انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1082 100 1

ترکیب آلی

ترکیب آلی در دانشنامه ویکی پدیا

ترکیب آلی
ترکیب آلی به گونه ای از ماده و ترکیب شیمیایی (جامد-مایع-گاز) گفته می شود که در مولکول های خود دارای کربن باشد. این تعریف عام نیست و شامل همه ترکیبات دارای کربن مانند کاربید، کربنات، سیانید و اکسیدهای سادهٔ کربن (کربن دی اکسید و کربن مونوکسید) نمی شود. ترکیب های نام برده شده با اینکه دارای کربن هستند اما در رده ترکیب معدنی قرار می گیرند.در گذشته معتقد بودند که مواد آلی موادی هستند که در آن یک موجود زنده نقش داشته است.ساده ترین ترکیبات آلی (هیدرو کربن)ها هستند .
بسپارها که از تکرار یک واحد مولکولی بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ بار بوجود می آیند.
کم پارها یا اولیگومرها که از تکرار یک واحد مولکولی بین ۲ تا ۱۲ بار بوجود می آیند و در واقع همان بسپارها هستند ولی با طولی بسیار کوتاه تر.
دارپارها یا دندریمرها واحدهای تکرار شونده مولکولی که توسط پیوند کووالانسی به صورت سه بعدی به یکدیگر متصل شده اند.
رنگ ها
کریستال های مایع
لایه های خودسامان ده
تا اوایل سدهٔ ۱۹ میلادی، مواد شیمیایی دارای منشأ حیوانی یا گیاهی را آلی می نامیدند و آن ها را به علت ضروری بودن نیروی حیاتی برای تولیدشان از مواد معدنی (مواد غیر آلی) متمایز می دانستند. نظریهٔ نیروی حیاتی در سال ۱۸۲۸ توسط ولر با سنتز اوره رد شد ولی اصطلاح آلی همچنان باقی ماند.
امروزه به بیشتر موادی که از دو عنصر کربن و هیدروژن تشکیل شده باشد مواد آلی گفته می شود.
نیمه رساناهای آلی (ارگانیک) یکی از موادی هستند که در ساخت سلول خورشیدی و دیود نوری مورد توجه قرار گرفته اند. هر چند که استفاده از این مواد در سلول های خورشیدی بازده کمتری را نسبت به هم تایان سیلیسیمی خود موجب می شوند اما به دلایل زیر برای استفاده های غیر صنعتی و کاربردهای روزانه نامزد خوبی هستند:
عکس ترکیب آلی
ترکیب های آلی سرب عبارتند از ترکیب های شیمیایی که دارای پیوند شیمیایی میان کربن و سربند. شیمی آلی سرب دانش مرتبط با همین ترکیب ها است. نخستین ترکیب آلی سرب، هگزا-اتیل-دی-سرب (Pb2(C2H5)6) بود که در سال ۱۸۵۶ ساخته شد. چون سرب و کربن در یک گروه اند چهار پیوند یا تتراوالانت تشکیل می دهند.
هرچه در گروه پایین تر رویم پیوند C–X که (X = C, Si, Ge, Sn, Pb) ضعیف تر و طول پیوند بزرگتر می شود. برای مثال، طول پیوند C–Pb در تترامتیل سرب، ۲۲۲ پیکومتر و انرژی تفکیک پیوند آن ۴۹ کیلوکالری بر مول (۲۰۴ ژول بر مول) است. اما طول پیوند C–Sn در تترامتیل قلع، ۲۱۴ پیکومتر و انرژی تفکیک آن ۷۱ کیلوکالری بر مول است.
ترکیب های آلی سرب دوست دارند سرب با ظرفیت چهار داشته باشند که این مطلب درخور توجه است چون سرب در ترکیب های غیرآلی بیشتر ظرفیت دو در مرکز دارد.
ترکیب آلی کادمیم یک ترکیب در شیمی آلی فلزی است که دارای پیوند کربن-کادمیم است. شیمی آلی کادمیم ویژگی های فیزیکی، تولید و واکنش های این پیوندهای شیمیایی را توضیح می دهد. کادمیم همانند جیوه و روی در گروه ۱۲ جدول تناوبی است از این رو ویژگی های شیمیایی همانند این دو عنصر دارد.
دی متیل کادمیم دارای مولکول های خطی با پیوند C-Cd است که طول پیوند آن ۲۱۳ پیکومتر است همهٔ ترکیبات آلی کادمیم نسبت به هوا، نور و رطوبت حساس اند.
نخستین ترکیب تولیدی آلی کادمیم، دی متیل کادمیم، CH3-Cd-CH3 و دی اتیل کادمیم CH3CH2-Cd-CH2CH3 است که نخستین بار در سال ۱۹۱۷ از سوی اریک کروز تولید شدند. این سنتز با کمک یک واکنش تبادلی میان یک واکنشگر ناب آلی فلزی و یک نمک کادمیم ایجاد می شود.
یک فرایند در تولید دی اتیل کادمیم واکنش میان کادمیم برومید با دو واکنشگر گرینیارد معادل اتیل منیزیم برومید در دی اتیل اتر است. یک محصول جانبی واکنش برمید منیزیم است. دی اتیل کادمیم روغنی بی رنگ با نقطهٔ ذوب ۲۱- درجهٔ سلسیوس است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکیب آلی در دانشنامه آزاد پارسی

ترکیب آلی (organic compound)
در شیمی، دسته ای از ترکیباتِ دارای کربن، شامل کربنات ها، منواکسید کربن، و دی اکسید کربن. وجه تمایز اصلی ترکیبات آلی و معدنی بر این اساس بود که گمان می رفت مولکول های سیستم های زنده منحصربه فردند و نمی توان آن ها را در آزمایشگاه سنتز کرد. امروز تولید هزاران مادۀ شیمیایی آلی، هم در بخش تحقیقات و هم در صنایع دارویی، امری عادی است. ترکیبات خاص و سادۀ کربن، نظیر کربنات ها، اکسیدهای کربن، دی سولفید کربن و کربیدها معمولاً در شیمی معدنی بررسی می شوند.

ارتباط محتوایی با ترکیب آلی

ترکیب آلی در جدول کلمات

ترکیب آلی متبلور سفیدرنگ
اوره

ترکیب آلی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مبین ٠٥:٣٨ - ١٣٩٥/٠٩/٠٢
ترکیب آلی به هر نوع ماده و ترکیب شیمیایی(جامد-مایع-گاز) می گویند که در ملکول های خود دارای کربن باشد. این تعریف عام نیست و شامل همه ترکیبات کربن دار مانند کاربید٬ الماس٬ سیانید و اکسیدهای ساده کربن نمی شود. ترکیب های نام برده شده با اینکه دارای کربن هستند اما در رده ترکیب معدنی قرار می گیرند.
تاریخچه
تا اوایل سدهٔ ۱۹ ام میلادی، مواد شیمیایی دارای منشاء حیوانی یا گیاهی را آلی می نامیدند و آنها را به علت ضروری بودن نیروی حیاتی برای تولیدشان از مواد معدنی (مواد غیرآلی) متمایز می دانستند. نظریهٔ نیروی حیاتی در سال ۱۸۲۸ توسط ولر با سنتز اوره رد شد ولی اصطلاح آلی باقی ماند.
امروزه به بیشتر موادی که از دو عنصر کربن وهیدروژن تشکیل شده باشد مواد آلی می گویند.
کاربرد در سلولهای خورشیدی و دیودهای نوری
نیمه رسانا های آلی (ارگانیگ) یکی از موادی هستند که در ساخت سلول خورشیدی و دیود نوری توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. هر چند که استفاده از این مواد در سلولهای خورشیدی بازده کمتری را نسبت به هم تایان سیلیسیمی خود موجب می شوند اما به دلایل زیر برای استفاده های غیر صنعتی و کاربردهای روزانه نامزد بسیار خوبی هستند:
۱. تهیه آنها به صورت لایه های نازک بسیار راحت است. معمولاً از تکینیکهای پوشش دهی چرخشی (Spin coating) ٫ doctor balde techniques (wet_possessing)g و تبخیر برای این کار استفاده می شود.
۲. در مقایسه با مواد غیرآلی مقدار کمی از مواد آلی برای اهداف تولید انرژی کافی است (لایه هایی با ضخامت ۱۰۰ نانومتر) و در عین حال تولید آنها به صورت انبوه به صورت مواد شیمیایی ممکن است.
۳. می توان از نظر شیمیایی آنها را طوری ساخت که خصوصیاتی مثل نوار بدون انرژی٫ باند رسانش (conduction band)٫ باند ظرفیت (valence band)٫ هدایت الکتریکی٫ حلالیت و غیره مقدار دلخواه را داشته باشند.
۴. تنوع در اندازه نوار بدون انرژی در این مواد باعث می شود که مواد آلی در طول موجهای متفاوتی جذب کنند. اگر این طول موج در محدوده فروسرخ باشد می توان سلولهای خورشیدی و یا دیودهایی از مواد شفاف ساخت و برای مثال در پنجره ها به کار برد.
۵. انعطاف پذیری مواد آلی مانند پلیمرها امکان ساخت سلولهای خورشیدی ای توسط این مواد را فراهم می آورد که به صورت سطوح منحنی وجود دارند. برای مثلا در شیشه اتومبیل ها می توان از آنها استفاده کرد.
۶. امکان تولید لایه های نازک با سطوح بزرگ
۷. برتری های اقتصادی (قیمت ارزان تر) و زیست محیطی نسبت به مواد غیر آلی.
این خصوصیات و بسیاری خصوصیات جالب دیگر نیمه رساناهای آلی را برای کاربردهای تجاری مورد توجه قرار داده است. مواد آلی ای که بیشتر روی آنها برای اهداف بالا تحقیق شده است عبارتند از:
پلیمرها که از تکرار یک واحد مولکولی بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ بار بوجود می آیند.
اولیگومرها که از تکرار یک واحد مولکولی بین ۲ تا ۱۲ بار بوجود می آیند و در واقع همان پلیمرها هستند ولی با طولی بسیار کوتاه تر.
دندریمرها واحدهای تکرار شونده مولکولی که توسط پیوند کووالانسی به صورت سه بعدی به یکدیگر متصل شده اند.
رنگ ها
کریستال های مایع
لایه های خودسامان ده
منابع
۱. Organic photovoltaic materials and devices , C. R. Physique 3 (2002) 523- 542: doi:10.1016/S1631-0705(02)01335-X
۲. Organic photovoltaics: technology and market, Solar Energy Materials & Solar Cells 83 (2004) 273–292: doi:10.1016/j.solmat.2004.02.030
از ویکی پدیا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ترکیب آلی   • مفهوم ترکیب آلی   • تعریف ترکیب آلی   • معرفی ترکیب آلی   • ترکیب آلی چیست   • ترکیب آلی یعنی چی   • ترکیب آلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکیب آلی
کلمه : ترکیب آلی
اشتباه تایپی : jv;df Hgd
عکس ترکیب آلی : در گوگل


آیا معنی ترکیب آلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )