برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1288 100 1

تفنگ

/tofang/

مترادف تفنگ: اسلحه، جنگ افزار، سلاح، مسلسل

معنی تفنگ در لغت نامه دهخدا

تفنگ. [ ت ُ ف َ ] (اِ) بمعنی بندوق. در کلام متأخرین است و در کلام متقدمین تفک واقع است. (فرهنگ رشیدی ). بندوق و مرکب است از تُف مبدل تپ به بای فارسی که مخفف توپ است... و تفق معرب آنست و به لفظ انداختن و افکندن و سر دادن و خوردن مستعمل است نه بلفظ گذاشتن. (از آنندراج ). سلاح آتشی دراز و حمل پذیر. (ناظم الاطباء) : و عرصه را وسعت نبود که کثرت را از قلت فرق باشد. سواران لشکر بخارا بر زبر یکدیگر میراندند و از بالای سر ایشان تیر و تفنگ و نیزه و سنگ روان. فی الجمله اکثر آن لشکر هلاک گشتند. (از اندرزنامه ٔ منسوب به خواجه نظام الملک ). به زخم ناوک دلدوز و تفنگ جانسوز به دفع و منعمخالفان پرداخت. (حبیب السیر جزء 4 از ج 3 ص 380).
در معرکه این تفنگ فریادرس است
خصم افکن و گرم خوی و آتش نفس است.
ابوطالب کلیم (از آنندراج ).
دارد آن عزت تفنگ ثانی صاحبقران
کز شرف خاقان اگر باشد بدوشش میبرد.
(ایضاً).
- تفنگ بادی ؛ نوعی تفنگ خرد و مخصوص کودکان که با اهرمی هوای داخل لوله فشرده شود و با نیروی آن ساچمه را پرتاب کند.
- تفنگ ته پر ؛ مقابل تفنگ سرپر. تفنگهایی که با فشنگ بکار برند و بیشتر به تفنگهای شکاری اطلاق شود.
- تفنگ جنگی ؛ تفنگ نظامی. رجوع به همین کلمه شود.
- تفنگ دولول ؛ که بجای یک لوله ، دو لوله دارد که هم از نوع سرپر بود و هم از نوع ته پر.
- تفنگ سرپر ؛ در این نوع تفنگها بجای فشنگ ، باروت و گلوله یا ساچمه را از سر لوله بداخل تفنگ میگذاشتند و سپس با سمبه ای آنها را میفشردند و سپس مقداری کهنه در داخل لوله کرده مجدداً با سمبه آنرا در انتهای تفنگ میفشردند بحدی که باروت بمحل چاشنی تفنگ که پستانک نامیده میشد برسد آنگاه که چاشنی آتش میشد تفنگ خالی میگردید.
- تفنگ شکاری ؛ مقابل تفنگ جنگی. این تفنگ ها مخصوص شکارچیان و اعم است از تفنگ سرپر و ته پر و دولول و جز اینها.
- تفنگ کمرشکن ؛ تفنگی است که با فشنگ بکار برند و برای بکار گذاشتن فشنگ یا بیرون آوردن پوکه ٔ آن ، محل اتصال لوله ٔ تفنگ به قنداق را با اندک فشار خم کنند چنانکه ب ...

معنی تفنگ به فارسی

تفنگ
نوعی سلاح آتشی دستی که دارای لوله فلزی وقنداق چوبی، است وبا آن تیراندازی میکنند
( اسم ) آلتی که بدان گلوله بمسافات دور و نزدیک پرتاب کنند .
[ گویش مازنی ] /tefeng/ تفنگ
[cloud gun] [علوم جَوّ] ابزاری زمین پایه یا هوابُرد که تیغۀ شیشه ای دوده اندودی را در یک لحظه در معرض جریان هوای اَبری قرار می دهد
[spray gun, spraying pistol, chopper gun] [مهندسی بسپار ـ علوم و فنّاورى رنگ] وسیله ای که با هوا یا سیالی فشرده کار می کند و پوش رنگ را از روزنه ای به بیرون می راند
تیر انداختن تیر اندازی
[ گویش مازنی ] /tefeng bazook/ مرتعی پرتاسی در حوزه لفور سوادکوه
[ گویش مازنی ] /tefengebas/ بست هایی که لوله ی تفنگ را با قنداق محکم کند
[ گویش مازنی ] /tefeng tirras/ تیررس
تفنگ بردار
[ گویش مازنی ] /tefeng chi/ تفنگ چی
تیر خوردن
[ گویش مازنی ] /tofang daar/ ژاندرام – تفنگ دار
[gene gun] [زیست شناسی-ژن شناسی و زیست فنّاوری] افزاره ای که ژن را با روش زیست باران به داخل یاختۀ زنده می فرستد
تفنگ سازنده و صانع تفنگ
منسوب و ...

معنی تفنگ در فرهنگ معین

تفنگ
(تُ فَ) (اِ.) جنگ افزاری که با آن گلوله را به مسافت دور و نزدیک پرتاب می کنند و انواع مختلف دارد: دولول ، سرپر، بادی ، کمرشکن ، شکاری و مانند آن .
( ~.) [ فا - تر. ] (ص نسب .) آن که در دسته ای نظامی با تفنگ می جنگد یا نگهبانی می دهد.

معنی تفنگ در فرهنگ فارسی عمید

تفنگ
هریک از سلاح های گرم دستی که گلوله پرتاب می کند. &delta، در اوایل قرن ۱۶ میلادی در آلمان اختراع شد.
* تفنگ ته پر: تفنگی که فشنگ را از ته لوله در آن می گذارند.
* تفنگ سرپُر: تفنگی که از دهانۀ لوله پر می شد و در آن باروت، ساچمه، و یا فشنگ می گذاشتند.
* تفنگ دهن پُر: = تفنگ سرپُر

تفنگ در دانشنامه اسلامی

تفنگ
تفنگ نوعی از اسلحه گرم هست و از آن به مناسبت در بابهای صید و ذباحه، ارث و قصاص سخن رفته است.
بنابر قول مشهور در قصاص نفس باید گردن قاتل با شمشیر قطع گردد؛ لیکن برخی از معاصران، جواز قصاص با تفنگ را در صورتی که برای جانی آسان تر باشد، بعید ندانسته اند.
حکم شکار با تفنگ
گلوله تفنگ شکاری یا گِرد است، مانند ساچمه و یا نوک تیز. شکار با نوع دوم که تیزی آن بدن حیوان را می درد و آن را از پای درمی آورد ـ با تحقّق سایر شرایط حلّیت، مانند ذکر نام خدا هنگام تیراندازی ـ حلال است؛ لیکن حلّیت شکار با نوع اوّل محل اختلاف است.
حکم احتساب تفنگ میت از حبوه
شمشیر میّت از حَبْوَه محسوب می شود که به پسر بزرگ تر می رسد. در اینکه تفنگ نیز حکم شمشیر را دارد یا نه، بسیاری از معاصران در مسئله اشکال کرده و احتیاط وجوبی را در مصالحه پسر بزرگ تر با سایر ورثه دانسته اند.
ابتدایی ترین شکل تفنگ
...تفنگ در دانشنامه ویکی پدیا

تفنگ
تفنگ گونه ای سلاح گرم دستی و انفرادی است. تفنگ معمولاً دارای قنداق است و کاربرد آن مستلزم استفاده از دو دست و شانه تیرانداز است.
فرهنگ یک جلدی دکتر محمد معین
ذکاء، یحیی، تفنگ، بررسی های تاریخی، تهران
برخی تفنگ ها گلوله را با انفجار مهمات به بیرون می رانند، در مقابل نوع دیگری به نام تفنگ بادی وجود دارد که با فشار هوا به صورت مکانیکی این کار را انجام می دهد.
تفنگ های دارای مهمات هم دو نوع اصلی تفنگ دارند: تفنگ ساچمه زنی و تفنگ گلوله زنی.
در تفنگ ساچمه زنی تعدادی ساچمه فلزی در اثر فشار گاز باروت که در فشنگ ایجاد می شود از لوله تفنگ به بیرون پرتاب می شود. در تفنگ گلوله زنی فقط یک گلوله از لوله به بیرون می رود.
عکس تفنگ
تفنگ (به تامیلی: Thuppakki) فیلمی محصول سال ۲۰۱۲ و به کارگردانی ای آر موروگادوس است. در این فیلم بازیگرانی همچون ویجای، کجال آگاروال، ساتیان، ویدیوت جاموال، جایارام، ذاکر حسین ایفای نقش کرده اند.
۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-11-۱۳)
تفنگ ۱۰۷ میلیمتری ام ۱۹۱۰ (روسی: 107-мм пушка образца 1910 года) یک توپ زمینی روسی بود که در جنگ جهانی اول به کار رفت. ارتش فرانسه از این توپ توسط برای تصرف شهر سن پترزبورگ استفاده کرد. این توپ در جنگ جهانی اول و جنگ داخلی روسیه به طور انبوه طراحی و ساخته شده و در جنگ به کار گرفته می شد.
آرش یک تفنگ شکاری تک لول ساچمه زنی کمرشکن جهت شکار پرندگان می باشد. قنداق و بچه قنداق تفنگ از جنس چوب گردو است.
کالیبر: ۱۲
طول سلاح: ۱۱۰۰ میلیمتر
طول لوله: ۷۰۰ میلیمتر
وزن: ۳ کیلوگرم
تکنولوژی تولید لوله این تفنگ از بهترین نوع روش تولید (تکنولوژی آلمان) وبهترین نوع مو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تفنگ در دانشنامه آزاد پارسی

سلاح آتشین انفرادی، متشکل از لوله ای فلزی که در داخل آن شیارهایی مارپیچ به نام خان به منظور افزایش دقت و بُرد گلوله تعبیه شده است و این لوله به قسمت چوبی یا کائوچویی موسوم به قنداق تفنگ متصل است، که به هنگام شلیک گلوله به شانۀ تیرانداز تکیه داده می شود. قطعه ای فلزی به نام گَلَنْگَدَن، فشنگ را در جلوی خان در لوله قرار می دهد و با کشیدن زبانه ای به نام ماشه، با فشار گاز حاصل از انفجار چاشنی، که ماده ای منفجره است، گلوله به سمت هدف پرتاب می شود. تفنگ احتمالاً در اوایل قرن ۱۶م در آلمان اختراع شد، امّا کاربرد آن از قرن ۱۸م رواج گرفت. تفنگ های اولیه را با ریختن باروت و تکه های فلزی، به ویژه سرب، از دهانۀ آن پر می کردند. این تفنگ ها را سرپر می خواندند. بعدها فشنگ اختراع شد که استفاده از تفنگ را آسان تر و سریع تر ساخت و تفنگ ته پر به وجود آمد. تفنگ نیمه خودکار در جنگ جهانی دوم ابداع شد و به کار رفت. در زمان ما تفنگ های خودکار که قادر به شلیک تک تیر و رگبارند، سلاح انفرادی سازمانی نیروهای مسلح در تمام دنیا هستند. مشهورترین این تفنگ ها عبارت اند از: کلاشینکف، ژ ـ ۳ و ام ـ ۱۶. دقت تیر، برد زیاد و نواخت تیر این تفنگ ها بسیار بالا است. با نصب دوربین روی تفنگ می توان دقت هدف گیری را افزایش داد. تفنگ های بادی و شکاری نیز مورد استفادۀ غیر نظامیان قرار می گیرد. اولین تفنگ های سرپر در ایران از روسیه و اروپا وارد شدند و در دست سپاهیان ایران در دوران قاجار قرار گرفتند. تفنگ های قدیم که در ایران کاربرد داشتند، عبارت بودند از تفنگ معروف به حسن موسی، ورندیل و برنو. بعدها تفنگ ام ـ۱ ساخت امریکا سلاح انفرادی سازمانی ارتش ایران شد. با مدرن تر شدن ارتش، تفنگ آلمانی ژـ۳ و کلاشینکف جای سلاح های قدیمی را گرفتند. کارخانه های اسلحه سازی ارتش و صنایع دفاعی ایران توانایی تولید تفنگ های امروزی را دارند.

ارتباط محتوایی با تفنگ

تفنگ در جدول کلمات

تفنگ ساخت ایران
خیبر
تفنگ سر پر قدیمی
تفنگ قدیمی
کارابین
حلت نگه داشتن تفنگ به صورت عمودی در جلوی صورت و سینه به نشانه احترام
پیشفنگ
گونه ای تفنگ قدیمــی
برنو
مخترع تفنگ بادی
مارین فرانسوی
نوعی تفنگ ســرپر کوتــاه قدیمی
کارابین
هنرپیشه فیلمهای تفنگ کهنه و صحرای تاتارها
,,,,,

معنی تفنگ به انگلیسی

musketry (اسم)
تیر اندازی ، تفنگ ، تفنگ ها
gun (اسم)
توپ ، تفنگ ، ششلول ، تلمبه دستی ، سرنگ امپول زنی و امثال ان
rifle (اسم)
تفنگ ، عده تفنگدار

معنی کلمه تفنگ به عربی

تفنگ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرش
تفنگ ، سلاحی آتشین برای جنگ و شکار. ابتدایی ترین شکل آن تُفَک / پُفَک نام داشت که چوبی میان تهی و به بلندی نیزه بود و شکارچی با نهادن گلوله های کوچک گِلی در داخل آن و دمیدن در آن پرندگان را شکار می کرد (دهخدا، ذیل «تفک » و «پفک »). به نوشته دورفر (ج 2، ص 447)، واژه تفک ، نام آوا (اسم صوت ) و متشکل از تُفْ (صدای بیرون آمدن هوا از دهان و دمیدن با فشار) و «ـَ ک » است . به نوشته کسروی (ص 434، 436) یکی از کاربردهای «ک » یا «ه »هایی که به آخر نامهای فارسی می پیوندد، پدیدآوردن اسم از صداست و در بسیاری از واژه های فارسی ، پیش از حرف «ب » یا «گ » یا «ک »، «ن » افزوده می شود، مانند تفک که به تفنگ تبدیل شده است . کاشغری در قرن پنجم ، تُووِک را، که به احتمال زیاد شکل دیگری از تفک است ، واژه ای چِگِلی و ابزاری برای شکار پرندگان دانسته که از پوست شاخه بید یا هر شاخه تَرِ دیگر یا از نی ساخته می شده است (ج 1، ص 325). انوری (متوفی 585 یا 587) نیز به شکار گنجشک با پفک اشاره کرده است (ج 1، ص 278). همچنین بر روی دو ابریق به جا مانده از سده هفتم ، نقش مردی به چشم می خورد که تفنگی در دست دارد و در حال شکار پرندگان است (ذکاء، 1346 ش ، ص 287ـ 288). تفک در مصر نیز کاربرد داشته و قلقشندی (متوفی 821) آن را با عبارت «کثیرة الاصابة » وصف کرده است ( رجوع کنید به ج 1، ص 388).

با ورود سلاحهای آتشین به ایران ( رجوع کنید به ادامه مقاله )، سلاحی که به این ابزار شبیه بود، به نام تفک یا تفنگ مشهور شد. در آذربایجان هنوز هم واژه تفک (= توفک ) به کار می رود. در گویش بلوچی تفک را توپک (با واو مجهول ) تلفظ می کنند

(ذکاء،1350 ش ، ص 386؛ کسروی ، ص 435). عربها این واژه را از فارسی گرفته اند و به صورت تُفْکَه (جمعِ آن تُفَک ) و تفق (جمع آن تُفَکات و تَفافِق ) به کار می برند (کسروی ، همانجا؛ آذرنوش ، ذیل «تفک »).

با اینکه از قرن هفتم به بعد، مسلمانان از طریق تماس با چینیها، در باره باروت و سلاحهای آتشین چیزهایی می دانستند و حتی از آنها استفاده می کردند (نورث ، ص 8)، تفنگ به معنای امروزی ، از اوایل قرن نهم / پانزدهم در اروپا به کار رفت (سیوری ، 1345 ش ، ص 116؛ قس ثابت ، ص 870، 873، که تفنگ را اسلحه ای شرقی می داند).

تفنگ اولیه ، یا تفنگ سر پُرِ فتیله ای از اولین جنگ افزارهای دستی آتشین بود. تفنگ به طور رسمی اولین بار در اواخر قرن دهم / اواسط قرن شانزدهم در ارتش اسپانیا به کار رفت . در خلال جنگهای سی ساله (1027ـ 1058/ 1618ـ 1648)، تفنگهای کم وزنتر و در حدود اوایل قرن دوازدهم / اواخر قرن هفدهم ، تفنگهای چخماقی جای تفنگهای سنگین و سرپر را گرفت (غنام ثابت ، ص 872 ـ873؛ بریتانیکا ، ذیل "Musket" ).

تفنگ چخماقی تفنگی سرپر بود که برای آتش زدنِ چاشنیِ آن از سنگِ آتش زنه یا چخماق و فولاد استفاده می کردند. این نوع سلاح را نخستین بار، دو تن از تفنگ سازان فرانسوی به نامهای براشی و ژسلن ساختند. قدرت تیراندازی با این تفنگ بیشتر بود و تا آغاز اولین امپراتوری فرانسه (1769ـ1821) از آن استفاده می شد ( الموسوعه العسکریه ، ذیل«البندقیه »؛ «از تفنگ چه می دانید؟»، ص 44). از اواسط قرن سیزدهم / نوزدهم فناوری تولید سلاحهای جنگی شروع به پیشرفت کرد تا اینکه در 1287/1870، تفنگ سوزنی ساخته شد. بُرد گلوله در این نوع تفنگ بیشتر بود و گلوله از ته لوله وارد آن می شد که این سرعت تیراندازی را می افزود (قوزانلو، ج 2، ص 622ـ624).

در باره تاریخ ورود تفنگ به ایران اختلاف نظر وجود دارد؛ به نوشته سیوری (1345 ش ، ص 116ـ117) و الگود (ص 114)، ونیزیها بودند که سلاح گرم را به ایران معرفی کردند و در زمان آق قوینلوها، در 877 شماری توپ و تفنگ به ایران فرستادند که در قبرس مورد دستبرد قرار گرفت (نیز رجوع کنید به باربارو، ص 49ـ54) اما باتوجه به اینکه طهرانی در کتاب دیاربکریه (ص 63) بر استفاده از تفنگ و توپ در دوره قراقوینلو و در جنگهای دوره قرایوسف (792ـ823) تصریح کرده است ، تاریخ ورود تفنگ به ایران به زمانی دورتر می رسد. بنابراین ، ادعای مفتون دُنبُلی (ص 132) که گفته است اولین بار در زمان سلطان حسین بایقرا (837 ـ911)، ملاحسین واعظ کاشفی طرح تفنگ را به ایران آورد و بتدریج از روی آن تفنگ ساختند، نمی تواند مقبول باشد. به نوشته منشی قمی (ج 1، ص 72)، در نبرد میان الوندشاه آق قوینلو و شاه اسماعیل در 907، نخستین بار صدای تفنگ شنیده شد (نیز رجوع کنید به عالم آرای صفوی ، ص 68، 96، 102، 272، 290، 493، 519). به نوشته مفتون دنبلی (ص 133)، شاه اسماعیل اول صفوی (حک : 905ـ930) برای تعلیم تیراندازی با تفنگ به نظامیان ایرانی ، معلمان فرانسوی و انگلیسی را به کار گمارد. در این دوره شش هزار قبضه تفنگ از انگلیس وارد شد و به استادان تفنگ ساز ایرانی دستور داده شد که تفنگها را از روی آنها بسازند (همانجا).

به نوشته سیوری (1345 ش ، ص 119ـ120)، در 913 از تفنگ فتیله ای نوع عجمی استفاده می کردند. این نوع تفنگ ساخت ایران بود و لوله آن به طرز خاصی به قنداق بسته می شد و بُردش زیاد بود. اما گفتنی است که ایرانیان ، در دوم رجب 920، در جنگ چالدران ، از هیچ سلاح آتشینی استفاده نکردند (همو، 1378 ش ، ص 39؛ پارسادوست ، ص 420؛ نیز رجوع کنید به چالدران * ، جنگ ). در احسن التواریخ (روملو، ج 12، ص 171) و همچنین عالم آرای شاه اسماعیل (ص 282) مدارکی وجود دارد که نشان می دهد پیش از مرگ شاه اسماعیل اول (930)، سپاهیان ایران از تفنگ استفاده می کرده اند و عده ای از نیروهای صفوی که در پادگان هرات مستقر بودند، نیروهای عبداللّه خان ازبک را با تیر و تفنگ عقب نشاندند.

بر پایه این شواهد، می توان حدس زد که تلاش جدّی برای تجهیز قشون ایران به سلاح آتشین ، در زمان شاه اسماعیل اول و احتمالاً حتی قبل از جنگ چالدران ، ...
مصیب مهرآشیان مسکنی
تفنگ=ابزار یا سلاح و جنگ افزار سبک و انفرادی که مانند فنگ خونخوار است و در اصل توش فنگ است ولی مخفف شده شده فنگ
مصیب مهرآشیان مسکنی
تفنگ=انواع واقسام سلاحهای پرتابگر چه آتشین چه ارتجاعی چه بادی و انواع و اقسام بسیار زیادی دارد در هر قسمت
جدیری
تفنگ ،یک کلمه ترکی است .کلماتی که آخرشان انگ دارند.ترکی هست.آهنگ، کلنگ، انگ،دنگ، ننگ،اورنگ، پورنگ، جفنگ، قشنگ،فشنگ،نهنگ، پلنگ، سوفنگ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تفنگ شكاري   • تفنگ دولول   • تفنگ جنگی   • تفنگ کلاش   • تفنگ کلت   • تفنگ ایرانی   • تفنگ اسباب بازی   • تاریخچه تفنگ   • معنی تفنگ   • مفهوم تفنگ   • تعریف تفنگ   • معرفی تفنگ   • تفنگ چیست   • تفنگ یعنی چی   • تفنگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تفنگ
کلمه : تفنگ
اشتباه تایپی : jtk'
آوا : tofang
نقش : اسم
عکس تفنگ : در گوگل

آیا معنی تفنگ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )