برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1356 100 1

تظاهر

/tazAhor/

مترادف تظاهر: ادا، تلبیس، ریا، ریاکاری، ظاهرسازی، عوام فریبی، وانمودسازی، خودنمایی، عرض اندام، آشکار شدن، ظاهرشدن، خودنمایی کردن

برابر پارسی: خود نمایی، مردم فریبی، خودستایی، فرانمودی، آشکار شدن، پدیداری، دگر فریبی، وانمود

معنی تظاهر در لغت نامه دهخدا

تظاهر. [ ت َ هَُ ] (ع مص ) هم پشت شدن. (زوزنی ) (دهار) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). یارمند شدن با هم. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). یکدیگر را یاری نمودن. مددگاری و با هم پشت دادگی. (ناظم الاطباء). باهم پشتی دادن و مددگاری کردن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). || به پشت درآوردن (از لغات اضداد است ). (منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). || نمودن. (زوزنی ). وانمود کردن. وانمودن. نمودن چیزی را بی آنکه او را اصلی باشد. (یادداشت مرحوم دهخدا).

معنی تظاهر به فارسی

تظاهر
آشکارشدن، خودنمایی کردن، هم پشت شدن، یاری کردن
۱- ( مصدر ) آشکار شدن خود نمایی کردن . ۲ - چیزی را ظاهرا بخود بستن خود را بداشتن صفتی وانمود کردن.۳ - هم پشت شدن یکدیگررا یاری کردن.۴ -( اسم ) خود نمایی. ۵ - عوام فریبی . ۶ - تظاهر کردن . جمع : تظاهرات .
هم پشتی کردن
( مصدر ) ۱ - آشکار شدنخود نمایی کردن. ۲ - خود را بداشتن صفتی وانمود کردن . ۳ - یکدیگر را یاری کردن.۴ - اجتماع کردن گروهی باشعارهای مخصوص برای وصول بهدفی .

معنی تظاهر در فرهنگ معین

تظاهر
(تَ هُ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - خودنمایی کردن . ۲ - پشت هم شدن ، یکدیگر را یاری کردن .

معنی تظاهر در فرهنگ فارسی عمید

تظاهر
۱. آشکار شدن.
۲. خودنمایی کردن، خود را به داشتن حالت یا صفتی وانمود کردن.
۳. [قدیمی] هم پشت شدن، یکدیگر را یاری کردن.

تظاهر در دانشنامه اسلامی

تظاهر
اگر انسان کاری را برای جلب توجه مردم انجام دهد تظاهر اطلاق می شود. و اصطلاحا کار خوبی که انسان برای نشان دادن به مردم نه برای رضای خدا انجام می دهد را ریا و تظاهر گویند.
"ریا" از مادّۀ "رأی" به معنی این است که شخص کاری را به انگیزۀ جلب توجه مردم انجام دهد.
و نیز به معنای تظاهر و نشان دادن به غیر است.

ریا در اصطلاح
و در اصطلاح به معنی این است که انسان کار خوبی انجام دهد و قصدش تظاهر و نشان دادن به مردم باشد نه برای خدا، خواه این کار عبادی باشد مانند نماز و خواه غیر عبادی باشد مانند انفاق.

ریا در قرآن
واژۀ "ریا" در قرآن پنج مرتبه تکرار شده است که سه مرتبه بصورت مصدر و دو بار بصورت فعلی و معنای آن به همان معنای اصطلاحی می باشد.

← ریا در انفاق
...
برخی از منافقان در مقام پوزش طلبی از پیامبر از آن حضرت درخواست استغفار نمودند.
تخلف کنندگان عمره حدیبیه تظاهر به توسل نمودند.سیقول لک المخلفون من الاعراب شغلتنا امولنا واهلونا فاستغفر لنا یقولون بالسنتهم ما لیس فی قلوبهم.. بزودی متخلفان از اعراب بادیه نشین (عذرتراشی کرده) می گویند: « (حفظ) اموال و خانواده های ما، ما را به خود مشغول داشت (و نتوانستیم در سفر حدیبیه تو را همراهی کنیم)، برای ما طلب آمرزش کن! » آنها به زبان خود چیزی می گویند که در دل ندارند! بگو: «چه کسی می تواند در برابر خداوند از شما دفاع کند هر گاه زیانی برای شما بخواهد، و یا اگر نفعی اراده کند (مانع گردد)؟! و خداوند به همه کارهایی که انجام می دهید آگاه است!شان نزول آیه، عمره حدیبیه است. این آیات فصل سومی است از آیات سوره، و در آن متعرض حال عربهایی است که از یاری رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم تقاعد ورزیدند، و در سفر حدیبیه شرکت نکردند، و به طوری که گفته اند آنها اعراب و قبائل اطراف مدینه بودند، یعنی جهینه، مزینه، غفار، اشجع، اسلم و دئل که از امر آن جناب تخلف کرده و گفتند: محمد و طرفدارانش به جنگ مردمی می روند که دیروز در کنج خانه خود به دست ایشان کشته دادند، و بطور قطع از این سفر برنمی گردند و دیگر دیار و زن و ...

تظاهر در دانشنامه ویکی پدیا

تظاهر
تظاهر (به انگلیسی: faking it) تولید شده در شبکه mtv است. این سریال دربارهٔ دو دوست بسیار صمیمی است که در دبیرستانی تحصیل می کنند که در آن افراد متفاوت محبوب هستند، هنگامی که به اشتباه به این دو دوست تهمت همجنسگرایی زده می شود، و باعث محبوبیت این دو می شود، پس آنها به تظاهر ادامه می دهند، اما کم کم احساساتی بین این دو دوست به وجود می آید.
عکس تظاهر
تظاهر (به انگلیسی: The Act) یک مجموعه آنتولوژی آمریکایی در ژانر جرم و جنایت واقعی است که در ۲۰ مارس ۲۰۱۹ به نمایش شبکه هولو درآمده است. فصل اول بر اساس زندگی واقعی جیپسی رز بلانچارد و قتل مادرش، دی دی بلانچارد، کسی که متهم به سوء استفاده از دخترش با ساختن بیماری و معلولیت به عنوان پیامدی مستقیم از سندرم منچوآسن توسط پروکسی، واقع شده است.
جنایت واقعی، درام
Anthology
فصل اول بر اساس گزارش های واقعی و باور نکردنی و تکان دهنده «جیپسی بلانچارد»، دختری که سعی دارد از رابطه خطرناک و سمی اش با مادر بیش از حد محافظت کارش فرار کند. تلاش او برای استقلال، سرمنشاء و آغاز سایر مشکلات اش شده، که نهایتاً مرتکب به قتل می شود.
تظاهر به جنسیت متضاد (به انگلیسی: Gender bender) یک اصطلاحِ غیرِرسمی است که برای اشاره به فردی به کار می رود که فعالانه الگوهای جنسیتی ِ پذیرفته شده را می شکند یا خم می کند. این امر گاه نوعی فعالیت ِ اجتماعی در پاسخ به فرضیات ِ جامعه در مورد ِ الگوهای جنسیتی یا تعمیم دادنهای کلی در این زمینه است. برخی از آنها هویت ِ جنسیتی که با آن زاده شده اند را دارند، اما از طریقِ رفتارهای دوجنسی یا نقشهای جنسیتیِ نامعمول، عرف ِ منسوب به آن جنسیت را زیر ِ سؤال می برند. gender benderها ممکن است خود را Transgender یا تغییر جنسیت دهنده Genderqueer (دارای جنسیتی عجیب) بخوانند و احساس کنند که جنسیتی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تظاهر

تظاهر در جدول کلمات

تظاهر
وانمود
تظاهر به نیکویی
ریا
تظاهر به نیکی
سامان, ریا

معنی تظاهر به انگلیسی

display (اسم)
تظاهر ، نمایش ، بیان ، جلوه
feint (اسم)
تظاهر ، وانمود ، ظاهری ، نمایش دروغی ، حمله خدعه امیز
affectation (اسم)
تظاهر ، تکبر ، وانمود ، ناز ، ظاهر سازی
demonstration (اسم)
تظاهر ، اثبات ، نمایش ، تظاهرات ، دمونستراسیون
pretense (اسم)
تظاهر ، ظاهر سازی ، بهانه ، ادعا ، ظاهری ، وانمودسازی
pretension (اسم)
مدعی ، تظاهر ، وانمود ، ادعا ، قصد ، دعوی
ostentation (اسم)
ظهور ، تظاهر ، نمایش ، خود فروشی ، خود نمایی
simulation (اسم)
تظاهر ، وانمود ، ظاهر سازی ، تشبیه ، تقلید ، شبیه سازی ، تمارض
fakery (اسم)
تظاهر ، وانمود ، تقلب
make-believe (اسم)
تظاهر ، وانمود ، افسانه ، قصه
semblance (اسم)
تظاهر ، شباهت ، قیافه ، صورت ظاهر
preciosity (اسم)
تظاهر ، تصنع ، اداب دانی ، گرانبهایی
prudery (اسم)
تظاهر ، غری ، کوته فکری ، امل بودن
effusion (اسم)
ریزش ، اضافه ، تظاهر ، فوران ، جریان بزور
eyewash (اسم)
تظاهر ، مایع چشم شویی
grimace (اسم)
تظاهر ، ادا و اصول ، دهن کجی ، شکلک ، نگاه ریایی

معنی کلمه تظاهر به عربی

تظاهر
تجهم , تصنع , زعم , مظهر ، اِدَّعاءٌ
اِدَّعي بـ
وميض
اثر عليه

تظاهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کمال‌الدین
رخ‌نمایی
حسام
فیلم بازی کردن
ثمین
display
shiva_sisi‌
خودنمایی
مهنا
ادعا کردن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تظاهر در جدول   • تظاهر به خوب بودن   • معنی کلمه تظاهر   • متن تظاهر به دوست داشتن   • معنی تظاهر به خوبی   • تظاهر به دوستی   • تظاهر در اخلاق   • تظاهر به دینداری   • مفهوم تظاهر   • تعریف تظاهر   • معرفی تظاهر   • تظاهر چیست   • تظاهر یعنی چی   • تظاهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تظاهر
کلمه : تظاهر
اشتباه تایپی : jzhiv
آوا : tazAhor
نقش : اسم
عکس تظاهر : در گوگل

آیا معنی تظاهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )