انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1054 100 1

ترمودینامیک

/termodinAmik/

معنی ترمودینامیک به فارسی

ترمودینامیک
[thermodynamics] [فیزیک] شاخه ای از علم فیزیک که به بررسی رابطۀ گرما و صورت های دیگر انرژی می پردازد
[atmospheric thermodynamics] [علوم جَوّ] بررسی ترمودینامیکی جوّ

معنی ترمودینامیک در فرهنگ معین

ترمودینامیک
(تِ مُ) [ انگ . ] (اِ.) شاخه ای از (علم ) فیزیک که به بررسی رابطة گرما و صورت های دیگر انرژی می پردازد. (فره ).

معنی ترمودینامیک در فرهنگ فارسی عمید

ترمودینامیک
شاخه ای از علم فیزیک که دربارۀ قانون بقای انرژی و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی حرارتی و بالعکس بحث می کند.

ترمودینامیک در دانشنامه ویکی پدیا

ترمودینامیک
ترمودینامیک (به فرانسوی: Thermodynamique، ترمودینامیک) (به انگلیسی: Thermodynamics، ترموداینامیکس) یا دماپویایی شاخه ای از علوم طبیعی است که به بحث راجع به گرما و نسبت آن با انرژی و کار می پردازد. ترمودینامیک متغیرهای ماکروسکوپیک (همانند دما، انرژی داخلی، آنتروپی و فشار) را برای توصیف حالت مواد تعریف و چگونگی ارتباط آن ها و قوانین حاکم بر آن ها را بیان می نماید. ترمودینامیک رفتار میانگینی از تعداد زیادی از ذرات میکروسکوپیک را بیان می کند. قوانین حاکم بر ترمودینامیک را از طریق مکانیک آماری نیز می توان بدست آورد.
سیستم: کمیتی از ماده با ناحیه ای از/در فضا است که برای بررسی انتخاب می شود.
محیط (اطراف): جرم یا ناحیه خارج از سیستم را محیط می گویند.
مرز: سطح حقیقی یا مجازی که سیستم را از اطرافش جدا می کند مرز گویند. (مرز سیستم ضخامت صفر دارد - نه جرمی دارد و نه حجمی)
سیستم بسته (جرم کنترل):از جرم ثابتی تشکیل شده است و هیچ جرمی نمی تواند از مرز آن عبور کند. اما انرژی به شکل گرما یا کار می تواند از مرز سیستم عبور کند.
سیستم منزوی: سیستمی بسته ای است که انرژی هم از مرزها عبور نمی کند.
سیستم باز (حجم کنترل):جرم و انرژی از مرز حجم کنترل عبور می کند و اغلب شامل دستگاهی است که با جریان جرم سرو کار دارد. به مرز حجم کنترل سطح کنترل گفته می شود.
ترمودینامیک موضوع بخش گسترده ای از علم و مهندسی است - همانند: موتور، گذار فاز، واکنش های شیمیایی، پدیده های انتقال و حتی سیاه چاله ها-. محاسبات ترمودینامیکی برای زمینه های فیزیک، شیمی، مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، مهندسی مکانیک، زیست شناسی یاخته، مهندسی پزشکی، دانش مواد و حتی اقتصاد لازم است.
عمده بحث های تجربی ترمودینامیک در چهار قانون بنیادی آن بیان گردیده اند: قانون صفرم، اول، دوم و سوم ترمودینامیک. قانون اول وجود خاصیتی از سیستم ترمودینامیکی به نام انرژی داخلی را بیان می کند. این انرژی از انرژی جنبشی که ناشی از حرکت کلی سیستم و نیز از انرژی پتانسیل که سیستم نسبت به محیط پیرامونش دارد، متمایز است. قانون اول همچنین دو شیوهٔ انتقال انرژی یک سیستم بسته را بیان می کند: انجام کار یا انتقال حرارت. قانون دوم به دو خاصیت سیستم، دما و آنتروپی، مربوط است. آنتروپی محدودیت ها - ناشی از برگشت ناپذیری سیستم - بر میزان کار ترمودینامیکی قابل تحویل به یک سیستم بیرونی طی یک فرایند ترمودینامیکی را بیان می کند. دما، خاصیتی که با قانون صفرم ترمودینامیک تا حدودی تبیین می گردد، نشان دهندهٔ جهت انتقال انرژی حرارتی (گرما) بین دو سیستم در نزدیکی یکدیگر است. این خاصیت همچنین به صورت کیفی با واژه های داغ یا سرد بیان می گردد.
از دیدگاه تاریخی ترمودینامیک با آرزوی افزایش بازده موتورهای بخار گسترش یافت. به ویژه به سبب تلاش های فیزیکدان فرانسوی، نیکولا لئونارد سدی کارنو که اعتقاد داشت افزایش بازده موتورهای بخار می تواند رمز پیروزی فرانسه در نبردها ناپلئون باشد. فیزیکدان انگلیسی، لرد کلوین، نخستین کسی بود که در سال ۱۸۵۴ تعریفی کوتاه برای ترمودینامیک ارائه داد:
عکس ترمودینامیک
ترمودینامیک آماری یکی از شاخه های ترمودینامیک و یکی از کاربردهای دانش آمار در مکانیک و فیزیک به شمار می آید. با استفاده از ترمودینامیک آماری می توانیم کمیت های گوناگون ترمودینامیکی همچون کار، حرارت، و آنتروپی را در سطح و مقیاس مولکولی شرح و تفسیر نماییم.
غلامعباس پارسافر - ترمودینامیک آماری : مبانی و کاربردها - مرکز نشر دانشگاه صنعتی اصفهان - ۱۳۷۶
ایده های اوّلیّه مربوط به نظریّهٔ جنبشی گازها به اواسط سدهٔ هجدهم میلادی و به انتشار رساله «هیدرودینامیکا» در سال ۱۷۳۸ م توسط ریاضی دان و فیزیک دان سویسی برنویی باز می گردد. او در آنجا مطرح نمود که گازها از تعداد خیلی زیادی ذرّات بسیار ریز تشکیل شده اند که به هر سو در حال حرکت و رفت و آمدند. همچنین مطرح شد که ضربهٔ (impact) برخورد این ذرّات بر یک سطح است که به صورت فشار ظاهر می شود، و نیز حرارت حاصله، ناشی از انرژی سینتیک آن ذرّات است. جالب توجّه است که همان تفسیرها و برداشت ها هنوز هم مورد قبول و استفادهٔ دانشمندان است.
مکانیک آماری توسط فیزیکدان اتریشی، لودویگ بولتسمن در 1870 م آغاز شد. ترکیب ترمودینامیک آماری برای اولین بار توسط گیبس در 1902 م مورد استفاده قرار گرفت.
ترمودینامیک تعادلی(به انگلیسی: Equilibrium thermodynamics) شاخه ای از علم ترمودینامیک است که به بررسی پدیده های ترمودینامیکی در سیستم هایی که در آن تعادل ترمودینامیکی برقرار است می پردازد.
Adkins, C.J. (1983). Equilibrium Thermodynamics, 3rd Ed. Cambridge: Cambridge University Press.
Cengel, Y. & Boles, M. (2002). Thermodynamics – an Engineering Approach, 4th Ed. (textbook). New York: McGraw Hill.
Kondepudi, D. & Prigogine, I. (2004). Modern Thermodynamics – From Heat Engines to Dissipative Structures (textbook). New York: John Wiley & Sons.
Perrot, P. (1998). A to Z of Thermodynamics (dictionary). New York: Oxford University Press.
ترمودینامیک سیالات(به انگلیسی: Thermal fluids یا Thermofluids) شاخه ای از علم ترمودینامیک و دینامیک سیالات است که در مورد خواص ترمودینامیکی سیال در حال حرکت بررسی می شود.این علم در زبان انگلیسی با دو لغت ترمو به معنی گرما و فلوید به معنی سیال شناخته می شود.مباحثی چون انتقال حرارت،احتراق ،دینامیک سیالات و ترمودینامیک در مطالعات مربوط به این علم کاربرد دارد.
ترمودینامیک سیاهچاله شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه قوانین ترمودینامیک در افق رویداد سیاهچاله می پردازد. به همان اندازه که مطالعه مکانیک آماری مربوط به تابش سیاهچاله منجر به ظهور تئوری مکانیک کوانتومی شد،تلاش برای فهمیدن مکانیک آماری سیاهچاله تأثیر شدیدی روی درک گرانش کوانتومی داشت که در نهایت منجر به فرمول بندی اصل تمام نگاری(holographic principle)شد..
Bardeen, J. M. (1973). "The four laws of black hole mechanics". Communications in Mathematical Physics. 31 (2): 161&ndash, 170. Bibcode:1973CMaPh..31..161B. doi:10.1007/BF01645742. Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)
Bekenstein, Jacob D. (1973). "Black holes and entropy". Physical Review D. 7 (8): 2333&ndash, 2346. Bibcode:1973PhRvD...7.2333B. doi:10.1103/PhysRevD.7.2333. Unknown parameter |month= ignored (help)
Hawking, Stephen W. (1974). "Black hole explosions?". Nature. 248 (5443): 30&ndash, 31. Bibcode:1974Natur.248...30H. doi:10.1038/248030a0.
Hawking, Stephen W. (1975). "Particle creation by black holes". Communications in Mathematical Physics. 43 (3): 199&ndash, 220. Bibcode:1975CMaPh..43..199H. doi:10.1007/BF02345020.
Hawking, S. W. (1973). The Large Scale Structure of Space–Time. New York: Cambridge University Press. ISBN 0-521-09906-4. Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)
Hawking, Stephen W. (1994). "The Nature of Space and Time". ArΧiv e-print. arXiv:hep-th/9409195v1. Bibcode:1994hep.th....9195H.
't Hooft, Gerardus (1985). "On the quantum structure of a black hole" (PDF). Nuclear Phys. B. 256: 727–745. Bibcode:1985NuPhB.256..727T. doi:10.1016/0550-3213(85)90418-3.
چهار قانون مکانیک سیاهچاله ها خواص فیزیکی هستند که ما باور داریم سیاه چاله از آن پیروی میکند.این قوانین همانند قوانین ترمودینامیک سیاهچاله،توسط براندون کارتر،استیون هاوکینگ و جیمز باردین کشف شد.
شتاب گرانشی برای یک سیاه چاله غیرچرخان(ایستا)،در همه نقاط افق رویداد آن برابر است.
تغییرات جرم تابعیتی از تغییرات مساحت افق رویداد سیاهچاله، تکانه زاویه ای و بار الکتریکی توسط رابطه زیر داده می شود:
ترمودینامیک شیمیایی(به انگلیسی: Chemical thermodynamics) شاخه ای از علم ترمودینامیک است که به بررسی روابط متقابل پارامترهای ترمودینامیکی(کار، گرما) در هنگام انجام یک واکنش شیمیایی در خلال قوانین ترمودینامیکی پردازد.
ترمودینامیک شیمیایی فقط شامل اندازه گیری های متعدد آزمایشگاهی از ویژگی های ترمودینامیکی نیست بلکه شامل متدهای ریاضیاتی برای مطالعه پرسشهای شیمیایی و بررسی خودبه خودی بودن واکنش نیز می شود.
ترمودینامیک غیرتعادلی(به انگلیسی: Non-equilibrium thermodynamics) شاخه ای از علم ترمودینامیک است که به بررسی پدیده های که در آن تعادل ترمودینامیکی برقرار نیست می پردازد.عمده پدیده های طبیعی دارای تعادل ترمودینامیکی نیستند.
کاربرد ترمودینامیک برای مطالعهٔ جامدات (خصوصاً جامدات کریستالی) را ترمودینامیک مواد یا ترمودینامیک جامدات می نامند که یک ابزار کمی قدرتمند برای بررسی خواص مهم مواد است.
شیمی فیزیک
به عنوان مثال با کمک ترمودینامیک بدون الزام به دانستن جزئیات اتمی کریستال ها می توان ساختار آنها را کنترل کرد. در این حالت نیازی به هیچگونه پیش بینی مدل خاصی برای اتم ها نیست و با استفاده از سه قانون ترمودینامیک و بکارگیری روش های ریاضیاتی می توان اکثر خواص ماکروسکوپیک را محاسبه کرد.
البته کاربرد ترمودینامیک کلاسیک برای مقاصد ترمودینامیک مواد ناکافی است. زیرا به دلیل عمومیت و سادگی ترمودینامیک کلاسیک، هیچ اطلاعاتی در مورد جزئیات روابط بین اتم ها و نابجایی ها در کریستال نمی توان بدست آورد. برای بدست آوردن چنین اطلاعاتی باید از مکانیک آماری (ترمودینامیک آماری) استفاده کرد.
Richard A. Swalin- Thermodynamics of Solids- John Wiley and sons- ۱۹۷۲ David R. Gaskell - Introduction to thermodynamics of Materials
ترمودینامیک کلاسیک شاخه ای از ترمودینامیک است که معمولاً سیستم ها را از روی خواص ماکروسکوپی آنها مورد بررسی قرار می دهد.
مبانی ترمودینامیک - زونتاگ، بورگناک، ون وایلن
جزوه ترمودینامیک کلاسیک دانشگاه شریف http://mech.sharif.edu/
ceec/people/Faculty/Hannani/thermoI.htm
۲۲٫۴ لیتر گاز تک اتمی را در دمای ۲۷۳٫۱۵ کلوین و فشار یک اتمسفر(شرایطSTP) در نظر بگیرید. این گاز یک مول اتم گازی شکل داشته و دارای ‎۶٫۰۲۲×۱۰۲۳ اتم است. برای مشخص کردن حالت این گاز از دیدگاه میکروسکوپی، باید مقادیر ۳ متغیر مختصاتی فضایی و ۳ متغیر سرعتی متناظر را مشخص کنیم. بنابراین ما با ‎۳۶٫۱۳۲×۱۰۲۳ مقدار متغیر سروکار خواهیم داشت.
حتی با یک کامپیوتر نیز انجام چنین محاسباتی وقت گیر است. بنابراین این دیدگاه در ترمودینامیک کلاسیک کاربد چندانی نداشته و بجای آن از ترمودینامیک آماری که بر پایهٔ مکانیک آماری استوار است، استفاده می شود.
برخی از کتابها این دیدگاه را جزو ترمودینامیک آماری به حساب می آورند.
تاریخچه ترمودینامیک رشته ای اساسی در تاریخ فیزیک و تاریخ شیمی، و در حالت کلی رشته ای اساسی از تاریخ علم می باشد. با در هم تنیدگی شدید علم ترمودینامیک در بیشتر علوم و تکنولوژی تاریخ آن نیز به تبع با توسعه مکانیک کلاسیک، مکانیک کوانتوم، مغناطیس، و سینتیک شیمیایی و با اندکی فاصله با تاریخ هواشناسی، تئوری اطلاعات و بیولوژی (فیزیولوژی) و به توسعه فن آوری هایی همچون موتور بخار، موتورهای احتراق داخلی، کرایژونیک و تولید الکتریسیته گره خورده است. توسعه ترمودینامیک، تئوری اتمی را به پیش برده و با آن به جلو رفته است.
انرژی جهان دارای مقدار ثابتی است.
آنتروپی جهان تمایل به بیشینه شدن دارد.
سیر تاریخی علم ترمودینامیک به صورت زیر می باشد (همه تاریخ ها میلادی می باشند):
۱۷۹۸- کنت رامفورد (بنجامین تامسون) مطالعه تبدیل کار به گرما را طی آزمایش مته و تخته آغاز کرد.
۱۷۹۹- سرهامفری دیوی تبدیل کار به حرارت را با آزمایش سابیدن یخ مطالعه کرد.
تله بخار ترمودینامیک(به انگلیسی: Thermodynamic steam traps) بخار پس از انتقال گرمای نهان تبخیر خود در تجهیزات به کندانس (چگالیده) تبدیل می شود. حال ممکن است زمانی فرا برسد که بخشی از بخار زنده قبل از تبدیل به کندانس از تجهیز مورد نظر خارج شود. وظیفه تله بخار جلوگیری از خروج بخار زنده است؛ بنابراین تله بخار آخرین نقطه حضور بخار زنده است. مبنای عملکرد تله بخار ترموستاتیکی اختلاف دمای بخار و کندانس است. این خصوصیت می تواند کمک مناسبی جهت تخلیه کندانس باشد. تله بخارهای فانوسه ای، ویفری، بی متالیک از این دسته تله ها هستند.نبو
عملکرد تله بخارهای ترمودینامیکی بسیار ساده است. در قسمت فوقانی تله دیسکی مدور وجود دارد که براساس مکش حاصل از سرعت بخار عمل می کند. به دلیل وجود همین دیسک به این نوع تله، تله بخار دیسکی نیز اطلاق می شود.
STEAM TRAPS & SPECIALTIES DESIGNER’S GUIDE By:NICHOLSON
حداکثر آنتروپی ترمودینامیک (به انگلیسی: Maximum entropy thermodynamics) در فیزیک به ترکیب ترمودینامیک تعادلی و مکانیک آماری در استنتاج گویند. استنتاج به وسیله این تکنیک ریشه در نظریه اطلاعات شانون، احتمالات بیزی و اصل حداکثر آنتروپی دارد. کاربرد این نظریه در پیش بینی هایی است که از اطلاعات ناکامل و ناکافی استفاده می کند.
قانون اول ترمودینامیک که به عنوان قانون بقای کار و انرژی نیز شناخته می شود، می گوید که حالت تعادل ماکروسکوپی یک سیستم با کمیتی به نام انرژی درونی (U) بیان می شود. انرژی درونی دارای خاصیتی است که برای یک سیستم منزوی (ایزوله) داریم:
ترمودینامیک
قانون صفرم ترمودینامیک
قانون دوم ترمودینامیک
قانون سوم ترمودینامیک
نیکولا سعدی کارنو
بنویت پال امیل کلاپیرون
کلوین
رودلف کلاوزیوس
اگر به سیستم اجازهٔ برهم کنش با محیط داده شود، سیستم از حالت ماکروسکوپی اولیهٔ خود به حالت ماکروسکوپی دیگری منتقل می شود که تغییر انرژی درونی را برای این تحول (فرایند) می توان به شکل زیر نشان داد:
که در این فرمول W، کار ماکروسکوپی انجام شده توسط سیستم در برابر نیروی خارجی و Q مقدار گرمای جذب شده توسط سیستم در طی این فرایند است. بهتر است به صورتQ=U+Wبرای محاسبات استفاده شود و برای علامت گذاری،گرمای ورودی به سیستم و کار خروجی از سیستم را مثبت و در غیر اینصورت منفی لحاظ کنیم.
چون در شیمی و فیزیک سیستم مورد توجه است، گرما و کاری که به سیستم داده می شود مورد نظر ماست و انرژی درونی را Q+W در نظر می گیریم. (سیستم را بسته، در حالت سکون و در غیاب میدان ها در نظر می گیریم)
قانون دوم ترمودینامیک بیان می کند که در یک پروسهٔ طبیعی ترمودینامیکی جمع انتروپی تک افتادهٔ(ایزوله) سیستم های شرکت کننده در آن پروسه، همواره با گذشت زمان افزایش می یابد، (تنها اگر در شرایط ایده آل حالت دایمی، یا تحت فرایند برگشت پذیری قرار داشته باشد، ثابت می ماند). به بیان دیگر هیچ پروسهٔ ترمودینامیکی وجود ندارد که با گذشت زمان با افزایش انتروپی همراه نباشد. این افزایش آنتروپی برابر است با افزایش اتلاف انرژی، (و سازگار با فرایند برگشت ناپذیر و اصل نابرابری گذشته و آینده).
ترمودینامیک
نیکولا سعدی کارنو
بنویت پال امیل کلاپیرون
ماشین گرمایی (موتور گرمایی)
چرخهٔ کارنو
چرخهٔ اتو
انتروپی
قانون صفرم ترمودینامیک
قانون اول ترمودینامیک
قانون سوم ترمودینامیک
از دیدگاه تاریخی، قانون دوم یافته هایی تجربی بود که به عنوان یک اصل بدیهی نظریهٔ ترمودینامیکی پذیرفته شده بود. ترمودینامیک آماری، کلاسیک یا کوانتومی آن، منشأ میکروسکوپی این قانون را توضیح می دهد.
قانون دوم ترمودینامیک از راه های بسیاری بیان گردیده است. امتیاز نخستین فرمول بندی آن به دانشمند فرانسوی سعدی کارنو در سال ۱۸۲۴ می رسد، او نشان داد که: حد بالایی برای بازده (بهره وری) تبدیل حرارت به کار در یک موتور گرمایی وجود دارد.
قانون اول ترمودینامیک تنها بیانی از تئوری کار و انرژی یا قانون بقای انرژی است. یک آونگ ایده آل برای همیشه به نوسان ادامه می دهد. فیلمی از یک آونگ که به جلو و عقب نوسان می کند اگر برعکس نشان داده شود، نوسان آن از حالت عادی تشخیص داده نخواهد شد. اما برداری (نشانگری) برای زمان وجود دارد. دامنهٔ نوسان در یک آونگ عادی به تدریج کوچکتر می شود. اگر توپی از ارتفاع خاصی رها شود، در هر بار برخورد توپ با زمین، کمتر از بار پیشین بالا خواهد آمد. فیلمی از این توپ در دنیای واقعی، هنگام پخش برعکس، متفاوت دیده خواهدشد.
قانون سوم ترمودینامیک می گوید هنگامی که انرژی یک سیستم به حداقل مقدار خود میل می کند، انتروپی سیستم به مقدار قابل چشم پوشی می رسد. یا بطور نمادین: هنگامی که U ⟶ U 0 {\displaystyle U\longrightarrow {U_{0}}} ، S ⟶ 0 {\displaystyle S\longrightarrow {0}}
ترمودینامیک
قانون صفرم ترمودینامیک
قانون اول ترمودینامیک
قانون دوم ترمودینامیک
با استفاده از رابطهٔ بین انرژی درونی و دما، رابطهٔ بالا را می توان به صورت زیر نیز نوشت:
اما در هنگام کاربرد این قانون باید توجه داشت که در این دما ( T ⟶ 0 {\displaystyle T\longrightarrow {0}} ) سیستم در حال تعادل است یا نه. زیرا با پایین آمدن دما، سرعت رسیدن به تعادل خیلی زیاد می شود.
قانون صفرم ترمودینامیک(به انگلیسی: Zeroth law of thermodynamics) بیان می کند که اگر دو سیستم با سیستم سومی در حال تعادل گرمایی باشند، با یکدیگر در حال تعادلند.
ترمودینامیک
قانون اول ترمودینامیک
قانون دوم ترمودینامیک
قانون سوم ترمودینامیک
نیکولا سعدی کارنو
بنویت پال امیل کلاپیرون
کلوین
رودلف کلاوزیوس
قانون صفرم ترمودینامیک در زبان یونانی Thermos به معنای “گرما و حرارت” و Dynamic به معنای “تغییرات” می باشد و لغت Thermodynamic بیانگر شاخه ای از علم فیزیک می باشد که به بررسی رفتار خواص کلی سیستم ها مانند فشار، دما، انرژی داخلی، حجم، آنتروپی و … می پردازد. از جمله مسایل مورد علاقه این علم می توان به بررسی قوانین حاکم بر تبدیل انرژی گرمایی به کار اشاره کرد. قوانین اصلی حاکم بر این علم بسیار جالب بوده و مصادیق بسیاری در سایر علوم تجربی و نظری نیز دارند. قانون صفرم ترمودینامیک می گوید کار انجام شده در یک سیستم بسته صفر است.
در ابتدا دو قانون نخست و دوم ترمودینامیک وضع شد و بعدها پی برده شد که باید به این قوانین قانون دیگری نیز افزوده شود و چون این قانون به نوعی پایه ای از دو قانون پیشین بود نام آن را قانون صفرم گذاشته اند.
Wikipedia contributors، "Zeroth law of thermodynamics،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Zeroth_law_of_thermodynamics&oldid=195658597
قوانین ترمودینامیک به چهار قانونی فیزیکی گفته می شود که از واحدهای اصلی فیزیک، (مانند فشار، انرژی و آنتروپی) برای توصیف سیستم های ترمودینامیکی در یک تعادل گرمائی استفاده می کند. قوانین عنوان شده به توضیح این موضوع می پردازند که هریک از این واحدهای اصلی در شرایط گوناگون چگونه رفتار می کنند و بعضی از پدیده ها مانند حرکت دایمی را منع می نماید. این قوانین عبارت اند از:
قانون صفرم ترمودینامیک بیان می کند که اگر دو سیستم با سیستم سومی در حال تعادل گرمایی باشند، با یکدیگر در حال تعادلند.
انرژی درونی یک سیستم منزوی ثابت و پایدار است. قانون اول ترمودینامیک که به عنوان قانون بقای کار و انرژی نیز شناخته می شود، می گوید: تغییر انرژی درونی یک سیستم برابر است با اختلاف گرمای داده شده به سیستم و کار انجام شده توسط محیط بر روی سیستم با علامت مثبت:
ساخت یک موتور سیکلی که تأثیری جز انتقال مداوم گرما از دمای سرد به دمای گرم نداشته باشد، غیرممکن است. بیان کلوین-پلانک: غیرممکن است وسیله ای بسازیم که در یک سیکل عمل کند و در عین حال فقط بایک مخزن تبادل حرارت داشته باشد یعنی غیرممکن است یک موتور حرارتی بدون از دست دادن گرمادر Qc به کار خود ادامه دهد. بیان کلازیوس: امکان ندارد که یک یخچال طی یک چرخه، تمام انرژی را که از منبع سرد دریافت می کند به منبع گرم انتقال دهد؛ بلکه مقداری از این انرژی طی این فرایند هدر می رود. بعبارتی دیگر قانون دوم ترمودینامیک مسیر انجام یک فرایند است. TdS =Q
معادلات ترمودینامیک(به انگلیسی: Thermodynamic equations) ترمودینامیک در چهارچوب ریاضییات معادلات ترمودینامیکی بیان گشته است که وابسته به مقادیر متغیرهای ترمودینامیکی و خواص فیزکی اندازه گیری شده در آزمایشگاه است، می باشد.
ترمودینامیک بر پایه قوانینی بنا گشته که به آن قوانین ترمودینامیک گویند.
ویکی پدیا انگلیسی

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترمودینامیک در دانشنامه آزاد پارسی

تِرْمودینامیک (thermodynamics)
شاخه ای از فیزیک، برای بررسی تبدیل گرما به انواع دیگر انرژی و تبدیل انواع انرژی به گرما. این شاخه مبنای مطالعات مرتبط با عملکرد کارآمد ماشین هایی مثل ماشین بخار و ماشین احتراق داخلیاست. قانون های سه گانۀ ترمودینامیک عبارت اند از ۱. انرژی را نه می توان پدیدآورد و نه می توان نابود کرد؛ انرژی مکانیکی و گرما متقابلاً به یکدیگر قابل تبدیل اند؛ ۲. برای ماشینی که خودکنش است و دخالتی از بیرون در آن به عمل نمی آید، انتقال گرما از جسمی به جسمی دیگر که دمای بیشتری دارد امکان پذیر نیست؛ و ۳. کاهش دمای سیستم به دمای صفر مطلق(صفر کلوین مطابق با ۲۷۳.۱۵- درجۀ سلسیوس) با تعداد شمارش پذیری از عملیات به هیچ شیوه ای، هر چقدر هم آرمانی باشد، امکان پذیر نیست. این قانون ها به شکل ریاضی بیان می شوند و کاربردهای گسترده ای در فیزیک و شیمی دارند.

ارتباط محتوایی با ترمودینامیک

ترمودینامیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

بهرام س ١٦:٠١ - ١٣٩٧/٠٢/٢٩
گرماپویایی، گرماپویاشناسی، گرماپویا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترمودینامیک pdf   • قانون دوم ترمودینامیک   • جزوه ترمودینامیک   • ترمودینامیک چیست   • کتاب ترمودینامیک   • قانون اول ترمودینامیک   • قانون چهارم ترمودینامیک   • قانون سوم ترمودینامیک   • معنی ترمودینامیک   • مفهوم ترمودینامیک   • تعریف ترمودینامیک   • معرفی ترمودینامیک   • ترمودینامیک یعنی چی   • ترمودینامیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترمودینامیک
کلمه : ترمودینامیک
اشتباه تایپی : jvl,ndkhld;
آوا : termodinAmik
نقش : اسم
عکس ترمودینامیک : در گوگل


آیا معنی ترمودینامیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )