انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 952 100 1

تساقط

معنی تساقط در لغت نامه دهخدا

تساقط. [ ت َ ق ُ ] (ع مص ) بیوفتادن (زوزنی ). بیفتادن (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). پی درپی افتادن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). تتابع سقوط چیزی. (از متن اللغة) (از اقرب الموارد) (از المنجد). || خود را بر چیزی افکندن. || (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از متن اللغة) (از اقرب الموارد). || افتادن. || بیفکندن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء).

معنی تساقط به فارسی

تساقط
۱- ( مصدر ) افتادنبیفتادنسقوط کردن فرو افتادن.۲- ( مصدر ) افکندن بیفکندن خود را بر چیزی افکندن .

معنی تساقط در فرهنگ معین

تساقط
(تَ قُ) (مص ل .) سقوط کردن ، فروافتادن .

معنی تساقط در فرهنگ فارسی عمید

تساقط
۱. پی درپی افتادن، از پی هم افتادن.
۲. خود را بر چیزی افکندن.

تساقط در دانشنامه اسلامی

تساقط
تساقط به ترک عمل به مدلول هر دو دلیل متعارضِ متعادل اطلاق می شود.
تساقط، به معنای نادیده گرفتن دو دلیل متعارض و عمل نکردن به آنها است. مشهور اصولیون در جایی که دو دلیل با هم تعارض نمایند و هیچ یک بر دیگری رجحان نداشته باشد، به تساقط معتقد شده اند.
بیان نمونه
برای مثال، در جایی که دو دلیل درباره نماز جمعه وارد شده و یکی بر وجوب و دیگری بر حرمت آن دلالت نماید و هیچ کدام بر دیگری رجحان نداشته باشد، مشهور اصولیون گفته اند:که هر دو دلیل سقوط می کرده و به اصول عملی مراجعه می شود؛ همان گونه که اگر هیچ دلیلی نسبت به آن وجود نداشت، چنین عمل می شد.
تساقط
معنی تُسَاقِطْ: که بيافکند-که بريزد
ریشه کلمه:
سقط (۸ بار)

سقوط: افتادن . اسقاط ساقط کردن است . یا آسمان را چنانکه پنداشته‏ای پاره پاره روی ما بیافکنی. مساقطه نیز ساقط کردن است در اقرب از بعضی نقل شده که پی در پی بودن در آن مراد است . بر تو خرمای تازه می‏افکند. * . «سقط فی یدیه» به صیغه مجهول از باب کنایه به معنی لغزش، خطا: ندامت، و حیرت است (اقرب) راغب گوید: از آن ندامت مراد است. معنای تحت اللفظی آن است: آنگاه که عمل و شی‏ء در دستش افتاده شده یعنی به خودش برگشت «دَأَمْا اَنَّهُمْ قَدْ ضَلُّوا» قرینه آن است مه بر گذشته نادم و محزون شدند یعنی چون از پرستیدن شدند و دانستند که گمراه گشته‏اند گفتند: اگر پروردگارمان رحم نکند و نیامرزد بی شک از زیانکاران خواهیم بود.
تساقط جزئی به ترک عمل به بخش اختصاصی مدلول هر یک از دو دلیل متعارض اطلاق می شود.
تساقط جزئی، مقابل تساقط کلی بوده و مراد از آن، نادیده گرفتن حجیت بخشی از مدلول دو دلیل متعارض است، به گونه ای که حجیت مدلول مشترک آن دو بر نفی حکم ثالث به قوت خود باقی می باشد؛ یعنی مدلول مختص هر دو دلیل ساقط می شود، اما مدلول مشترک آن دو بر حجیت خود باقی است.برای مثال، حدیثی می گوید نماز جمعه واجب است، که لازمه آن حرام و مستحب نبودن نماز جمعه است، و حدیث دیگر می گوید نماز جمعه حرام است، که لازمه آن واجب و مستحب نبودن نماز جمعه است؛ در این جا این دو حدیث، در وجوب و حرمت که معنای مطابقی هر کدام است، تعارض داشته و تساقط می کنند، ولی نسبت به نفی استحباب، هر دو حجیت دارند و به آن عمل می شود.
تساقط کلی به ترک عمل به تمام مدلول هر دو دلیل متعارضِ متعادل اطلاق می شود.
تساقط کلی، مقابل تساقط جزئی بوده و مراد از آن، نادیده گرفتن حجیت دو دلیل متعارض، به طور مطلق (حتی حجیت مشترک آن دو بر نفی ثالث) است؛ برای مثال، حدیثی می گوید: نماز جمعه واجب است، که لازمه آن مستحب نبودن نماز جمعه است، و حدیث دیگر می گوید: نماز جمعه حرام است، که لازمه آن مستحب نبودن نماز جمعه است؛ در این جا این دو حدیث در وجوب و حرمت با هم تعارض کرده و در نتیجه، ساقط می شوند و افزون بر آن، حجیت آن دو دلیل، در نفی استحباب هم ساقط می شود؛ به این گونه تساقط، تساقط کلی گفته می شود؛ یعنی هم مدلول مختص و هم مدلول مشترک دو دلیل نادیده گرفته می شود.

تساقط را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تساقطنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تساقط   • مفهوم تساقط   • تعریف تساقط   • معرفی تساقط   • تساقط چیست   • تساقط یعنی چی   • تساقط یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تساقط
کلمه : تساقط
اشتباه تایپی : jshrx
عکس تساقط : در گوگل


آیا معنی تساقط مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )