انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 908 100 1

تعارض مستقر در دانشنامه اسلامی

تعارض مستقر
تعارض مستقر، تنافیِ غیر قابل جمع عرفی میان مدلول دو دلیل را می گویند.
تعارض مستقر، مقابل تعارض بدوی و به معنای تنافی میان دو دلیلی است که جمع عرفی بین آنها ممکن نبوده و تنافی میان آن دو به تنافی دلیل حجیت بازگشت می نماید.
عناوین مرتبط
 ۱. ↑ بحوث فی علم الاصول، صدر، محمدباقر، ج۷، ص۲۱۹.    
...
احکام مربوط به تعارضِ غیر قابلِ رفع به جمع عرفی را احکام تعارض مستقر گویند.
احکام تعارض مستقر، مقابل احکام تعارض غیر مستقر می باشد و مراد از آن، احکام و قواعدی است که در تعارض مستقر جاری است و عبارت اند از:۱. قاعده اوّلی متعارضین، هنگام تعادل دو دلیل، به حکم عقل با قطع نظر از روایات خاص تساقط است.در این که قاعده اولی متعادلین بنا بر مبنای «طریقیت محض در حجیت امارات » چیست، میان اصولیون اختلاف وجود دارد: مشهور اصولیون متأخر همانند « محقق خراسانی »، « میرزای نایینی » و « مظفر » معتقد به تساقط هستند؛ اما گروهی دیگر از اصولیون اعتقاد به تخییر دارند؛۲. قاعده ثانوی متعارضین هنگام تعادل دو دلیل در مورد عدم وجود مرجح یا تساوی مرجحات در دو طرف، آن است که در اخبار باب تعارض به منظور حل تعارض بیان شده است.
نظرات در مورد اخبار باب
درباره حکم مستفاد از این اخبار سه دیدگاه وجود دارد:أ) مشهور اصولی ها قائل به تخییر هستند؛ ب) گروهی معتقدند از اخبار باب تعارض استفاده می شود که مجتهد در مقام فتوا باید توقف کند و طبق هیچ یک از دو دلیل متعارض فتوا ندهد.ج) گروهی دیگر بر این باورند که اگر یکی از دو دلیل متعارض، با احتیاط موافق بود، مجتهد باید احتیاط کند و نوبت به تخییر یا توقف در فتوا نمی رسد؛۳. در صورتی که یکی از دو دلیل دارای مرجح و مزیتی باشد، مشهور اصولیون، حکم به وجوب رجوع به مرجحات باب تعارض داده و معتقدند مرجحات منصوص، مقدم بر غیر منصوص نمی باشد.

ارتباط محتوایی با تعارض مستقر

تعارض مستقر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تعارض مستقرنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کُرَند > کرند
Kiana > Sign
👑❣👑 > possible
صفی پور73 > fire
الهه > anteater
Hanieh > cooking
امیرشهریار امینیان > galley letter
لادن فخر سعادت > even as

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تعارض مستقر   • مفهوم تعارض مستقر   • تعریف تعارض مستقر   • معرفی تعارض مستقر   • تعارض مستقر چیست   • تعارض مستقر یعنی چی   • تعارض مستقر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تعارض مستقر
کلمه : تعارض مستقر
اشتباه تایپی : juhvq lsjrv
عکس تعارض مستقر : در گوگل


آیا معنی تعارض مستقر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )