انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1045 100 1

ترکمن

/torkaman/

معنی ترکمن در لغت نامه دهخدا

ترکمن. [ ت ُ ک َ م َ ] (اِخ ) ترکمان. رجوع به ترکمان شود.

معنی ترکمن به فارسی

ترکمن
نام قومی است ترک در آسیای مرکزی . این نام از قرن پنجم ه .( ۱۱ م) نخست بشکل جمع فارسیتوسط نویسندگان ایرانی مانند گردیزی و بیهقی استعمال شده بهمان معنی که اغز در ترکی و غز در عربی و فارسی بکار رفته . غزان نخست در مغولستان سکونت داشتند و در کتیبه های ارخون متعلق به قرن هشتم م . ذکر ایشان در مغولستان رفته . اغزان مذبور را ترک محسوب داشته اند ترکان و ترکمانان را فقط در جانب مغرب یاد کرده اند بقول این دائره المعارف کلمه توکومنگ نام دیگریست که بکشور ساک تاک یعنی کشور آلانان اطلاق شده و اینان در آغاز تاریخی میلادی در مشرق تا مسیر سفلای سیر دریا مستقر بودند و آنجا در قرن چهارم ه. ( ۱٠ م . ) مقر اصلی غزان بود . بعلت مهاجرتهای ترکمانان فقط شباهتی مختصر باقی مانده . امروزه ترکمانان در آسیای مرکزی و شمال گرگان و شمال خراسان سکونت دارند . سلسله های ترکمان که در ایران دوره اسلامی حکومت کرده اند عبارتند از : قراقوینلو آق قوینلو قاجاریه .
ترکمان .
[ گویش مازنی ] /torkemenKhel/ از توابع بالاتجن قائم شهر
دهی از دهستان بالاتجن است که در بخش مرکزی شهرستان شاهی و ۶ هزار گزی باختر شاهی قرار دارد آب آن از نهر حبیب الله و رودخانه تالار و محصول آنجا برنج و غله و پنبه و صیفی و نیشکر است .
جلکه هموار صافی است و دو رود بزرگ اترک و گرگان از آن میگذرند . این صحرا از جانب جنوب برود قراسو محدود میشود .بستر سه رود مذکور قریب ۵ یا ۶ متر پست تر از سطح صحراست . صحرای ترکن بطول ۱۲٠ و بعرض ۵٠ کیلومتر و تقریبا مسطح است .و نشیب کمی بطرف مغرب دارد.

معنی ترکمن در فرهنگ فارسی عمید

ترکمن
۱. قوم سفید پوست از نژاد ترک که در آسیای میانه، ترکمنستان، و شمال غربی ایران ساکن هستند.
۲. هریک از افراد این قوم.

ترکمن در دانشنامه اسلامی

قومی ترک زبان عمدتاً در آسیای میانه . این قوم بازماندة ترکمانان غُز / اُغُز هستند. ترکمانان غز در قرون اولیة اسلامی در شبه جزیرة منقشلاغ/ منقشلاق، در ساحل شرقی دریای مازندران، و نواحی اطراف آن استقرار یافته بودند.
قوم ترکمن از اختلاط قبایل گوناگون ترکمان غُز در منقشلاغ و اُوسِت یورت (فلاتی در مشرق منقشلاق) و رشته کوههای بَلْخان و خوارزم و بعضی قبایل بیگانه، در قرن هشتم و نهم به وجود آمد. اکثر مردم جمهوری ترکمنستان، اهالی دشت ترکمن (ترکمن صحرا) در شمال استان گلستان، جماعاتی از ساکنان شمال استان خراسان و ساکنان بخشی از شمال افغانستان ترکمن اند. گروههای بزرگی از ترکمنها در جمهوریهای تاجیکستان و ازبکستان و قزاقستان و گروههایی از آنان در آستاراخان (هشترخان/ حاجی طرخان) و استاوروپل روسیه سکونت دارند. در استان تسن هانِ چین نیز ده ها هزار ترکمن زندگی می کنند. بجز ترکمنهای آسیای میانه، بسیاری از ترک زبانان عراق، سوریه، اردن، لبنان و ترکیه ترکمان نامیده می شوند . میان آنان و قوم ترکمن آسیای میانه پیوند مستقیمی، از نوع پیوند قبایل ترکمن ایران و افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان، وجود ندارد. اینان اعقاب آن دسته از ترکمانان غُز یا سلاجقه اند که در قرن پنجم و ششم، پس از مهاجرت به خاورمیانه، تدریجاً هویت قومی خود را از دست دادند. بجز دشت ترکمن و شمال خراسان، در مناطق گوناگون ایران نیز صدها هزار تن از بازماندگان ترکمنهای آقاجری/ آغاجری و افشار و ایوائی و بایندر و بیات و بیگدلی و پُرناک/ پورناک و خَلَج سکونت دارند که نام قدیمی و شباهتهای ظاهری با اجداد خود را از دست داده اند. از آن نامگذاری قدیمی بعضی نشانه های جغرافیایی باقی مانده (نظیر ناحیة تراکمة لارستان فارس) که یادگار ترکمنهای ساکن لارستان در قرن هشتم است. قلمرو ترکمنهایی که در آسیای میانه زندگی می کنند، به طور تقریبی، از شمال به دریاچة آرال و فلات اُوسِت یورت، از جنوب به رودخانة گرگان و کوههای شمال خراسان و مرزهای شمالی افغانستان، از مشرق به آمودریا و از مغرب به دریای مازندران منتهی می شود.
بعد فرهنگی قوم ترکمن
...

ترکمن در دانشنامه ویکی پدیا

ترکمن
ترکمان یا ترکمن به یکی از این معانی اشاره دارد:
ترکمن نام یک آلبوم موسیقی اثر حسین علیزاده، هنرمند ایرانی است که در سبک سنتی تهیه شده و دارای ۱۴ آهنگ است.
حسین علیزاده
این اثر، یک آلبوم بداهه نوازی در دستگاه، آواز و گوشه های مختلف است. دستگاه اصلی که جمله ها و فرودها به آن بازگشت داده می شوند، دستگاه راست پنجگاه است. دستگاه راست پنجگاه به جز چند نغمه از محدودهٔ قطعهٔ «درآمد» که دارای استقلال و ویژگی خاصی هستند، باقی روند ملودی ها به نوعی وابسته به دستگاه یا آوازهای دیگر می باشند که مرکب نوازی یا مدگردی را به طور طبیعی امکانپذیرتر می کنند. در آلبوم ترکمن، به پیوند میان موسیقی محلی و موسیقی سنتی توجه شده و به نوعی موسیقی ملی را دنبال می کند.
قطعهٔ پایانی آلبوم با نام «ترکمن» یک قطعه برای سه تار و ارکستر است. این قطعه یک برداشت ذهنی از موسیقی سرزمین و مردم ترکمن است.
این آلبوم نخستین کاری است که علیزاده پس از بازگشت از آلمان به صورت زنده در ایران اجرا می کند.
ترکمان به یکی از این معانی اشاره دارد:
شهرستان ترکمن، از شهرستان های ایران در استان گلستان
ترکمن صحرا، منطقه ای در شمال شرقی ایران
بندر ترکمن، شهری در غربی ترین نقطه استان گلستان
ترکمن آباد، نام شهری در ترکمنستان
ترکمن فیلمی عاشقانه به کارگردانی امیر شروان و نویسندگی سعید مطلبی محصول سال ۱۳۵۳ است.
ناصر ملک مطیعی
ایرج قادری
آرام
منیژه
گیتی بهشتی
فرهاد خوشبخت
ابوالفضل میرزایی
نریمان شیری فرد
حسین شهاب
ایرج فرح بخش
رفیع مددکار
محمد ریاحی
ذبیح الله ذبیح پور
مجید مظفری
در منطقهٔ ترکمن صحرا آرتق (ناصر ملک مطیعی) چند بار مادرش را برای خواستگاری دختر قلیچ خان می فرستد؛ اما پدر دختر رضایت نمی دهد...
ترکمن (مالکین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ملارد در استان تهران ایران است.
این روستا در دهستان ملارد شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
لب آب
ترکمن آباد یا چهارجوی نام شهری است در ترکمنستان.
ترکمن آباد مرکز استان لب آب است.
این شهر همان آمُل، شهر کهن ایرانی در آسیای میانه است. آمل در سده های میانه به نام آمویه و امو معروف بود و بعداً در زمان تیموریان چهارجوی نام گرفت. دولت ترکمنستان به تازگی نام چهارجوی را به ترکمن آباد تغییر داده است.
ترکمن، امیرداغ (به لاتین: Türkmen, Emirdağ) یک منطقهٔ مسکونی در ترکیه است که در امیرداغ واقع شده است.
فهرست شهرهای ترکیه
ترکمن، باردا (به لاتین: Türkmən, Barda) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان بردع واقع شده است.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
ترکمن ۱٬۲۴۱ نفر جمعیت دارد.
ترکمن باشی به معنای رهبر ترکمن هاست و ممکن است در یکی از این معانی استفاده شود:
صفرمراد نیازف اولین رئیس جمهور ترکمنستان پس از استقلال
ترکمن باشی (شهر) در ساحل دریای خزر که تا سال ۱۹۹۳ کراسنودسک یا قزل سو نامیده می شد
مختصات: ۴۰°۰۱′ شمالی ۵۲°۵۸′ شرقی / ۴۰٫۰۱۷°شمالی ۵۲٫۹۶۷°شرقی / 40.017; 52.967
حاجی بالا ابوطالبوف
آذری های ترکمنستان
بلخان
ترکمن باشی که در گذشته کِراسنُوُدسک (به معنی آب قرمز، معادل نام محلی آن قزل سو) نامیده می شد، شهری در ساحل شرقی دریای خزر در استان بلخان در ترکمنستان است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۴ حدود ۸۶٬۸۰۰ نفر برآورد شده که بیشتر از قومیت روس و آذربایجانی هستند. ترکمن باشی به عنوان تنها بندر ترکمنستان و ایستگاه نهایی راه آهن ماوراء خزر اهمیت تجاری زیادی دارد. بزرگترین پالایشگاه ترکمنستان در این شهر واقع است و خط کشتیرانی بندر ترکمن باشی با باکو در ارتباط است.
امپراتوری روسیه در سال ۱۸۶۹ با احداث یک پایگاه نظامی در محل کنونی این شهر آن را به مرکزی برای درگیری های نظامی با حکومت های خیوه، بخارا و کوچ نشینان ترکمن منطقه تبدیل کرد.
ترکمن خیل، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم شهر در استان مازندران ایران.
این روستا در بالاتجن قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۲۵۷نفر (۷۲خانوار) بوده است.
اسب ترکمن گونه ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می یابد. رنگ آن ها بیشتر خاکستری رنگ است و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آن ها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها، تخت است، به عبارت دیگر شکم آن ها لاغر است. صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.
معرفی اسب ترکمن در ایران، علی گلشن، تهران، پژواک کیوان، ۱۳۸۴
اسب، دکتر ابراهیم پور و دکتر رضایی نژاد، اصفهان، مرکز نشر دانشگاه صنعتی، ۱۳۸۴
اسب ترکمن اسبی است دارای ویژگی های منحصر به فردی است، از جمله: قد ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر، گوش های بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی. رنگ های تیره های اسب آخال تکه و یموت شامل: کهر، نیله (طوسی)، سمند، کرنگ، قره کهر، ابرش، سیاه، و سفید است.
نژادهای شناخته شده اسب ترکمن در سه گروه: یموت، اسب آخال تکه، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و اسب عرب) دسته بندی شده اند.
برخی نیز آمیخته تروبرد و ترکمن (دو خون) هستند.
مختصات: ۳۶°۵۳′۳۵″ شمالی ۵۴°۰۳′۵۷″ شرقی / ۳۶٫۸۹۳۰۶°شمالی ۵۴٫۰۶۵۸۳°شرقی / 36.89306; 54.06583
ایستگاه راه آهن بندر ترکمن یک ایستگاه راه آهن در شهر بندر ترکمن، ایران است.
این ایستگاه در تاریخ سوم شهریور ۱۳۱۷ به عنوان شمالی ترین ایستگاه راه آهن سراسری ایران افتتاح شد، همچنین در تاریخ ۹ آبان ۱۳۳۹ خط راه آهن از این ایستگاه به شهر گرگان ادامه پیدا کرده و تحت عنوان راه آهن بندر ترکمن-گرگان به بهره برداری رسید.
ایستگاه بندر ترکمن در سال ۱۳۹۷ با شماره ۳۱۹۰۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
بخش مرکزی شهرستان ترکمن یکی از بخش های شهرستان ترکمن در استان گلستان ایران است.
بخش مرکزی شهرستان ترکمن
دهستان جعفربای جنوبی
شهر: بندر ترکمن
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان ترکمن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۳۷۷۱ نفر بوده است.
بز وحشی ترکمن (نام علمی: Capra aegagrus blythi) نام یک زیرگونه از گونه کل و بز است.
بندر ترکمن یا بندر شاه شهری در غرب استان گلستان است. این شهر در زمان رضاشاه پهلوی در سال ۱۳۰۶ خورشیدی بنیان گذاری شد و ازین رو تا پیش از انقلاب «بندر شاه» نامیده می شد بندر شاه جزو نخستین شهرهای ایران است که راه آهن به آن کشیده شد؛ راه آهن سراسری پس از گذشت ۱۴۰۰ کیلومتر دریای خزر را به خلیج فارس و بندر امام خمینی پیوند می دهد.
سالنامه پارس چاپ ۱۳۰۵ خورشیدی
بندر شاه در قدیم دارای سه اسکله بود که اکنون بازمانده هایی از آن ها به جا مانده.
بر طبق سرشماری رسمی، در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن (بخش مرکزی شهر بندرترکمن) بالغ بر ۵۳۷۹۰نفر بوده است. از نقاط گردشگری آن می توان به جزیره آشوراده در حدود یک کیلومتری ساحل آن اشاره نمود که تا چند سال قبل مسکونی بوده است. این جزیره در حال حاضر در اختیار شیلات قرار گرفته است.
اکثریت مردم این شهر ترکمن و سنی مذهب می باشند (نزدیک به ۷۵٪)، ولی اقوام دیگر همچون فارسی زبانان سیستانی، ترکهای آذربایجانی، قزاقها، مازندرانی ها، کتولی ها و ارامنه (نزدیک به ۲۵٪) و… در کنار هم زندگی می کنند. به گفته محمد آذری مدیر بنیاد نیمروز سیستانی ها از شرق گلستان به سمت غرب جمعیتشان کاهش می یابد و در بندرترکمن سیستانی ها در کنار ترکمن ها بودوباش مسالمت آمیز دارند و بر اساس مطالعات مرکز مردم شناسی بنیاد نیمروز طوایف عنایت و میروفراهی در روستاهای زابل محل سفلی و علیا وایوان آباد در کنار سایر طوایف سیستانی روستاهای مستقل مخصوص سیستانی ها را به وجود آوردند
مختصات: ۳۷°۵۶′۱۷″ شمالی ۵۶°۵۵′۳۳″ شرقی / ۳۷٫۹۳۸۰۶°شمالی ۵۶٫۹۲۵۸۳°شرقی / 37.93806; 56.92583
تنگه ترکمن، روستایی از توابع بخش راز و جرگلان شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است.
این روستا در دهستان راز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۵۶۰ نفر (۳۳۱خانوار) بوده است.
جنبش دموکراتیک ترکمن (به ترکی استانبولی: Türkmen Demokratik Hareketi) یک جنبش سیاسی در عراق به رهبری نورالدین نجم الدین که نمایندگی مردم ترکمن عراق و از شاخه های حزب کردستان عراق می باشند. تشکیل دهندگان این حزب از اعضای سابق جبهه ترکمن های عراق در سال ۲۰۰۴ میلادی به وجود آمد. این حزب از مخالفان دخالت ترکیه در امور داخلی ترکمن های عراق می باشد. جنبش دموکراتیک ترکمن به دلیل حمایت از انتقال منطقه نفت خیز کرکوک به دولت کردستان عراق از پشتیبانی و حمایت کُردها برخوردار بوده و در پارلمان میهنی کردستان سه کرسی اختصاصی دارد.
جکوی انگشت باریک ترکمن (نام علمی: Eublepharis turcmenicus) نوعی جکو است که در مناطق نیمه بیابانی، کوهپایه ها در سراشیبی ها و تپه های سنگلاخی با پوشش گیاهی درختی یا بوته ای پراکنده در کپه داغ ترکمنستان و بخشی از شمال غربی ایران یافت می شود.
حزب خلق ترکمن (به ترکی استانبولی: Türkmen Halk Partisi) یک جنبش سیاسی به سال ۱۹۹۷ میلادی در عراق به رهبری نیهات ایلهانلی که نمایندگی مردم ترکمن عراق را برعهده دارد. این حزب در اوایل تأسیس تا جنگ عراق و برکناری صدام حسین از مسند قدرت توسط وی سرکوب می شد، اما پس از برکناری صدام حسین به فعالیت آزادانه خود ادامه می دهد.
دانشگاه دولتی ترکمن (به ترکمنی: Magtymguly adyndaky Türkmen döwlet uniwersiteti) قدیمی ترین و اولین دانشگاه در پایتخت ترکمنستان، عشق آباد بوده که در سال ۱۹۵۰ میلادی پایه گذاری شده است. بعدها پس ار استقلال از اتحادیه جماهیر شوروی به افتخار شاعر شهیر ترکمن نام این دانشگاه به دانشگاه دولتی مختومقلی فراغی تغییر کرد. هم اکنون ریاست دانشگاه به عهده دکتر قورت نیاز خان مرادوف می باشد.
ریاضیات
فیزیک
شیمی و زیست شناسی
جغرافیا
تاریخ
حقوق
زبان و ادبیات ترکمن
زبان و ادبیات خارجی
این دانشگاه در ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۵۰ با نام دانشگاه ایالتی ماکسیم گورکی تأسیس شد. در سال ۱۹۸۹ به عضویت باشگاه دانشگاه های اوراسیا درآمده و پس از استقلال به نام دانشگاه مختومفلی فراغی تغییر نام داد. این دانشگاه تفاهم نامه و قراردادهای علمی و همکاری های تحقیقاتی با دانشگاه های روسیه، آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، اوکراین و رومانی و ترکیه دارد.
در طول جنگ جهانی دوم، فیزیکدان معروف شوروی آندره ساخاروف جهت مطالعه و تحقیقات علمی به عشق آباد منتقل شده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکمن در دانشنامه آزاد پارسی

تُرْکَمَن
تُرْکَمَن
قوم ترک آسیای میانه، حاصل اختلاط طولانی ترکان زردپوست غُز و قرلق با سفیدپوستان ایرانی آسیای میانه و خوارزم و خراسان بزرگ. شباهت این قوم به سفیدپوستان ایرانی، بیشتر از شباهت های آنان به ترکان زردپوست است. قریب به اتفاق اتباع مستقر در ترکمنستان از این قوم اند. اهالی ترکمن صحرا در استان گلستان و جماعاتی از مردم نوار مرزی ایران و ترکمنستان در شمال خراسان و ساکنان بخشی از شمال غربی افغانستان، از قوم ترکمن اند. گروه های بزرگی از ترکمن ها در جمهوری های تاجیکستان و ازبکستان و قزاقستان و جماعت هایی از آنان در هشترخان (آستراخان) و استاورپول قفقاز سکونت دارند. ده ها هزار ترکمن در استان تِسِنهان، واقع در شمال غربی چین، زندگی می کنند. در کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، لبنان و اردن، صدها هزار نفر ترک زبان به سر می برند که ترکمان نامیده می شوند. میان این مردم و ترکمن های آسیای مرکزی، هیچ نسبتی از نوع پیوندهای قبایل ترکمن ایران و افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان وجود ندارد و تنها نسبتی که دیده می شود همان اصل مشترک غزان و قرلقانِ استحاله یافته است. ترکمن ها پدرتبارند و بنابر رسوم خود، مردان برای ازدواج باید شیربها بپردازند. برخلاف بسیاری از ترک های دیگر آسیایی، که قشربندی اجتماعی مبتنی بر تبارخونی داشتند (اشراف بالاتر از عوام بودند)، ترکمن ها بر اساس حرفه قشربندی می شدند (دامداران بالاتر از کشاورزان بودند). اکثر ترکمن ها، که از دیرباز شبان های کوچندۀ چادرنشین بوده اند، امروزه به کشاورزان و دامداران اسکان یافته تبدیل شده اند. دین غالب در میان ترکمن ها اسلام سنی است. اینان، همانند بسیاری از ترکان ایران، بازماندگان ترکمانانی هستند که تا قرن ۸ق در خاورمیانه استقرار یافته بودند. زبان ترکمنی شعبه ای از زبان ترکی غُز است و دو گویش عمده دارد. فرهنگ و ادبیات این قوم را دولت محمد آزادی از ایل گوکلان و فرزند معروفش مختوم قلی فراغی بر پایۀ ادبیات فارسی شکل داده اند. ترکمن ها سنّیِ حنفی اند و طریقت نقشبندیه پیروان فراوانی در میان آنان دارد. قالی و اسب ترکمنی بسیار مشهور است. گروه های بزرگ تشکیل دهندۀ قوم ترکمن را خلق می گویند که در زبان فارسی به ایل تعبیر شده است. ایلات بزرگ ترکمن عبارت اند از ۱. آتا، ساکن غرب ولایت خیوه؛ ۲. آلیلی (عالی ایلی/علی ایلی)، ساکن خیوه و اطراف آن؛ ۳. ارساری (ارزاری)، ساکن اراضی قسمت میانی جیحون از چهارجوی تا بلخ؛ ۴. تکه، بزرگ ترین ایل ترکمن و یکی از سه گروه بزرگ ترکمانان ایران، ساکن اراضی میان بلخان کوه ترکمنستان و کوپه داغ خراسان؛ ۵. چُودور، ساکن جنوب اوست یورت و اراضی میان دریاچۀ آرال و دریای خزر؛ ۶. سارق (ساریق/ساروق)، ساکن مرو؛ ۷. سالور، ساکن مرو؛ ۸. مقر (قره)، ساکن اراضی میان چهارجوی و اندخود افغانستان؛ ۹. گوکلان، یکی از سه گروه بزرگ ترکمن های ایران، ساکن در شرق استان گلستان؛ ۱۰. یمرلی (ایمرلی/یمرعلی)، ساکن اراضی اطراف رودخانه گرگان و ابیورد و درگز و خیوه. ۱۱. یموت، یکی از سه گروه بزرگ ترکمن های ایران، ساکن شرق استان گلستان.

معنی ترکمن به انگلیسی

turcoman (اسم)
ترکمن
turkoman (اسم)
ترکمن

ترکمن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شفيق الله مصلح ١٤:١٠ - ١٣٩٦/٠٧/٠٥
نام قوميست که فعلا در افغانستان زنده گي مي کنند و اسم اين قوم در سرود ملي آن کشور نيز ياد شده است.
|

جمال ٠٩:٣٠ - ١٣٩٧/١٠/١٦
ترکمن مخفف ترک ایمان است چون با حمله مسلمین به ایران همه ترک ها جنگیدند و به زور شمشیر مسلمان شدند اما ترکمن ها بدون جنگ با آغوش باز اسلام را پذیرفتند.
|

گل چشمه ١٥:٣٠ - ١٣٩٨/٠١/١٤
ترکمن مخفف "تیر و کمان" است، قوم ترکمن در تیراندازی و جنگاوری شهرت داشتند و به همین دلیل ترکمن نامیده شدند.
|

a.emamy ٢٣:٤٧ - ١٣٩٨/٠١/٢٧
ترکمن نام یکی ازای دام ایرانی وبه معنای ترک اصیل هست واژگان های اصلی آنها به وضوح مشخص است مثلا اسم آلما به معنی سیب برای دختران واسم های چون یاشاروآیدین برای پسران
|

آق مراد ١٩:٢٢ - ١٣٩٨/٠٤/٢١
تورکمن یعنی من تورک. تورک من=تورکمن
|

نعیم سرفراز ١٠:٥٢ - ١٣٩٨/٠٤/٢٥
ترکمن یعنی سوپر من، بت من ، آیرون من ترکمن همینطور معنی میدهد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

غزل > cookpit
s.m > Caterpillar
مرتضی بزرگیان > misjudgment
jim potter > set up camp
Mostafa.Z > بزغاله
.. > slowly
حیدر نیک آیین > انتقادی
علی خراسانی > low income

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترکمن های چین   • نام قوم ترکمن در جدول   • ترکمن های ایران   • شجره نامه ترکمن   • معنی قوم ترکمن   • سایت اولکامیز   • لباس ترکمن ها   • آداب و رسوم ترکمن ها   • معنی ترکمن   • مفهوم ترکمن   • تعریف ترکمن   • معرفی ترکمن   • ترکمن چیست   • ترکمن یعنی چی   • ترکمن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکمن
کلمه : ترکمن
اشتباه تایپی : jv;lk
آوا : torkaman
نقش : اسم
عکس ترکمن : در گوگل


آیا معنی ترکمن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )