش فرانچسکا وانینی
فریتس لانگ درنقش خودش
رائول کوتارد درنقش فیلمبردار
ژان لوک گدار درنقش دستیار کارگردان
لیندا وراس درنقش سیرن
جرمی پروکاش (جک پالانس) تهیه کننده آمریکایی، فریتز لانگ (با بازی خودش) کارگردان مشهور اتریشی را استخدام می کند تا فیلمی بر اساس اودیسه هومر بسازد. پروکاش که از شیوه فیلمسازی لانگ برای یک فیلم هنری رضایت ندارد پل جاوال (میشل پیکولی) فیلمنامه نویس را استخدام می کند تا فیلمنامه را بازنویسی کند. تضادی که از تردید بین یک اثر هنرمندانه و موفقیت تجاری به وجود می آید یکدفعه با تغییراتی همزمان می شود که در رابطه پل با همسرش کامیله جاوال (بریژت باردو) به وجود می آید و او بعد از اینکه با پروکاش که میلیونری عیاش است تنها می شود، از پل کناره می گیرد.
تهیه کننده ایتالیایی کارلو پونتی از ژان لوک گدار خواست در صوت امکان در یک فیلم همکاری کنند. گدار اقتباسی از رمان موراویا بنام Il disprezzo (که در انگلیسی به "شبی در نیمروز" ترجمه شده) را پیشنهاد داد که برای نقش های اصلی آن کیم نواک و فرانک سیناترا را در نظر داشت اما آن ها این پیشنهاد را رد کردند. سپس پونتی مارچلو ماسترویانی و سوفیا لورن را پیشنهاد داد که این بار گدار مخالفت کرد.
با توجه به اصرار تهیه کننده به نمایش هیکلی جذاب و مشهور برای افزایش سود فیلم سرانجام باردو انتخاب شد این موضوع باعث شد شروع فیلم با صحنه ای از برهنگی باشد که گدار با شروع فیلم در سینمای رایج را به سخره گرفت و البته این صحنه بعد از پایان فیلمبرداری و با اصرار تهیه کننده آمریکایی فیلمبرداری شد. گدار در این فیلم به عنوان دستیار کارگردان لانگ نقش آفرینی کرد بنحوی که لانگ بسیاری از نظریات گدار دربارهٔ موج نوی سینمای فرانسه را بیان کرد. گدار همچنین از دو فیلمبردار فراموش شده موج نوی فرانسه یعنی مالت و رویزر در فیلم استفاده کرد.
تحقیر (به انگلیسی: The Humbling) فیلمی در ژانر کمدی اروتیک، به کارگردانی بری لوینسون که محصول سال ۲۰۱۴ است. این فیلم برگرفته از رمان " تحقیر " نوشته فیلیپ راث در سال ۲۰۰۹ می باشد.
سپتامبر ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-09) (TIFF)
اکران محدود این فیلم برای نخستین بار در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو و سپس در هفتاد و یکمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز صورت گرفت.
مطرح ترین بازیگر این فیلم آل پاچینو است. در کنار او بازیگرانی چون دایان ویست و چارلز گرودین نیز به ایفای نقش پرداخته اند.
تحقیر داستان بازیگری به نام «سیمون اکسلر» است که در جوانی هنرمندی مشهور بوده اما در شصت سالگی، استعداد، اعتماد به نفس و قدرت افسون گری خود را از دست داده و همه چیز برایش پایان یافته به نظر می رسد.
موعد تحقیر (انگلیسی: Time of Contempt) عنوان دومین رمان از مجموعهٔ حماسی و فانتزی ویچر، اثر آندری ساپکوفسکی است. این کتاب پیش تر با عنوان موعد خشم چاپ گردید. نخستین چاپ کتاب مربوط به سال ۱۹۹۵ و به زبان لهستانی می باشد. در سال ۲۰۱۲ نیز این کتاب به زبان انگلیسی منتشر گردید. کتاب، عاقبت و سرانجام داستان قبلی، خون الف ها می باشد و پیش درآمدی است بر داستان بعدی به نام غسل تعمید آتش.
۱۹۹۵ (سوپر نووا) (لهستان)
۲۰۱۳ (گولانز، اوربیت بوکز) (انگلستان)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های تحقیر

تحقیر موضوع این نوشتار است.
• «این پرسش همیشه برایم وجود دارد که چگونه انسان ها می توانند، با تحقیرِ دیگران احساسِ بزرگی کنند.» برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص ۷ -> ماهاتما گاندی
• «تحقیرِ یک انسان به معنای توهین کردن به قدرتِ خداوند است و نه تنها به آن فرد که به تمامِ جهان صدمه می زند.» برگرفته از کتابِ «گزینهٔ گفتارهای گاندی» ترجمه مهشید میرمعزّی، نشر ثالث، سال ۱۳۸۸، ص 164 -> ماهاتما گاندی

تحقیر در جدول کلمات

فریاد تحقیر امیز
هو
فریاد تحقیر جمعیت
هو

معنی تحقیر به انگلیسی

diminution (اسم)
کاهش ، تحقیر ، تقلیل ، کسر ، کمشدگی
slight (اسم)
تراز ، تحقیر ، بی اعتنایی ، شخص بی اهمیت
contempt (اسم)
اهانت ، تحقیر
disdain (اسم)
اهانت ، تحقیر ، عار ، استغنا
belittlement (اسم)
تحقیر ، کم ارزش سازی
humiliation (اسم)
تحقیر ، احساس حقارت
scorn (اسم)
تحقیر ، مذمت ، بی اعتنایی ، حقارت ، تمسخر ، عار ، خردانگاری
humility (اسم)
پستی ، تحقیر ، تواضع ، فروتنی ، حقارت ، بی اهمیتی ، خشوع ، افتادگی
letdown (اسم)
تحقیر ، یاس ، نومیدی شکست
meiosis (اسم)
تحقیر ، تقسیم سلولی ، تقسیم کاهشی ، نمایش مصغر چیزی ، اطناب

معنی کلمه تحقیر به عربی

تحقیر
احتقار , اذلال , ازدراء , اهانة
اذلال , محتقر
قلل من شان
اِحْتَقَرَ
احتقر , اذلل , رخص
حقير , محتقر

تحقیر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سارینا ٠٨:٤٩ - ١٣٩٥/٠٧/٠٩
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
میند (سنسکریت: نیند)
گوپ (سنسکریت)
اَوَک (سنسکریت: اَوَکشیپ)
بیبات (سنسکریت: بیبهَتس)
جوگوپ (سنسکریت: جوگوپْس)
اَوَگَن (سنسکریت)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تحقیر چیست   • چگونه دیگران را تحقیر کنیم   • تحقیر شدم   • تحقیر شدن   • تحقیر را باور نکن   • برخورد با تمسخر دیگران   • معنی تحقیر   • چگونه با کسانی که مارا تحقیر میکنند برخورد کنیم ؟   • مفهوم تحقیر   • تعریف تحقیر   • معرفی تحقیر   • تحقیر یعنی چی   • تحقیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تحقیر
کلمه : تحقیر
اشتباه تایپی : jprdv
آوا : tahqir
نقش : اسم
عکس تحقیر : در گوگل


آیا معنی تحقیر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )