انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1102 100 1

ترور

/teror/

مترادف ترور: آدمکشی، قتل، وحشت، خوف، هراس

برابر پارسی: کشتن، هراس، ترس بسیار، بیم، آدمکشی

معنی ترور در لغت نامه دهخدا

ترور. [ ت ُ ] (ع مص ) بریده شدن و بریدن چیزی را. (منتهی الارب ) (آنندراج ). لازم است و متعدی. (آنندراج ). || دور افتادن از شهر خویش. || بیرون افتادن استخوان. (منتهی الارب ) (آنندراج ). || ساقط شدن دست. (منتهی الارب ). || فربه و با گوشت شدن. (آنندراج ). به همه ٔ معانی. رجوع به تر [ ت َ ر ر ] شود.

ترور. [ ت ِ رُ، رْ ] (فرانسوی ، اِ) مأخوذ از فرانسه و بمعنی قتل سیاسی بوسیله ٔ اسلحه در فارسی متداول شده است. تازیان معاصر اِهراق را بجای ترور بکار برند و این کلمه در فرانسه بمعنی وحشت و خوف آمده و حکومت ترور هم اصول حکومت انقلابی است که پس از سقوط ژیروندنها (از 31 مه 1793 تا 1794 م.) در فرانسه مستقر گردید و اعدامهای سیاسی فراوانی را متضمن بود. رجوع به تروریست شود.

معنی ترور به فارسی

ترور
ترس زیاد، بیم، هراس، خوف، وحشت، سیاست، کشتن واز، بین بردن مخالفان وایجادرعب ووحشت میان مردم
ماخوذ از فرانسه و بمعنی قتل سیاسی بوسیل. اسلحه در فارسی متداول است ٠
[علوم سیاسی و روابط بین الملل] ← قتل سیاسی
قتل سیاسی با اسلحه ٠
[علوم سیاسی و روابط بین الملل] ← به قتل رساندن

معنی ترور در فرهنگ معین

ترور
(تِ رُ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - هراس ، هراس افکندن ، ایجاد وحشت کردن . ۲ - کشتن ناگهانی یک فرد بدون آن که فرد مورد نظر فرصتی برای دفاع یا مقابله داشته باشد. ، ~شخصیت با دروغ و جوسازی شخصیت اجتماعی کسی را زیر سوال بردن و وجهة اجتماعی او را مخدوش کردن .

معنی ترور در فرهنگ فارسی عمید

ترور
اقدام ازپیش طراحی شده برای کشتن مخالفان و یا ایجاد رعب و وحشت در میان مردم.

ترور در دانشنامه اسلامی

ترور
تروریسم به عنوان کاربرد زور یا تهدید به زور در داخل یک کشور به منظور ایجاد ترس و وحشت در جامعه، تضعیف و حتی سرنگونی نهادهای موجود و ایجاد تغییرات سیاسی تعریف شده است.
وقوع قتل پی در پی در پاییز ۱۳۷۷ ایران، که به قتل های زنجیره ای معروف شد، مساله ترور اسلامی؟! یا انسانی؟! بودن آن را به یک بحث جنجال برانگیز داخلی تبدیل کرد. عملیات تروریستی تابستان ۱۳۸۰ آمریکا نیز، ترور را در صحنه جهانی، بر سر زبانها انداخت. این عملیات در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۲ مصادف با ۲۰ شهریور ۱۳۸۰ انجام شد. هم در حادثه قتل های زنجیره ای ایران، و هم، در عملیات تروریستی آمریکا، عده ای کوشیدند این دو اقدام را به اسلام و مسلمانان رادیکال؟! و بنیادگرا؟! نسبت دهند. بنابراین، مقاله حاضر می کوشد، به این سؤالات پاسخ دهد: آیا اسلام با ترور موافق است یا خیر؟ آیا مسلمانان اجازه دارند با استناد به سیره معصومین، دست به ترور بزنند؟ و سرانجام ترور چه نسبتی با مجازات اسلامی دارد؟این مقاله در پاسخ به سؤالات فوق، نخست ترور را در فرهنگ علوم سیاسی تعریف و مؤلفه های آن را تعیین می کند. آنگاه به جستجوی معادل کلمه ترور در ادبیات قدیم و جدید عرب می پردازد. سپس به آیات و روایاتی که ترور را رد می کند، اشاره دارد، و تفاوت مجازات اسلامی با ترور را در قرآن، سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و ائمه اطهار (علیهم السلام) نشان می دهد، و تفاوت این دو را با ذکر نمونه هایی از نفی ترور در تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی توضیح می دهد، و سرانجام، مقاله با استخراج منطقی نکاتی از مطالب مطرح شده به پایان می رسد.
تعریف ترور
در فرهنگ و عرف سیاسی، تعاریف مختلفی از ترور و تروریست (terrorist) و تروریسم (terrorism) ارائه شده که در عین تنوع، بسیار به هم شبیه اند. در عوض، معنای ترور در اسلام چندان از پراکندگی برخوردار نیست، و اغلب در یک گستره و فضای محدود به کار رفته است. به همین جهت، قبل از ورود به بحث، تشریح مفهوم ترور در فرهنگ علوم سیاسی که بیشتر متاثر از فرهنگ غرب است و نیز توضیح ترور در فرهنگ اسلامی اجتناب ناپذیر است.
← ترور در فرهنگ علوم سیاسی
بنابراین، شاخصه های ترور بر پایه بیشتر تعاریف و معانی فوق عبارتند از:۱ - هر اقدامی که ایجاد ترس، وحشت، هراس، خوف و رعب در میان مردم یا مخالفان بیانجامد، و این اقدام، خشونت آمیز، زورمدارانه، غیرقانونی و هراس انگیز باشد.۲ - این اقدام با هدف برانداختن حکومت، یا به منظور در دست گرفتن امور، یا به جهت ضعیف کردن حاکمیت و دستگاه رهبری و یا با هدف تاثیر بر رفتار مخالفان صورت می گیرد.۳ - اقدام مذکور توام با قتل پنهانی، ناگهانی و غافلگیرانه است و آن نیز، با خدعه و فریب، مکر و حیله همراه و همگام است.به طور خلاصه می توان گفت: ترور در لغت به معنای ترس، هراس، خوف و وحشت است و در اصطلاح سیاسی به معنای کشتن و از بین بردن مخالفان و ایجاد رعب و وحشت میان مردم می باشد. تروریست به عامل ترور، آدم کشی، و به طور کلی به کسی اطلاق می گردد که برای رسیدن به هدف خود، کسی را غافلگیرانه بکشد و یا ایجاد وحشت و هراس نماید.تروریسم روش کسانی است که آدم کشی و تهدید مردم و ایجاد خوف و وحشت را به هر طریقی که باشد برای رسیدن به هدفهای خود لازم و درست می دانند. در نتیجه، علاوه بر شیوه و روش اقدام، انگیزه افراد یا گروه ها در انجام عمل، ملاک تروریستی بودن یا تروریستی نبودن عمل را مشخص می کند؛ یعنی اگر فرد یا گروهی با هدف سرقت یا کسب منفعت اقتصادی اقدام به آدم کشی نمایند، به این عمل، عمل تروریستی اطلاق نمی گردد؛ چرا که می بایست انگیزه فرد یا گروهی که دست به آدم کشی یا ایجاد رعب و وحشت می زنند، سیاسی باشد. به عنوان مثال، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، برخی از گروه های سیاسی، با قتل، آدم کشی و ایجاد رعب و وحشت، قصد ساقط نمودن انقلاب اسلامی و به دست گرفتن امور را داشتند؛ یعنی برای وصول به اهداف سیاسی، اقدام به قتل و خون ریزی می کردند، از این رو اقدام آنها دقیقا یک اقدام تروریستی بود.علاوه بر افراد یا گروه های سیاسی که ممکن است برای وصول به اهداف سیاسی اقدام به عملیات تروریستی نمایند، گاهی اوقات دولتها در داخل مرزهای جغرافیایی و حتی در ورای مرزهای جغرافیایی خود دست به ترور می زنند و برای دست یابی به اهداف سیاسی، مخالفین خود را با عملیات تروریستی به قتل می رسانند، به این گونه اعمال «تروریسم دولتی» اطلاق می گردد. به عنوان نمونه می توان از عملیات سازمان C. I. A ایالات متحده آمریکا نام برد که بر اساس آنچه توسط اعضای سازمان تحت عنوان خاطرات منتشر شده و یا اطلاعاتی که سازمان راسا به چاپ رسانده، در پنجاه سال اخیر این سازمان دهها عملیات تروریستی را در ورای مرزهای جغرافیایی خود از آمریکای لاتین گرفته تا آفریقا، آسیا، خاورمیانه و خاور دور انجام داده است. مانند کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ایران.البته همان طوری که یورگن هابر مارس گفته است: «تروریسم به رغم بیان و زبان مذهبی آن، پدیده ای مدرن (غیر مذهبی) است.»     
...
ترور یا اعدام انقلابی نوعی قتل عمدی شخصی مهم می باشد که با هدف کیفر و یا با اهداف سیاسی انجام می گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است و یا به دلیل اهانت به یک مرام عقیدتی مانند یک مذهب مورد سو قصد قرار می گیرد.
(ت ر) هراس، هراس افکندن، ایجاد وحشت کردن. کشتن ناگهانی یک فرد بدون آن که فرد مورد نظر فرصتی برای دفاع یا مقابله داشته باشد؛
تعریف اصطلاحی ترور
عمل تهدیدآمیز و ناگهانی از پیش برنامه ریزی شده که به قصد کشتن فرد یا افرادی معمولا سرشناس یا برای ایجاد رعب و وحشت در دیگران صورت می گیرد ترور نامیده می شود و ترور شخصیت یعنی با دروغ سازی و تبلیغات منفی شخصیت اجتماعی کسی را مخدوش کردن و وجهه عمومی او را از بین بردن.
ترور شخصیت
شخصیت با دروغ و جوسازی شخصیت اجتماعی کسی را زیر سؤال بردن و وجهه اجتماعی او را مخدوش کردن.
واژه شناسی ترور
...
"ترور"، واژه ای فرانسوی است و به معنای «وحشت و خوف» است و امروزه در فارسی به معنای «قتل سیاسی به وسیله اسلحه» استعمال می شود.
از لحاظ اصطلاحی تعاریف زیاد و مختلفی برای واژه "ترور" و "تروریست" شده است اما به دلیل عدم انطباق این تعاریف بر معنای لغوی و نیز خارج نشدن از بحث اصلی از ذکر تعاریف اصطلاحی ترور خودداری می کنیم و با قدری مسامحه در معنای ترور می گوییم: «ترور به معنای توطئه برای کشتن مهره های کلیدی و رهبران یک حکومت است به منظور تضعیف و نابودی آن حکومت و تسلط بر آن.» همیشه در طول تاریخ افراد مستکبر و جاه طلبی بوده اند که خود را مالک جهان و انسان ها می پنداشته اند و دلباخته قدرت و سلطنت بوده اند تا دنیا را طبق خواسته های پلید خودشان پیش ببرند چنین افرادی برای رسیدن به اهداف خود شیوه های مختلفی را به کار می گیرند که یکی از آن روش ها ترور شخصیت ها و رهبران جامعه است.در این میان وجود مقدس پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) به عنوان رهبر تمام جوامع بشری و کسی که آزادی، اتحاد، برابری و برادری را برای ملل جهان به ارمغان آورد بارها از سوی دشمنان و مخالفان مورد سوء قصد قرار گرفت که در این مختصر به تعدادی از آنها اشاره می شود.
تلاش برای ترور اجداد پیامبر
بعضی از کسانی که نشانه های پیامبر آخرالزمان را در کتاب آسمانی خود خوانده و یا شنیده بودند و فهمیده بودند که آن حضرت ادیان دیگر را نسخ می کند، سعی می کردند با کشتن اجداد پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) مانع تولد پیامبر شوند از جمله اجداد پیامبر که قصد ترور آن را داشتن از قبیل:
← عدنان
افراد و اقوام مختلف در ایام و مکان های گوناگون قصد ترور پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) را داشتند که در ذیل به بعضی از آنها اشاره می کنیم:
← راهب مسیحی
...
جریان بابیت پس از دستگیری علی محمد باب روزهای نابسامانی را سپری می کرد و هر روز وضعیت بابیت رو به افول می رفت. از طرفی حسینعلی نوری نیز که جایگاهی در بین بابیان نداشت، سعی داشت در کسوت پیشکاری برادر کوچک خود یعنی صبح ازل (که به عنوان جانشین باب منصوب گردیده بود) موقعیت خود را سامان بخشد و در بین بابیان این موقعیت نداشته را تثبیت نماید؛ لذا از هر خوش خدمتی به روس دریغ نمی نمود و در این راه حاضر گردید چه خون ها که بر روی زمین بریزد و این شوق به ریاست در حسینعلی نوری به حدی بود که حتی نه از ترور غیر بابیان، بلکه بابیان معترض به اوضاع نیز درنگ نمی نمود و در این مقاله به گوشه ای از جنایات سران بابی و بهائی اشاره ای می نمائیم.
این واقعه را شاید از حیث سیاسی بتوان با اهمیت ترین واقعه تاریخ بابیت و بهائیت ارزیابی کرد. پس از اعدام سید علی محمد باب که توسط امیر کبیر و به مقصود ختم ماجرای بابیه صورت گرفت، گروهی از بابیان به رهبری شیخ علی ترشیزی بر آن شدند تا ناصرالدین شاه و امیر کبیر و امام جمعه تهران را به قتل رسانند، اما ناکارآمدی نقشه طراحی شده، موجب دستگیری ۳۸تن از سران بابیان و براه افتادن موجی از بابی کشی در کشور شد. امان الله شفا مبلغ سابق بهائی معتقد است که حادثه ترور شاه با برنامه ریزی و دستور شخص بهاءالله (میرزا حسینعلی نوری) بوده است و صدها نفر، قربانی جاه طلبی و نقشه شوم او شده اند و اگر چنین نبود چرا بهاء مضطرب شده و خود را به سفارت روس می انداخته. البته ذکر این مطلب ضروری است که در پی ترور شاه و مخصوصا امیرکبیر، بیشترین نفع را دولت هایی می بردند که در ایران به هر طریق ممکن سرمایه های مختلف این مملکت را به یغما می بردند؛ لذا دست داشتن بیگانگان در این ترورها را که در پی منافعی برای دول متبوع خود بوده است نمی توان نادیده انگاشت.
ترور شهید ثالث
در جوامع مذهبی و سنتی، طبقه و قشر روحانی از جایگاه خاصی برخوردار می باشند، لذا علمای شیعه بخصوص از آغاز غیبت کبری تاکنون، نقش شایان توجهی در گسترش مذهب حقه شیعه ایفا کرده اند و از نفوذ و اقتدار خود، نهایت استفاده را برای خدمت به اسلام و مسلمین نموده اند. با روی کار آمدن پادشاهان صفوی که برای اولین بار در کل ایران، مذهب تشیع بعنوان مذهب رسمی اعلام گردید، بطور طبیعی و قهری، میدان فعالیت برای علمای شیعه آماده تر شد. در دوران سلسله قاجاریه نیز، نقش روحانیت و موضع گیری های آنها در مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، بسیار حائز اهمیت و قابل توجه و تامل می باشد. آیت الله شیخ محمد تقی برغانی از جمله عالمان این دوره است. وی نقش بسیار زیادی در هدایت و ارشاد مردم و مبارزه با افکار انحرافی شیخیه و بابیه ایفاء کرده و سرانجام در این راه به شهادت رسیده است. بی تردید قتل مرحوم ملا محمدتقی برغانی توسط بابیان صورت گرفته و توطئه آن را قرةالعین (از یاران خاص باب و جزء حروف حی) طراحی کرده بود. محمدمصطفی بغدادی بهائی، از همراهان قرة العین در آخرین سفر وی به قزوین، درباره این جنایت می گوید: قره العین به این عبد (که در آن وقت کودکی دهساله بودم) فرمودند که به آنها (بابیان همراه با قرةالعین) بگویم: جمیع از قزوین خارج شوید زیرا اتفاق عظیمی در قزوین روی خواهد داد که از حدوث آن واقعه قزوین به لرزه خواهد افتاد و خون شما ریخته خواهد شد، در حالیکه خداوند برای شما کارهای مهمی مقدر فرموده مخصوصا برای تو و پدرت شیخ محمد. من به منزل مراجعت کرده امر صریح و مبرم ایشان را به اطلاع همه رسانیدم. گفتند مراجعت کن و عرض کن که چرا شیخ صالح کریمی و ملا ابراهیم محلاتی با ما از قزوین خارج نمی شوند. این عبد مراجعت کرده و عرائض آنها را به عرض حضرت طاهره رساندم. فرمودند برگرد و به آنها بگو: زمان شهادت شیخ صالح کریمی و ملا ابراهیم فاضل محلاتی در رسیده است و.... . بعد از پانزده روز قضیه قتل حاج ملاتقی بزرگ علمای قزوین پیش آمد؛ زیرا هر روز منبر می رفت و به جنابان شیخ احمد احسائی و سید کاظم رشتی که مبشرین به ظهور حضرت اعلی بودند لعن می کرد و همچنین حضرت اعلی را سب ولعن می نمود و مردم را به دشمنی و عداوت با مؤمنین تحریک می کرد و اغوا می نمود؛ تا اینکه خداوند کسی را مسلط فرمود تا از او انتقام بگیرد. دشمنان ظالم این تهمت را به شیخ صالح کریمی و ملاابراهیم محلاتی نسبت دادند و ملا ابراهیم را شهید و ملاصالح را به طهران فرستادند، در صورتی که آن دو مظلوم در قتل آن مرد لعین (ملا تقی) دست نداشتند و از تهمت مبرا بودند. راستی چرا محمدمصطفی بغدادی که در آن روزگار کودکی ده ساله بوده و در قزوین هم حضور نداشته با قاطعیت مدعی عدم مداخله ملاصالح و ملاابراهیم در واقعه قتل میگردد؟ تاریخ نگاری محمدمصطفی بغدادی وبررسی مجموعه وقایعی که در طول مدت ورود قرةالعین به قزوین تا فرار وی از زندان و ورود وی به تهران اتفاق می افتد و نیز نفرت عمیق قرةالعین از عمو و پدرشوهر سابقش، تردیدی باقی نمی گذارد که این قتل با برنامه ریزی و رهبری مستقیم قرةالعین و هماهنگی های او با سایر رهبران بابیه صورت گرفته است؛ چرا که بهاءالله بلافاصله بعد از بازداشت قرةالعین، اقدام به تلاش برای آزادی او از زندان می کند و به راحت موفق به رهانیدن وی می شود. یکی از نویسندگان بهائی در این باره می نویسد: بهاءالله به آقا محمد (هادی فرهادی) دستور دادند که به قزوین رفته مخفیانه جناب طاهره را به طهران آورده، تحویل جناب کلیم بدهد. آقا محمد (هادی فرهادی) با هر تدبیری بود طاهره را مخفیانه به طهران برد و به منزل جمال مبارک رسانید.
رفتار بابیان در عراق
در پی توطئه قتل ناصرالدین شاه توسط بابیان که منجر به دستگیری آنها و تبعیدشان به عراق گردید، بابیان نیز فجایعی را در عراق به بار آوردند که اشاره ای کوتان به آن می نمائیم. در روزهائی که بابیان دسته جمعی به عراق تبعید شده بودند، هر روز حکایت شرم آوری از خود را در تاریخ حیات فرقه پوشالی بابیه ثبت می کردند که حتی بهاءالله نتوانسته است آن را انکار نماید. در کتاب مائده آسمانی این جمله از بهاءالله، درباره شیوه عملکرد اجتماعی بهائیان آمده است: «جمیع ملوک الیوم این طایفه را اهل فساد می دانند، چه که فی الحقیقه در اوایل اعمالی از این طایفه ظاهر، که فرایض ایمان مرتعد (می شد). در اموال ناس، من غیر اذن تصرف می نمودند و نهب و غارت و سفک دماء را از اعمال حسنه می شمردند.» شوقی افندی نیز از ذکر این وقایع ابا نکرده و آورده است «در عراق شیوه بابیان این بود که شب ها به دزدیدن لباس و نقدینه و کفش و کلاه زوار اماکن مقدسه و شمع ها و صحایف و زیارتنامه ها و جام های آب سقاخانه ها پردازند». بهاءالله در بغداد با عنوان پیشکاری ازل به فعالیت میان جمعیت آشفته بابیان پرداخت. این گروه به علت سر در گمی و نداشتن جایگاه مشخص دینی و دنیوی به یک معضل اجتماعی در عراق تبدیل شده بودند و بهاءالله با استفاده از این فضای آشوب زده و پریشان با زیرکی و سیاست به استحکام جایگاه خود و تضعیف موقعیت یحیی ازل در میان بابیان پرداخت. او ازل را به بهانه های امنیتی در خفاء نگهداشته و خود زمام امور را بدست گرفت. جناب بهاءالله از این اوضاع آشفته و همچنین بی توجهی حکومت عثمانی به مسائل داخلی بابیان استفاده کرده، با شرارت به تسویه حساب و حذف فیزیکی مخالفین خویش پرداخت. نتیجه این شرارت ها فرار بابیان مهم و قابل اعتنا از بغداد و ایجاد فضای رعب شدید در میان آنان و قتل و کشتار مخالفان بود. عزیه خانم نوری گروهی که با رهبری زیر زمینی بهاء به قلع و قمع بابیان بغداد مشغول بودند را جلادان خونخوار نامیده و می گوید: اصحاب طبقه اول که اسامی شان مذکور شد از خوف آن جلادان خونخوار به عزم زیارت اعتاب شریفه به جانب کربلا و نجف و برخی به اطراف دیگر هزیمت نمودند. سید اسماعیل اصفهانی را سر بریدند و حاجی میرزا احمد کاشی را شکم دریدند. آقا ابوالقاسم کاشی را کشته در دجله انداختند. سید احمد را کارش را ساختند. میرزا رضا خالوی سید محمد، مغز سرش را به سنگ پراکندند و میرزا علی، پهلویش را دریده به شاهراه عدمش راندند و غیر از این اشخاص جمعی دیگر را در شب تار کشته، اجساد آنها را به دجله انداختند و بعضی را در روز روشن در میان بازار حراج با خنجر و قمه پاره پاره کردند چنانکه بعضی از مومنین و معتقدین را این حرکات، فاسخ اعتقاد و ناسخ اعتماد گردید بواسطه این اعمال زشت و خلافکاری ها از دین بیان عدول کرده و این بیت را انشاد نموده در محافل می خواندند و می خندیدند: اگر حسینعلی، مظهر حسین علی است هزار رحمت حق بر روان پاک یزید! ! و می گفتند ما هر چه شنیده بودیم حسین مظلوم بوده است نه ظالم! این بود گوشه ای از ترور و کشتار در بهائیت که همچون لکه ننگی بر پیشانی این فرقه می درخشد.ترور در دانشنامه ویکی پدیا

ترور
ترور یا قتل سیاسی نوعی قتل عمدی شخصی مهم می باشد که با هدف کیفر یا با اهداف سیاسی انجام می گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است یا به دلیل اهانت به یک مرام عقیدتی مانند یک مذهب مورد سو قصد قرار می گیرد.
ترور میکونوس
ترور بی نظیر بوتو
ترور انور سادات
ترور جان اف کندی
ترور آبراهام لینکلن
تروریسم
رده:ترورشدگان اهل ایران
ترور برگرفته از واژهٔ فرانسوی Terreur به معنای دهشت و دهشت افکنی است اما در زبان فارسی معنای دیگری پیدا کرده و در مفهوم قتل سیاسی به وسیله اسلحه متداول شده است. کاربرد واژهٔ ترور در این معنا احتمالاً تحت تأثیر شهرت دورهٔ ده ماهه حکومت انقلابی ژاکوبن ها بر فرانسه به «دوران ترور» است که در جریان آن بسیاری از ژیروندن های انقلابی در دادگاه های انقلابی با محاکماتی سریع اعدام شدند.
در واقع معنای ترور در فارسی معادل assassination در انگلیسی و Attentat در فرانسوی است و با تروریسم تفاوتهای بنیادین و مهمی دارد.
در انگلیسی ترور با assassin نامگذاری شده است که برگرفته از نام گروه شیعه پارس نزاریه، حشاشین، است که توسط حسن صباح بنیان نهاده شده بود. این گروه مابین قرن هشتم تا چهاردهم میلادی در نقاط مرکزی کشور کنونی ایران فعال بودند و با انگیزه های سیاسی دست به قتل می زدند. شایع است که قاتلان این گروه هنگام ارتکاب قتل حشیش مصرف می کردند. هر چند در صحت این شایعه ابهاماتی وجود دارد. اولین کاربرد این کلمه در زبان انگلیسی در مکبث توسط ویلیام شکسپیر در ۱۶۰۵ است.
عکس ترور
ترور نوعی قتل عمدی شخصی مهم می باشد که با هدف کیفر یا با اهداف سیاسی انجام می گیرد.
ترور (فیلم ۱۳۷۶)
ترور (فیلم ۱۹۲۷)
ترور (فیلم ۱۹۲۸)
ترور (فیلم ۱۹۳۸)
ترور (فیلم ۱۹۶۱)
ترور (فیلم ۱۹۶۳)
ترور (فیلم ۱۹۶۴)
ترور (فیلم ۱۹۷۷)
ترور (فیلم ۱۹۸۷)
ترور (فیلم ۲۰۱۵)
ترور (مجموعه تلویزیونی)
ترور همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ترور (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی حسن کاربخش ساختهٔ سال ۱۳۷۶ است.
بدیع ابوشقرا
هدی عجیل
محمد ترک
رائف فتونی
کمال ابوشقرا
حسین المقداد
سعد سلوم
فاطمه دقیق
سوزان موسی
قسان حیدر
علی حیدر
حسین شاکرون
زینا سبا
رامی حاضر
راینا مروه
ریاف غانم
غدا الفتا
محمد الصیاد
ضیاء منصور
عادل سرحان
ابراهیم حسن
محمد فاعور
باسم دقیق
مصطفی یاسین
اسماعیل عابدالوهاب
ساره عطوی
محمدرضا ایرانمنش
حسن عباسی
سیدجواد هاشمی
«ترور» (انگلیسی: Assassination (1927 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۷ منتشر شد.
«ترور» (انگلیسی: The Terror (1928 film)) فیلمی در ژانر ترسناک به کارگردانی روی دل روت است که در سال ۱۹۲۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به می مک آووی، لوئیز فازندا، ادوارد اورت هورتون، و الک بی. فرانسیس اشاره کرد.
۶ سپتامبر ۱۹۲۸ (۱۹۲۸-09-۰۶) (Sound version)
۲۸ اکتبر ۱۹۲۸ (۱۹۲۸-10-۲۸) (Silent version)
«ترور» (انگلیسی: The Terror (1938 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۳۸ منتشر شد.
«ترور» (ایتالیایی: L'assassino) یک فیلم به کارگردانی الیو پتری است که در سال ۱۹۶۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مارچلو ماسترویانی و میشلین پرل اشاره کرد.
۲۷ مارس ۱۹۶۱ (۱۹۶۱-03-۲۷)
«ترور» (انگلیسی: The Terror (1963 film)) فیلمی در ژانر ترسناک به کارگردانی راجر کورمن، فرانسیس فورد کوپولا، جک هیل، مونته هلمن، و جک نیکلسون است که در سال ۱۹۶۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به بوریس کارلوف، جک نیکلسون، دیک میلر، و جاناتان هیز اشاره کرد.
۱۷ ژوئن ۱۹۶۳ (۱۹۶۳-06-۱۷)
«ترور» (انگلیسی: Assassination (1964 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۶۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تتسورو تامبا و شیما ایواشیتا اشاره کرد.
ترور (به انگلیسی: Terror) یک فیلم جنایی دانمارکی ساخته سال۱۹۷۷ به کارگردانی گرد فردهلم و با بازی Bo Løvetand است.
«ترور» (انگلیسی: Assassination) فیلمی در ژانر تریلر سیاسی به کارگردانی پیتر آر. هانت است که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد.
چارلز برانسون
جیل ایرلند
جیمز اچیسون
بیلی هیز
لری سلرز
استیون الیوت
مایکل آنسارا
رندی بروکس
ویلیام پرینس
اچ ام اس ترور ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اچ ام اس ترور (آی۰۳)
اچ ام اس ترور (۱۸۱۳)
از فریاد تا ترور عنوان فیلمی به کارگردانی منصور تهرانی که در سال ۱۳۵۹ در ایران منتشر شد.
فرهنگ فیلم های سینمای ایران نوشته جمال امید، چاپ هفتم، انتشارات نگاه، جلد دوم، صفحه:۵۸۰
قسمتی از آخر فیلم - (اولین اجرای یاردبستانی با صدای فریدون فروغی) در یوتیوب
این فیلم مضمونی انقلابی داشت. این فیلم پس از کمتر از یک ماه از اکرانش توقیف شد.
عمده شهرت این فیلم بابت سرود متن فیلم با عنوان یار دبستانی است.یار دبستانی بعدها در جریان مبارزات جنبش دانشجویی به سرود رسمی این جنبش و نمادی برای بیش از نیم قرن مبارزهٔ این جنبش علیه ظلم و استبداد تبدیل شد. مضمون این سرود شورانگیز دعوت به مبارزه علیه استبداد و دیکتاتوری است.
سه دوست قدیمی - حسین، داوود و رضا - پس از پانزده سال یکدیگر را می یابند. حسین در دام اعتیاد گرفتار است، داوود رانندهٔ خصوصی رئیس دادرسی ارتش است و رضا عضو یک گروه زیرزمینی مسلح است. رضا وظیفه دارد که رئیس دادرسی ارتش را ترور کند. حسین، بر اثر اعتیاد تنها و رنجور در جوی آب خیابان جمشید می میرد. داوود در عملیاتی که رضا و گروهش برای ترور تیمسار انجام می دهند کشته می شود و رضا، پس از انجام ترور در حالیکه که زخمی شده است، با تنی رنجور از راه جوی آب خیابان از مهلکه می گریزد و به مسیری می رود که بایستی ادامه پیدا کند.
استیو راک ول ترور (به انگلیسی: Steve Rockwell Trevor) یک شخصیت خیالی در کتاب های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی سی کامیکس است. این شخصیت توسط ویلیام مولتن مارستون خلق شده است و برای اولین بار در شمارهٔ ۸ آل استار کامیکس (دسامبر ۱۹۴۱) حضور پیدا کرد. او همکار و دوست مورد اعتماد زن شگفت انگیز است که به دایانا جهان انسان ها معرفی کرد.
خلبانی ماهر
تاریخی: آل استار کامیکس شمارهٔ ۸ (دسامبر ۱۹۴۱)
استیو ترور به عنوان اولین فرد بیگانه ای به شمار می رفت که تا کنون پا بر روی جزیرهٔ تمیسکیرا گذاشت و با آمازون ها روابط دیپلماتیک برقرار نمود، و همچنین اولین مردی بود که پرنسس دایانا تا به حال دیده بود. استیو علاقه ای عاشقانه به دایانا دارد، اما رابطهٔ آن ها اغلب جنبهٔ لاسیدن دارد، و در عین حال آن ها همیشه برای یکدیگر دوستانی ثابت قدم محسوب می شوند. اگرچه پیشنهاد ازدواج او اغلب توسط دایانا رد می شود، زیرا اولویت او قبل از ازدواج ابتدا نجات جهان است.
کریس پاین به ایفای نقش شخصیت استیو ترور در فیلم زن شگفت انگیز (۲۰۱۷) پرداخته است.
بازی ترور نام کتابی است که به گفته ی نویسنده و ناشرش به تحلیل مستند و بیان ناگفته های ترور سعید حجاریان و هجوم تبلیغاتی پس از آن می پردازد. در این کتاب ادعا شده است که حجاریان خودش دست به ترور خودش زده است.
بخش اول: کاوشی در انگیزه عاملان ترور
بخش دوم: سودجویان از ترور، متهمان واقعی!
بخش سوم: همخوانی تبلیغاتی در قتل های زنجیره ای و ترور حجاریان
بازی های ترور یا بازی مرگ آسا (به انگلیسی: Assassination Games) فیلمی به کارگردانی ارنی بارباراش، نویسندگی آرون راهسان توماس و تهیه کنندگی جاستین بارش، براد کرووی و پاتریک نوال محصول سال ۲۰۱۱ میلادی است.
۲۹ ژوئیه ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-07-۲۹)
برازیل (ژان کلود ون دام) و رولند (اسکات ادکینز) دو آدمکش حرفه ای در کار خود هستند اما آنها از وجود یک دیگر خبر ندارند و هر دو نفر فکر می کنند بهترین در دنیا هستند تا اینکه آنها برای انجام یک مأموریت…بسیار مهم ناخواسته در مقابل همدیگر قرار می گیرند. و همین امر باعث شکست در ماموریتشان می شود. هر دو نفر لو میروند.و مشکلات عجیبی بریشان رقم می خورد.
پروژه ترِوِر(به انگلیسی: The Trevor Project) یک سازمان ناسودبر آمریکایی است که به مسئله خودکشی میان نوجوانان همجنسگرای زن، همجنسگرای مرد، دوجنسگرا، تغییر جنسیت دهندگان و نامعلوم (به طور کلی دگرباشی جنسی) می پردازد. این پروژه توسط افراد مشهوری همچون الن دی جنرس، دنیل ردکلیف، نیل پاتریک هریس، کریس کولفر، کیم کارداشیان و دارن کریس حمایت می شود.
خانه وحشت دکتر ترور (انگلیسی: Dr. Terror's House of Horrors) فیلمی بریتانیایی در سبک ترسناک به کارگردانی فردی فرانسیس است که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.
پیتر کوشینگ
کریستوفر لی
دونالد ساترلند
مایکل گاف
برنارد لی
جان مارتین
فیبی نیکولز
دوران ترور یا عصر وحشت (به فرانسوی: la Terreur) عنوانی است که تاریخدانان به دوره ای از انقلاب فرانسه پس از برقراری جمهوری اول فرانسه اطلاق می کنند. بین ژوئن ۱۷۹۳ و انتهای ژوئیهٔ ۱۷۹۴، بیش از ۱۶۵۹۵ حکم رسمی اعدام با گیوتین در فرانسه صادر شد که از این میان ۲۶۳۹ مورد در پاریس بود. نزدیک به ۴۰ هزار زندانی در نهایت به اعدام محکوم شدند که نزدیک به نیمی از آن ها بدون جلسه دادرسی اعدام شدند یا در انتظار مرگ مردند.
سلطنت طلبان: که بیهوده می کوشیدند لویی شانزدهم را همچنان به صورت یک پادشاه مستبد و صاحب اختیار مطلق حفظ کنند.
اعتدالیون: که هدف آنان استقرار حکومت مشروطه سطنتی، مشابه انگلستان، و تدوین قانون اساسی بود.
ژیروندن ها (جمهوریخواهان میانه رو): که خواستار برپایی مسالمت آمیز حکومت جمهوری و برچیده شدن نظام پادشاهی مطلقه بودند. بیشتر اعضای ژیروندن ها از ولایت ژیروند بودند.
ژاکوبن ها (جمهوریخواهان تندرو): که خواستار واژگونی نظام موجود به طور خشونت بار توسط یک انقلاب و اعلام جمهوری بودند. ژاکوبن ها چون در صومعه ژاکوبوس (دومینیکن) واقع در خیابان سن ژاک پاریس گرد هم می آمدند بدین نام مشهور شدند.
پس از انقلاب فرانسه در ۱۷۸۹ و برقراری رژیم جدید، جدال برای کسب قدرت بین گروه های رقیب ادامه یافت. بطوریکه در نخستین روزهای انقلاب، احزاب و گروه های سیاسی متعددی با یکدیگر مبارزه می کردند که مهم ترین آن ها عبارت بودند از:
تاریخ دانان آغاز دوره ترور را ۵ سپتامبر ۱۷۹۳ می دانند. ژاکوبن های تندرو و انقلابی، به رهبری ماکسیمیلیان روبسپیر، قدرت را به دست گرفتند. این دوره ۱۰ ماه به درازا انجامید. ژاکوبن ها، ژیروندن ها را از مجلس کنوانسیون بیرون کردند و دو کمیته «نجات ملی» و «امنیت عمومی» را برگزیدند. این دو بزودی به قدرت مخوفی بدل شد و مجلس را بازیچه دست خود کرد تا از آن راه، قوانین ظالمانه را تصویب کند. مجمع ملی ۱۷۹۳ قانون مهمی به نام «قانون مظنونات» را به تصویب رساند که طبق آن هر کس مورد سوء ظن قرار می گرفت تحت تعقیب واقع می شد. در دوره ترور، ۲۲ تن از ژیروندن های انقلابی در دادگاه های انقلاب محاکمه و اعدام شدند و بسیاری از مردان انقلابی دیگر نیز، یکی پس از دیگری به تیغ گیوتین سپرده شدند که از جمله آن ها ژرژ دانتون، رهبر انقلابی و قهرمان دفاع از حقوق طبقات فقیر را باید نام برد.
یکی دیگر از محکومین، لاووازیه، شیمیدان پرآوازه بود که برای انجام آزمایش های علمی خود تقاضای مهلت نمود ولی یکی از قضات پاسخ داد: «جمهوری انقلابی فرانسه دیگر شیمی دان نیاز ندارد». قربانیان کمیته نجات ملی را در حدود ۴۰ هزار نفر برآورد کرده اند و روبسپیر از مشهورترین مردان انقلاب و رهبر ژاکوبن ها، مظهر و هدایت کنندهٔ این ترورها شده بود. یکی از سیاستمداران که به طور معجزه آسا از تیغه گیوتین روبسپیر جان به در برده بود پیشنهاد کرد روی سنگ قبر او (روبسپیر) این جمله را حک کنند: «ای عابر! بر مرگ من گریه نکن، زیرا اگر من زنده بودم تو مرده بودی».
سیاره ترور (به انگلیسی: Planet Terror) یک فیلم ترسناک علمی–تخیلی آمریکایی محصول سال ۲۰۰۷، به نویسندگی و کارگردانی رابرت رودریگز است. در این فیلم بازیگرانی همچون رز مک گاون، فردی رودریگز، مایکل بین، جفری دیوید فاهی، جاش برولین، مارلی شلتن، نوین اندروز، فرگی و بروس ویلیس ایفای نقش می کنند. این فیلم در سینماهای آمریکایی در کنار فیلم ضد مرگ ساختهٔ کوئنتین تارانتینو، به عنوان یکی از قسمت های دوتایی فیلمی تحت عنوان گرایندهاوس اکران شده است. داستان فیلم دربارهٔ گروهی از مردم است که برای زنده ماندن از حملهٔ موجوداتی شبیه به زامبی در تلاش هستند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترور در دانشنامه آزاد پارسی

ترور (terror)
اصطلاحی فرانسوی به معنی رعب و وحشت فوق العاده و نیز به وحشت افکندن. نخستین بار در انقلاب فرانسه به دوره ای (۱۷۹۳ـ۱۷۹۴) اطلاق شد که در آن انقلابیون به دستگیری و اعدام مخالفان خود پرداختند و بیش از ۳۰۰هزار نفر را زندانی و ۱۷هزار نفر را با گیوتین اعدام کردند. این دوره را «حکومت ترور یا وحشت» نامیده اند. اصطلاح ترور کم کم در عرف سیاسی به عمل حکومت یا گروه ها و افرادی اطلاق شد که برای حفظ قدرت یا مبارزه با دولت و مرعوب کردن آن دست به آدم کُشی، آدم ربایی و خرابکاری می زدند. در اواخر قرن ۱۹ با قدرت گرفتن آنارشیست های انقلابی، به ویژه در روسیه، ترور فقط به معنای قتل سیاسی به کار رفت و کسانی را که به قتل و کشتن شخصیت های برجسته سیاسی و نظامی می پرداختند «تروریست» نامیدند. اصطلاح ترور و تروریست با همین معنی در دورۀ انقلاب مشروطیت وارد ایران شد و لفظ ترور، ترور کردن و ترور شدن به معنی قتل سیاسی و کشتن غافلگیرانه مصطلح شد و رواج یافت. ترور کردن به این معنی مطابق اصطلاح «فَتْک» در زبان عربی است. فتک به معنی آدم کُشی غافلگیرکننده است و اسم فاعل آن «فاتِک»، کسی که به این عمل مبادرت می کند، دقیقاً معادل تروریست است. پیامبر اسلام (ص) و ائمه (ع) آن را تحریم کرده اند. در معروف ترین حدیث متواتر از پیامبر (ص) آمده است: «الایمان قَیَّدَالفتکَ و لایَفتِکُ المؤمن» ایمان فتک را به زنجیر کشیده و مؤمن مرتکب فتک نمی شود. مسلم بن عقیل در واقعه کربلا هنگامی که در خانۀ هانی بن عروه پنهان شده بود، با آن که می توانست به راحتی ابن زیاد را که به عیادت هانی آمده بود به قتل رساند، چنین نکرد و در جواب هانی به همین حدیث نبوی استشهاد کرد. ترور به صورت سازمان یافته در ایران در دورۀ فدائیان اسماعیلی و پیروان حسن صباح شکل گرفت که مخالفان اصلی خود را ترور می کردند و با تهدید و ایجاد رعب و وحشت دیگران را به اطاعت از خود فرا می خواندند. در غرب فرقه اسماعیلی را assassins می نامند که از واژه حشاشین گرفته شده، ظاهراً به این علت که آنان جهت آمادگی برای کارهای خطرناک از مادۀ مخدر حشیش استفاده می کردند. امروزه در زبان انگلیسی «ترورکردن» را assassination می گویند که از همین واژه ساخته شده است. نیز ← تروریسم

ارتباط محتوایی با ترور

ترور در جدول کلمات

شهر ترور کندی در آمریکا
دالاس
شهر محل ترور کندی
دالاس
فرزند بی نظیر بوتو نخست وزیر تازه ترور شده پاکستان
زرداری
معاون وزیر دفاع لبنان که در سال 2007 ترور شد
فرانسوا الحاج
از آثار الیور استون درباره رئیس جمهور ترور شده آمریکا با بازی کوین کاستنر
جیافکی

معنی ترور به انگلیسی

assassination (اسم)
ترور ، قتل
thuggery (اسم)
ترور ، قتل ، ادمکشی
thuggee (اسم)
ترور ، قتل ، ادمکشی

معنی کلمه ترور به عربی

ترور
اغتيال
ارهب , اغتل
إحباطُ مُحاوَلَة اغْتيالِ
إحباطُ مُحاوَلَة اغْتيالِ

ترور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مصطفی ١٨:٠٩ - ١٣٩٧/١١/٢١
قتل سیاسی
|

بهرام س ١٩:٥٠ - ١٣٩٨/٠٥/٣٠
نهانکشی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم ترور   • ترور چیست   • ترور در ایران   • ترور شخص   • گیاه ترور   • ترور جی تی ای   • انواع ترور   • ترور جی تی ای وی   • معنی ترور   • مفهوم ترور   • تعریف ترور   • معرفی ترور   • ترور یعنی چی   • ترور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترور
کلمه : ترور
اشتباه تایپی : jv,v
آوا : teror
نقش : اسم
عکس ترور : در گوگل


آیا معنی ترور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )