برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1126 100 1

تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا

تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا در دانشنامه ویکی پدیا

تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا
تفکیک قوا در سطح فدرال در ایالات متحده آمریکا (به انگلیسی: Separation of powers under the United States Constitution) یکی از ارکان و مشخصه های مهم ساختار سیاسی آمریکا است، به طوری که جیمز مدیسون در مورد لزوم حفظ و کنترل قوای دولتی در مقوله فدرالیست ۵۱ (Federalist 51) می نویسد:
وتوی مصوبات کنگره ایالات متحده آمریکا
در ساختن یک دولت بشری، مشکل این است که اول چگونه دولت بر کشور فرمان براند، و مشکل دیگر آن است که چگونه دولت بر خود فرمان براند.
نظام سیاسی ایالات متحده آمریکا جمهوری فدرال است و در این کشور سیستم تفکیک قوا به شکل کاملاً بارزی به مرحله اجرا در آمده است. بنیان گذاران و نویسندگان اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا و قانون اساسی ایالات متحده آمریکا به دلیل نگرانی از ظهور نظام سلطنتی اروپایی که در آن پادشاه قدرت مطلق را در دست داشت، نظام سیاسی جدید خود را به گونه ای طراحی کردند که در آن فرد یا نهادی نتواند قدرت مطلق بدست آورد.
قوه مقننه یا کنگره ایالات متحده آمریکا از دو مجلس تشکیل شده است ( مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا ) که مسئولیت قانونگذاری را به طور کامل بر عهده دارد. در انتخاب نمایندگان آن، هیچ نهادی غیر از رأی مستقیم مردم نقش ندارد و نمی توان آن را منحل کرد.
عکس تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا   • مفهوم تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا   • تعریف تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا   • معرفی تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا   • تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا چیست   • تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا یعنی چی   • تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا
کلمه : تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا
اشتباه تایپی : jt;d; r,h nv hdhghj ljpni Hlvd;h
عکس تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا : در گوگل

آیا معنی تفکیک قوا در ایالات متحده آمریکا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )