انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1062 100 1

تصوف شام

تصوف شام در دانشنامه اسلامی

تصوف شام
تصوف در منطقۀ شام از نخستین سده های هجری، هم زمان با شکل گیری تصوف در عراق و ایران پدید آمد و در ۴ سده پس از ورود اسلام به این سرزمین، به تدریج و تحت تأثیر فرهنگ بومی آن جا شکلی منسجم یافت و از همان ابتدا به سبب شرایط فرهنگی، سیاسی و اقلیمی خاص این منطقه، رنگ و بویی متمایز از تصوف دیگر مناطق، چون بغداد و بصره پیدا کرد.
سرزمین تاریخی شام منطقه ای را تشکیل می داد که از ساحل شرقی دریای مدیترانه تا سواحل غربی رود فرات گسترده بود و از شمال به سرزمین روم (ترکیۀ کنونی)، از جنوب به جزیرة العرب، و از غرب به سرزمین مصر منتهی می شد و امروزه شامل کشورهای سوریه، اردن، فلسطین، لبنان و قسمت هایی از جنوب کشور ترکیه است. باورهای دینی در منطقۀ شام تاریخی دیرینه داشت و علاوه بر ادیان کهن کنعانی و باورهای بومی، این سرزمین دو دین یهودی و مسیحی را نیز در خود پرورده بود. عاموس نبی ، اِشَعیاء، اِرِمیا و بسیاری از انبیای دیگر بنی اسرائیل در این منطقه به ظهور رسیدند و به تبلیغ یکتاپرستی پرداختند و در دوره های بعد، این سرزمین محل انتشار اندیشه های فلسفی نوافلاطونی، و خاست گاه ادیان رمزی و باورهای گنوسی بود که از آن جا به دیگر مناطق راه می یافتند.
دوره ورود اسلام به شام
در سده های ۴ تا ۷ م، در فترت میان فرمان روایی رومیان و عرب های مسلمان، حکومت بیزانس در منطقۀ شام محیطی کاملاً مسیحی پدید آورده بود. نه تنها سرتاسر این سرزمین مسیحی بود، بلکه این دین در اوج شکوفایی و رواج خود به سر می برد. کلیساها مهم ترین مراکز دینی به شمار می آمدند و قدیسان مسیحی از احترام بسیار برخوردار بودند. رهبانیت به عنوان بهترین شیوۀ زندگی پذیرفته شده بود و راهبان بی شماری در تجرد، زهد و عبادت و با هدف انقیاد نفس و زنده کردن روح، دور از شهرها و در بیابان ها به تنهایی زندگی می کردند. در چنین شرایط معنوی بود که دین اسلام به این سرزمین راه یافت.پس از فتح شام به دست مسلمانان برخی از صحابه چون ابوذر غفاری، معاذ بن جبل و دیگران به این منطقه رفتند و بخشی از عمر خود را در آن جا سپری کردند. اینان کانون های اولیۀ زاهدانه را در شام پدید آوردند و به الگوهای معنوی در تصوف آن جا تبدیل شدند. در مساجد حلقه هایی شکل گرفت که در آن ها احادیث نبوی جمع آوری می شد و زاهدان به مطالعۀ منابع و اسناد احادیث می پرداختند.
ریشه
در اوایل دورۀ اسلامی، مسیحیان فعالانه در جامعۀ شام حضور داشتند و حتی در زمینۀ انتقال علوم و آموزش به مسلمانان، نقش مهمی ایفا می کردند.مناسبات میان مسلمانان و مسیحیان با احترام متقابل همراه بود. مسلمانان اغلب به راهبان و قدیسان مسیحی به دیدۀ احترام می نگریستند و از شنیدن نصایح معنوی و مشاهدۀ ریاضت های آنان روی گردان نبودند، چندان که برخی از سنت های زاهدانه و صوفیانۀ شام چون گوشه نشینی و جوع را می توان متأثر از شیوۀ زهدورزی ساکنان مسیحی آن سرزمین دانست. با این حال تصوف در سرزمین شام، هم چون دیگر سرزمین های اسلامی، ریشه در قرآن و حدیث و سنت پیامبر داشت.
ابودرداء
...

ارتباط محتوایی با تصوف شام

تصوف شام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تصوف شام   • مفهوم تصوف شام   • تعریف تصوف شام   • معرفی تصوف شام   • تصوف شام چیست   • تصوف شام یعنی چی   • تصوف شام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تصوف شام
کلمه : تصوف شام
اشتباه تایپی : jw,t ahl
عکس تصوف شام : در گوگل


آیا معنی تصوف شام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )