انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1025 100 1

تربت امام حسین علیه السلام

تربت امام حسین علیه السلام در دانشنامه اسلامی

تربت امام حسین علیه السلام
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
خاک. خاک قبر امام حسین علیه السلام تربت به معنای مقبره هم آمده است. در فارسی هم «رفتن سر خاک » به معنای زیارت قبر است. خداوند، به پاس فداکاری عظیم امام حسین علیه السلام و شهادتش در راه احیای دین، آثار ویژه و احکام خاصی در تربت مقدس سیدالشهدا و خاک کربلا قرار داده است.
تربت خونین کربلا که دربرگیرنده آن پیکر پاک است، الهام بخش فداکاری و عظمت و یادآور جان باختن در راه ارزش های الهی است. از این رو، هم سجده بر آن تربت مستحب است، هم ذکر گفتن با تسبیح تربت، فضیلت بسیار دارد هم شفادهنده بیماری است، هم شایسته است که هنگام دفن میت، اندکی تربت همراه او گذاشته شود یا با حنوط مخلوط شود، هم دفن شدن در کربلا ثواب دارد و ایمنی از عذاب می آورد و هم نجس ساختن آن حرام است و اگر در بیت الخلا بیفتد باید از آنجا پرهیز کرد یا از آنجا درآورد و احکام و آثار دیگر که در فقه مطرح است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله مقداری تربت کربلا به «ام سلمه » داد و فرمود: هرگاه دیدی این خاک، تبدیل به خون شد، بدان که حسین علیه السلام کشته شده است. گرچه خوردن خاک حرام است اما خوردن اندکی از خاک قبر سیدالشهدا به نیت شفاگرفتن (استشفاء) جایز بلکه مؤکد است و آداب و حدودی دارد.
امام رضا علیه السلام فرمود: «کل طین حرام کالمیتة و الدم و ما اهل لغیر الله به، ما خلاطین قبر الحسین علیه السلام فانه شفاء من کل داء» هر خاکی حرام است مثل مردار، خون و ذبح شده بی نام خدا، مگر خاک قبر حسین علیه السلام که درمان هر درد است.
امام صادق علیه السلام فرمود: «فی طین قبر الحسین شفاء من کل داء و هو الدواء الاکبر». در خاک قبر حسین علیه السلام شفای هر درد است و آن دوای بزرگتر است. روایت است که از فضیلت های ویژه حسین بن علی علیه السلام این است: «الشفاء فی تربته والاجابة تحت قبته والائمة من ذریته ».
امام صادق علیه السلام دستمال زردی داشت که در آن تربت حضرت سیدالشهدا بود. وقت نماز که می شد همان تربت را در موضع سجودش می ریخت و بر آن سجده می کرد. و نیزآن حضرت فرمود: «السجود علی تربة الحسین یخرق الحجب السبع ». سجده بر تربت حسینی، حجاب های هفتگانه را کنار می زند همچنین روایت شده است که امام صادق علیه السلام جز بر تربت سیدالشهدا سجده نمی کرد، به عنوان فروتنی و تواضع در برابر خداوند: «کان الصادق لایسجد الا علی تربة الحسین تذللا لله و استکانة الیه ».

ارتباط محتوایی با تربت امام حسین علیه السلام

به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تربت امام حسین علیه السلام   • مفهوم تربت امام حسین علیه السلام   • تعریف تربت امام حسین علیه السلام   • معرفی تربت امام حسین علیه السلام   • تربت امام حسین علیه السلام چیست   • تربت امام حسین علیه السلام یعنی چی   • تربت امام حسین علیه السلام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تربت امام حسین علیه السلام
کلمه : تربت امام حسین علیه السلام
اشتباه تایپی : jvfj hlhl psdk ugdi hgsghl
عکس تربت امام حسین علیه السلام : در گوگل


آیا معنی تربت امام حسین علیه السلام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )