برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1181 100 1

ترور

/teror/

مترادف ترور: آدمکشی، قتل، وحشت، خوف، هراس

برابر پارسی: کشتن، هراس، ترس بسیار، بیم، آدمکشی

معنی ترور در لغت نامه دهخدا

ترور. [ ت ُ ] (ع مص ) بریده شدن و بریدن چیزی را. (منتهی الارب ) (آنندراج ). لازم است و متعدی. (آنندراج ). || دور افتادن از شهر خویش. || بیرون افتادن استخوان. (منتهی الارب ) (آنندراج ). || ساقط شدن دست. (منتهی الارب ). || فربه و با گوشت شدن. (آنندراج ). به همه ٔ معانی. رجوع به تر [ ت َ ر ر ] شود.

ترور. [ ت ِ رُ، رْ ] (فرانسوی ، اِ) مأخوذ از فرانسه و بمعنی قتل سیاسی بوسیله ٔ اسلحه در فارسی متداول شده است. تازیان معاصر اِهراق را بجای ترور بکار برند و این کلمه در فرانسه بمعنی وحشت و خوف آمده و حکومت ترور هم اصول حکومت انقلابی است که پس از سقوط ژیروندنها (از 31 مه 1793 تا 1794 م.) در فرانسه مستقر گردید و اعدامهای سیاسی فراوانی را متضمن بود. رجوع به تروریست شود.

معنی ترور به فارسی

ترور
ترس زیاد، بیم، هراس، خوف، وحشت، سیاست، کشتن واز، بین بردن مخالفان وایجادرعب ووحشت میان مردم
ماخوذ از فرانسه و بمعنی قتل سیاسی بوسیل. اسلحه در فارسی متداول است ٠
[علوم سیاسی و روابط بین الملل] ← قتل سیاسی
قتل سیاسی با اسلحه ٠
[علوم سیاسی و روابط بین الملل] ← به قتل رساندن

معنی ترور در فرهنگ معین

ترور
(تِ رُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - هراس ، هراس افکندن ، ایجاد وحشت کردن . ۲ - کشتن ناگهانی یک فرد بدون آن که فرد مورد نظر فرصتی برای دفاع یا مقابله داشته باشد. ، ~شخصیت با دروغ و جوسازی شخصیت اجتماعی کسی را زیر سوال بردن و وجهة اجتماعی او را مخدوش کردن .

معنی ترور در فرهنگ فارسی عمید

ترور
اقدام ازپیش طراحی شده برای کشتن مخالفان و یا ایجاد رعب و وحشت در میان مردم.

ترور در دانشنامه اسلامی

ترور
تروریسم به عنوان کاربرد زور یا تهدید به زور در داخل یک کشور به منظور ایجاد ترس و وحشت در جامعه، تضعیف و حتی سرنگونی نهادهای موجود و ایجاد تغییرات سیاسی تعریف شده است.
وقوع قتل پی در پی در پاییز ۱۳۷۷ ایران، که به قتل های زنجیره ای معروف شد، مساله ترور اسلامی؟! یا انسانی؟! بودن آن را به یک بحث جنجال برانگیز داخلی تبدیل کرد. عملیات تروریستی تابستان ۱۳۸۰ آمریکا نیز، ترور را در صحنه جهانی، بر سر زبانها انداخت. این عملیات در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۲ مصادف با ۲۰ شهریور ۱۳۸۰ انجام شد. هم در حادثه قتل های زنجیره ای ایران، و هم، در عملیات تروریستی آمریکا، عده ای کوشیدند این دو اقدام را به اسلام و مسلمانان رادیکال؟! و بنیادگرا؟! نسبت دهند. بنابراین، مقاله حاضر می کوشد، به این سؤالات پاسخ دهد: آیا اسلام با ترور موافق است یا خیر؟ آیا مسلمانان اجازه دارند با استناد به سیره معصومین، دست به ترور بزنند؟ و سرانجام ترور چه نسبتی با مجازات اسلامی دارد؟این مقاله در پاسخ به سؤالات فوق، نخست ترور را در فرهنگ علوم سیاسی تعریف و مؤلفه های آن را تعیین می کند. آنگاه به جستجوی معادل کلمه ترور در ادبیات قدیم و جدید عرب می پردازد. سپس به آیات و روایاتی که ترور را رد می کند، اشاره دارد، و تفاوت مجازات اسلامی با ترور را در قرآن، سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و ائمه اطهار (علیهم السلام) نشان می دهد، و تفاوت این دو را با ذکر نمونه هایی از نفی ترور در تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی توضیح می دهد، و سرانجام، مقاله با استخراج منطقی نکاتی از مطالب مطرح شده به پایان می رسد.
تعریف ترور
در فرهنگ و عرف سیاسی، تعاریف مختلفی از ترور و تروریست (terrorist) و تروریسم (terrorism) ارائه شده که در عین تنوع، بسیار به هم شبیه اند. در عوض، معنای ترور در اسلام چندان از پراکندگی برخوردار نیست، و اغلب در یک گستره و فضای محدود به کار رفته است. به همین جهت، قبل از ورود به بحث، تشریح مفهوم ترور در فرهنگ علوم سیاسی که بیشتر متاثر از فرهنگ غرب است و نیز توضیح ترور در فرهنگ اسلامی اجتناب ناپذیر است.
← ترور در فرهنگ علوم سیاسی
بنابراین، شاخصه های ترور بر پایه بیشتر تعاریف و معانی فوق عبارتند از:۱ - هر اقدامی که ایجاد ترس، وحشت، هراس، خوف و رعب در میان مردم یا ...


ترور در دانشنامه ویکی پدیا

ترور
ترور یا قتل سیاسی نوعی قتل عمدی شخصی مهم می باشد که با هدف کیفر یا با اهداف سیاسی انجام می گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است یا به دلیل اهانت به یک مرام عقیدتی مانند یک مذهب مورد سو قصد قرار می گیرد.
ترور میکونوس
ترور بی نظیر بوتو
ترور انور سادات
ترور جان اف کندی
ترور آبراهام لینکلن
تروریسم
رده:ترورشدگان اهل ایران
ترور برگرفته از واژهٔ فرانسوی Terreur به معنای دهشت و دهشت افکنی است اما در زبان فارسی معنای دیگری پیدا کرده و در مفهوم قتل سیاسی به وسیله اسلحه متداول شده است. کاربرد واژهٔ ترور در این معنا احتمالاً تحت تأثیر شهرت دورهٔ ده ماهه حکومت انقلابی ژاکوبن ها بر فرانسه به «دوران ترور» است که در جریان آن بسیاری از ژیروندن های انقلابی در دادگاه های انقلابی با محاکماتی سریع اعدام شدند.
در واقع معنای ترور در فارسی معادل assassination در انگلیسی و Attentat در فرانسوی است و با تروریسم تفاوتهای بنیادین و مهمی دارد.
در انگلیسی ترور با assassin نامگذاری شده است که برگرفته از نام گروه شیعه پارس نزاریه، حشاشین، است که توسط حسن صباح بنیان نهاده شده بود. این گروه مابین قرن هشتم تا چهاردهم میلادی در نقاط مرکزی کشور کنونی ایران فعال بودند و با انگیزه های سیاسی دست به قتل می زدند. شایع است که قاتلان این گروه هنگام ارتکاب قتل حشیش مصرف می کردند. هر چند در صحت این شایعه ابهاماتی وجود دارد. اولین کاربرد این کلمه در زبان انگلیسی در مکبث توسط ویلیام شکسپیر در ۱۶۰۵ است.
عکس ترور
ترور نوعی قتل عمدی شخصی مهم می باشد که با هدف کیفر یا با اهداف سیاسی انجام می گیرد.
ترور (فیلم ۱۳۷۶)
ترور (فیلم ۱۹۲۷)
ترور (فیلم ۱۹۲۸)
ترور (فیلم ۱۹۳۸)
ترور (فیلم ۱۹۶۱)
ترور (فیلم ۱۹۶۳)
ترور (فیلم ۱۹۶۴)
ترور (فیلم ۱۹۷۷)
ترور (فیلم ۱۹۸۷)
ترور (فیلم ۲۰۱۵)
ترور (مجموعه تلویزیونی)
ترور همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترور در دانشنامه آزاد پارسی

ترور (terror)
اصطلاحی فرانسوی به معنی رعب و وحشت فوق العاده و نیز به وحشت افکندن. نخستین بار در انقلاب فرانسه به دوره ای (۱۷۹۳ـ۱۷۹۴) اطلاق شد که در آن انقلابیون به دستگیری و اعدام مخالفان خود پرداختند و بیش از ۳۰۰هزار نفر را زندانی و ۱۷هزار نفر را با گیوتین اعدام کردند. این دوره را «حکومت ترور یا وحشت» نامیده اند. اصطلاح ترور کم کم در عرف سیاسی به عمل حکومت یا گروه ها و افرادی اطلاق شد که برای حفظ قدرت یا مبارزه با دولت و مرعوب کردن آن دست به آدم کُشی، آدم ربایی و خرابکاری می زدند. در اواخر قرن ۱۹ با قدرت گرفتن آنارشیست های انقلابی، به ویژه در روسیه، ترور فقط به معنای قتل سیاسی به کار رفت و کسانی را که به قتل و کشتن شخصیت های برجسته سیاسی و نظامی می پرداختند «تروریست» نامیدند. اصطلاح ترور و تروریست با همین معنی در دورۀ انقلاب مشروطیت وارد ایران شد و لفظ ترور، ترور کردن و ترور شدن به معنی قتل سیاسی و کشتن غافلگیرانه مصطلح شد و رواج یافت. ترور کردن به این معنی مطابق اصطلاح «فَتْک» در زبان عربی است. فتک به معنی آدم کُشی غافلگیرکننده است و اسم فاعل آن «فاتِک»، کسی که به این عمل مبادرت می کند، دقیقاً معادل تروریست است. پیامبر اسلام (ص) و ائمه (ع) آن را تحریم کرده اند. در معروف ترین حدیث متواتر از پیامبر (ص) آمده است: «الایمان قَیَّدَالفتکَ و لایَفتِکُ المؤمن» ایمان فتک را به زنجیر کشیده و مؤمن مرتکب فتک نمی شود. مسلم بن عقیل در واقعه کربلا هنگامی که در خانۀ هانی بن عروه پنهان شده بود، با آن که می توانست به راحتی ابن زیاد را که به عیادت هانی آمده بود به قتل رساند، چنین نکرد و در جواب هانی به همین حدیث نبوی استشهاد کرد. ترور به صورت سازمان یافته در ایران در دورۀ فدائیان اسماعیلی و پیروان حسن صباح شکل گرفت که مخالفان اصلی خود را ترور می کردند و با تهدید و ایجاد رعب و وحشت دیگران را به اطاعت از خود فرا می خواندند. در غرب فرقه اسماعیلی را assassins می نامند که از واژه حشاشین گرفته شده، ظاهراً به این علت که آنان جهت آمادگی برای کارهای خطرناک از مادۀ مخدر حشیش استفاده می کردند. امروزه در زبان انگلیسی «ترورکردن» را assassination می گویند که از همین واژه ساخته شده است. نیز ← تروریسم

ارتباط محتوایی با ترور

ترور در جدول کلمات

شهر ترور کندی در آمریکا
دالاس
شهر محل ترور کندی
دالاس
فرزند بی نظیر بوتو نخست وزیر تازه ترور شده پاکستان
زرداری
معاون وزیر دفاع لبنان که در سال 2007 ترور شد
فرانسوا الحاج
از آثار الیور استون درباره رئیس جمهور ترور شده آمریکا با بازی کوین کاستنر
جیافکی

معنی ترور به انگلیسی

assassination (اسم)
ترور ، قتل
thuggery (اسم)
ترور ، قتل ، ادمکشی
thuggee (اسم)
ترور ، قتل ، ادمکشی

معنی کلمه ترور به عربی

ترور
اغتيال
ارهب , اغتل
إحباطُ مُحاوَلَة اغْتيالِ
إحباطُ مُحاوَلَة اغْتيالِ

ترور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مصطفی
قتل سیاسی
بهرام س
نهانکشی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم ترور   • ترور چیست   • ترور در ایران   • ترور شخص   • گیاه ترور   • ترور جی تی ای   • انواع ترور   • ترور جی تی ای وی   • معنی ترور   • مفهوم ترور   • تعریف ترور   • معرفی ترور   • ترور یعنی چی   • ترور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترور
کلمه : ترور
اشتباه تایپی : jv,v
آوا : teror
نقش : اسم
عکس ترور : در گوگل

آیا معنی ترور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )