برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1321 100 1

تقدیس

/taqdis/

برابر پارسی: ستایش، ستودن، فرنامیشی

معنی تقدیس در لغت نامه دهخدا

تقدیس. [ ت َ ] (ع مص ) پاک کردن. (زوزنی ) (دهار). تطهیر. (تعریفات جرجانی ). پاکیزه کردن. (منتهی الارب ) (غیاث اللغات ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). پاک کردن خدای تعالی کسی را. (از اقرب الموارد). || به پاکی صفت کردن. (زوزنی ). خدای را به پاکی صفت کردن. (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ) (از اقرب الموارد). به پاکی منسوب نمودن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از غیاث اللغات ). ارض مقدسه نعت است از آن. (منتهی الارب ). این اصطلاح عرفانی است که فلاسفه ٔ اسلامی و شیخ اشراق بکاربرده اند... اصطلاحاً بمعنای منزه کردن و دانستن حق است از آنچه شایسته ٔ او نیست و پاک دانستن اوست از نقائص وجودی و از آنچه غیر او را کمال باشد و اخص از تسبیح است از لحاظ کیفیت و کمیت یعنی اشد تنزیهاً است از تسبیح. (فرهنگ علوم عقلی تألیف دکتر سجادی ص 173) (از تعریفات جرجانی ). || به بیت المقدس درآمدن چون تکویف و تبصیر که بمعنی به کوفه درآمدن و به بصره درآمدن است. (از اقرب الموارد). || به قُدّاس (آداب مذهبی و نوعی نماز عیسویان ) ایستادن کاهن. (از اقرب الموارد). مقدس ساختن و یا از برای خداوند جدا کردن. سفر پیدایش 2:3، سفر خروج 19:14،در عهد عتیق قصد از تقدیس تعیین رسمی شخصی یا شیئی است از برای خدا لهذا به این معنی عبرانیان بواسطه ٔ داشتن عهد و قربانیهای رسمی و رفع گناهها قوم خاص و مقدس خداوند بودند. سفر خروج 31:13، سفر اعداد 3:12 و 13، سفر تثنیه 7:6 و 9-12 مقابل سفر پیدایش 17:7-14، و خیمه و کهنه و مذبح و غیره در نهایت اهمیت از برای خدمت خداوند تعیین شد. سفر لاویان 8:10-12. و به همین گونه مردم خود را بطریق و تدارک مخصوص از برای حضور و پرستش خداوند تقدیس می نمودند. سفر خروج 19:10و 11 و 12، سفر اعداد 11:18. قصد از تقدیس روز معین کردن یک روز یا روزهای چند است از برای روزه و دعا.کتاب یوئیل 1:14. و تقدیس سبت قصد از مراعات روز سبت است از برای خداوند. سفر تثنیه 5:12. و تمام این تقدیسات نشانه ٔ شهادت بر قدوسیت خدای تعالی و لزوم تقدیس اخلاقی... است. (از قاموس کتاب مقدس ) :
به بیت المقدس و اقصی و صخره
به تقدیسات انصار و شلیخا.
خاقانی.
|| پاکی و طهارت. (ناظم الاطباء). ج ، تقدیسات.

معنی تقدیس به فارسی

تقدیس
پاک ومنزه کردن، بپاکی وپاکیزگی منسوب کردن
۱ -( مصدر ) پاک خواندن . پاک شمردن بپاکی ستودن . ۲ -( اسم ) پاک خوانی . جمع : تقدیسات .
( مصدر ) پاک خواندن بپاکی ستودن .

معنی تقدیس در فرهنگ معین

تقدیس
(تَ) [ ع . ] (مص م .) پاک خواندن ، پاک شمردن .

معنی تقدیس در فرهنگ فارسی عمید

تقدیس
۱. پاک و منزه کردن.
۲. به پاکی و پاکیزگی منسوب کردن.
۳. به پاکی ستودن.

تقدیس در دانشنامه اسلامی

تقدیس
تقدیس یعنی منزه دانستن خدا از نقایص امکانی و کمالات نسبی محدود است.
تقدیس بر وزن تفعیل از ریشه «ق د س» به معنای پاکی معنوی و مبارک بودن است و تقدیس به معنای پاک شمردن و مبارک دانستن است و در اصطلاح علوم عقلی و عرفانی منزه دانستن خداست از آنچه لایق آن جناب نیست؛ خواه آن چیز نقص باشد یا کمال نسبی محدود ، از این رو به رغم آن که برخی تقدیس را به تسبیح تفسیر کرده اند.
تفاوت تقدیس با تسبیح
اهل معرفت آن را اخص از تسبیح دانسته اند، چرا که تسبیح به نظر آنان منزه دانستن خدا از نقایص امکانی است. برخی تسبیح را منزه دانستن خدا در مرتبه جمع و تقدیس را منزه دانستن وی در مرتبه جمع و تفصیل و بعضی تسبیح را تنزیه ذات و تقدیس را تنزیه صفات یا تسبیح را تنزیه حق به اعتبار مقام «واحدیت» و تقدیس را تنزیه وی به اعتبار مقام «احدیت» دانسته اند. برخی دیگر نیز تسبیح را منزه دانستن خداوند از تشبیه، و تقدیس را منزه دانستن او از تشبیه و تنزیه معرفی کرده اند. تفاوت های دیگری نیز بین آن دو ذکر شده است؛ مانند این که تسبیح نفی چیزهایی است که لایق خدا نیست و تقدیس اثبات اوصاف مناسب خداست یا این که تقدیس مختص به خداوند سبحان نیست و در حق انسان ها و غیر انسان ها مانند زمین، وادی و غیره نیز به کار می رود؛ ولی تسبیح ویژه خداست.
تقدیس در قرآن
تقدیس در قرآن فقط یک بار به صورت «نُقَدِسُ» به کار رفته است:«و اِذ قالَ رَبُّک لِلمَلئِکةِ اِنّی جاعِلٌ فِی الاَرضِ خَلیفَةً قالوا اَتَجعَلُ فیها مَن یُفسِدُ فیها ویَسفِک الدِّماءَ ونَحنُ نُسَبِّحُ بِحَمدِک ونُقَدِّسُ لَک قالَ اِنِّی اَعلَمُ ما لا تَعلَمون» و در دو آیه نیز اسم «القدوس» به کار رفته است:«هُوَ اللّهُ الَّذی لا اِلهَ اِلاّ هُوَ المَلِک القُدّوسُ السَّلمُ المُؤمِنُ المُهَیمِنُ العَزیزُ الجَبّارُ المُتَکبِّرُ سُبحنَ اللّهِ عَمّا یُشرِکون» ولی با توجه به معنای تقدیس می توان به مجموع آیاتی که در آن ها موجودات عالم خداوند را از نقایص امکانی منزه می دانند، مانند «سَبَّحَ لِلّهِ ما فِی السَّموتِوالاَرضِ» یا خداوند خود را از کمالات محدود نسبی برتر می داند، مانند «سُبحنَهُ وتَعلی عَمّا یَصِفون» و «رَبُّنَا الرَّحمنُ المُستَعانُ عَلی ما تَصِفون» و نیز آیاتی که مثل داشتن را از وی نفی می کنند:«لَیسَ کمِث ...

تقدیس در دانشنامه ویکی پدیا

تقدیس
تقدیس (انگلیسی: Sanctification) به معنای پاک و منزه کردن و به پاکی و پاکیزگی منسوب کردن است. به عبارتی دیگر، پاک خواندن و پاک شمردن یا به پاکی ستودن است. این عبارت بیشتر در حوزهٔ مفاهیم دینی به کار می رود.
فرهمندی
فضل الهی
واسطه فیض
تقدیس شام آخر (انگلیسی: The Sacrament of the Last Supper) یک نقاشی از سالوادور دالی است که در سال ۱۹۵۵ پس از نه ماه کار به پایان رسید و تا به امروز یکی از محبوب ترین آثار این نقاش است. این اثر پس از نمایش در نگارخانه ملی هنر آمریکا در ۱۹۵۵ جای دختری با یک آب پاش پیر آگوست رنوآر را به عنوان محبوب ترین اثر در این موزه گرفت. این اثر سیزده شخصیت (عیسی و ۱۲ حواریون او) به دور یک میز را به تصویر می کشد و دوازده وجهی خالی ای (که نماد «خدا» است) بر فراز ایشان قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تقدیس

معنی تقدیس به انگلیسی

veneration (اسم)
ستایش ، نیایش ، تقدیس ، تکریم
consecration (اسم)
تخصیص ، وقف ، تقدیس ، تبرک
canonization (اسم)
تشریع ، تقدیس
sanctification (اسم)
تقدیس ، تطهیر
edification (اسم)
تقدیس ، تهذیب ، تعلیم ، عبرت ، تهذیب اخلاق

معنی کلمه تقدیس به عربی

احتفل , بارک , قدس

تقدیس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهره
در کتب کلیسایی کلمه تقدیس به معنای جدا کردن بکار رفته است.
بهرام س
سپنتایش

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طرح های چینی تقدیس   • چینی تقدیس طرح فیوچر   • چینی تقدیس طرح پارمیس   • چینی تقدیس طرح پرنسس   • چینی تقدیس گناباد   • نمایندگی چینی تقدیس   • چینی تقدیس مشهد   • خرید اینترنتی چینی تقدیس   • معنی تقدیس   • مفهوم تقدیس   • تعریف تقدیس   • معرفی تقدیس   • تقدیس چیست   • تقدیس یعنی چی   • تقدیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تقدیس
کلمه : تقدیس
اشتباه تایپی : jrnds
آوا : taqdis
نقش : اسم
عکس تقدیس : در گوگل

آیا معنی تقدیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )