انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1067 100 1

تروما

تروما در دانشنامه ویکی پدیا

تروما
ضربه یا تروما (به انگلیسی: Trauma) در دانش پزشکی به هر نوع آسیب دیدگی، ضربه، جراحت، شوک،  آسیب و حادثهٔ وارد شده به بدن انسان گفته می شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد. اهمیت تفاوت این دو مبحث در اورژانس و فوریت های پزشکی مشخص می شود؛ مثلاً در برخورد با بیمار دچار سنکوپ یا شوک، اگر عامل آن بیماری باشد، امدادگر به آسانی می تواند اقدام به جابجایی بیمار کند ولی در شرایط تروما، به علت وجود احتمال آسیب های شدید مانند قطع نخاع، هرنوع جابجایی و حرکتِ بیمار بدون ساپورت و ثابت نمودنِ اندام های متحرک و توسط اشخاص ناوارد ممنوع است. تروما اگر شدید باشد شخص را به مداوای سریع اورژانسی نیازمند می سازد.
پلی تروما
ترومای سر
ترومای سینه
ترومای شکم
ترومای صورت
ترومای طناب نخاعی
ترومای لگن
ترومای بافت نرم
تروما ششمین عامل آماری در علل مرگ شمرده می شود.
تروما را می توان براساس محل آسیب مانند ترومای سر، ترومای شکم و جُز اینها تقسیم بندی کرد یا بر اساس وی‍ژگی های عاملِ ایجادکنندهٔ تروما مانند ترومای نافذ شکم (مثلاً با شیء بُرنده) یا ترومای غیرنافذ (بلانت) و همچنین ترومای حرارتی یا فشاری (باروتروما) و جُز اینها نام گذاری کرد.
عکس تروما
تروما ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
تروما (پزشکی)
لگن خاصره
ترومای شکم
ترومای سر
تروما (به انگلیسی: Trauma) در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک٬ آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن علت ایجاد آسیب نباشد. اهمیت تفاوت این دو مبحث در اورژانس و فوریت های پزشکی مشخص می شود٬ مثلاً در برخورد با بیمار دچار سنکوپ و یا شوک٬ اگر عامل آن بیماری باشد٬ امدادگر به راحتی می تواند اقدام به جابجایی بیمار کند ولی در شرایط تروما٬ به علت وجود احتمال آسیب های شدید مانند قطع نخاع٬ هرنوع جابجایی و حرکت بیمار بدون ساپورت و ثابت نمودن اندام های متحرک و توسط اشخاص ناوارد ممنوع است. تروما اگر شدید باشد شخص را به مداوای اورژانسی نیازمند می سازد.
تروما ششمین عامل آماری در علل مرگ شمرده می شود.
تروما (انگلیسی: Trauma) فیلمی در ژانر ترسناک به کارگردانی داریو آرجنتو است که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد.
آزیا آرجنتو
پایپر لوری
فردریک فورست
جیمز روسو
براد دوریف
دیوید چیس
لورا جانسون
تروما (انگلیسی: Trauma) فیلمی است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.
۱۷ سپتامبر ۲۰۰۴ (۲۰۰۴-09-۱۷)
جراحی تروما (به انگلیسی: Trauma surgery) شاخه ای از تخصص های جراحی است که به درمان تهاجمی صدمات فیزیکی، معمولاً در شرایط اضطراری، می پردازد. جراحان تراما معمولاً دورهٔ رزیدنتی را در شاخهٔ جراحی عمومی می گذرانند و سپس دورهٔ فلوشیپ تروما را می گذرانند.
مرکز تروما (به انگلیسی: Trauma center) یا مرکز خدمات رسانی اورژانس به مصدومان حوادث بخش هایی هستند که به مصدومان حوادث خدمات می دهند.
مراکز درجه یک :این مراکز همه امکانات مورد نیاز مصدومان را در سطح بالا و با حضور کادر فوق تخصصی ارائه می کنند و مصدومان ارجاع شده به این مراکز نیازی به گرفتن بخشی از خدمات خود در مراکز دیگر ندارند.مرکز تروما سنتر بیمارستان سینا یکی از این مراکز ترومای درجه یک است.
مراکز درجه دو:این مراکز اغلب در مراکز استان ها تأسیس می شوند.
مراکز درجه سه: این مراکز برای ارائه سریع خدمات به مصدومان حوادث کاربرد دارند.
مراکز تروما به سه دسته تقسیم می گردند:
تعین درجه اعتبار این مراکز در آمریکا توسط کالج جراحان آمریکا (ACS) صورت می گیرد. و مراکز درجه یک دارای جراح متخصص تروما به صورت مقیم می باشند این جراحان در رشته های ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب آموزش های لازم برای بیمار ترومایی را دیده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تروما را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

فاطمیا ١٥:٥٥ - ١٣٩٥/١١/٢٣
آسیب ، زخم ، ضربه روحی
|

Amir ٠٠:٣٢ - ١٣٩٧/١٢/١٠
از دیدگاه پزشکی : زخم , آسیب
از دیدگاه روانشناسی: اتفاق غیر منتظره و شوک
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تروما   • مفهوم تروما   • تعریف تروما   • معرفی تروما   • تروما چیست   • تروما یعنی چی   • تروما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تروما
کلمه : تروما
اشتباه تایپی : jv,lh
عکس تروما : در گوگل


آیا معنی تروما مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )