انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

ترابری

/tarAbari/

مترادف ترابری: حمل ونقل

معنی ترابری به فارسی

[information transport] [علوم نظامی] بخشی از فعالیت های جنگ اطلاعات، شامل انتقال داده ها از نقاط جمع آوری به نقاط ذخیره سازی یا نقاط استفاده از اطلاعات
[transportation captain] [سینما و تلویزیون] فردی که مسئولیت وسایل حمل ونقل را در حین تولید فیلم بر عهده دارد
[حمل ونقل هوایی] ← هواگَرد حمل ونقل

ترابری در دانشنامه ویکی پدیا

ترابری
ترابری یا حمل و نقل به جابجایی یا انتقال انسان، حیوان یا کالا، از جایی به جای دیگر گفته می شود.
غیرانسانی: جابجایی با نیروی حیوانات
هوانوردی
ترابری کابلی
ترابری انتقالی
ترابری با نیروی انسانی
ترابری پیوندی
ترابری جاده ای موتوری
ترابری غیرجاده ای موتوری
جابجایی سریع شخصی (شبیه یک سرویس تاکسی خودکار)
ترابری لوله ای
ترابری ریلی (راه آهن)
ترابری دریایی
ترابری فضایی
ترابری در دیگر سیاره ها
ترابری های پیشنهادشده برای آینده
واژهٔ ترابری از پیشوند پارسی ترا- به معنی فراسو و آن سو، و واژهٔ بری از فعل بردن ساخته شده است. پیشوند ترا- از پیشوندهای کهن زبان پارسی است که در پارسی باستان نیز همین گونه کاربرد را داشته است و هم معنی و هم ریشه با Trans در انگلیسی است. ترابری از دید واژگانی به معنی بردن به آن سوی دیگر است.*
رشتهٔ ترابری دارای جنبه های گوناگونی است. در یک رده بندی کلی می توان آن را به سه بخش زیرساخت، وسایل نقلیه، و بهره برداری بخش نمود. زیرساخت شامل شبکه های ترابری (جاده ها، خطوط راه آهن، راه های هوایی، راه های آبی، خطوط لولهٔ حمل مواد، و غیره) مورد استفاده و همچنین گره ها یا پایانه ها (مانند فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، ایستگاه اتوبوس، و بندرها) است. وسایل نقلیه عموماً در شبکه ها حرکت می کنند، مانند خودروها، قطارها، و هواپیماها. بهره برداری، دربرگیرندهٔ فعالیتهایی است که کنترل سامانه را انجام می دهند (مانند چراغ های راهنمایی و شیب سنج ها، خط گردان های راه آهن، کنترل شدآمد هوایی، و جز اینها)، و همچنین سیاست هایی مانند چگونگی ادارهٔ امور مالی ترابری (مانند استفاده از عوارض جاده ای یا مالیات سوخت در ترابری بزرگراهی). در حالت کلی، طراحی شبکه در حوزهٔ مهندسی عمران و برنامه ریزی شهری، طراحی وسایل نقلیه در حوزهٔ مهندسی مکانیک و گرایش های تخصصی آن، مانند مهندسی دریا و مهندسی هوا-فضا، و بهره برداری ها نیز معمولاً ویژه گرانه (تخصصی) شده اند؛ هرچند که ممکن است متعلق به پژوهش بهره برداری یا مهندسی سامانه ها باشند.
شیوه ها، ترکیبی از شبکه ها، وسایل نقلیه و بهره برداری، شامل پیاده رفتن، سامانه خودرو/بزرگراه حمل و نقل زمینی، ترابری ریلی، و ترابری دریایی (کشتی ها، راه های آبی، و کنترل شدآمد هوایی هستند.
رسته ترابری از جمله رسته های لجیستیکی نیروی زمینی می باشد که کارکنان با این رسته می بایست توانایی رانندگی انواع تجهیزات و ماشین آلات سازمانی ارتش را داشته باشند. از جمله خودروهای سازمانی که عموماً در پارک موتوری گردان و گروهان ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان به خودروهای سبک، نیمه سنگین (بنز ۹۱۱، آتکو و …)، سنگین (ولوو fh، آکسور، انواع بنزهای قدیمی و …) و فوق سنگین (بنز ۳۸۵۰ و تیتان) اشاره کرد. کارکنان رسته ترابری در گروهان ارکان گردان ها و گروهان ترابری گردان های پشتیبانی نیروی زمینی سازماندهی می شوند.
ترابری ارزان قیمت یا شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت به شرکت های هواپیمایی گفته می شود که هزینه حمل و نقل کمتری دریافت کرده و امکانات رفاهی کمتری نیز ارائه می کنند.زادگاه این پدیده در ایالات متحده است. اولین شرکت هواپیمایی ارزان قیمت شرکت هواپیمایی ساوت وست ایرلاینز بود که پروازهای خود را از ۱۹۷۱ آغاز کرد.
ترابری جاده ای یا حمل و نقل جاده ای به آن دسته از حمل و نقل زمینی گفته می شود که از طریق راه آهن صورت نگیرد. و عمده جابه جایی ها با کامیونهای مناسب صورت میگیرد راه ها و بارگیرها از اجزای زیرساخت ترابری جاده ای هستند. محموله ها حمل شده در این روش بنابر نوع و شرایط نگهداریشان توسط حامل های یخچال دار و با بدون یخچال جابجا می شوند.
ترابری ریلی
ترابری هوایی
اهوازترابر
ترابری در استونی به طور عمده بر شبکه های جاده ای و راه آهن متکی است.
جاده های اصلی (۱٬۶۰۷ کیلومتر)
جاده های پایه ای (۲٬۴۰۶ کیلومتر)
جاده های ثانویه (۱۲٬۴۷۶ کیلومتر)
جاده های محلی (۱۸٬۴۵۵ کیلومتر)
جاده های ملی، هسته اصلی شبکه جاده ای استونی را تشکیل می دهند. طول کل آنها ۱۶٬۴۸۹ کیلومتر (یا ۲۸ درصد از کل جاده ها) است. They are divided into 4 classes according to importance:
سیستم ترابری ریلی در استونی متشکل از حدود ۱۲۰۰ کیلومتر خطوط راه آهن است که ۹۰۰ کیلومتر آن برای حمل و نقل عمومی است. راه آهن استونی با راه آهن کشورهای لتونی و روسیه متصل است.
فرودگاه تالین بزرگترین و مهم ترین فرودگاه در استونی است، در سال ۲۰۱۳ سیزده باند فرود در این کشور وجود داشته است:
۰ کیلومتر
ترابری ریلی
مجموع: ۲۴۰ کیلومتر (۱۵۰ مایل)
آسفالت: ۴۲ کیلومتر (۲۶ مایل)
خاکی: ۱۹۸ کیلومتر (۱۲۳ مایل)
به طور کلی ترابری در سرزمین پهناور ایران شامل انواع ترابری موجود در دنیا است؛ و این خود به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی ایران در جهان و شرایط اقلیمی خاص ایران می باشد. به عنوان مثال دسترسی ایران به آب های آزاد از جمله موقعیت های جغرافیایی مذکور است، همچنین وجود دشتهای وسیع و هموار از جمله شرایط اقلیمی ایران می باشد.
مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
انواع حمل و نقل موجود در دنیا به قرار زیر است:
حمل و نقل زمینی به دو دسته تقسیم می شود:
راه های شوسه به چند گروه تقسیم می شوند:
شبکهٔ حمل و نقل تبریز، شامل «فرودگاه بین المللی»، «راه آهن»، «قطار شهری»، «سامانهٔ اتوبوسرانی تندرو» و «مونوریل».
فرودگاه بین المللی تبریز در سال ۱۳۲۹ خورشیدی و در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی تأسیس شد. این فرودگاه اکنون به عنوان یکی از چهار فرودگاه آسمان باز ایران، در حال ارائهٔ خدمات به پروازهای داخلی، خارجی و عبوری است. پروازهای تبریز-استانبول، تبریز-دبی، تبریز-دمشق، تبریز-مدینه و تبریز-جده ، تبریز-نجف، تبریز-بغداد و پروازهای داخلی به صورت هفتگی و روزانه از این فرودگاه به شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز، بندرعباس، جزیره کیش، ماهشهر، رشت و عسلویه انجام می پذیرد.
شرکت های هواپیمایی «ایران ایر»، «ایران ایرتور»، «هواپیمایی کاسپین»، «کیش ایر»، «ارم ایر»، «هواپیمایی آسمان»، «ماهان ایر»، «هواپیمایی ساها»، «هواپیمایی تابان»، «هواپیمایی نفت»، «تورکیش ایرلاین» و «سعودی ایرلاین» به این فرودگاه پرواز دارند.
این فرودگاه دارای ترمینال پروازهای داخلی، بین المللی و حج و تسهیلات گمرک، قرنطینه، رستوران، سالن غذاخوری و سالن سی آی پی برای میهمانان مخصوص می باشد. پایانهٔ جدید این فرودگاه در آبان ۱۳۸۶ به بهره برداری رسیده است و در این مکان، یک ساختمان مخصوص سرویس پذیرایی هواپیمایی ملی و ساختمان هواشناسی و موتورخانه وجود دارد.
شهر تهران به عنوان یک کلان شهر و نیز به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران، از یک سو دارای تراکم و تمرکز جمعیت، ثروت و امکانات است و از سوی دیگر بنا بر دلایل گوناگون قادر به تأمین نیازها و فراهم نمودن امکانات شهری آن گونه که در شهرهای کشورهای مدرن و تعدادی از کلان شهرهای کشورهای درحال توسعه دیده می شود، نیست.
فرودگاه بین المللی مهرآباد که نخستین فرودگاه بین المللی تهران است.
فرودگاه بین المللی امام خمینی نیز با وسعتی بیش از ۱۵ کیلومتر مربع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده است و ظرفیتی حدود ۷٫۵ میلیون مسافر در سال دارد.
متروی تهران به مجموعهٔ قطارهای شهری تهران و همچنین سازمان قطار شهری تهران و حومه گفته می شود. اگرچه طرح های اولیه متروی تهران در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ریخته شد، اما بهره برداری از متروی تهران (بخش هایی از خطوط ۱، ۲ و ۵) طی سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ آغاز شد و قسمتی از وظیفه جابجایی مسافران درون شهری و برون شهری (تهران- کرج) را به عهده گرفت. نخستین مسیر فعال، مسیر شماره ۵ مترو بود که بین تهران و کرج مسافر جابه جا می کرد.
تا تابستان ۱۳۸۶ (ژوئیه ۲۰۰۷ م.) قطارهای مترو در سه خط اصلی در حال تردد بوده اند و دو خط دیگر نیز در حال احداث است. یکی از خطوط فعال بین شهری (میان کرج و تهران) و بقیه درون شهری هستند. تا پایان سال ۱۳۸۵ مسافت خطوط متروی بهره برداری شده برابر ۹۰ کیلومتر بوده است.
از اواخر سال ۱۳۸۵، با افزایش مسافران و تعداد قطارها، جهت بهره برداری از مترو بخشی از بدنهٔ اصلی سازمان قطار شهری تهران و حومه جدا شده و با عنوان شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه به کار خود ادامه می دهد.
ترابری در توکیو شبکه ترابری در توکیو شامل راه آهن های دولتی و خصوصی، شبکهٔ بزرگراه ها، فرودگاه های بین المللی و داخلی، شبکهٔ اتوبوسرانی، ارائه خدمات به موتورسیکلت ها، دوچرخه سواران و عابران پیاده می شود. سیستم حمل و نقل عمومی در توکیو یکی از گسترده ترین سیستم های حمل و نقل در جهان است.
فرودگاه ارتشی یوکوتا در منطقهٔ فوسا (متعلق به ارتش آمریکا)
فرودگاه ارتشی آتسوگی یا NAF آتسوگی در منطقهٔ آتسوگی در استان کاناگاوا (متعلق به ارتش آمریکا)
فرودگاه بین المللی توکیو که بیشتر با نام فرودگاه هانه دا مشهور است در منطقهٔ اوتا و فرودگاه بین المللی ناریتا در استان چیبا دو فرودگاه اصلی توکیو هستند. پس از توسعه باندهای فرودگاه ناریتا، باند و ترمینال جدید فرودگاه هانه دا در اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی به اتمام رسیده است. انتظار می رود که با توسعهٔ این دو فرودگاه پذیرش ۲۰٬۰۰۰ مسافر اضافه بر قبل امکانپذیر گردد.
در غرب توکیو فرودگاه چوفو در منطقهٔ چوفو واقع شده است و پروازهای آن بطرف جزایر ایزو که از نظر اداری بخشی از توکیو محسوب می شوند، انجام می شود. فرودگاه هلی کوپتر در منطقهٔ کوتو در خدمت پروازهای دولت است و این هلی کوپترها اخبار و ایمنی ترافیک را تحت نظر دارند. سه فرودگاه در ایزواوشیما، هاچیجوجیما و میاکجیما به مسافران خدمات هوائی ارائه می دهند. فرودگاه ایباراکی در ۸۵ کیلومتری شمال توکیو واقع شده و به عنوان یک فرودگاه کم هزینه در مرکز فعالیت می کند.
اصلی ترین راه حمل و نقل در توکیو از طریق قطار است. شبکهٔ راه آهن توکیو گسترده ترین شبکهٔ راه آهن در جهان است و اکنون نیز در حال گسترش است. در حال حاضر این شبکه دارای ۸۸۲ ایستگاه قطار در داخل توکیو است. از این تعداد ۲۸۲ ایستگاه به متروی توکیو تعلق دارد. بطور تقریبی ۲۰ میلیون نفر در روز از قطار برای رفت و آمد در توکیو استفاده می کنند و این در حالی است که در کل کشور آلمان که دارای بالاترین تعداد مسافر قطار در اروپاست شبکهٔ راه آهن تنها ده میلیون مسافر در روز دارد.
در سال های اخیر ترابری در چین شاهد رشد و گسترش زیادی بوده است. اگرچه سامانه ترابری چین یک شبکه بزرگ از گره های ترابری است، این گره ها تمایل دارند به سوی مراکز پیشرفته اقتصادی در بخش های ساحلی و شهرهای کنار رودهای بزرگ متمرکز شوند. وضعیت فیزیکی و مفهوم زیرساخت های ترابری در نقاط مختلف جغرافیایی چین متفاوت است. اگرچه در مناطق دورافتاده و روستایی وسایل ترابری بسیار ساده هستند اما در شانگهای شاهد هستیم یک قطار مگلو شهر شانگهای را به فرودگاه بین المللی شانگهای پودنگ وصل می کند.
بیشتر سامانه های کنونی ترابری چین پس از جمهوری خلق چین از سال ۱۹۴۹ بدین سو ساخته شده اند. ترابری ریلی که مهترین نوع ترابری برای مسیرهای طولانی محسوب می شود رشد سریعی داشته است و با طول ۱۲۰٬۹۷۰ کیلومتر خط راه آهن، این کشور دومین شبکه ریلی در جهان را دارد.
چین در میانه توسعه گسترده زیرساخت ترابری خود است. تا پیش از این اقتصاد چین می توانست بدون توسعه ترابری رشد کند اما از این پس دیگر بدون توسعه ترابری رشد اقتصاد امکان پذیر نیست؛ برای رشد اقتصادی و جابجایی افراد و کالا این کشور به سامانه ترابری کارآمد نیاز دارد.
بندرها در چین از راه آبی بیشتر استفاده می کنند و فرودگاه ها در سراسر کشور در حال بهبود هستند.
برنامه ریزی ترابری به بررسی تقاضا برای شدآمد (ترافیک) و میزان رشد شدآمد می پردازد تا با استفاده از آن در مورد راهبرد امکانات ترابری موجود یا امکانات جدید مانند شبکه راهها، خطوط راه آهن، فرودگاه ها و ... تصمیم گیری شود. هدف نهایی از برنامه ریزی ترابری دستیابی به سطح سرویس بالاتر، بهبود ایمنی، صرفه جویی در مصرف انرژی، رشد اقتصادی، افرایش دسترسی می باشد.
شناسایی وضعیت موجود
تعریف مسئله
جستجو برای راه حلهای ممکن
تحلیل عملکردی گزینه ها
انتخاب گزینه برتر
طراحی دقیق و اجرا
معمولاً برنامه ریزی می تواند در دو افق کوتاه مدت و بلند مدت انجام پذیرد. برنامه ریزی کوتاه مدت (یک تا پنج ساله) بیشتر برای مدیریت بهتر امکانات موجود مانند زمان بندی چراغ های راهنمایی، راه های موجود و غیره بکار می رود و برنامه بلندمدت (۲۰ تا ۲۵ ساله) برای امکانات جدید مانند شاهراه ها و بزرگراه های جدید، خطوط اتوبوس رانی و شبکه ترابری عمومی و غیره بکار می رود.
عناصر بنیادی مهندسی ترابری عبارت اند از:
مفاهیم برنامه ریزی حمل شامل موارد زیر می باشد.
تبادل الکترونیکی اطلاعات برای امور اداری، تجاری و ترابری یا ادیفکت (به انگلیسی: EDIFACT، مخفف Electronic Data Interchange For Administration, Commerce and Transport) یک استاندارد تبادل الکترونیکی داده است که زیر نظر سازمان ملل ایجاد شده و هدف از آن ارائهٔ استانداردهایی است برای:
مجموعهٔ قوانین دستوری برای ساختار داده
فرایند تعاملی تبادل داده
پیام های استاندارد که تبادل بین کشورها و صنایع مختلف را ممکن سازند.
مهندسی ترابری کاربرد فناوری و اصول علمی در برنامه ریزی، طراحی عملکردی، بهره برداری و مدیریت تسهیلات برای گونه های مختلف ترابری برای فراهم کردن حرکت امن، کارآمد، سریع، آسوده، اقتصادی و سازگار با محیط زیست برای انسان و کالا (ترابری) است. این رشته، زیرشاخه ای از مهندسی عمران است. اهمیت مهندسی ترابری در حرفهٔ مهندسی عمران را می توان با تعداد بخش های انجمن مهندسان عمران آمریکا که مستقیماً با ترابری سر و کار دارند، مشاهده کرد. از ۱۸ بخش این انجمن، ۶ بخش آن (شامل هوافضا؛ ترابری هوایی؛ جاده ها؛ خطوط لوله؛ راه های آبی، بنادر، سواحل و اقیانوس ها؛ ترابری شهری) مربوط به ترابری هستند.
برنامه ریزی، طراحی، ساخت و بهره برداری از بزرگراه ها، جاده ها و سایر تسهیلات مربوط به وسایل نقلیه و قلمروهای دوچرخه سواری و پیاده روی را انجام می دهند.
نیازهای ترابری عمومی را تخمین می زنند و منابع مالی مورد نیاز را تأمین می کنند.
مکان های دارای حجم بالای ترافیک و تصادف را تحلیل می کنند تا ایمنی و ظرفیت را افزایش دهند.
از اصول مهندسی عمران برای بهبود سیستم ترابری بهره می برند.
جنبه های طراحی مهندسی ترابری مربوط به عناصر برنامه ریزی شهری هستند و شامل تصمیم گیری برای پیش بینی فنی و عوامل سیاسی است. پیش بینی فنی سفر مسافر معمولاً شامل مدل برنامه ریزی ترابری شهری است که نیازمند تخمین میزان تولید سفر، مقصد سفر، انتخاب روش سفر و تعیین مسیر است. در پیش بینی های پیچیده تر می توان سایر جنبه های تصمیم گیری مسافر از جمله مالکیت خودروی شخصی، زنجیره سفر و انتخاب مکان شخصی یا تجاری (پیش بینی کاربری زمین) را نیز در نظر گرفت. تمرکز مهندسی ترابری بر سفرهای انسانی است؛ زیرا غالباً این سفرها اوج تقاضا در سیستم ترابری را ایجاد می کنند.
مهندسی ترابری اساساً شامل برنامه ریزی، طراحی، ساخت، نگهداری و بهره برداری تسهیلات ترابری است. این تسهیلات برای استفاده از ترابری هوایی، جاده ای، ریلی، خط لوله، آبی و حتی فضایی است. جنبه های طراحی مهندسی ترابری شامل محاسبهٔ مقادیر تسهیلات ترابری (مانند تعداد خطوط و ظرفیت تسهیلات)، تعیین مواد و ضخامت روسازی و هندسهٔ مسیر است.
پیش از برنامه ریزی باید فهرست منطقه بر پایه اطلاعات موجود تهیه شود یا داده های موجود در صورت مناسب بودن به کار روند. این فهرست بر اساس اطلاعات موجود در زمینه جمعیت، کاربری زمین، فعالیت اقتصادی، تسهیلات و خدمات ترابری، الگوهای سفر و میزان آن ها، قوانین و آیین نامه ها، منابع مالی محلی و ارزش ها و انتظارات جامعه تهیه می شود.
رشته راه و ترابری یکی از گرایش های رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. دانشجویان این رشته در زمان تحصیل مطالب مختلفی از انواع طرح های هندسی مسیرهای زمینی شامل ریل و جاده و همچنین انواع روسازی های صلب و غیر صلب و هم چنین مدل های مختلفی از انواع حمل و نقل های هوایی و زمینی و دریایی را با آموزش در کنار پژوهش فراا می گیرند
مهندسی راه و ترابری گرایشی است که در آن اصول و استانداردهای نوین در ساخت راه های جدید و بهسازی راه های قدیمی مورد توجه و پژوهش قرار می گیرد.
هدف این دوره، آموزش افرادی است که در نهایت دارای توانایی های لازم جهت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های تخصصی در زمینه مهندسی راه و ترابری گردند و ضمناً توان تحقیقاتی کافی جهت حل مسائلی که در این زمینه ها با آن روبرو می شوند را دارا باشند. این پروژه های تخصصی می تواند شامل راه، راه آهن، فرودگاه، حمل و نقل و ترابری باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترابری در جدول کلمات

ترابری
حمل و نقل
ترابری ریلی
راه اهن

معنی ترابری به انگلیسی

shipping (اسم)
ناوگان ، حمل ، کشتیرانی ، ترابری
transport (اسم)
حامل ، وسیله نقلیه ، حمل و نقل ، بارکش ، ترابری
traffic (اسم)
کالا ، کسب ، مخابره ، رفت و آمد ، ترابری ، ترافیک ، عبور و مرور ، وسائط نقلیه ، امد و شد ، شد و آمد
transportation (اسم)
تبعید ، انتقال ، حمل و نقل ، بارکشی ، ترابری ، نقل ، سرویس باربری

معنی کلمه ترابری به عربی

ترابری
نقل

ترابری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سینا ٠٢:٣٦ - ١٣٩٥/١٠/١١
ترابری انتقال انسان و کالاست از جایی به جای دیگر. این واژه از پیشوند پارسی ترا- به معنی فراسو و آنسو، و واژهٔ بری از فعل بردن ساخته شده است. پیشوند ترا- از پیشوندهای کهن زبان پارسی است که در پارسی باستان نیز همین گونه کاربرد را داشته است. ترابری از دید واژگانی به معنی بردن به آنسوی دیگر است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سامانه ترابری استراتژیک در جدول   • انواع حمل و نقل   • ترابری سیم کارت   • معنی سامانه ترابری استراتژیک   • حمل و نقل چیست   • ترابری ایرانسل   • حمل و نقل جاده ای   • تاریخچه حمل و نقل   • معنی ترابری   • مفهوم ترابری   • تعریف ترابری   • معرفی ترابری   • ترابری چیست   • ترابری یعنی چی   • ترابری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترابری
کلمه : ترابری
اشتباه تایپی : jvhfvd
آوا : tarAbari
نقش : اسم
عکس ترابری : در گوگل


آیا معنی ترابری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )