برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1322 100 1

ترکمن

/torkaman/

معنی ترکمن در لغت نامه دهخدا

ترکمن. [ ت ُ ک َ م َ ] (اِخ ) ترکمان. رجوع به ترکمان شود.

معنی ترکمن به فارسی

ترکمن
نام قومی است ترک در آسیای مرکزی . این نام از قرن پنجم ه .( ۱۱ م) نخست بشکل جمع فارسیتوسط نویسندگان ایرانی مانند گردیزی و بیهقی استعمال شده بهمان معنی که اغز در ترکی و غز در عربی و فارسی بکار رفته . غزان نخست در مغولستان سکونت داشتند و در کتیبه های ارخون متعلق به قرن هشتم م . ذکر ایشان در مغولستان رفته . اغزان مذبور را ترک محسوب داشته اند ترکان و ترکمانان را فقط در جانب مغرب یاد کرده اند بقول این دائره المعارف کلمه توکومنگ نام دیگریست که بکشور ساک تاک یعنی کشور آلانان اطلاق شده و اینان در آغاز تاریخی میلادی در مشرق تا مسیر سفلای سیر دریا مستقر بودند و آنجا در قرن چهارم ه. ( ۱٠ م . ) مقر اصلی غزان بود . بعلت مهاجرتهای ترکمانان فقط شباهتی مختصر باقی مانده . امروزه ترکمانان در آسیای مرکزی و شمال گرگان و شمال خراسان سکونت دارند . سلسله های ترکمان که در ایران دوره اسلامی حکومت کرده اند عبارتند از : قراقوینلو آق قوینلو قاجاریه .
ترکمان .
[ گویش مازنی ] /torkemenKhel/ از توابع بالاتجن قائم شهر
دهی از دهستان بالاتجن است که در بخش مرکزی شهرستان شاهی و ۶ هزار گزی باختر شاهی قرار دارد آب آن از نهر حبیب الله و رودخانه تالار و محصول آنجا برنج و غله و پنبه و صیفی و نیشکر است .
جلکه هموار صافی است و دو رود بزرگ اترک و گرگان از آن میگذرند . این صحرا از جانب جنوب برود قراسو محدود میشود .بستر سه رود مذکور قریب ۵ یا ۶ متر پست تر از سطح صحراست . صحرای ترکن بطول ۱۲٠ و بعرض ۵٠ کیلومتر و تقریبا مسطح است .و نشیب کمی بطرف مغرب دارد.

معنی ترکمن در فرهنگ فارسی عمید

ترکمن
۱. قوم سفید پوست از نژاد ترک که در آسیای میانه، ترکمنستان، و شمال غربی ایران ساکن هستند.
۲. هریک از افراد این قوم.

ترکمن در دانشنامه اسلامی

قومی ترک زبان عمدتاً در آسیای میانه . این قوم بازماندة ترکمانان غُز / اُغُز هستند. ترکمانان غز در قرون اولیة اسلامی در شبه جزیرة منقشلاغ/ منقشلاق، در ساحل شرقی دریای مازندران، و نواحی اطراف آن استقرار یافته بودند.
قوم ترکمن از اختلاط قبایل گوناگون ترکمان غُز در منقشلاغ و اُوسِت یورت (فلاتی در مشرق منقشلاق) و رشته کوههای بَلْخان و خوارزم و بعضی قبایل بیگانه، در قرن هشتم و نهم به وجود آمد. اکثر مردم جمهوری ترکمنستان، اهالی دشت ترکمن (ترکمن صحرا) در شمال استان گلستان، جماعاتی از ساکنان شمال استان خراسان و ساکنان بخشی از شمال افغانستان ترکمن اند. گروههای بزرگی از ترکمنها در جمهوریهای تاجیکستان و ازبکستان و قزاقستان و گروههایی از آنان در آستاراخان (هشترخان/ حاجی طرخان) و استاوروپل روسیه سکونت دارند. در استان تسن هانِ چین نیز ده ها هزار ترکمن زندگی می کنند. بجز ترکمنهای آسیای میانه، بسیاری از ترک زبانان عراق، سوریه، اردن، لبنان و ترکیه ترکمان نامیده می شوند . میان آنان و قوم ترکمن آسیای میانه پیوند مستقیمی، از نوع پیوند قبایل ترکمن ایران و افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان، وجود ندارد. اینان اعقاب آن دسته از ترکمانان غُز یا سلاجقه اند که در قرن پنجم و ششم، پس از مهاجرت به خاورمیانه، تدریجاً هویت قومی خود را از دست دادند. بجز دشت ترکمن و شمال خراسان، در مناطق گوناگون ایران نیز صدها هزار تن از بازماندگان ترکمنهای آقاجری/ آغاجری و افشار و ایوائی و بایندر و بیات و بیگدلی و پُرناک/ پورناک و خَلَج سکونت دارند که نام قدیمی و شباهتهای ظاهری با اجداد خود را از دست داده اند. از آن نامگذاری قدیمی بعضی نشانه های جغرافیایی باقی مانده (نظیر ناحیة تراکمة لارستان فارس) که یادگار ترکمنهای ساکن لارستان در قرن هشتم است. قلمرو ترکمنهایی که در آسیای میانه زندگی می کنند، به طور تقریبی، از شمال به دریاچة آرال و فلات اُوسِت یورت، از جنوب به رودخانة گرگان و کوههای شمال خراسان و مرزهای شمالی افغانستان، از مشرق به آمودریا و از مغرب به دریای مازندران منتهی می شود.
بعد فرهنگی قوم ترکمن
...

ترکمن در دانشنامه ویکی پدیا

ترکمن
ترکمان یا ترکمن به یکی از این معانی اشاره دارد:
ترکمن نام یک آلبوم موسیقی اثر حسین علیزاده، هنرمند ایرانی است که در سبک سنتی تهیه شده و دارای ۱۴ آهنگ است.
حسین علیزاده
این اثر، یک آلبوم بداهه نوازی در دستگاه، آواز و گوشه های مختلف است. دستگاه اصلی که جمله ها و فرودها به آن بازگشت داده می شوند، دستگاه راست پنجگاه است. دستگاه راست پنجگاه به جز چند نغمه از محدودهٔ قطعهٔ «درآمد» که دارای استقلال و ویژگی خاصی هستند، باقی روند ملودی ها به نوعی وابسته به دستگاه یا آوازهای دیگر می باشند که مرکب نوازی یا مدگردی را به طور طبیعی امکانپذیرتر می کنند. در آلبوم ترکمن، به پیوند میان موسیقی محلی و موسیقی سنتی توجه شده و به نوعی موسیقی ملی را دنبال می کند.
قطعهٔ پایانی آلبوم با نام «ترکمن» یک قطعه برای سه تار و ارکستر است. این قطعه یک برداشت ذهنی از موسیقی سرزمین و مردم ترکمن است.
این آلبوم نخستین کاری است که علیزاده پس از بازگشت از آلمان به صورت زنده در ایران اجرا می کند.
ترکمان به یکی از این معانی اشاره دارد:
شهرستان ترکمن، از شهرستان های ایران در استان گلستان
ترکمن صحرا، منطقه ای در شمال شرقی ایران
بندر ترکمن، شهری در غربی ترین نقطه استان گلستان
ترکمن آباد، نام شهری در ترکمنستان
ترکمن فیلمی عاشقانه به کارگردانی امیر شروان و نویسندگی سعید مطلبی محصول سال ۱۳۵۳ است.
ناصر ملک مطیعی
ایرج قادری
آرام
منیژه
گیتی بهشتی
فرهاد خوشبخت
ابوالفضل میرزایی
نریمان شیری فرد
حسین شهاب
ایرج فرح بخش
رفیع مددکار
محمد ریاحی
ذبیح الله ذبیح پور
مجید مظفری
در منطقهٔ ترکمن صحرا آرتق (ناصر ملک مطیعی) چند بار مادرش را برای خواستگاری دختر قلیچ خان می فرستد؛ اما پدر دختر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکمن در دانشنامه آزاد پارسی

تُرْکَمَن
تُرْکَمَن
قوم ترک آسیای میانه، حاصل اختلاط طولانی ترکان زردپوست غُز و قرلق با سفیدپوستان ایرانی آسیای میانه و خوارزم و خراسان بزرگ. شباهت این قوم به سفیدپوستان ایرانی، بیشتر از شباهت های آنان به ترکان زردپوست است. قریب به اتفاق اتباع مستقر در ترکمنستان از این قوم اند. اهالی ترکمن صحرا در استان گلستان و جماعاتی از مردم نوار مرزی ایران و ترکمنستان در شمال خراسان و ساکنان بخشی از شمال غربی افغانستان، از قوم ترکمن اند. گروه های بزرگی از ترکمن ها در جمهوری های تاجیکستان و ازبکستان و قزاقستان و جماعت هایی از آنان در هشترخان (آستراخان) و استاورپول قفقاز سکونت دارند. ده ها هزار ترکمن در استان تِسِنهان، واقع در شمال غربی چین، زندگی می کنند. در کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، لبنان و اردن، صدها هزار نفر ترک زبان به سر می برند که ترکمان نامیده می شوند. میان این مردم و ترکمن های آسیای مرکزی، هیچ نسبتی از نوع پیوندهای قبایل ترکمن ایران و افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان وجود ندارد و تنها نسبتی که دیده می شود همان اصل مشترک غزان و قرلقانِ استحاله یافته است. ترکمن ها پدرتبارند و بنابر رسوم خود، مردان برای ازدواج باید شیربها بپردازند. برخلاف بسیاری از ترک های دیگر آسیایی، که قشربندی اجتماعی مبتنی بر تبارخونی داشتند (اشراف بالاتر از عوام بودند)، ترکمن ها بر اساس حرفه قشربندی می شدند (دامداران بالاتر از کشاورزان بودند). اکثر ترکمن ها، که از دیرباز شبان های کوچندۀ چادرنشین بوده اند، امروزه به کشاورزان و دامداران اسکان یافته تبدیل شده اند. دین غالب در میان ترکمن ها اسلام سنی است. اینان، همانند بسیاری از ترکان ایران، بازماندگان ترکمانانی هستند که تا قرن ۸ق در خاورمیانه استقرار یافته بودند. زبان ترکمنی شعبه ای از زبان ترکی غُز است و دو گویش عمده دارد. فرهنگ و ادبیات این قوم را دولت محمد آزادی از ایل گوکلان و فرزند معروفش مختوم قلی فراغی بر پایۀ ادبیات فارسی شکل داده اند. ترکمن ها سنّیِ حنفی اند و طریقت نقشبندیه پیروان فراوانی در میان آنان دارد. قالی و اسب ترکمنی بسیار مشهور است. گروه های بزرگ تشکیل دهندۀ قوم ترکمن را خلق می گویند که در زبان فارسی به ایل تعبیر شده است. ایلات بزرگ ترکمن عبارت اند از ۱. آتا، ساکن غرب ولایت خیوه؛ ۲. آلیلی (عالی ایلی/علی ایلی)، س ...

ارتباط محتوایی با ترکمن

معنی ترکمن به انگلیسی

turcoman (اسم)
ترکمن
turkoman (اسم)
ترکمن

ترکمن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شفيق الله مصلح
نام قوميست که فعلا در افغانستان زنده گي مي کنند و اسم اين قوم در سرود ملي آن کشور نيز ياد شده است.
جمال
ترکمن مخفف ترک ایمان است چون با حمله مسلمین به ایران همه ترک ها جنگیدند و به زور شمشیر مسلمان شدند اما ترکمن ها بدون جنگ با آغوش باز اسلام را پذیرفتند.
گل چشمه
ترکمن مخفف "تیر و کمان" است، قوم ترکمن در تیراندازی و جنگاوری شهرت داشتند و به همین دلیل ترکمن نامیده شدند.
a.emamy
ترکمن نام یکی ازای دام ایرانی وبه معنای ترک اصیل هست واژگان های اصلی آنها به وضوح مشخص است مثلا اسم آلما به معنی سیب برای دختران واسم های چون یاشاروآیدین برای پسران
آق مراد
تورکمن یعنی من تورک. تورک من=تورکمن
نعیم سرفراز
ترکمن یعنی سوپر من، بت من ، آیرون من ترکمن همینطور معنی میدهد.
Rahmetullah karlı
ترکمن
ترک ایمان (ایمان اولیه را ترک کرده )
به دین مبین اسلام ایمان کردند .
گرکز
ترکمن ها از نژاد تورج پسر فریدون شاه هستندپسران فریدون
تورج(توران ها )
ایرج(ایران ها )
سلم(رومی ها )

ترکمن::مانند ترک
زبان پارسی جای خود را به ترکی دادآلان::اران،ایران

آلان ها در کشور ازبکستان هنوز زبانشان پارسی است
جمهوری های اوستیا جنوبی و شمالی در روسیه
محل سکونت قوم آلان است و به پارسی سخن می گویند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترکمن های چین   • نام قوم ترکمن در جدول   • ترکمن های ایران   • شجره نامه ترکمن   • معنی قوم ترکمن   • سایت اولکامیز   • لباس ترکمن ها   • آداب و رسوم ترکمن ها   • معنی ترکمن   • مفهوم ترکمن   • تعریف ترکمن   • معرفی ترکمن   • ترکمن چیست   • ترکمن یعنی چی   • ترکمن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکمن
کلمه : ترکمن
اشتباه تایپی : jv;lk
آوا : torkaman
نقش : اسم
عکس ترکمن : در گوگل

آیا معنی ترکمن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )