انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 997 100 1

تراکم جمعیت

تراکم جمعیت در دانشنامه ویکی پدیا

تراکم جمعیت
تراکم جمعیت راهی است برای سنجش جمعیت در واحد مساحت یا واحد حجم که تاکنون بارها در مورد موجودات زنده به ویژه آدمی به کار بسته شده است.
فهرست شهرهای ایران بر پایه جمعیت
استان های ایران بر پایه جمعیت
کلان شهرهای بزرگ دنیا
فهرست شهرهای جهان بر پایه جمعیت
در کشور ایران تراکم حسابی جمعیت در سرشماری های متعدد رو به افزایش است و علت آن است که مساحت کشور ثابت است ولی جمعیت رو به فزونی است. میزان تراکم زیستی یا فیزیولوژیک جمعیت نیز همواره بالاتر از تراکم حسابی جمعیت خواهد بود، زیرا مساحت اراضی زیر کشت کشور که مخرج کسر است، همواره کمتر از مساحت کل منطقه است.
تراکم ناخالص مسکونی در شهرهای ایران از طیف وسیعی برخوردار است، به طوری که کم تراکمترین شهرهای ایران در میان شهرهای با جمعیت بالای بیست و پنج هزار نفر، خرمشهر (با تراکم ناخالص ۸/۵ نفر در هکتار) و اقلید (۶/۶ نفر در هکتار) می باشند. در مقابل پرتراکمترین شهرهای ایران در میان شهرهای با جمعیت بالای بیست و پنج هزار نفر، بندر ترکمن (۵۰۹ نفر در هکتار)، زرقان (۸۵۵/۹ نفر در هکتار)، و گوهردشت (۱۱۱۳ نفر در هکتار) می باشند. (مرکز آمار ایران، ۱۳۷۲) گرچه میان و به متوسط تراکم ناخالص مسکونی در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر ایران (۴۵/۴ نفر در هکتار) نزدیک است. تراکم ناخالص مسکونی در ۸۷ درصد شهرهای ایران کمتر از ۱۰۰ نفر می باشد که از این میان تراکم ۵۰ درصد شهرها کمتر از ۵۰ نفر در هکتار و ۳۷ درصد شهرها بین ۵۰ الی ۱۰۰ نفر در هکتار است. همچنین می توان گفت که تراکم در شهرهای بزرگ بیشتر از تراکم در شهرهای کوچک و عمدتاً بین ۵۰ الی ۱۰۰ نفر در هکتار است. به عنوان مثال، تراکم ناخالص مسکونی در مراکز استان ها به ویژه کلان شهرهای کشور، در همین سطح قرار دارد.
تراکم ناخالص مسکونی در شهر تهران ۷۴ نفر در هکتار، تبریز ۸۷/۷ نفر در هکتار، مشهد ۵۹/۱ نفر در هکتار، شیراز ۶۹/۸ نفر در هکتار و در اصفهان نیز ۴۵/۲ نفر در هکتار می باشد.
عکس تراکم جمعیت
فهرست کشورها بر پایه تراکم جمعیت مقاله ای است که به معرفی کشورها از دیدگاه تراکم جمعیت می پردازد. در این فهرست، تراکم جمعیت در کشورها و سرزمین های مستقل برپایه تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع در استاندارد ایزو ۳۱۶۶–۱ رده بندی شده اند.
ویکی پدیای انگلیسی
</ref>
این مقاله یک فهرست کامل از مناطق آمریکا می باشد که جمعت را به فهرست کرده است. ایالات متحده نسبت به کشورهای هم رده خود رشد کمی از جمعیت داشته است.
نمای کلی ایالات متحده آمریکا
ایالات متحده آمریکا
جغرافیای انسانی ایالات متحده آمریکا
ایالت آمریکا
ایالت های ایالات متحده آمریکا
تراکم جمعیت
فهرست پایتخت ها


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تراکم جمعیت در دانشنامه آزاد پارسی

تَراکُمِ جمعیّت (population density)
تعداد افراد ساکن در منطقه ای معیّن. با تقسیم جمعیت منطقه بر مساحت آن، تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع محاسبه می شود. تراکم جمعیت سنجۀ مفیدی برای بررسی توزیع جمعیت به دست می دهد. تراکم جمعیت در مناطق گوناگون جهان، بسیار متفاوت است. تراکم جمعیت زیاد در مناطقی که از منابع کافی برخوردار نیستند به پُرجمعیتی تعبیر می شود.

ارتباط محتوایی با تراکم جمعیت

تراکم جمعیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تراکم جمعیتنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

amin > nanometer
آرزو > ciudad
پریسا > خیش ارات
هادی > thick skinned
اسماعیل بخشی > vertebrate
Mohammad Mahdi > rolled
Ss > Sit
gf > office

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تراکم جمعیت   • مفهوم تراکم جمعیت   • تعریف تراکم جمعیت   • معرفی تراکم جمعیت   • تراکم جمعیت چیست   • تراکم جمعیت یعنی چی   • تراکم جمعیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تراکم جمعیت
کلمه : تراکم جمعیت
اشتباه تایپی : jvh;l [ludj
عکس تراکم جمعیت : در گوگل


آیا معنی تراکم جمعیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )