برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1133 100 1

ترابری در تهران

ترابری در تهران در دانشنامه ویکی پدیا

ترابری در تهران
شهر تهران به عنوان یک کلان شهر و نیز به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، از یک سو دارای تراکم و تمرکز جمعیت، ثروت و امکانات است و از سوی دیگر بنا بر دلایل گوناگون قادر به تأمین نیازها و فراهم نمودن امکانات شهری آن گونه که در شهرهای کشورهای مدرن و تعدادی از کلان شهرهای کشورهای درحال توسعه دیده می شود، نیست.
فرودگاه بین المللی مهرآباد که نخستین فرودگاه بین المللی تهران است.
فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز با وسعتی بیش از ۱۵ کیلومتر مربع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده است و ظرفیتی حدود ۷٫۵ میلیون مسافر در سال دارد.
متروی تهران به مجموعهٔ قطارهای شهری تهران و همچنین سازمان قطار شهری تهران و حومه گفته می شود. اگرچه طرح های اولیه متروی تهران در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ریخته شد، اما بهره برداری از متروی تهران (بخش هایی از خطوط ۱، ۲ و ۵) طی سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ آغاز شد و قسمتی از وظیفه جابجایی مسافران درون شهری و برون شهری (تهران- کرج) را به عهده گرفت. نخستین مسیر فعال، مسیر شماره ۵ مترو بود که بین تهران و کرج مسافر جابه جا می کرد.
تا تابستان ۱۳۸۶ (ژوئیه ۲۰۰۷ م.) قطارهای مترو در سه خط اصلی در حال تردد بوده اند و دو خط دیگر نیز در حال احداث است. یکی از خطوط فعال بین شهری (میان کرج و تهران) و بقیه درون شهری هستند. تا پایان سال ۱۳۸۵ مسافت خطوط متروی بهره برداری شده برابر ۹۰ کیلومتر بوده است.
از اواخر سال ۱۳۸۵، با افزایش مسافران و تعداد قطارها، جهت بهره برداری از مترو بخشی از بدنهٔ اصلی سازمان قطار شهری تهران و حومه جدا شده و با عنوان شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه به کار خود ادامه می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ترابری در تهران

ترابری در تهران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ترابری در تهران   • مفهوم ترابری در تهران   • تعریف ترابری در تهران   • معرفی ترابری در تهران   • ترابری در تهران چیست   • ترابری در تهران یعنی چی   • ترابری در تهران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترابری در تهران
کلمه : ترابری در تهران
اشتباه تایپی : jvhfvd nv jivhk
عکس ترابری در تهران : در گوگل

آیا معنی ترابری در تهران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )