برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1322 100 1

تدریس

/tadris/

مترادف تدریس: آموزش، تعلم، درس دادن، درس گفتن

متضاد تدریس: تحصیل

برابر پارسی: آموزش دادن، آموختن

معنی تدریس در لغت نامه دهخدا

تدریس. [ ت َ ] (ع مص ) سبق گفتن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). سبق دادن. (آنندراج ) (غیاث اللغات ). درس دادن کتاب. (از اقرب الموارد) (از المنجد). تعلیم و گفتن درس و سَبَق. (ناظم الاطباء) : و با بوصادق در نشابور گفته که مدرسه ای خواهد کرد سخت به تکلف به سر کوی زنبیل بافان تا وی را آنجا بنشانده آید تدریس را. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 206).
منصب تدریس خون گرید بدانک
فر عزالدین بوعمران نماند.
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 876).
منصب تدریس و تربیت فتوای دارالملک غزنه بدو آراسته بود. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 432).

معنی تدریس به فارسی

تدریس
درس دادن، درس گفتن
۱-( مصدر ) درس گفتن درس دادن ۲-( اسم ) درس گویی . جمع : تدریسات .
تعلیم دادن درس دادن فلان در دانشگاه تدریس میکند .

معنی تدریس در فرهنگ معین

تدریس
(تَ) [ ع . ] (مص م .) درس دادن .

معنی تدریس در فرهنگ فارسی عمید

تدریس
درس دادن، درس گفتن.

تدریس در دانشنامه ویکی پدیا

تدریس
تدریس یا آموختن به آن بخش از پویندگی (فعالیت)های آموزشی که با حضور آموزگار در کلاس درس رخ می دهد نام نهاده می شود. تدریس بخشی از روند آموزش و پرورش است که یک رشته کردارهای به سامان و از پیش برنامه ریزی شده را در برمی گیرد و هدفش پیدایش شرایط دلخواه یادگیری از سوی آموزگار است.
بیان رو در رو یافته های علمی از سوی آموزگار به فراگیران
همورزی یا تعامل میان آموزگار و دانش آموز و محتوا در کلاس درس
فراهم آوردن موقعیت و اوضاعی که یادگیری را برای شاگردان آسان کند.
به آن بخش از کردارهای آموزشی که از سوی رسانه ها و بدون حضور و تعامل آموزگار با فراگیران رخ می دهد، تدریس گفته نمی شود و آموزش و پرورش معنایی بسیار گسترده تر از تدریس دارد.
چهار ویژگی خاص در شناختار (تعریف) تدریس هست که به گونه زیر است:
واژه تدریس اگرچه آشنا و آشکار می نماید اما بیشتر معلمان و مجریان برنامه های آموزشی به ندرت با آرِش و چیستی درست تدریس آشنایی دارند. برداشت های گوناگون آموزگاران از از مفهوم تدریس، می تواند در نگرش آنان نسبت به دانش آموزان و شیوه کار کردن با آنان و به طور کلی فرایند آموزش و پرورش، بسیار تأثیرگذار -چه مثبت و چه منفی- باشد.
عکس تدریس
روش تدریس (به انگلیسی: Teaching Method) روش سازمان دهی شکل یادگیری با هدف برآورده شدن یک هدف آموزشی خاص، یا به جای گذاردن یک اثر یادگیری خاص است. آموزش برنامه ای، سخنرانی، و نمایش عملی مثال هایی از روش تدریس محسوب می شوند.
روش تدریس از نظر مفهومی با «واسطه آموزشی» (وسیله ای برای در معرض قرار دادن یک منبع اطلاعات در مقابل دانش آموزان، مانند کتاب درسی، تلویزیون، رایانه یا معلم و دانش آموزان دیگر) تفاوت می دارد. در واقع ممکن است از چند روش تدریس مختلف در یک واسطه آموزشی استفاده شود (مانند استفاده از آموزش برنامه ای، سخنرانی، یا نمایش عملی در تلویزیون)، یا از یک روش تدریس خاص در چند واسطه آموزشی مختلف استفاده شود (مانند استفاده از آموزش برنامه ای در کتاب درسی یا تلویزیون).
روش تدریس، مجموعهٔ فعالیت ها و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تدریس در دانشنامه آزاد پارسی

تَدریس
برنامه ریزی انتقال مقدار معیّنی از دانش مُـدرّس به شاگرد، طی زمانی معیّن، در مکانی معیّن، با هدف آموزشی خاص. تدریس، جریانی یکپارچه و مرتبط است که معمولاً با طراحی یا طرح درس شروع می شود، با اجرای درس ادامه می یابد، و با ارزش یابی آموخته های شاگرد پایان می پذیرد. بخش عمدۀ فرآیند تدریس، فراهم آوردن شرایطی است که یادگیری را برای فراگیر در داخل و خارج مدرسه آسان می سازد و این بخش از تدریس موضوع روان شناسی پرورشی است که اساساً به مطالعۀ مسائل یادگیری آموزشگاهی می پردازد.

ارتباط محتوایی با تدریس

معنی تدریس به انگلیسی

schooling (اسم)
تحصیل ، تعلیم ، تدریس ، کسب دانش
training (اسم)
تحصیل ، تعلیم ، تدریس ، مکتب ، مشق ، اموزش ، پرورش
docent (اسم)
تدریس
tuition (اسم)
تعلیم ، تدریس ، شهریه ، حق تدریس ، اموزانه
tuitional (صفت)
تعلیم ، تدریس ، شهریه ، حق تدریس ، اموزانه

معنی کلمه تدریس به عربی

تدریس
تعليم
مدرسة
درس , صرح
محاضر
تعليم

تدریس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Ma
Teaching

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• استخدام تدریس   • تدریس خصوصی در تهران   • سایت تدریس   • تدریس خصوصی ریاضی   • تعریف تدریس   • تدریس چیست   • تدریس دانشگاه   • موسسه تدریس خصوصی   • معنی تدریس   • مفهوم تدریس   • معرفی تدریس   • تدریس یعنی چی   • تدریس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تدریس
کلمه : تدریس
اشتباه تایپی : jnvds
آوا : tadris
نقش : اسم
عکس تدریس : در گوگل

آیا معنی تدریس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )