انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1099 100 1

تردید

/tardid/

مترادف تردید: ارتیاب، احتمال، تردد، حیرت، دودلی، ریب، شبهه، شک، ظن، وسواس، دودل بودن، مردد بودن

برابر پارسی: دودلی، دودل بودن، گمان

معنی تردید در لغت نامه دهخدا

تردید. [ ت َ ] (ع مص ) بسی واگردانیدن. (تاج المصادربیهقی ) (زوزنی ). بسیار گردانیدن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) بازگردانیدن و بازآوردن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). و رجوع به ردّ و مردّ و مردود و ردیدی شود. || تردید قول ؛ تکرار آن. (از اقرب الموارد) (از المنجد). || نزد اصولیان و منطقیان ، همان سبر و تقسیم است یعنی ایراد اوصاف مقیس علیه وابطال بعض آن اوصاف تا باقی اوصاف در علیت بودن متعین شود چنانکه گویند: علت حدوث خانه یا فراهم آمدن [اجزاء آنست با یکدیگر ] و یا امکان ، اما امکان نمیتواند علت حدوث باشد بدلیل خلف زیرا صفات واجب الوجود،بذاتها ممکن است و در واجب الوجود حادث نیست ، پس چون امکان ، علت حدوث نیست متعین است که فراهم آمدن [ اجزاء ] علت حدوث خانه است. و نیز گویند، علت حرمت خمریا صفت مست کنندگی آنست یا آب انگور بودن آن یا هر دو و چون عنوان غیرماء و غیرمسکر بودن چنان نیست که علیت اِسکار را باطل سازد، پس مسکر بودن در علیت متعین میشود. || (اصطلاح بدیع) عبارت است از این که لفظی را مکرر نمایند و معانی متعدده از آن قصد کنند چنانکه در این ابیات شیخ صفی الدین الحلی (ره ):
له السلام من اﷲ السلام و فی
دارالسلام تراه شافع الامم.
جز غم بجهان هیچ نداریم ولیکن
گر هیچ نداریم غم هیچ نداریم.
زین دست که دیدار تو دل می برد از دست
ترسم نبرم عاقبت از دست تو جان را.
(از هنجار گفتار ص 257).
|| دودله نمودن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || زبون و فاسد گردانیدن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). || عدم موافقت و تعرض و مخالفت. (ناظم الاطباء). || (اِمص ) شک و دودلی : و بی تردید بباید دانست که اگر کسی امام اعظم را خلافی اندیشد، خلل آن به اطراف و نواحی مملکت او بازگردد. (کلیله و دمنه ).
- امثال :
تردید بین نفی و اثبات شق ثالث ندارد ؛ چون گویی یا این باشد یا غیر این ، سیُمی در میان نتواند بود. (امثال و حکم دهخدا ج 1 ص 544).

معنی تردید به فارسی

تردید
ردکردن، بازگردانیدن، مرددبودن، دودله بودن
۱- ( مصدر ) دو دل کردن دو دله ساختن . ۲- باز پس دادن رد کردن .۳-( اسم ) دو دلی . جمع : تردیدات .
بسی وا گردانیدن . بسیار گردانیدن . باز گردانیدن و باز آوردن . یا تردید قول تکرار آن .
( مصدر ) دو دل بودن دو دله بودن .
( مصدر ) تردید داشتن .
موافقت نکردن و دودله شدن .
بدون تردید بی گفتگو
بدون تردید ٠ بی گفتگو ٠ بی گمان ٠ به عزم جزم جازما ٠ منجزا ٠
( صفت ) بدون شک .
[autonomy versus shame and doubt] [روان شناسی] مرحلۀ دوم تحول در نظریۀ اریکسون که در آن کودکان تاحدی به خود اطمینان می یابند، اما اگر والدین بیش از اندازه عیب جو یا حمایت گر باشند، در توانایی شان برای تسلط بر خویش و جهان پیرامون دچار تردید می شوند
مشتبه قابل گرفت

معنی تردید در فرهنگ معین

تردید
(تَ) [ ع . ] (مص م .) دو دل کردن .

معنی تردید در فرهنگ فارسی عمید

تردید
۱. مردد بودن، دودله بودن.
۲. [قدیمی] رد کردن، بازگردانیدن.

تردید در دانشنامه اسلامی

تردید ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • تردید، حالت نفسانی ناشی از تردید بین دو یا چند طرف، بدون رجحان داشتن هیچ یک از طرفین• تردید (علوم قرآنی)، تکرار لفظ و ایجاد ارتباط معنایی متفاوت، از اسلوب های بدیعی قرآن
...
تردید به تکرار لفظ و ایجاد ارتباط معنایی متفاوت اطلاق می شود و از اسلوب های بدیعی قرآن می باشد.
«تردید» یکی از اسلوب های بدیعی قرآن، و به این معناست که گوینده، لفظی را مکرر بیاورد و به اعتبار اختلاف جایگاه نحوی آن در کلام ، ارتباط معنایی متعدد از آن قصد کند؛
مثال
۱. (... حتی نؤتی مثل ما اوتی رسل الله الله اعلم حیث یجعل رسالته...) ؛ "تا اینکه نظیر آنچه به فرستادگان خدا داده شده است به ما(نیز) داده شود خدا بهتر می داند رسالتش را کجا قرار دهد". «الله» اول مضاف الیه و «الله» دوم مبتدا است.۲. (... ولکن اکثر الناس لا یعلمون یعلمون ظاهرا من الحیاة...) ؛ "ولی بیشتر مردم نمی دانند، از زندگی دنیا ظاهری را می شناسند".

تردید در دانشنامه ویکی پدیا

تردید
تردید به معنی شک و دودلی ست.
تردید (فیلم ۱۳۸۷)، فیلمی به کارگردانی واروژ کریم مسیحی
شک همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
تردید (فیلم ۲۰۰۸)، فیلمی به کارگردانی جان پاتریک شنلی
تردید (زبان شناسی) یا اکراه، به معنی استفاده از واژه ها یا عباراتی برای نشان دادن عدم تمایل به نقض اصول گرایس
تردید (اسپانیایی: Entre dos aguas) نام یک آلبوم گردآوری شده اثرِ گیتاریست مشهور اسپانیولی «پاکو د لوسیا» است که در سال ۱۹۷۵ میلادی منتشر شد.
عنوان این آلبوم یعنی «Entre dos aguas» اصطلاحی در زبان اسپانیولی است و هنگامی به کار می رود که فردی در تصمیم گیری خود، دچار تردید و دودلی است.
تردید به معنی شک و دودلی ست.
تردید (فیلم ۱۳۸۷)، فیلمی به کارگردانی واروژ کریم مسیحی
تردید (فیلم ۲۰۰۸)، فیلمی به کارگردانی جان پاتریک شنلی
تردید (زبان شناسی) یا اکراه، به معنی استفاده از واژه ها یا عباراتی برای نشان دادن عدم تمایل به نقض اصول گرایس
شک همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره بدارد:
تردید عنوان فیلمی سینمایی به کارگردانی واروژ کریم مسیحی محصول سال ۱۳۸۷ ایران است. این فیلم جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر را به دست آورد. تردید دومین ساخته کریم مسیحی پس از گذشت ۱۸ سال از ساخت نخستین فیلم او پرده آخر است.
فیلمنامه تردید بر پایه نمایشنامه هملت اثر ویلیام شکسپیر نوشته شده است و روایتگر داستان پسری به نام سیاوش است که پس از مرگ پدرش، عموی او اختیار ثروت خانوادگی را به دست می گیرد. سیاوش عاشق دخترعمه اش مهتاب است. پس از گذشت مدت کوتاهی از مرگ پدر، او از ازدواج قریب الوقوع عمو با مادرش باخبر می شود. سیاوش طی ماجراهایی می فهمد که پدرش کشته شده است.
تولید فیلم تردید در مهر ۱۳۸۶ پس از گذشت سه هفته از آغاز فیلم برداری به دلیل بیماری (خونریزی معده) کارگردان متوقف شد. سرانجام پس از تغییر برخی از عوامل تولید مانند تهیه کننده و فیلم بردار و جایگزینی حامد کمیلی و آتش گرگانی به جای محمدرضا فروتن و بیتا فرهی، فیلم برداری آن از میانه مرداد ماه ۱۳۸۷ از سر گرفته شد. سکانس هایی که با حضور بازیگران پیشین تهیه شده بود، کنار گذاشته شدند. فیلم برداری تردید پس از چهار ماه در آبان ۱۳۸۷ به پایان رسید.
فهرست نامزدی ها و جایزه های جشنواره فیلم فجر:
تردید (به انگلیسی: Doubt) نام فیلم درامی است که در سال ۲۰۰۸ به کارگردانی جان پاتریک شنلی ساخته شد. این فیلم موفق شد در ۴ رشتهٔ بهترین فیلم نامه اقتباسی، بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازیِ مریل استریپ، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازیِ فیلیپ سیمور هافمن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای نقش آفرینی های امی آدامز و ویولا دیویس نامزد جایزه اسکار شود. داستان، نمایش شک و بیان آن است.
۳۰ اکتبر ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-10-۳۰)
در سال ۱۹۶۴ پدر فلین(هافمن) موعظه ایی در مورد شک بیان می دارد که خواهر بوویر(استریپ) در مورد برداشت از آن نظر دیگر راهبه ها را جویا می شود. خواهر جیمز(آدامز) رابطه نزدیک پدر را با تنها دانش آموزان سیاه پوست می بیند به شک می افتد و این رابطه را به خواهر بوویر گزارش می دهد. پس از پیگیری خواهر بوویر، پدر فلین از او میخواهد که کاری به این مسئله نداشته باشد ولی او دست بردار نیست... . این شک و تردید نهایتأ به رفتن پدر از کلیسا تبدیل می شود. در آخر فیلم ایمان خواهر بوویر شک درونی او را هویدا می کند و با اشک می گوید: مشکوکم، به کاری که کردم بسار شک دارم.
تردید یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۷۵ به کارگردانی مسعود فروتن، نویسندگی و تهیه کنندگی محمدرضا خالقی می باشد که از شبکه پخش شد.
حمیدرضا پگاه
راهی رضائی
طناز فتحی
کبری اسکندری
محسن قاضی مرادی
ملیحه موسوی
مهرنوش طبیبی
مهوش وقاری
هما نعمت ناصر
تردید در درخشش (به انگلیسی: Glory Daze) فیلمی محصول سال ۱۹۹۵ و به کارگردانی ریچ ویلکس است. در این فیلم بازیگرانی همچون بن افلک، سام راکول، مگان وارد، فرنچ استوارت، متیو مک کانهی، کریستین باور وان استراتن، مری وارناف، جان ریس-دیویس، آلیسا میلانو، اسپالدینگ گری ایفای نقش کرده اند.
۱ اکتبر ۱۹۹۵ (۱۹۹۵-10-۰۱) (Hamptons International Film Festival)
۲۷ ژوئیه ۱۹۹۶ (۱۹۹۶-19-۲۷) (theatrical)
مجموعه دایره تردید مجموعه ای تلویزیونی به کارگردانی امیر قویدل و به نویسندگی فرهاد توحیدی و خشایار الوند محصول سال ۱۳۸۳ است. این مجموعه در سال ۱۳۸۵ از شبکه شبکه جهانی جام جم روی آنتن رفت.
فرامرز صدیقی برنده (تندیس بهترین بازیگر مرد درام)
فرهاد توحیدی کاندید (تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی)
خشایار الوند کاندید (تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی)
سعید حاجی میری کاندید (تندیس بهترین مجموعه تلویزیونی)
هر قسمت از سریال دایره تردید یک ماجرای پلیسی روایت می شود. داستان های سریال دایره تردید عموماً به ماجراهای جنایی مربوط می شوند و در هر قسمت یک اتفاق رخ می دهد که آن ماجرا توسط کارآگاه پلیس و دستیارانش کشف رمز شده و متهمین دستگیر می شوند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تردید در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:شک

ارتباط محتوایی با تردید

تردید در جدول کلمات

معنی تردید به انگلیسی

wavering (اسم)
تردید
hesitance (اسم)
دو دلی ، تردید ، درنگ
indecision (اسم)
دو دلی ، تامل ، تردید ، بی تصمیمی ، بی عزمی
doubt (اسم)
دو دلی ، گمان ، نا معلومی ، شک ، تردید ، شبهه
hesitancy (اسم)
دو دلی ، تردید ، درنگ
uncertainty (اسم)
نا معلومی ، شک ، تردید ، چیز نامعلوم ، بلاتلکیفی
vibration (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، لرزش ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، تموج
query (اسم)
تردید ، جستار ، پرس و جو ، پرسش ، استفسار ، سوال
suspicion (اسم)
ظن ، بدگمانی ، سوء ظن ، تردید ، تو هم
skepticism (اسم)
شک ، تردید ، شک گرایی ، فلسفه شکاکی وبدبینی ، انتقاد مضر و از روی بدبینی
dubiety (اسم)
شک ، تردید
shilly-shally (اسم)
تردید
irresolution (اسم)
تردید ، بی عزمی
qualm (اسم)
بیم ، تردید ، عدم اطمینان ، حالت تهوع ، ناخوشی همه جاگیر
scruple (اسم)
ذره ، بیم ، تردید ، اندک ، محظور اخلاقی ، واحد سنجش چیز جزئی ، نهی اخلاقی ، وسواس باک
vibratility (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، قابلیت ارتعاش
vibrational (صفت)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش

معنی کلمه تردید به عربی

تردید
تردد , شک , علق
تردد
ترنح , شک , عصا
اتهم , سوال
مريب

تردید را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حسنا ٠٥:٤٢ - ١٣٩٥/٠٩/٠٤
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
شک ŝak (پهلوی) (سنسکریت: شَنک ŝank)
ویکپ vikap (سنسکریت: ویکَلپَ vikalpa)
ویچاریت viĉãrit (سنسکریت: ویچاریتَ viĉãrita)
دانیوه dãnive (کردی: دانه وه)
|

نازنین زهرا ٠٥:٣٩ - ١٣٩٦/٠٢/٢٩
تر+دید=هنگامی شما چشماتون تر(خیس) است نمیتونید از چیزی میبینید هوگمان(مطمئن) باشید از همین رو تردید برابر با شک میباشد.
واژه تردید ایرانی است و از تردید عربی جداست.
|

شتسنین ١٩:٣٩ - ١٣٩٧/٠٩/١١
شک کردن پرسمان از خود بابت چگونگی یا انجام دادن کاری
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تردید   • تردید در تصمیم گیری   • تردید فیلم   • فیلم تردید آپارات   • دانلود فیلم سینمایی تردید   • فیلم تردید آنلاین   • تردید سیاوش   • اهنگ تردید   • مفهوم تردید   • تعریف تردید   • معرفی تردید   • تردید چیست   • تردید یعنی چی   • تردید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تردید
کلمه : تردید
اشتباه تایپی : jvndn
آوا : tardid
نقش : اسم
عکس تردید : در گوگل


آیا معنی تردید مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )