انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 998 100 1

تربت امام حسین

تربت امام حسین در دانشنامه اسلامی

تربت امام حسین
تربت، اصطلاحی در فرهنگ شیعی که صرفاً به خاکی که از اطراف قبر امام حسین علیه السلام برداشته می شود، اطلاق می گردد.
تربت در لغت به معنای «خاک» است و در فرهنگ شیعی صرفاً به خاکی که از اطراف قبر امام حسین علیه السلام برداشته می شود، اطلاق می گردد.
برخی احتمال داده اند که به خاکی که از اطراف هر قبر مقدّسی، همچون قبر امامان و پیامبران و شهیدان و صالحان، برداشته می شود، تربت می گویند، ولی معنای شایع یا منحصر آن خاک قبر امام حسین علیه السلام است و مراد از کلمه «الطین» یا «طین القبر» هم در روایات ائمه علیهم السلام به احتمال بسیار همین معناست.

معنای مجازی تربت
تربت گاه مجازاً به معنای «گور»، به ویژه مزار صالحان، به کار می رود.
ابوریحان بیرونی از مزار امام حسین علیه السلام با تعبیر «تربت مسعوده» یاد کرده است.

احترام و تقدس تربت
تربت همواره نزد شیعیان محترم و مقدس و «شعار» آنان بوده است.
در حدیث و فقه شیعی آثار و آداب و احکام ویژه ای دارد.

← اشاره حضرت عیسی به تربت
...
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
خاک. خاک قبر امام حسین علیه السلام تربت به معنای مقبره هم آمده است. در فارسی هم «رفتن سر خاک » به معنای زیارت قبر است. خداوند، به پاس فداکاری عظیم امام حسین علیه السلام و شهادتش در راه احیای دین، آثار ویژه و احکام خاصی در تربت مقدس سیدالشهدا و خاک کربلا قرار داده است.
تربت خونین کربلا که دربرگیرنده آن پیکر پاک است، الهام بخش فداکاری و عظمت و یادآور جان باختن در راه ارزش های الهی است. از این رو، هم سجده بر آن تربت مستحب است، هم ذکر گفتن با تسبیح تربت، فضیلت بسیار دارد هم شفادهنده بیماری است، هم شایسته است که هنگام دفن میت، اندکی تربت همراه او گذاشته شود یا با حنوط مخلوط شود، هم دفن شدن در کربلا ثواب دارد و ایمنی از عذاب می آورد و هم نجس ساختن آن حرام است و اگر در بیت الخلا بیفتد باید از آنجا پرهیز کرد یا از آنجا درآورد و احکام و آثار دیگر که در فقه مطرح است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله مقداری تربت کربلا به «ام سلمه » داد و فرمود: هرگاه دیدی این خاک، تبدیل به خون شد، بدان که حسین علیه السلام کشته شده است. گرچه خوردن خاک حرام است اما خوردن اندکی از خاک قبر سیدالشهدا به نیت شفاگرفتن (استشفاء) جایز بلکه مؤکد است و آداب و حدودی دارد.
امام رضا علیه السلام فرمود: «کل طین حرام کالمیتة و الدم و ما اهل لغیر الله به، ما خلاطین قبر الحسین علیه السلام فانه شفاء من کل داء» هر خاکی حرام است مثل مردار، خون و ذبح شده بی نام خدا، مگر خاک قبر حسین علیه السلام که درمان هر درد است.
امام صادق علیه السلام فرمود: «فی طین قبر الحسین شفاء من کل داء و هو الدواء الاکبر». در خاک قبر حسین علیه السلام شفای هر درد است و آن دوای بزرگتر است. روایت است که از فضیلت های ویژه حسین بن علی علیه السلام این است: «الشفاء فی تربته والاجابة تحت قبته والائمة من ذریته ».
امام صادق علیه السلام دستمال زردی داشت که در آن تربت حضرت سیدالشهدا بود. وقت نماز که می شد همان تربت را در موضع سجودش می ریخت و بر آن سجده می کرد. و نیزآن حضرت فرمود: «السجود علی تربة الحسین یخرق الحجب السبع ». سجده بر تربت حسینی، حجاب های هفتگانه را کنار می زند همچنین روایت شده است که امام صادق علیه السلام جز بر تربت سیدالشهدا سجده نمی کرد، به عنوان فروتنی و تواضع در برابر خداوند: «کان الصادق لایسجد الا علی تربة الحسین تذللا لله و استکانة الیه ».
یکی از علمای اهل تسنن که از فارغ التحصیلان دانشگاه الازهر مصر است به نام «شیخ محمد مرعی انطاکی» از اهالی سوریه بر اثر تحقیقات دامنه دار به مذهب تشیع گرائید و در کتابی به نام «لماذا اخترت مذهب التّشیّع» علل گرایش خود را با ذکر ملاک متقن بیان نموده است. ما در این جا به یکی از مناظرات او با دانشمندان اهل سنت پیرامون سجده بر مهری که از تربت حسینی (علیه السّلام) است می پردازیم.
چند نفر از دانشمندان اهل تسنن که بعضی از آنها از دوستان سابق محمد مرعی در دانشگاه الازهر بودند به دیدن او آمدند و گفتگویی به شرح زیر با او انجام شد.علماء سنی: شیعیان بر تربت حسینی سجده می کنند و لذا مشرک هستند زیرا سجده بر غیرخدا حرام است.محمد مرعی: سجده بر تربت، شرک نیست، زیرا شیعیان بر تربت برای خدا سجده می کنند نه برای خود مهر، به عبارت روشن تر حقیقت سجده، نهایت خضوع در برابر خداوند است، نه در برابر مهر.یکی از علماء سنی: اگر مطلب چنین است که می گویی، چرا شیعیان اصرار دارند که بر تربت حسینی سجده نمایند؟ چرا بر سایر چیزها سجده نمی کنند؟محمد مرعی: این که ما بر خاک سجده می کنیم، بر اساس حدیثی است که مورد اتفاق همه فرقه های اسلامی است که پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: «جعلت لی الارض مسجدا و طهورا؛ زمین برای من سجده گاه و پاکیزه قرار داده شده است». بنابراین به اتفاق همه مسلمین، سجده بر خاک جایز است. از این رو ما بر خاک سجده می کنیم.
اتفاق مسلمانان بر سجده بر خاک
عالم سنی: چگونه مسلمانان بر این امر اتفاق نظر دارند؟محمد مرعی: هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) از مکه به مدینه هجرت کرد، در همان آغاز، به ساختن مسجد دستور داد. آیا این مسجد فرش داشت؟عالم سنی: نه، فرش نداشت.محمد مرعی: پس پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) و مسلمانان بر چه چیزی سجده می کردند؟عالم سنی: بر زمینی که از خاک، فرش شده بود، سجده می کردند.محمد مرعی: بعد از رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مسلمانان در عصر خلافت ابوبکر و عمر و عثمان بر چه سجده می کردند؟ آیا مسجد فرش داشت؟عالم سنی: نه فرش نداشت. آنها نیز بر خاک زمین مسجد سجده می کردند.محمد مرعی: بنابراین اعتراف کردی، پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) در همه نمازهای خود بر زمین خاکی سجده کرد و هم چنین مسلمانان در عصر او و در عصر بعد از او تا مدت ها بر روی خاک سجده می کردند. بنابراین باید گفت قطعاً سجده بر خاک صحیح است.
تهیه مهر از خاک پاک
عالم سنی: آری، ولی اشکال من این است که شیعیان، تنها بر خاک سجده می کنند. آن هم خاکی که از زمینی گرفته و به صورت مهر درآورده و آن را در جیب خود می نهند و با خود حمل می کنند و در زمین دیگر می نهند و بر آن سجده می نمایند.محمد مرعی: اولاً، به عقیده شیعه، بر هر چیزی که زمین گفته شود جایز است، خواهد سنگ باشد و خواه خاک.ثانیاً، نظر به این که شرط است محل سجده پاک باشد، پس سجده بر زمین نجس یا خاک آلوده به نجاست جایز نیست، از این رو ما شیعیان، قطعه ای از گل خشکیده (به نام مهر) را که از خاک پاک تهیه شده، با خود حمل می کنیم؛ تا در نماز بر خاکی که مطمئناً پاک و تمیز است سجده کرده باشیم. و الّا مهر، موضوعیتی ندارد.عالم سنی: اگر منظور شیعه، سجده بر خاک پاک خالص است، چرا مقداری از خاک را حمل نمی کنند، بلکه «مهر» را حمل می کنند!!محمد مرعی: نظر به این که حمل خاک موجب خاک آلودگی لباس می شود و حمل آن مشکل است، از این رو شیعیان همان خاک را با آب می آمیزند و گل می کنند و سپس همان گل را در قالب زیبایی خشک می کنند تا حمل آن آسان و از خاک آلودگی لباس جلوگیری شود.
سجده بر غیر خاک
...

ارتباط محتوایی با تربت امام حسین

تربت امام حسین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تربت امام حسیننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تربت امام حسین   • مفهوم تربت امام حسین   • تعریف تربت امام حسین   • معرفی تربت امام حسین   • تربت امام حسین چیست   • تربت امام حسین یعنی چی   • تربت امام حسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تربت امام حسین
کلمه : تربت امام حسین
اشتباه تایپی : jvfj hlhl psdk
عکس تربت امام حسین : در گوگل


آیا معنی تربت امام حسین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )