انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1011 100 1

ترکیه

/torkiyye/

معنی ترکیه در لغت نامه دهخدا

ترکیة. [ ت ُ کی ی َ ] (ع اِ) تأنیث ترکی از مردم ترک. ترکیه : گفت که کنیزکی داشتم ترکیه ، دو سال است که از من غایب شده است. (انیس الطالبین بخاری ).

ترکیه. [ ت ُ کی ی َ ] (اِخ ) کشور عثمانی سابق ، کشوری در آسیای صغیر و شبه جزیره ٔ بالکان ، مساحت آن 762736 هزار گز مربع و جمعیت آن 17000000 تن و پایتخت آن آنکارا (آنقره = انگوریه ) شهرهای عمده : استانبول (قسطنطنیه قدیم ) ازمیر، ادرنه ، بروسه و قونیه. مملکت عثمانی سابق شامل ممالک بالکان و هنگری در اروپا و سوریه و فلسطین و عربستان در آسیا و مصر و طرابلس در افریقا بود.
پس از جنگ جهانگیراول از متصرفات اروپایی فقط ناحیه تراکیه ٔ شرقی تا ماریتزا و ادرنه باقی ماند و از متصرفات آسیایی فقط آسیای صغیر یا اناطولی که از شمال محدود بدریای سیاه و دریای مرمره ، از مغرب بدریای اژه ، از جنوب به بحرالروم ، سوریه و عراق از مشرق به ایران و قفقازیه ٔ روس محدود است. رودهای عمده عبارتست از: ایزل ایرماق و قزل ایرماق ساکاریه ، مندرس سیحون و منبع دجله وفرات در ترکیه است. محصولات فلاحتی آنجا غلات ، توتون ، میوه ها، پنبه ، کنجد، پشم و غیره. معادن آن زغال سنباده ، کف دریا. صنایع نساجی آن پنبه ، ابریشم ، قالی و چرمسازی. حکومت سابقاً در دست سلطان عثمانی بود. و اوخلیفه ٔ مسلمین نیز شناخته می شد. ولی از سال 1923 م.جمهوری اعلام گردید و مؤسس جمهوریت و نخستین رئیس جمهوری مصطفی کمال پاشا ملقب به آتاترک (پدر ترک ) (1923 - 1938 م ) است. و رجوع به مقاله دکتر شفق در مجله دانشکده ٔ ادبیات شماره 1 سال 11، مهر 42 صص 1 - 15 شود.

معنی ترکیه به فارسی

ترکیه
سابقا عثمانیه یا مملکت عثمانی . کشوری در آسیای صغیر و شبه جزیره بالکان که محدود است از طرف شمال باتحاد جماهیر شوروی دریای سیاه بلغارستان از مغرب به یونان دریای اژه از جنوب به بحر الروم سوریه عراق و از مشرق به ایران و قفقازیه شوروی . مساحت آن ۷۸٠/٠٠٠ کیلو متر مربع و جمعیت آن ۴۳۲۱٠٠٠٠ تن شهرهای عمده آن استانبول است . پایتخت آن آنکارا ( آنقره ) و ( قسطنطینه قدیم ) ازمیر ادرنه بروسه و قونیه است . مملکت عثمانی سابقا شامل ممالک بالکان و هنگری در اروپا و سوریه و فلسطین و عربستان در آسیا و مصر و طرابلس در افریقا بود . پس از جنگ جهانگیر اول از متصرفات اروپای فقط ناحیه تراکیه شرقی تاماریتزا و ادرنه باقی ماند و از متصرفات آسیایی فقط آسیای صغیر یا آناطولی.رودهای عمده ترکیه عبارتند از: یزل ایرماق قزل ایرماق ساکاریه مندرس و منبع دجله و فرات نیز در ترکیه است . محصول فلاحتی : غلات توتون میوه ها پنبه کنجد پشم ابریشم و غیره . معادن : زغال سنگ سنباده مس صنایع نساجی ( پنبه ابریشم قالی ) و چرم سازی . حکومت سابقا در دست سلطان عثمانی بود و او خلیفه مسلمین نیز شناخته میشد . در سال ۱۹۲۳ م . جمهوری اعلام گردید و موسس جمهوریت و نخستین رئیس جمهور مصطفی کمال پاشا است . رئیس جمهور کنونی ژنرال گورسل میباشد .
تراکی تراکیا
دهی است از دهستان چری بخش حومه شهرستان قوچان

ترکیه در دانشنامه اسلامی

ترکیه
ترکیه یکی از کشورهای اسلامی می باشد و در غرب قاره آسیا قرار گرفته است.
ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. منطقه جغرافیائی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می شود. ترکیه، سرزمینی در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا، در نیمکره شمالی (تا درجه عرض شمالی و تا درجه طول شرقی) با وسعتی معادل/ کیلومتر مربع (/ کیلومتر مربع در قاره اروپا)، از دو شبه جزیره آناتولی (درصد خاک ترکیه و بخش آسیایی) و تراس شرقی (درصد خاک ترکیه و بخش اروپایی) تشکیل یافته است. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد، از شمال شرق کیلومتر مرز با کشورهای مشترک المنافع، از شرق کیلومتر مرز با ایران، از جنوب با عراق و سوریه (و کیلومتر) و از غرب با یونان و بلغارستان (و کیلومتر) مرز مشترک دارد و دریاهای سیاه (شمال ترکیه)، مرمره و اژه (شمال غرب و غرب)، مدیترانه (جنوب)، از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شود و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسب بحری به این کشور می دهند. منطقه آناتولی شرقی مرتفع ترین و بلندترین منطقه ترکیه است.
موقعیت استراتژیک
موقعیت خاص جغرافیایی ترکیه موجب شده است که این کشور از موقعیت استراتژیکی برخوردار باشد. این سرزمین همانند پلی دو منطقه مهم و استراتژیکی بالکان و خاورمیانه را به یکدیگر متصل می کند. وجود نفت در خاورمیانه و بحران های متعدد در این منطقه باعث افزایش اهمیت ترکیه شده است. همچنین نزدیکی این کشور به دریای سیاه، اژه، مدیترانه و وجود دو تنگه مهم بسفر و داردانل، باعث شده است کالاهای مصرفی اروپا از طریق ترکیه به خاورمیانه ارسال شود. ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. از دیدگاه وسعت، ترکیه با/ کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران)، سی و پنجمین کشور جهان به شمار می آید. این کشور از نظر استراتژیکی اهمیت به سزایی دارد، زیرا حلقه ی رابط بین اروپا و آسیا می باشد. سواحل شمال، جنوب و غرب ترکیه، دارای آب و هوای مدیترانه با زمستان های کوتاه ومعتدل و تابستان های گرم و طولانی است. قسمت های مرکزی ترکیه، خشک و لم یزرع بوده و میانگین بارش سالانه آن، کمتر از ۲۵ سانتی متر است. علاوه بر دامپروری، کشاورزی نیز درآن معمول است و محصولات عمده آن عبارتند از: گندم، جو، تنباکو، زیتون، نیشکر، چای و میوه. ترکیه از لحاظ تولید آهن، فولاد، کروم، زغال سنگ و لیگنیت در خاورمیانه، موقعیت بالایی دارد.
تاریخ
دولت عثمانی به دلیل شکست در جنگ اول جهانی از هم پاشید. در این جنگ، عثمانی مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. پس از سقوط عثمانی، مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی، قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاتورک شد. ترکیه فعلی در سال، به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاتورک)، جانشین امپراتوری عثمانی شد. بعد از یک دوران تک حزبی و حکومتی نسبتا غیر دموکراتیک، در سال، حزب دموکرات از گروه سیاسی مخالف، قدرت را به دست گرفت، به تعداد احزاب اضافه شد و تعدد احزاب سیاسی پذیرفته شد. مهمترین احزاب در صحنه سیاسی فعلی ترکیه عبارتند از: حزب عدالت و توسعه، حزب مام میهن، حزب جمهوری خواه خلق، حزب راه راست، حزب ملی گرای حرکت، حزب دموکراتیک چپ، حزب سعادت، حزب ترکیه نوین و... آزادی های سیاسی در دوره هایی با کودتاهای نظامیان در سال های، و شکسته شد. در حال حاضر ترکیه یکی از دموکرات ترین کشورهای اسلامی می باشد که ارزش های مردم سالارانه در آن در حال نهادینه شدن هستند. با این حال هنوز نظامیان در صحنه سیاسی ترکیه بازیگری قدرتمند شناخته می شوند و هرگاه لازم بدانند دست به اقداماتی غیر متعارف می زنند. در سال، ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای یونانیان در قبرس، مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال، نیروهای نظامی، دولت اربکان را که با برنامه های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال تاکنون، حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری های نظامی بسیاری داشته اند که باعث مرگ بیش از/ نفر شده است.
مردم ترکیه و زبان آن ها
...
ترکیه
ترکیه به ترکی استانبولی (Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا است. ترکیه دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد و با ایران حدود ۴۵۴ کیلومتر مرز مشترک دارد.
پایتخت جمهوری ترکیه شهر آنکارا و از شهرهای مهم آن می توان استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، وان و آغری را نام برد.
ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.
ترکیه
سرزمین ترکیه گذرگاهی است میان آسیا و اروپا. بخش آسیایی آن مشتمل بر شبه جزیره آسیای صغیر؛ از شمال به دریای سیاه؛ از جنوب به مدیترانه شرقی، سوریه و عراق؛ از شرق به ایران و از شمال به ارمنستان و گرجستان و بخش اروپایی آن از شمال به دریای سیاه، بلغارستان و از غرب به یونان و دریای اژه، تنگه بوسفور، دریای مرمره و تنگه داردانل محدود می شود. پایتخت ترکیه شهر آنکارا و بزرگ ترین شهر آن استانبول است.
80٪ جمعیت ترکیه را ترکان و 17٪ را کردها، 2٪ را عرب ها و 1٪ بقیه را لازها، گرجیان مسلمان و شمار اندکی از ارمنیان و یونانیان تشکیل می دهند. کردها بیشتر در استان های جنوب شرقی ترکیه در مجاورت مرزهای ایران و عراق بسر می برند و عرب ها در استان ختای در جنوب کشور، در کرانه های دریای مدیترانه در همسایگی با سوریه متمرکزند و شماری از آنان هم در استان آدانا بسر می برند. گرجیان ترکیه در نواحی کوهستانی شمال شرقی این کشور و نزدیک مرزهای گرجستان زندگی می کنند.
لازها که از اقوام قفقازی به شمار می آیند، از دیگر اقلیتهای قومی در ترکیه اند. این قوم بیشتر در شمال ترکیه در سواحل جنوب شرقی دریای سیاه ساکن اند. شهرهایی چون طرابوزان، ریزه، اوف، وقفی کبیر و تونیا از مراکز لازنشین ترکیه است.
زبان رسمی در ترکیه زبان ترکی است. خط نوشتاری این زبان در ترکیه تا 1307ش/ 1928م خط عربی بود، اما در آن سال خط لاتین جایگزین آن شد. پس از ترکی، زبان های کردی و سپس عربی بیشترین تداول را در ترکیه دارد. (انکارتا) در میان کردان ترکیه دو گویش «کرمانجی» و «زازا» رایج است. کردهای استان حکاری به کردی کرمانجی و کردهای ساکن در دیگر نقاط ترکیه به کردی زازا گفتگو می کنند.
بیش از 99٪ مردم ترکیه مسلمان اند؛ از این شمار حدود 70 تا 80٪ اهل سنت و 15 تا 20٪ علوی و گروهی هم شیعه 12 امامی اند. پیروان اهل سنت بیشتر حنفی و شافعی مذهب اند. حنفی مذهبان بیشتر در نواحی مرکزی و غربی ترکیه و شافعیان که غالباً کردند، با جمعیتی کمتر از حنفیان در مناطق شرقی کشور سکنا دارند.
علویان در شهرهای سیواس، توقات، قهرمان مرعش، چوروم و آماسیه در اکثریت اند و شیعیان که شمار آنها حدود 1 تا 1 و نیم میلیون تن تخمین زده می شود، بیشتر در شرق و شمال شرقی ترکیه نزدیک مرزهای این کشور با ایران و ارمنستان در شهرهای آغدیر، قارص، توزلوجا، آرالیک، تاشیلی چای، آکیکا و ارپاچای سکنا دارند.ref name="دبا"/>
ترکیه
ترکیه کشوری مسلمان در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا است. قسمت عمده خاک این کشور در آسیا و بخش کوچکی از آن در قاره اروپا قرار دارد. اکثر قریب به اتفاق جمعیت ترکیه را مسلمانان تشکیل می دهند.
ترکیه قبل از جنگ جهانی اول توسط امپراتوری عثمانی اداره می شد اما همزمان با جنگ جهانی اول حکومت عثمانی از هم پاشید و شخصی به نام آتاترک با تفکری سکولار و برپایه اصل جدایی دین از سیاست حکومت ترکیه را پایه گذاری کرد.
در دوره عثمانی حج گزاری ترکیه رونق بسیار داشت به گونه ای که حاکمان عثمانی توجه ویژه ای به حجاز داشتند و خود را خادم حرمین می دانستند و در این راه تلاش های فراوانی انجام دادند. استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه در زمان دولت عثمانی در مسیر حج حاجیان مناطق مختلف قرار داشت.
اصلاحات صورت گرفته در دولت عثمانی که فرجام و سرانجامی جز حذف دین از صحنه اجتماع و مقابله و مبارزه با ارزش های دین و احیاء فرهنگ و ارزش های سکولار و غربی تحت نام زیبای اصلاحات در امپراطوری عثمانی و دولت ترکیه فعلی نداشت، می تواند تجربه ای مفید و در عین حال آموزنده برای کارگزاران نظام اسلامی باشد.
مقوله اصلاحات و اصلاح روش ها و شیوه های صحیح رسیدن به آرمان ها و اهداف مورد نظر یک حکومت، از جمله مکانیسم های کارآمدی یک نظام تلقی می شود. اما معمولا و غالبا در این مسیر، افراط و تفریط ها وجود داشته و مسیر اصلاحات را به انحراف کشانده است. در انجام اصلاحات، مهم حرکت در چارچوب نظام و اصلاح صرفا روش ها و شیوه های حکومت داری است. چند صباحی است که در جامعه اسلامی ما، بحث اصلاحات سکه رایج شده است. در این زمینه نیز، متاسفانه افراط و تفریط های فراوانی صورت گرفته و می گیرد. استفاده از تجارب پیشینیان و حکومت هایی که این مسیر را پیموده اند و یا در این مسیر گام نهاده اند، می تواند برای بانیان اصلاحات در جامعه اسلامی مفید باشد. در این زمینه، اصلاحات صورت گرفته در دولت عثمانی که فرجام و سرانجامی جز حذف دین از صحنه اجتماع و مقابله و مبارزه با ارزش های دین و احیاء فرهنگ و ارزش های سکولار و غربی تحت نام زیبای اصلاحات در امپراطوری عثمانی و دولت ترکیه فعلی نداشت، می تواند تجربه ای مفید و در عین حال آموزنده برای کارگزاران نظام اسلامی باشد. نمونه های مستند و تاریخی این حادثه مهم را با هم می خوانیم:
مقدمه
مقوله اصلاحات در جامعه ای کاربرد دارد که در آن افراد با مدیریت های کلان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بر اساس خودخواهی یا فزون طلبی نامشروع، دچار ناهنجاری های رفتاری گردیده و از غفلت و یا از روی ظلم و ستم حقوق الهی و مردمی را پایمال ساخته اند. در چنین وضعیتی انسان های صالح نارسایی ها را شناسایی کرده، با طرح و برنامه مشخصی به درمان آن می پردازند. پیامبران و رسولان الهی (علیهم السّلام) مصلحان واقعی برای درمان معضلات اجتماعی جوامع بشری هستند. حضرت نبی گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) در راس مصلحان، به عنوان طبیب حاذق با برنامه های تربیتی در جامعه به سراغ بیماران روحی و فکری رفته و در موقعیت «طبیب دوار بطبه» به علاج آنان می پرداختند.حضرت امیرالمؤمنین (علیه السّلام) پس از ماجرای قتل عثمان، در میان موج احساسات پرشور علی خواهی جامعه، پذیرش حکومت را منوط به اجرای برنامه های اصلاحی خود نمودند؛ چرا که جامعه اسلامی در عصر خلیفه سوم به انواع فسادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دچارشده بود و امام علی (علیه السّلام) در آغاز حکومت الهی خود دست به اصلاحات دینی، سیاسی و اقتصادی زدند و سرانجام در این راه نیز به فوز عظیم شهادت نایل گشتند.
← اصلاحات جدید و بدعت های قدیم
عثمانیان از ترکان آسیای میانه - که از شمال به سیبری و سرزمین یخبندان و از مشرق به دریا منتهی می شود - بودند. از این رو، تنها دو کانون حرکت جنوب و غرب برای آسیای میانه وجود داشت. و از طرفی، به دلیل سردی هوا و محدود بودن امکانات اقتصادی، راهی جز مهاجرت برای ترکان که جمعیتشان نیز رو به افزایش بود وجود نداشت. آن ها همواره به نقاط آباد و ثروت خیز مناطق جنوبی و غربی حمله می کردند. ساختن دیوار چین توسط چینی ها راهی برای مقابله با هجوم اقوام آسیای میانه به خصوص اقوام مغول بود.گروهی از ترکان پیش از ظهور اسلام از سیحون و جیحون و دریاچه آرال گذشته و به دریاچه مازندران رسیده بودند. آن ها به هنگام ظهور اسلام با روحیه جنگجویی، اسب سواری و تیراندازی و چابکی به سمت خراسان و ایران حمله کردند و از این رو، دو قوم قدرتمند و استپ نشین ترکان و اعراب باهم روبه رو شدند. از آن جا که مسلمانان با مزیت فرهنگی و ایدئولوژی کارامد در پرتو اسلام، دارای انسجام و وحدت بودند، اما ترکان ایدئولوژی و فرهنگ منسجمی نداشتند و به صورت پراکنده عوامل طبیعت را مورد پرستش قرار می دادند و بجز قومیت از عامل قوی وحدت بخش دیگری برخوردار نبودند، مسلمانان توانستند آنان را جذب فرهنگ خود نموده و رفته رفته پذیرای اسلام کنند.
← دین سیاسی و پویا
...
بلدیّه یا همان شهرداری، واژه ای در ترکی، عربی، فارسی و دیگر زبان های سرزمین های اسلامی برای تشکیلات نوین اداره شهر از نوع اروپایی آن، در مقابل شکل های متقدم سازمان شهری در اسلام می باشد؛ در این مقاله، به تشکیلات بلدیه در کشور ترکیه از گذشته تا تحولات نوین آن پرداخته می شود.
بلدیّه (شهرداری)، واژه ای در ترکی، عربی، فارسی و دیگر زبان های سرزمین های اسلامی برای تشکیلات نوین اداره شهر از نوع اروپایی آن، در مقابل شکل های متقدم سازمان شهری در اسلام. این اصطلاح، ابتدا در ترکیه، که نهادها و خدمات شهری به شیوه غربی به صورت بخشی از «تنظیمات» وارد شد، پدید آمد.
تاریخچه شکل گیری بلدیه در ترکیه
ظاهراً سلطان محمود دوم، نخستین اقدامات را به منظور ایجاد سازمانی نوین برای اداره شهر انجام داد.
← ایجاد دفتر نظارتی احتساب
در ۱۴ فروردین ۱۳۰۹/ ۳ آوریل ۱۹۳۰، قانون جدیدی برای بلدیه ها به تصویب رسید عناوین قدیمیِ شهر امانتی و شهر امینی منسوخ شد و بلدیه و رئیس بلدیه جای آن ها را گرفت. در زمان سلطان عبدالحمید، شخص واحدی هم رئیس بلدیه هم والی استانبول بود، (اما) به موجب قانون ۱۳۲۷/۱۹۰۹، ترک های جوان رسماً بلدیه را از استانداری جدا کردند. قانون جدید مقرّر کرد که فقط در استانبول منصب رئیس بلدیه با منصب والی یکی گردد، ولی تشکیلات ولایت و بلدیّه مجزّا باقی بماند. براساس قانون، بلدیه ها، مانند روستاها، دارای شخصیت حقوقی و حدود و ثغوری بودند که قانون تعیین می کرد.
وظایف بلدیه
...
حزب ملی گرای تندرو ترکیه که در رسانه های فارسی زبان گاه حزب اقدام ملی نیز نامیده می شود، در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.
این حزب تا پیش از تحولات ساختاری و تصفیه رهبری پیشین خود، که به دست آلپ ارسلان تورکش انجام گرفت، حزب جمهوری خواه دهقان ملت نامیده می شد. حسین فیض الله معروف به آلپ ارسلان تورکش، ترک گرای تندرو و عضو کمیته وحدت ملی بود (که فعالانه در کودتای ۱۳۳۹ش/ ۱۹۶۰ شرکت کرد اما چند ماه بعد به سبب تندروی همراه چندتن از اعضای کمیته از کشور تبعید شد.
انشعاب بعد از اتحاد
تورکش دو سال پس از بازگشت به ترکیه، در فروردین ۱۳۴۴/ مارس ۱۹۶۵ با شماری از هم فکران خود به حزب جمهوری خواه دهقان ملت پیوست. اندکی بعد، رئیس کل این حزب، به دلیل موضع گیری های آنان، از مقام خود استعفا کرد. تورکش بازرس کل حزب شد و با استفاده از امکان ارتباط مستقیم با سازمان های محلی حزب، بسیاری از اعضا و هواداران حزب را سوی جناح خویش جذب کرد. او و یارانش برنامه خود را «که براساس اصول نُه گانه ای، که آن را نه نور (ادامه مقاله) می نامیدند، تدوین شده بود» در آستانه انتخابات عرضه داشتند و همین اقدام، به تشدید اختلاف و انشعاب در حزب انجامید.
ریاست حزب
اعضای قدیم حزب، ضمن متهم کردن تورکش به تقلید از هیتلر، خواهان اخراج او از حزب شدند. سرانجام وی در همایش فوق العاده حزب در مرداد ۱۳۴۴/ ژوئیه ۱۹۶۵، با حمایت انجمن های مبارزه با کمونیسم، به ریاست کل حزب انتخاب گردید و در انتخابات مهر / اکتبر همان سال به مجلس راه یافت.
مدعای تورکش
...
حزب (در ترکی: حریت و ائتلاف فرقه سی)، بزرگ ترین حزب مخالف با حزب حاکم اتحاد و ترقی در عثمانی است.
حزب حریت و ائتلاف ــ که بخش مخفی و رهبری آن «جمعیت» و بخش علنی و مجموعه نمایندگانش در مجلس مبعوثان، «فرقه» (حزب) نامیده می شد ــ به سبب نقشی که مؤسسان آن در تغییر رژیم سیاسی در عثمانی داشته اند، رهبر سیاسی انقلاب ۲۳ جمادی الآخره ۱۳۲۶/ ۲۳ ژوئیه ۱۹۰۸ به شمار آمده است. حزب حریت و ائتلاف در ۲۹ ذیقعده ۱۳۲۹/ ۲۱ نوامبر ۱۹۱۱ اعلام موجودیت کرد.
شخصیت های بارز این حزب
این حزب از افراد و احزاب مخالفِ غالباً درون مجلس، از محافظه کاران و سنّت گرایان گرفته تا لیبرالهای تجددخواه، تشکیل شده بود. ناتوانی این احزاب و گروهها از مخالفت با انحصارطلبی اتحاد و ترقی و کنار زدن آن از اریکه قدرت، عمده ترین عامل به هم پیوستن آنان بود. گذشته از احزاب مخالف با حزب حاکم، بسیاری از نمایندگان ملیت ها و قومیت هایی چون بلغاری، یونانی، آلبانیایی، ارمنی و عرب (برای تفصیل مناسبات هر کدام از آن ها با حزب مورد بحث ــ که عموماً، ضمن مخالفت با بینش ملی گرایانه و مرکزمدار اتحاد و ترقی، به ظاهر از اتحاد و تمامیت امپراتوری عثمانی جانب داری می کردندــ به حزب حریت و ائتلاف پیوستند. نمایندگان مستقل مجلس نیز، که در آغاز به هیچ یک از دو حزب رقیب وابستگی نداشتند، سرانجام با پیوستن به این حزب تازه تأسیس، آن را تقویت کردند. برخی مؤسسان این حزب ــ که تنها اشتراکشان دشمنی با اتحاد و ترقی بودــ عبارت بودند از: صادق بیگ، سرهنگِ سابق و از مؤسسان و اعضای مهم جمعیت اتحاد و ترقی ؛ماهر سعید، از ترکهای جوان اولیه و از بنیان گذاران حزب احرار اسماعیل گوملجنه لی، رئیس حزب اهالی رضا توفیق بولوکباشی و رضانور در این حزب، لیبرالها با محافظه کاران، روحانیان سنّت گرا با روشنفکران اصلاح طلب و مشروطه خواهان با طرفداران استبداد همکاری داشتند. رجال سیاسی متنفذی چون شاهزاده صباح الدین، محمد کامل پاشا و شریف پاشا نیز از حامیان آن به شمار می رفتند دامادْ فریدپاشا به ریاست حزب حریت و ائتلاف برگزیده شد، اما با بحرانی تر شدن مناسبات این حزب با حزب حاکم، در اواخر ربیع الاول ۱۳۳۰/ اواسط مارس ۱۹۱۲ از ریاست استعفا کرد و مشیر فؤادپاشا جانشین او شد.
مهمترین اصول حزب
اهمّ اصول برنامه ۶۸ مادّه ای حزب حریت و ائتلاف به این قرار بود :۱) عثمانی گرایی. با گرایش روزافزون اتحادیون (اعضای حزب اتحاد و ترقی و طرفداران آنان) به ترک گرایی، این حزب که چنان گرایشی را در یک حکومت چند ملیتی، باعث اضمحلال و از هم پاشیدن حکومت می انگاشت، از آرمان عثمانی گرایی سنّتی دفاع کرد.۲) عدم تمرکز و تأکید بر اصالت ابتکار فردی. ۳) مشروطه خواهی . ائتلافیون از حکومت مشروطه دفاع می کردند و بر آن بودند که اتحادیون حکومت را به انحراف کشیده اند و باید آن را به جای خودش برگرداند.۴) اقتصاد آزاد. حزب حریت و ائتلاف در امور اقتصادی با حزب حاکم هم نظر و با جریانهای سوسیالیستی و امثال آن مخالف بود، اما درباره نحوه وام گرفتن خارجی با حزب حاکم اختلاف نظر داشت د. ترک، ذیل" Hurriyet ve Itilaf Firkasi").۵) مخالفت با اصلاحات اجتماعیِ اساسی.
احزاب همراه حزب حریت و ائتلاف
...
ساخت خانه در ترکیه به دوره میان سنگی و نوسنگی می رسد، و برای ساخت خانه از مصالح مختلفی مثل چوب، سنگ و آجر و ... استفاده می کردند. با تغییر فرهنگ مردم شکل خانه ها هم تغییر کرد.
پراکندگی عمده فرهنگی و تاریخی در ترکیه سه بخش اصلی را نشان می دهد: نخست، مناطق ساحلی و جاهایی که پل ارتباط با اروپا را تشکیل می دهد. این مناطق تحت تأثیر مداوم عوامل خارجی قرار دارد. دوم، منطقه داخلی که شاهد تحرک کمتر و پذیرای آخرین موج مهاجرت بزرگ ترک ها بوده است. این دشتِ بشقابی شکل را شاید بتوان منطقه درونی خواند. سوم، میان این دو منطقه یک کمربند مرکّب است که تحت تأثیر هر دو منطقه قرار داد. خانه های ترکی در ترکیه از منطقه درونی به سمت بیرون گسترش یافته است.
شروع استقرار و ساخت خانه
در نقاط مختلف ترکیه، در دوره میان سنگی، با تشکیل روستاها استقرار دائمی صورت گرفته است. در دوران نوسنگی، خانه دارای اتاق هایی وسیع، با ابعاد حداکثر ۹ متر × ۱۰ متر در اطراف حیاطی سنگ فرش و چهارگوش، با پی سنگی و دیوار خشت چین بود. این اتاق ها مستقل و گاه دارای ستون های سنگی بودند. در وسط اتاق، اجاق پخت وپز قرار داشت و کف اتاق با خشت و اندود گل پوشیده بود. در ادامه این دوره، اتاق ها دو طبقه شدند که اتاق پایینی در نداشت و از طریق اتاق بالایی به آن وارد می شدند. سقف این خانه ها مسطح، از چوب و نی و اندود کاهگل بود. از هزاره پنجم پیش از میلاد، در تپه های باستانی حاجیلار، خانه های حیاط دار احتمالا دو طبقه با اتاق های مستطیل شکل ساخته می شدند. در ادامه دوره نوسنگی، تعداد اتاق ها بیش تر و با سنگ و خشت و چوب فضاهای متنوعی ایجاد شد. این خانه ها نیز در طبقه همکف ورودی نداشتند و از طریق نردبان و حفره بام وارد خانه می شدند. تمدن تپه باستانی چتل هویوک، از هفت هزار تا پنج هزار سال پیش از میلاد را از نخستین تلاش های بشر برای پی ریزی زندگی شهری دانسته اند. حفاری ها و یافته های این محل نشان می دهند که خانه ها به هم چسبیده و بدون در بودند و به همین سبب استحکام بیشتری داشتند و از طریق پشت بام به یکدیگر مرتبط می شدند. این خانه ها نقشه واحد اما اندازه های متفاوت داشتند. دیوارهای آن ها خشتی بود و با کلاف های چوبی تقویت می شد. دیوارها و کف اتاقها نقاشی و گچ کاری می شد. از سکوهای کنار دیوار نیز برای خوابیدن، کار کردن و غذا خوردن استفاده می کردند (تصویر ۱۸).
خانه در عصر سنگ و مس
در عصر مس و سنگ، محل های مسکونی با حصار محافظت می شد و تغییراتی در خانه ها ایجاد گردید، مثلا دو اتاق بزرگ در خانه به یک راهرو باز می شد. در عصر مفرغ، خانه ها به هم فشرده و اتاق ها به صورت ردیفی نزدیک به هم، به شکل مستطیل کوچک و دیوارها از پی سنگی و خشتی بودند. این خانه ها در و پنجره داشتند و به صورت مجتمع، با سقف مسطح، از چوب و نی ساخته می شدند. در هزاره دوم پیش از میلاد، ساکنان بعضی مناطق ترکیه مانند کاپادوکیا، شهرهای زیرزمینی می ساختند و درون اتاقهای کوچک و تاریکش سوراخ هایی برای ورود و خروج هوا و نور ایجاد می کردند. ساخت خانه های زیرزمینی برای دفاع در برابر مهاجمان بود. تا ۱۳۳۱ش/۱۹۵۲، نمونه هایی از این خانه ها هنوز مسکونی بودند. حِتّیها و سپس یونانی ها در حدود سال هزار پیش از میلاد، نخست روستاها و بعد شهرهایی در این سرزمین ساختند. خانه های ثروتمندان یونانی دارای آب جاری و کف موزاییک کاری شده بود. اهالی روم شرقی (بیزانس) نیز بعد از یونانی ها در این منطقه تا قرن هشتم سکونت داشتند.
ساخت خانه در دوران ترکان
...ترکیه در دانشنامه ویکی پدیا

ترکیه
مختصات: ۳۹°۱۰′۰۰″شمالی ۳۵°۴۰′۰۰″شرقی / ۳۹٫۱۶۶۷°شمالی ۳۵٫۶۶۶۷°شرقی / 39.1667; 35.6667شهر تاریخی افسوس   دانشگاه بغازیچی   سردر دانشگاه استانبول   کیزکوله سی، استانبول   منطقه جنگلی دریای سیاه   کوه آرارات (آغری)، بلندترین کوه ترکیه   پولونزکوی، قصبه لهستانی ها در نزدیکی استانبول   مسجد سلطان احمد در استانبول   ازمیر   مسجد سلطان سلیم، ادیرنه   سماع مولویه   آلانیا   پاموک کاله   ایاصوفیه
تُرکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.
ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.
پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به شمار می آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می کنند.
عکس ترکیه
ترکیه از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در ریو دو ژانیرو در برزیل به رقابت پرداختند. اگر چه آن ها اولین حضور رسمی خود را در سال ۱۹۰۰ بازیهای المپیک تابستانی در پاریس تجربه کردند.
ترکیه برای اولین بار در سال ۱۹۰۸ شرکت کرد. ترکیه به پیروی از آمریکا بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ مسکو را تحریم کرده است.
ترکیه، لیمپوپو (به لاتین: Turkey, Limpopo) یک شهرک در آفریقای جنوبی است که در Maruleng Local Municipality واقع شده است.
فهرست شهرهای آفریقای جنوبی
ترکیه، هلند (به هلندی: Turkeye) یک سکونتگاه مسکونی در هلند است که در Sluis واقع شده است.
فهرست شهرهای هلند
آذری های ترکیه (به ترکی آذربایجانی: Türkiyə azərbaycanlıları) گروهی از مردم آذری و از اقوام ساکن در ترکیه با جمعیت ۵۳۰٬۰۰۰ نفری هستند، و شامل دو دسته می شوند؛ گروه اول افراد بومی ترکیه هستند که در مرزهای همجوار با جمهوری آذربایجان و ایران سکونت دارند. گروه دوم مهاجران، تاجران، دانشجویان و پناهندگان سیاسی هستند که عمدتاً از کشورهایی نظیر ایران و جمهوری آذربایجان به ترکیه کوچ کرده اند.
ثروت چتین، بازیکن آذربایجانی تبار سابق تیم ملی فوتبال ترکیه و باشگاه فوتبال گالاتاسرای
سنان اوغان، نماینده ایغدیر در مجس ترکیه
حیدر حاتمی، هنرمند آذربایجانی ایرانی اهل ترکیه
ثمین باغچه بان، هنرمند آذربایجانی ایرانی اهل ترکیه
جم کاراجا، خواننده راک آذربایجانی تبار
ثروت تازه گل قهرمان المپیک لندن در رشته تکواندو از اهالی آذربایجانی تبار ترکیه
علیخان صمدوف، نوازنده بالابان
اکثریت آذری ها را مسلمانان شیعه مذهب تشکیل می دهد. به طور کلی، جمعیت آذری ها در ترکیه به خوبی با جامعه ترک آمیخته شده اند. عمدتاً به دلیل نزدیکی فرهنگی و زبانی میان آذری ها و ترکان آناتولی است. با این حال، تفاوت هایی در زمینه های مذهب، گویش ترکی و تاریخ می دارند.
از میان فعالان سیاسی، سنان اوغان آذری تبار توانست در انتخابات ۲۰۱۱ پارلمان ترکیه، کرسی شهر ایغدیر در مجلس را به دست آورد.
جمعیت آذری های ترکیه در حدود ۵۳۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می شود. حدوداً نیمی از آذربایجانی های ترکیه در کلانشهر استانبول سکونت دارند. ۳۰۰٬۰۰۰ نفر از آذری ها را شهروندان جمهوری آذربایجان تشکیل می دهند که در گذر زمان به ترکیه مهاجرت کرده اند.
آسی ها در ترکیه (انگلیسی: Ossetians in Turkey) آن دسته از شهروندان یا ساکنان ترکیه هستند که سرچشمه و ریشه آن ها، گروه قومی آسی در اوستیا در قفقاز است. جمعیت آسی ها در ترکیه ۲۰ هزار نفر تا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود.
مردم آسی
آشپزی ترکیه به طور عمده میراث آشپزی عثمانی همراه با ترکیبی از آشپزی آسیای میانه، خاورمیانه و بالکان است. آشپزی ترکیه نیز بر آشپزی این مناطق و مناطق همجوار و حتی آشپزی اروپای غربی تأثیرگذار بوده است. عثمانی ها رسوم و آشپزی مناطق تحت سلطه خود در خاورمیانه را با عناصر محلی آسیای میانه درآمیختند و در واقع آشپزی سرشار از سلیقه و فن به وجود آوردند. از همین جهت مناطق مختلف تحت تسلط امپراتوری عثمانی گلچینی از غذاهای دوران عثمانی را در آشپزی امروزی خود دارند.مانتی   دونرکباب با پیده   نان سیمیت   باقلوا   اسکندر کباب   کباب بیتی
غذاهای مخصوص و مرسوم در منطقه از ترکیه متفاوت است، در آشپزی شمال ترکیه، حاشیه دریای سیاه، بیشتر شامل ماهی و غلات است. جنوب ترکیه (آدانا و غازی عینتاب و اورفا)، به دلیل کباب، مزه و غذاها و شیرینیهایی مانند باقلوا و کادایف که با خمیر درست می شوند مشهور است. ویژگی آشپزی مناطق غربی ترکیه، جایی که درختان زیتون به وفور یافت می شود، استفاده فراوان از روغن زیتون است. آشپزی مردمان سواحل اژه، مدیترانه و مرمره متأثر از آشپزی مدیترانه ای است و سرشار از سبزی و ماهی می باشد. مناطق مرکزی آناطولی نیز با شیرینی کشکک، مانتی و گوزلمه در آشپزی معروفند..
مانتی
دونرکباب با پیده
آلمانی ها در ترکیه (انگلیسی: Germans in Turkey) حدود ۵۰ هزار آلمانی هستند که در ترکیه زندگی می کنند و بیش تر آن ها آلمانی هایی هستند که با همسران ترک ازدواج کرده اند یا کارکنان، بازنشستگان و گردش گران طولانی مدتی هستند که در مناطق ساحلی ترکیه املاکی را خریداری کرده اند و اغلب آن ها، بیش تر زمان های سال را در این کشور ساکن هستند. به علاوه، بسیاری از آلمانی های ترک تبار به ترکیه بازگشته و ساکن شده اند و این چیز غیرمعمولی نیست که در خیابان های استانبول ترک ها به زبان آلمانی صحبت کنند.
ارتش آزادیبخش خلق ترکیه (به ترکی: Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu، به طور کوتاه: THKO)، جنبشی زیرزمینی و مسلح با گرایش چپ رادیکال در ترکیه بود. این جریان در دههٔ ۱۹۷۰ در دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا توسط حسین اینان، یوسف اصلان، سنان جمگیل، دنیز گزمیش، تایلان اوزگور و جهان آلپتکین تأسیس شد.
ارمنی های ترکیه که به معنای (پولساهایر به زبان ارمنی Պոլսահայեր) معادل با ارمنیان استانبول هم می باشند جمعیتی از ۴۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ نفر تخمین زده می شوند (این آمار، ارمنی های حمشین و ارمنی های کریپتو یا پنهان را در بر نمی گیرد) و اکثراً در اطراف استانبول متمرکزند.
بیمارستان ارمنی سورپ پرگیچ که دارای نشریه رسمی به همین نام نیز می باشد.
بیمارستان ارمنی سورپ هاگوپ
ارمنی ها از روزنامه ها و مدارس خود حمایت می کنند. اکثر ارمنی ها معتقد به کلیسای حواری ارمنی هستند و تعداد کمتری از آن ها نیز پیرو دو کلیسای کاتولیک و پروتستان می باشند.
ارمنی هایی که امروزه در ترکیه زندگی می کنند بازماندگان جامعهٔ بزرگ تری هستند که به مدت هزاران سال قبل از تأسیس امپراتوری عثمانی وجود داشت. تعداد شهروندان ارمنی امپراطوری عثمانی قبل از جنگ جهانی اول بین دو تا دو و نیم میلیون نفر تخمین زده می شود. در طی دوران امپراطوری عثمانی ارمنی ها همانند یونانیان و یهودیان در کسب و کار و تجارت فعال بودند.
وقتی که کنستانتینوپل، قسمتی از امپراطوری عثمانی شد از سوی سلطان، ارمنی های ارتودکس مورد حمایت قرار گرفتند به گونه ای که آن ها توانستند کلیساهای خود را در سرزمین امپراطوری بسازند. تعدادی از کلیساهای ارمنی در آناطولی و استانبول در ۱۴۵۳م یا بعد از بازتاب تحمل گروه های قومی و مذهبی گوناگون تحت کنترل عثمانی در طی آن دوره ساخته شده اند.
کشور ترکیه ۸۱ استان دارد. مراکز همه استان ها بجز سه استان با خود استان همنام هستند. سه استان نامبرده عبارت اند از: ختای (مرکز: انتاکیه)، قوجا ایلی (مرکز: ایزمیت)، سقاریه (مرکز: آداپازاری) و گاهی به استان مرسین استان ایچل هم می گویند. هرکدام از استان های ترکیه به چندین بخش یا همان شهرستان خودمان تقسیم شده است.
ازمیر
افیون قره حصار
آیدین
دنیزلی
عُشاق
کوتاهیه
مانیسا
موغله
در روز ۲۸ مه ۲۰۱۳ درگیری هایی بین پلیس ترکیه و معترضانی که از چند روز پیش در اعتراض به تخریب بوستان گردش تقسیم (Taksim Gezi Parki) در شهر استانبول متحصن شده بودند، صورت گرفت. این اعتراضات همچنان ادامه دارد. نیروهای امنیتی ترکیه با شلیک گاز اشک آور به سمت تظاهرکنندگان و خودروهای آب پاش، صدها تن را زخمی و بیشتر از ۵۰ نفر را بازداشت کردند. تظاهرات پس از آن روز به شهرهای دیگر هم کشیده شده است. این اعتراض به دلیل یک پروژه شهرداری صورت گرفته است که براساس آن قرار است قسمتی از درختان این بوستان واقع در میدان تقسیم قطع گردد و جایگزین آن یک مجتمع فرهنگی احداث شود. معترضان از اقتدارگرایی دولت اردوغان نیز ناراضی بودند. این درگیری ها خشونت بارترین تظاهرات در ترکیه طی سالیان گذشته بوده است . حضور تظاهرکنندگان بر روی پل تنگه بسفر در استانبول، باعث مسدود شدن این پل و غیرممکن شدن آمد و شد بر روی آن شده است. در درگیری های ۲۰۱۳ در ترکیه ۳ نفر کشته شدند. همچنین در این نا آرامی ها صنعت گردشگری این کشور دچار رکود گردید. برخی رسانه ها این تظاهرات را خطری برای خرب حاکم دانستند.
اقتصاد ترکیه
در تاریخ ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳ معاون رئیس حزب حاکم عدالت ترکیه و توسعه گفت، ۱۴ میلیون شهروند استانبول در همه پرسی ای آینده پارک گزی را تعیین خواهند کرد. به گفته وی این همه پرسی در هر شکل بعد از اعلام رای دادگاه عالی کشور انجام خواهد شد.
میدان تقسیم در استانبول، آنکارا، بورسا، آنتالیا، اسکی شهر، ازمیر، مرسین، آدانا، ازمیت، قونیه، صامسون، ترابزون، تکیرداغ، بودروم و ماردین از جمله مناطق آشوبزده بودند.
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه وعده داده افرادی از نیروهای امنیتی را که از زور استفاده کرده اند، تنبیه می کند. این در حالی است که سیرین اونال، معاون حزب عدالت و توسعه، در اظهارنظری در شبکه توئیتر از واکنش تند پلیس به تظاهرکنندگان پشتیبانی کرده است.
اعتراضات کردی ۲۰۱۲-۲۰۱۱ ترکیه اعتراضاتیند که به رهبری حزب صلح و دموکراسی در ترکیه علیه محدودیت سازی حقوق اقلیت کرد این کشور در حال وقوع اند. این اعتراضات گرچه در امتداد رشته طولانی اعمال اعتراضی توسط کردها در ترکیه اند، قویاً تحت تأثیر اعتراضات مردمی در سرتاسر خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. تظاهرات در استانبول و جنوب شرق ترکیه و حتی در ازمیر در آناتولی رخ داده اند.
ویکی پدیای انگلیسی
روزنامه ترکی «حریت» در مقاله ای با اشاره به بهار عربی این اعتراضات را «تابستان کردی» نامید. در این اعتراضات از 24 مارس تا 10 ماه مه، در مجموع 2 معترض کشته شدند، 308 نفر نیز مجروح و 2506 بازداشت گشتند.
از ۱۲ سپتامر در سالگرد کودتای ۱۹۸۰ حدود ۷۰ زندانی کرد وارد اعتصاب غذا شدند.
افغان ها در ترکیه (انگلیسی: Afghans in Turkey) هزاران نفر هستند و به طور عمده از مهاجران طی ۳۵ سال گذشته تشکیل شده است. جمعیت افغان ها در ترکیه در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۲۰ هزار نفر اعلام شده است.
https://reliefweb.int/report/turkey/unhcr-turkey-afghan-persons-concern-afghan-refugees-and-asylum-seekers-registered-0چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکیه در دانشنامه آزاد پارسی

تُرکیه
مسجد جامع آنکارا
مسجد جامع آنکارا
مسجد جامع آنکارا
موقعیت. جمهوری ترکیه عمدتاً در آسیای غربی و بخش کوچکی از آن در اروپای جنوب شرقی جا دارد. این کشور از شمال به بلغارستان، دریای سیاه، و گرجستان؛ از شرق به ارمنستان و ایران؛ از جنوب به عراق، سوریه، و دریای مدیترانه؛ و از غرب به دریای اِژِه و یونان محدود می شود. مساحت آن ۷۷۹,۴۵۰ کیلومتر مربع و شهر آنکارا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور ترکیه از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است که به وسیلۀ تنگه های بوسفور و داردانل و نیز دریای مرمره از هم جدا شده اند: الف ـ بخش آسیایی یا آناتولی، که به آسیای صغیر نیز موسوم است، حدود ۹۷درصد از مساحت کشور را شامل می شود. این قسمت فلاتی است که بیشتر کوه های آن منشأ آتشفشانی دارند و به همین سبب غالباً دستخوش پدیدۀ زمین لرزه است. رشته کوه های ثور به موازات کرانه های مدیترانه قرار دارند و ارتفاعشان به حدود ۳,۵۰۰ متر می رسد. این کوه ها دیوارۀ جنوبی فلات آناتولی را تشکیل می دهند و تپه ماهورها و کوه هایی با ارتفاع بالغ بر ۱,۷۰۰ متر که رو به شرق بر بلندایشان افزوده می شود، دیواره های غربی آن را پدید می آورند. در کرانه های جنوبی، جز خلیج اسکندرون و خلیج آنتالیا، عارضۀ مهم دیگری وجود ندارد و برعکس شاخابهها، دماغه ها، شبه جزیره ها، و جزیرکهای ساحلی فراوان از ویژگی های کرانه های غربی است. بخشی از جلگه های ساحلی این نواحی مانند جلگۀ شمالی خلیج اسکندرون و نیز درّه های پهناور رودخانه هایی که به دریای اِژِه می ریزند، ازجمله مهم ترین نواحی کشاورزی ترکیه محسوب می شود. کوه های کوزی آنادولو داغ لاری (یا کوه های آناتولی شمالی) که ارتفاع آن ها گاه به ۳,۹۰۰ متر می رسد، دیواره های شمالی فلات آناتولی را تشکیل می دهند. کوه های مزبور با شیب تند به دریاکنارهای باریکی منتهی می شود که در سراسر سواحل جنوبی دریای سیاه گسترده اند. نواحی مرکزی فلات آناتولی از رشته کوه های نامنظمی تشکیل شده که رودخانه های دجله، فرات، قِزِل ایرماق، سقاریه، کِلکیت، یشیل ایرماق، جیحان، سیحان، مِندِرِس، چوروه و بسیاری رودهای دیگر در دره های آن ها جریان دارند. نواحی شرقی فلات مزبور، که به کوه های ایران می پیوندند، مرتفع ترین بخش ترکیه را تشکیل می دهند و کوه آرارات یا آغری داغ، نزدیک مرز ایران، با بلندی ۵,۱۳۷ متر مرتفع ترین کوه این کشور است. رودخانۀ اَرَس از همین ارتفاعات سرچشمه می گیرد. وان گولو (دریاچۀ وان)، بزرگ ترین دریاچۀ ترکیه، با مساحت ۳,۶۷۵ کیلومتر مربع نیز در همین ناحیه قرار دارد. علاوه بر دریاچۀ مزبور، دریاچه های دیگری نیز در ترکیه وجود دارند که مهم ترین آن ها عبارت اند از توز گولو، بِی شهیر گولو، و اِغریدیر گولو. ب ـ بخش اروپایی ترکیه که به تراکیای شرقی معروف است، حدود ۲۳,۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این بخش از یک جلگۀ مرکزی تشکیل شده و تپه ماهورها و ارتفاعاتی آن را محصور کرده اند که ارتفاع آن ها در شرق به حداکثر می رسد؛ کوه اولوداغ، با ارتفاع ۲,۵۴۳ متر از این جمله است. حدود یک چهارم از این بخش را اراضی مزروعی فراگرفته و رودخانۀ اِرِگِنه مهم ترین رود آن به شمار می آید. کشور ترکیه به ۸۰ استان تقسیم شده و شهرها و بندرهای مهم آن عبارت اند از آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا (انطالیه)، بالکسیر، بورسه، دیاربکر، انطاکیه (آنتاکیا)، اسکندرون، قونیه، اَدَنِه؛ و طرابزون. اقلیم نواحی ساحلی ترکیه مدیترانه ای است. زمستان هایش آرام و پرباران و تابستان های آن خشک و بسیار گرم است. بارندگی نواحی داخلی نسبتاً کم و نامنظم، زمستان های آن بسیار سرد و پربرف و یخبندان و تابستان هایش گرم و تقریباً خشک است. میانگین دمای شهر آنکارا در دی ماه ۰.۱ـ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۳.۱ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۳۷۸ میلی متر است. پوشش گیاهی نواحی ساحلی ترکیه از نوع گیاهان مدیترانه ای و عمدتاً بلوط و کاج است. پوشش جنگلی کوه های آناتولی شمالی از دیگر نواحی انبوه تر است و افرا، بلوط، گردو، فندق، و علف گیاهان غالب این منطقه اند. سیاه گوش، گرگ، خرس، روباه، شغال، آهو، گراز، گربۀ وحشی، کفتار، و بز کوهی نیز حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. بهبود اقتصاد ترکیه روند کندی دارد و به سوخت و مواد غذایی وارداتی وابسته است. خشکبار، پنبه، چای، و تنباکو از اقلام صادراتی این کشور است و غلات، چغندرقند، محصولات جالیزی، صیفی جات، سیب زمینی، انگور، انجیر، ذرت، پنبه، زیتون، دانه های روغنی، مرکبات و انواع میوه ازجمله فرآورده های کشاورزی ترکیه به شمار می آیند. چهارپایان، گاو، گوسفند، و بز از احشام و مرغ و ماکیان، تخم مرغ، پنیر، و لبنیات از فرآورده های دامی این کشور است. وسعت جنگل های ترکیه۸.۹میلیون هکتار و میزان تولید چوب آن۱۷.۶میلیون متر مکعب است. وزن ماهی صید شده و شیلات ترکیه ۵۷۶هزار تن است و سیمان، فولاد، آهن، کود، سیگار، شکر، روغن زیتون، کاغذ، اسیدسولفوریک و مواد شیمیایی، الیاف کتانی، منسوجات، فرش، کامیون، سواری و تراکتور محصولات صنعتی آن را تشکیل می دهند. صنعت گردشگری از منابع ارزآور ترکیه است و درآمد آن به۲.۵میلیارد دلار در سال می رسد. پوشاک، محصولات غذایی، ماشین آلات، منسوجات، فرآورده های صنعتی و فولاد جزو اقلام صادراتی ترکیه است و ماشین آلات، اتومبیل، مواد شیمیایی و معدنی، سوخت، موادغذایی و آهن و فولاد جزو اقلام وارداتی آن به شمار می آیند.
حکومت و سیاست. نوع حکومت ترکیه جمهوری چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. مجلس کبیر ملی ترکیه ۵۵۰ عضو دارد که مردم آنان را برای مدت پنج سال برمی گزینند. رئیس جمهور کشور را آراء مردم برای مدت هفت سال، و فقط برای یک بار، انتخاب می کند و رهبر حزب حائز اکثریت نیز مقام اجرایی نخست وزیری کشور را برعهده می گیرد. عبدالله گل در ۲۰۰۷ به سمت رئیس جمهور کشور انتخاب شد.
مردم و تاریخ. جمعیت ترکیه حدود ۷۳,۷۲۲,۹۸۸ نفر است (۲۰۱۱)و تراکم نسبی آن۹۴.۶ نفر در کیلومتر مربع است. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۱.۳ درصد است و ترک ها ۸۰ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند و ۹۹ درصدشان مسلمان اند؛ ۶۵ درصد از مردم در شهرها زندگی می کنند و زبان رسمی آنان ترکی است. میانگین امید به زندگی در ترکیه ۷۰ سال است و۸۴.۵ درصد از بزرگسالان آن با سوادند. آسیای صغیر در طول تاریخ بارها بین امپراتوری های بزرگ دست به دست شده است. در زمان هخامنشیان بخشی از امپراتوری ایران بود، سپس امپراتوری روم بر آن استیلا یافت و نزدیک به ۱۰۵۰ سال نیز ضمیمۀ امپراتوری روم شرقی (بیزانس) بود. سلجوقیان در قرن ۱۱م/۵ق بر آسیای صغیر دست یافتند و سلسله سلجوقیان روم را تأسیس کردند. عثمان اول که از غلامان سلجوقی بود، در ۱۳۰۰م/۶۹۹ق اعلام استقلال کرد و جانشینانش رفته رفته بر وسعت متصرفات خود افزودند و امپراتوری عثمانی را بنا نهادند و تا ۱۹۲۲ بر این سرزمین سلطنت کردند. این امپراتوری از یک سو تا الجزایر و مراکش و از سوی دیگر تا عربستان و عراق گسترده بود و گاه حدود نیمی از اروپای شرقی را نیز شامل می شد. شرکت عثمانی در جنگ جهانی اول و درهم شکستن آن در پایان جنگ، به متلاشی شدن امپراتوری عثمانی انجامید و ترک های جوان به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاتورک)، در ۱۹۲۲ آخرین سلطان عثمانی را از خلافت خلع و در اکتبر ۱۹۲۳ موجودیت جمهوری ترکیه را اعلام کردند. پس از مرگ آتاتورک، در ۱۹۳۸، عصمت اینونو به ریاست جمهوری رسید و ترکیه در جنگ جهانی دوم بی طرفی اختیار کرد. پس از پایان جنگ اغتشاشات و بحران های سیاسی و دولت های کودتایی متعدد بر کشور حاکم شدند و سرانجام در ۱۹۸۲ در قانون اساسی کشور تجدید نظر شد؛ بدین ترتیب، نابسامانی ها خاتمه یافت و جمهوری چندحزبی بر کشور حاکم شد.

نقل قول های ترکیه

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.
• «ترکیه، جامعهٔ فراموشی جمعی است. ما در هیچ حسی تداوم نداریم. حافظهٔ خوبی نداریم. همیشه هم همین طور بوده است. ارتباط مان با گذشته همیشه پر از گسست بوده است.» -> الیف شفق
• «یکی از بزرگترین اشتباهات نخبگان سیاسی، قاطی کردن دموکراسی با اکثریت گرایی بود. در حالی که دموکراسی خیلی بیشتر از یک صندوق رأی است. دموکراسی به جدایی واقعی قدرت ها، حکمفرمایی قانون، آزادی بیان، رسانه آزاد و متنوع، حقوق زنان و … است. اگر تو هیچ یک از این ها را نداری پس اکثریت گرایی داری، نه یک دموکراسی درست.» -> الیف شفق
• «پرچم : پرچم ترکیهٔ امروزی یک پرچم قدیمی است که در روی رنگ قرمز آن یک هلال ماه و یک ستاره به رنگ سفید ملاحظه می گردد. در مورد وجود هلال ماه بر روی پرچم ترکیه این باور قدیمی وجود دارد که در سال ۳۲۹ قبل از میلاد، فیلیپ پدر اسکندر مقدونی قصد حمله به بیزانتیوم (قسطنطنیه) را داشت اما درخشش شدید هلال ماه در شب حملهٔ وی، فیلیپ را کور کرد و وی موفق به تصرف بیزانتیوم نگردید. هلال ماه سمبل امپراتوری بیزانس بود و بعدها نیز امپراتوران عثمانی آن را بر روی پرچم خود حفظ کردند . در اواسط قرن نوزدهم ستاره ای نیز به پرچم ترکیه اضافه شد که الهام گرفته از سورهٔ طارق قرآن کریم است و به معنای ستارهٔ بامدادی می باشد.علی رضم تغییر رژیم ترکیه از سلطنتی به جمهوری در سال ۱۹۲۳ پرچم این کشور تغییری نکرد و همان پرچم قدیمی مورد استفاده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با ترکیه

ترکیه در جدول کلمات

ترکیه
آنکار
ترکیه قدیم
بنیانگذار ترکیه جدید
انصراف
جزیره ای در دریای اژه واقع در جنوب غربی ترکیه که مجسمه آپولون که از عجایب هفتگانه بود براثر زلزله در این جزیره واژگون شد
رودس
دریایی بین ترکیه و یونان
اژه
رمانی از اورهان پاموک که در آن بخشی از تاریخ ترکیه در زمان امپراطوری عثمانی به تصویر کشیده شده است
اسم من قرمز است
شهری در آذربایجان غربی که به دلیل اینکه در مرز سه کشور ایران | ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار گرفته دارای موقعیت جغرافیایی و نظامی مهم است
ماکو
فیلمی تحسین شده از ییکماز گونی | فیلمساز ترکیه ای
ره
مسیر است و فیلمی از کارگردان مطرح ترکیه ییلماز گونی
راه
نام کوچک (کمال)نویسنده ترکیه ای
یاشار

معنی کلمه ترکیه به عربی

ترکي
حزب الطريق القويم
ديک رومي

ترکیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ترکیهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ا.امين > دادرسان
کورش شیرازی > یاقچی یول
فرشاد > paraphrase
کورش شیرازی > یاقچی
پیمان > nonchalance
zb > cross
نعمت الله سیادت مقدم شاعر > وقاهت
Ali > سخن بیهوده

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آنتالیا ترکیه   • اقتصاد ترکیه   • ترکیه و داعش   • آنکارا ترکیه   • ترکیه مناطق دیدنی   • ترکیه استانبول   • ترکیه مقصدها   • ترکیه کودتا   • معنی ترکیه   • مفهوم ترکیه   • تعریف ترکیه   • معرفی ترکیه   • ترکیه چیست   • ترکیه یعنی چی   • ترکیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکیه
کلمه : ترکیه
اشتباه تایپی : jv;di
آوا : torkiyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس ترکیه : در گوگل


آیا معنی ترکیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )