برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1141 100 1

تحول انگاره

تحول انگاره در دانشنامه ویکی پدیا

تحول انگاره
تحول انگاره یا جابه جایی پارادایم (به انگلیسی: Paradigm Shift) غالباً به تغییر اساسی و پارادایمی در تفکر و الگوهای ذهنی اندیشیدن اطلاق می گردد که در نهایت مبنای خرد و کلان یک دیدگاه را متحول می کند. تحول انگاره مبحثی در تحول و ثبات فهم است به شرط آنکه در مورد تغییرات پارادایمی بحث کند. به عبارت دیگر «تحول انگاره عبارت است تغییر کل نگرانه، رویکردی و قابل توجه در یک علم مثلاً تفسیر متافیزیک پدیده های مادی (در قرون وسطی و طی عصر رنسانس) دچار تحول انگاره شد و سر از پوزیتیویسم منطقی و تجربه گرایی افراطی در آورد. این یک تحول انگاره بود. تحول انگاره شامل افزایش یک زاویه دید جدید هم می شود. مثلاً نوع نگاه زیبایی شناختی (حرفه ای و نه استحسانی و عامه پسند) یک تحول انگاره است مشروط به این که عالمان آن را قابل توجه بدانند.»
معرفت شناسی تکاملی
تحول انگاره، تعبیری است که نخستین بار توسط توماس کوهن، فیزیکدان آمریکایی، در کتاب تأثیرگذار او با نام «ساختار انقلاب های علمی» (۱۹۶۲) ابداع شد. واژه های پارادایم (Paradigm) و جابجایی پارادایم (Paradigm Shift) از واژه های کلیدی در زبان و ادبیات توماس کوهن بود. این واژه توصیف گر تغییر در فرضیات بنیادی حاکم بر دانش زمانه است. اگرچه خود کوهن استفاده از این واژه را به علوم دقیقه محدود می دانست اما امروزه تحول انگاره در معنای تحول در انگاره های بنیادی در مورد بسیاری از دیگر قلمروهای ذهنی انسان (تحول انگاره در طراحی و دکوراسیون، روانشناسی و...) نیز اطلاق می شود. بنا به معرفی کوهن، «یک پارادایم دیدگاهی در مورد توصیف واقعیت است که اعضای یک جامعه علمی روی آن توافق نسبی دارند» (کتاب تنش اساسی، ۱۹۷۷). او معتقد بود که تکامل دانش لزوماً خطی و به سمت حقیقت نیست بلکه گاه گاهی انقلاب هایی پیشرفت علوم را به شدت متحول می کنند که از آن انقلاب های علمی به تحول انگاره یاد می کند.
امروزه تحول و ثبات فهم مبحثی پردامنه در معرفت شناسی است که از ثبات و تحول مفاهیم علمی در ذهن بشر بحث می کند و ذهن بسیاری از فلاسفه علم را به خود جلب نموده است. دیدگاه های مختلفی برای توضیح تحولات و معرفتی وجود دارد، اما تحول انگاره فقط نوعی از تحول است که در حوزه ای از معرفت بشری، یک پارادایم تغییر کند.
تحول انگاره، تعب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تحول انگاره

تحول انگاره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تحول انگاره   • مفهوم تحول انگاره   • تعریف تحول انگاره   • معرفی تحول انگاره   • تحول انگاره چیست   • تحول انگاره یعنی چی   • تحول انگاره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تحول انگاره
کلمه : تحول انگاره
اشتباه تایپی : jp,g hk'hvi
عکس تحول انگاره : در گوگل

آیا معنی تحول انگاره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )