انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1059 100 1

ترکمانچای

معنی ترکمانچای در لغت نامه دهخدا

ترکمانچای. [ ت ُ ک َ ] (اِخ ) (عهدنامه ٔ...) در اواخر سال 1241 هَ. ق.. (1828 م.) قشون دولت روس علی رغم عهدنامه ٔ گلستان که بر اساس آن بیش از نیمی از سرزمین قفقاز را در تصرف خود در آورده بود با حمله ٔ ناگهانی بطرف ایران سرازیر شدند و لشکریان ایران با همه ٔ کوشش عباس میرزای نایب السلطنه نتوانست در مقابل هجوم اشغالگران پایداری نماید و بشکست مجدد ایران و انعقاد عهدنامه ای که سنگین تر از عهدنامه ٔ گلستان بودمنجر گردید. این عهدنامه که در قریه ترکمان چای منعقد گردید. بهمین نام معروف شد و بموجب آن بقیه ٔ خاک قفقاز تا ساحل رود ارس به دولت روس تسلیم گردید. بموجب همین عهدنامه انحصار کشتی رانی در دریای مازندران و حق قضاوت کنسولی در داخل ایران بدولت روس تفویض شدو تحمیلات سنگین دیگری بر دولت وارد گردید. و رجوع به مرآت البلدان ج 1 ص 410 و عهدنامه ٔ ترکمانچای شود.

ترکمانچای در دانشنامه ویکی پدیا

ترکمانچای
ترکمانچای یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران واقع در آذربایجان شرقی">استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی واقع شده است.
این شهر در دامنه های جنوبی کوه های بُزقوش قرار دارد و آب و هوای آن کوهستانی و معتدل است، در فصل زمستان به شدت سرد با بارش فراوان برف همراه است. ترکمان چای در ۴۵ کیلومتری میانه؛ و در کنار جاده قدیم ترانزیتی تبریز-تهران واقع شده است. زبان اهالی آن ترکی آذربایجانی است.
این شهر از شهرهای قدیمی آذربایجان بوده و دارای قدمت بالایی می باشد. عمده شهرت این شهر به خاطر عقد عهدنامه ترکمان چای در پایان جنگ های ایران و روسیه در عهد قاجار می باشد. عباس میرزا شاهزاده لایق قاجار در این شهر به نمایندگی از شاه قاجار برای امضای عهدنامه ترکمانچای حضور یافت اگر چه وی دلاوری ها و رشادتهای فراوانی را در دفاع از وطن نشان داد و با قبول شکست در برابر روسیه مخالف بود ولی ناچار به امضای عهدنامه شد. خیابان مجاور محل عقد عهدنامه ترکمان چای به یاد رشادتهای عباس میرزا و سربازان مدافع وطن «عباس میرزا» نامگذاری شده است.
بر پایۀ این قرارداد، ایالت ایروان و نخجوان و بخش بزرگ دیگری از ایالت تالش از دست ایران رفت.
عکس ترکمانچای
ترکمانچای ممکن است در اشاره به موارد مستقل زیر به کار رود:
ترکمانچای نام شهری در بخش ترکمانچای شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران
عهدنامه ترکمانچای امضاشده در ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ (میلادی) بین روسیه و ایران
بخش ترکمانچای از بخش های تابعهٔ شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران
ترکمنچای یکی ازبخشهای شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران و مرکز آن ترکمانچای است.
بخش ترکمانچای
دهستان اوچ تپه غربی
دهستان بروان شرقی
دهستان بروانان غربی
دهستان بروانان مرکزی
در واپسین لحظات دولت دهم شهرستان ترکمنچای تصویب دولت رسید اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، دولت از ابلاغ و اجرای آن صرف نظر کرد.
شهرها: ترکمانچای
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش ترکمانچای در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۵۵۶۷ نفر بوده است.
پیمان نامهٔ ترکمانچای پیمانی است که در روز پنجشنبه و در تاریخ اول اسفند ۱۲۰۶ خورشیدی (۵ شعبان ۱۲۴۳ قمری) مطابق با ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ میلادی در پی جنگ های ایران و روسیه در دوره قاجار بین این دو کشور در روستای ترکمانچای امضا شد. برای امضای این پیمان از سوی فتحعلی شاه پادشاه ایران میرزا ابوالحسن خان شیرازی و الله یار خان آصف الدوله و از سوی امپراتوری روسیه ایوان پاسکویچ حضور داشتند. برپایهٔ این قرارداد، سه ایالت دیگر قفقاز، یعنی ایروان، نخجوان و بخش های دیگری از تالش زیر سلطهٔ روس ها قرار گرفت، حاکمیت ایران بر دریای مازندران محدودترشد و مردم ایران ناچار از پذیرش کاپیتولاسیون (قضاوت کنسولی) گردیدند. بدین سان، میان مردم قفقاز و دیگر مردم ایران، دیوار جدایی برپا شد. بنابراین در عهدنامه ترکمانچای در مجموع حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع دیگر شامل حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع از ارمنستان امروزی، حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از ترکیه امروزی شامل کوه آرارات و شهر ایغدیر که در آن زمان بخشی از خانات ایروان بود و حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از جمهوری آذربایجان امروزی (شامل تالش شمالی یعنی شهرستان لریک و نخجوان) از ایران جدا شدند. به مجموع مناطق جدا شده طی این دو عهدنامه، هفده شهر قفقاز (هفده ولایت قفقازی ایران) می گویند. در مجموع این دو عهدنامه حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از سرزمین ایران جدا گشت و به روسیه ملحق شد. سرزمین های جدا شده از ایران در این قرارداد، امروز بخشی از ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه هستند.
عهدنامه گلستان:
قاجاریان
عنوان
آقامحمدخان فتحعلی شاه محمدشاه ناصرالدین شاه مظفرالدین شاه محمدعلی شاه احمدشاه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ترکمانچای

ترکمانچای را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ترکمانچای   • مفهوم ترکمانچای   • تعریف ترکمانچای   • معرفی ترکمانچای   • ترکمانچای چیست   • ترکمانچای یعنی چی   • ترکمانچای یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکمانچای
کلمه : ترکمانچای
اشتباه تایپی : jv;lhk]hd
عکس ترکمانچای : در گوگل


آیا معنی ترکمانچای مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )